چرا کودکان به کاردرمانی نیاز دارند؟

کاردرمانی حرفه ای است که به افراد کمک می کند تا توانایی خود را برای انجام فعالیت های روزانه توسعه، بهبود یا حفظ کنند. این می تواند پیشگیرانه و همچنین یک اقدام اصلاحی برای کمک به افراد برای داشتن زندگی پربار و رضایت بخش باشد. چند نمونه از فعالیت های روزانه که OT می تواند به آنها کمک کند عبارتند از:

 • مراقبت از خود – لباس پوشیدن، غذا خوردن و حرکت در خانه
 • مولد بودن – رفتن به محل کار یا مدرسه، مشارکت در اجتماع
 • فعالیت های اوقات فراغت – ورزش، باغبانی و فعالیت های اجتماعی.

در مورد فرزند شما، یک کاردرمانگر (OT) می تواند برای پاسخگویی مناسب به اطلاعات حسی، درمان را ارزیابی و ارائه دهد. OT می تواند به عوامل روانی، اجتماعی و محیطی مختلفی که ممکن است بر نحوه عملکرد کودک در محیط های مختلف تأثیر بگذارد، رسیدگی کند. یک کودک می تواند از استفاده از تجهیزات ویژه یا داشتن یک وسیله کمکی برای مقاصد کلاس درس، مانند چیز ساده ای مانند دستگیره مداد یا نرم افزار کامپیوتر، بهره مند شود.

کودکان زمانی به کاردرمانی کودکان ارجاع داده می شوند که شرایط یا آسیب هایی داشته باشند که بر رشد آنها تأثیر بگذارد. برخی از کودکان به دلیل مشکل در رسیدن به نقاط عطف رشد تحت درمان قرار می گیرند. برخی دیگر ممکن است به کاردرمانی نیاز داشته باشند زیرا یک آسیب یا شرایط آنها را از فعالیت هایی که زمانی قادر به انجام آن بودند باز می دارد.

چرا کودکان به کاردرمانی نیاز دارند؟

کاردرمانی کودکان یک درمان رایج برای کودکان با موارد زیر است:

 • نارس بودن
 • اوتیسم
 • سندرم داون
 • نارساخوانی، دیسکالکولیا و سایر اختلالات یادگیری
 • اختلالات پردازش حسی
 • بیماری قلبی مادرزادی
 • بیزاری دهانی و اختلالات تغذیه ای
 • پلاژیوسفالی
 • مشکل در مهارت های حرکتی درشت و ظریف
 • فلج مغزی
 • سرطان و تومورها

علائمی که نشان می دهد کودک شما به کاردرمانی کودکان نیاز دارد:

مشکل در مهارت های حرکتی درشت – اگر کودک شما در تعادل، قدرت، استقامت یا هماهنگی خود مشکل دارد، آنگاه متخصص کاردرمانی در منزل یا کاردرمانی آنلاین می تواند برای تقویت این مهارت های حرکتی مفید باشد. درمان می تواند به توانایی کودک در راه رفتن، بالا رفتن از پله ها، پرش و سایر فعالیت های روزانه کمک کند. بعداً در زندگی، چنین کمبودهایی می تواند بچه ها را از شرکت در ورزش یا بازی در تعطیلات باز دارد، که می تواند بر عزت نفس آنها تأثیر بگذارد. مهم است که با کمک یک کاردرمانگر اطفال به زودی با این مسائل مقابله کنید.

مشکل در دستیابی به نقاط عطف متناسب با سن – آیا نگران هستید که کودک 1 ساله شما هنوز می خزد یا اینکه کودک 2 ساله شما به تنهایی به طور پیوسته راه نمی رود؟ کاردرمانی می تواند به کودکانی که نشانه هایی از تاخیر رشد را نشان می دهند کمک کند.

مسائل مربوط به مهارت های حرکتی ظریف – کودکانی که با مهارت های حرکتی ظریف مشکل دارند، معمولاً با کارهای ساده ای مانند نقاشی، استفاده از قیچی یا حتی ظروف خود مشکل دارند.

مشکلات پردازش حسی – اگر متوجه شدید که کودکتان به لمس، چشیدن، صداها یا بوها بیش از حد واکنش نشان می دهد، اینها نشانه های رایجی هستند که نشان می دهد ممکن است مشکلات پردازش حسی وجود داشته باشد. کاردرمانی کودکان در منزل و یا بصورت کاردرمانی آنلاین با استفاده از تمرینات مختلف می تواند به حساسیت به این حواس کمک کند.

درمان های کاردرمانی کودکان

درمان های کاردرمانی کودکان پتانسیل کودکان را به حداکثر می رساند و به آنها کمک می کند تا به فعالیت های مناسب سن خود برسند. برنامه های درمانی بسته به سن، شرایط و نیاز برای هر کودک منحصر به فرد است. درمان می تواند برای هر کودک بسیار متفاوت به نظر برسد. برای نوزادان و کودکان نوپا، درمان ممکن است بر توانایی تغذیه و تأخیر در نقاط عطف تمرکز کند. کودکان بزرگتر بیشتر بر مهارت های حرکتی ظریف، هماهنگی چشم و دست و بازی تمرکز می کنند. درمان کودکان آسیب دیده بر بازگرداندن آنها به ورزش یا سایر فعالیت های روزانه تاکید دارد.

کاردرمانگران برنامه درمانی متناسب با نیازهای کودک و خانواده را ارزیابی و ایجاد می کنند. درمان باید در تمام جلسات متفاوت باشد تا واقعاً روی چالش های هر کودک تمرکز شود. کاردرمانی کودکان اغلب خانواده و هدف گرا است. درمانگران با خانواده ها همکاری می کنند تا بزرگترین نیازهای آنها را شناسایی کنند و آنها را در درمان بگنجانند.

کاردرمانی در منزل برای کودکان یکی از خدمات ارزشمند است که توسط متخصصان ما در مرکز کاردرمانی در منزل آقای کمال بنی اسدی ارائه می شود.بسته به نیازهای آنها، ما به کودکان کمک می کنیم تا برای خدمات طولانی مدت آماده شوند یا به محیط مدرسه خود بازگردند.” کودکانی که نیاز به مراقبت بیشتری دارند اغلب به درمان سرپایی یا برنامه مداخله زودهنگام ارجاع داده می شوند.

کمک های ارائه شده توسط یک کاردرمانگر به چالش های پیش روی آن کودک یا خانواده اش بستگی دارد.

برخی از نمونه ها عبارتند از:

کمک مهارت های حرکتی درشت. کاردرمانی می تواند به کودک کمک کند تا کارهایی مانند بهبود تعادل، هماهنگی هر دو طرف بدن خود، درک مفاهیمی مانند چپ .راست و … را بیاموزد. از طریق تمرینات مختلف، آنها می توانند به کودکان در ایجاد قدرت مرکزی، بهبود تون عضلانی و کاهش تنش عضلانی کمک کنند.

توسعه مهارت های حرکتی ظریف. متخصصان کاردرمانی با کودکان کار می کنند تا به آنها کمک کنند تا کارهایی مانند نگه داشتن و دستکاری چیزهایی مانند پازل، اسباب بازی، ظروف غذاخوری، زیپ، مداد و قیچی را انجام دهند. آنها برای کمک به بچه ها در پوشیدن لباس، مسواک زدن و یادگیری نحوه نوشتن کار می کنند.

پردازش بصری کودکانی که در تفسیر اطلاعات بصری مشکل دارند ممکن است برای کپی کردن یادداشت‌های روی تخته، تشخیص چپ به راست، حفظ تماس چشمی یا حتی تشخیص حروفی که می‌بینند، به کمک یک متخصص کاردرمانی نیاز داشته باشند.

مهارت های حرکتی دهان. یک کاردرمانگر می تواند به کودک کمک کند تا حرکات ماهیچه ای ناحیه دهان و صورت خود را بهتر کنترل کند. این ممکن است برای کمک به کنترل آب دهان بیش از حد، جویدن غذا به درستی، استفاده از فنجان یا کنار آمدن با غذای بسیار بدخیم ضروری باشد.

پردازش حسی همه ما اطلاعات را از حواس خود جمع آوری می کنیم، اما کودکان ممکن است نسبت به برخی محرک ها کم یا بیش از حد حساس باشند. به عنوان مثال، کودکی که کمتر به احساسات واکنش نشان می دهد، ممکن است تحمل درد بالایی داشته باشد و نیاز به کمک داشته باشد تا تشخیص دهد که چه زمانی صدمه دیده است و نیاز به درخواست کمک دارد. برخی از کودکان ممکن است نیاز به کمک داشته باشند تا بفهمند چگونه وقتی از نظر عاطفی ناراحت می شوند، خود را آرام کنند.

مهارتهای اجتماعی. کودکانی که دارای تأخیر رشدی و ناتوانی هستند ممکن است هنگام هدایت روابط احساس گمراهی کنند. این بدان معنا نیست که آنها قادر به برقراری ارتباط نیستند ، اما آنها به کمک نیاز دارند تا بفهمند نشانه های غیرکلامی خاص چیست و به کمک نیاز دارند تا بدانند چگونه نیازها و مرزهای خود را بیان کنند.

چرا برخی کودکان به کاردرمانی نیاز دارند؟

وظیفه کودکان بازی و یادگیری است و کاردرمانگر فرزند شما (OT) به آنها کمک می کند تا این کار را تا حد امکان مستقل انجام دهند.

کاردرمانگران با نوزادان و کودکان نوپا با چالش های مختلف از جمله اوتیسم، ADD/ADHD، سندرم داون، مشکلات یکپارچگی حسی، اختلالات تغذیه و اختلالات پردازش بینایی کار می کنند. همه این‌ ها می‌ توانند بر توانایی کودک در نهایت تسلط بر کارهای روزانه مانند لباس پوشیدن، دستشویی رفتن، غذا خوردن، رنگ‌آمیزی، نوشتن و تعامل مناسب با دیگران تأثیر بگذارند.

کاردرمانگران بر روی مهارت های شناختی، فیزیکی و حرکتی کار می کنند تا به کودکان کمک کنند مستقل تر و خودکفاتر شوند. هنگامی که کودکان شروع به انجام کارها به تنهایی می کنند، احساس غرور و اعتماد به توانایی های خود می کنند. آنها مجبور نیستند آنقدر به دیگران تکیه کنند زیرا می توانند خودشان با انجام کارها سازگار شوند.

متخصصان کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین همچنین به مهارت های اجتماعی مانند نوبت گرفتن، انتقال بین فعالیت ها و برقراری تماس چشمی می پردازد.

کاردرمانگران به کودک نوپای شما کمک می‌کنند تا روی فعالیت‌ های متناسب با نیازها و اهداف فردی خود کار کند. یک متخصص کاردرمانی ممکن است با فرزند شما کار کند تا وظایف پیچیده را به بخش‌ های کوچک‌ تر تقسیم کند و سپس فعالیت‌ ها را به یکدیگر پیوند دهد. آنها حتی ممکن است رفتارهای اجتماعی مناسبی مانند اشتراک گذاری، درخواست بیشتر، نوبت گرفتن یا نشان دادن اینکه همه آنها با یک فعالیت تمام شده اند را به آنها آموزش دهند.

برخی از کودکان از بافت های مختلف غذا، پارچه های خاص لباس یا سر و صدای زیاد بیزارند. متخصص کاردرمانی کودک شما می تواند به او کمک کند تا بدون احساس اضطراب یا پریشانی، خود را با تجربیات حسی مختلف سازگار کند. کودک شما می‌تواند راه‌ هایی برای آرام کردن خود در طول روز نیز یاد بگیرد.

همانطور که کودک شما به یک کودک نوپا تبدیل می شود ، متخصص کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین کودک شما می تواند به شما کمک کند روال هایی ایجاد کنید که انتقال بین فعالیت ها را برای فرزندتان آسان تر می کند. مخصوصاً کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است با تغییر و کنار آمدن در شرایطی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، با مشکل مواجه شوند.

 

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی در منزل برای تاخیر رشد

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل میرداماد

کاردرمانی برای فلج مغزی

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست