کاردرمانی برای اتیسم در منزل توسط متخصصان ما در بهترین مرکز توانبخشی و کاردرمانی در منزل تهران و با هدف کمک به کودکان اتیسم در داشتن زندگی بهتر ارائه می شود.

اختلال طیف اوتیسم (ASD) نوعی بیماری عصبی رشدی است که با اختلال در مهارت های ارتباطی اجتماعی، رفتارهای محدود و تکراری و تمایل به انزوا و تنهایی همراه است.

علائم این اختلال رشدی معمولا از ۱۸ ماهگی مشخص می شود اما اغلب کودکان مبتلا به سن ۳۶ ماهگی تشخیص دقیق را دریافت نمی کنند.

تشخیص زودهنگام و مداخله با روشهای توانبخشی از جمله کاردرمانی ، روان درمانی ، رفتاردرمانی و گفتاردرمانی می تواند به کاهش مشکلات این کودکان در بزرگسالی کمک کند.

علت ایجاد طیف اوتیسم ناشناخته است. با این حال، تشخیص زودهنگام با کمک OTs به شما کمک می کند خدمات و پشتیبانی مورد نیاز خود را دریافت کنید، که ممکن است منجر به یک زندگی با کیفیت پر از فرصت ها شود.

کاردرمانگران برای ارتقا، حفظ و توسعه مهارت‌های مورد نیاز کودکان اتیستیک تلاش می‌کنند. مثلا:

 • مراقبت از خود (مانند لباس پوشیدن، خوردن یک وعده غذایی و مدیریت بهداشت شخصی)
 • بهره وری (به عنوان مثال تنظیم هیجانی، سطح هوشیاری، مشارکت در فعالیت های اجتماعی، مهارت های نوشتن و …)
 • اوقات فراغت (مانند معاشرت با دوستان، تعلق به یک گروه، شرکت در سرگرمی ها/بازی و مهارت های حرکتی ).

هر کودک مجموعه منحصر به فردی از نیازهای حسی خواهد داشت و این نیازها بسته به خلق و خو، محیط و مداخله درمانی تغییر می کند.

کاردرمانی در منزل برای اتیسم برای خانواده هایی که به دلیل مشکل در تنظیم برنامه برای حضور در کلینیک کاردرمانی مشکل دارند و یا به هر دلیل دیگر نمی توانند به طورحضوری به کلینیک مراجعه کنند بسیار مناسب است.

کاردرمانی برای کودکان اتیسم به آن ها کمک می کند تا توانایی خود را برای درگیر شدن در فعالیت‌ های روزانه معنادار، از جمله برقراری ارتباط مناسب با دیگران، توسعه، بهبود یا حفظ کنند.

متخصصان کاردرمانی فرآیند درمان و توانبخشی کودکان اتیسم را با برقراری ارتباط مستقیم با کودک و خانواده وی برای بررسی نیازهای فردی آن ها شروع می کنند و قبل از ایجاد اهداف معقول و برنامه درمانی، توانایی های فیزیکی، حسی، عاطفی و شناختی بیمار را ارزیابی می کنند. سپس کاردرمانگر برنامه توانبخشی را که می تواند شامل تکنیک های مختلفی از جمله بازی درمانی ، رفتاردرمانی ، خانواده درمانی و روان درمانی است تنظیم کند.

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی اتیسم در منزل میزان رشد فعلی کودکان مبتلا به اتیسم را با هدف بهبود توانایی آنها در خودتنظیمی هیجانات و مشارکت در تعاملات اجتماعی ارزیابی کرده و با تنظیم مداخلات درمانی به این کودکان در رشد و تقویت مهارتهای موجود و غلبه بر محدودیت ها کمک می کنند.

اختلال طیف اتیسم در هر فردی به طور متفاوتی ظاهر می شود و بر تمام جنبه های رشد و تکامل فرد تأثیر می گذارد.

کاردرمانگران از دانش خود در زمینه پردازش حسی، تنظیم هیجانی و رفتاری، رشد حرکتی دهانی ، حرکات ظریف و درشت برای حمایت از یادگیری و مشارکت استفاده می‌کنند.

در کاردرمانی اتیسم به چه مواردی توجه می شود؟

 • ارتباط: ارتباط غیر کلامی و کلامی
 • شناختی: میزان توجه کودک به اطراف خود
 • حسی: پاسخ به محرک ها، جستجوی حسی، دفاع حسی
 • حرکت: وضعیت، تعادل، دستکاری اشیاء کوچک
 • اجتماعی: تعامل با دیگران، تنظیم هیجان، رفتار، تمایل به فضای شخصی، تماس چشمی، پرخاشگری

کاردرمانی برای اتیسم در منزل

کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین از جمله خدمات مفیدی هستند که توسط متخصصان ما ارائه می شوند و امکان بهره مندی کودکان اتیسم و خانواده هایشان را مزایای کاردرمانی بدون مراجعه به کلینیک کاردرمانی فراهم می کنند.

متخصصان کاردرمانی ما در بهترین کاردرمانی کودکان در تهران پس از ارزیابی دقیق کودک و میزان توانایی ها و مشکلات و محدودیت های وی برنامه کاردرمانی را متناسب با آن تنظیم می کنند که شامل موارد زیر می شود:

 • تمرکز بر یکپارچگی حسی و راهبردهای حسی.
 • تقویت سلامت جسم و سلامت روان.
 • اجرای استراتژی ها و برنامه های رشد عاطفی و خودتنظیمی.
 • سازماندهی گروه های همسالان، مشارکت اجتماعی و فعالیت های بازی.
 • بهبود روال های خودمراقبتی برای کمک به فعالیت های روزانه مانند حمام کردن، تغذیه و نظافت.
 • بهبود رشد حرکتی
 • حمایت از این کودکان در دوران گذر از کودکی به نوجوانی و بزرگسالی
 • حمایت از رفتارهای مثبت با استفاده از رویکردهای شناختی ـ رفتاری

فواید کاردرمانی برای اتیسم در منزل

 • بهبود کیفیت زندگی کودک
 • بهبود مهارت های تحصیلی
 • کمک به تقویت مهارت های ارتباطی
 • تقویت و حفظ روابط با همسالان
 • کاهش احساس اضطراب 
 • افزایش استقلال و بهبود وضعیت روحی
 • تنظیم احساسات

برای کودکان اوتیستیک، یک کاردرمانگر برای توسعه مهارت های حرکتی ظریف و مهارت های زندگی روزمره کار می کند.

اهداف کاردرمانی برای اتیسم در منزل

 • به کودکان مبتلا به اتیسم کمک می کند تا با در نظر گرفتن اهداف، علایق و انگیزه شخصی خود، به استقلال و رفاه مطلوب دست یابند.
 • ارزیابی مهارت ها و ایجاد طرح های مداخله ای برای ارتقای مشارکت این کودکان در برنامه های روزمره.
 • تنظیم اهداف رشدی مناسب مربوط به بازی، تعاملات اجتماعی، توجه، مهارت های حرکتی، مراقبت از خود و …
 • حمایت از یادگیری و مشارکت از طریق دانش پردازش حسی، تنظیم هیجانی و رفتاری،
 • توسعه حرکتی ظریف و درشت و تجزیه
 • توصیه به ایجاد تغییرات یا تطبیق‌ هایی برای فعالیت‌ ها و محیطی که به افراد مبتلا به ASD کمک می‌کند در آن شرکت کنند،
 • توسعه مهارت های حرفه ای، و کشف گزینه های زندگی مستقل
 • کمک به این کودکان در رسیدن به استقلال و رفاه مطلوب 

اهمیت کاردرمانی برای اتیسم در منزل

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم معمولاً در تعامل و برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارند، بنابراین کاردرمانگران باید محیط آنها را بررسی کنند تا درمان لازم را پیدا کنند. سپس، درمانگران با معلمان و والدین در ایجاد تمرینات تخصصی که نیازهای کودک را برآورده می کند، کار می کنند. این آموزش به بهبود انتقال توجه، دامنه توجه، پاسخ به محرک ها، مهارت های بازی و بهبود تعامل کمک می کند.

کاردرمانگران بهترین درمانگران کودکان اوتیسم هستند که بر ارتقاء، توسعه و حفظ مهارت های اجتماعی لازم برای کودک در محیط هایی که قرار دارد تمرکز می کنند.

کاردرمانگران اتیسم فعالانه کار می کند و در زندگی افراد مبتلا به اوتیسم مشارکت می کند تا به ارتقای مهارت های یادگیری، بهبود اعتماد به نفس، توسعه عزت نفس، تعامل اجتماعی و استقلال آنها کمک کند.

رویکرد جامع کاردرمانی برای اتیسم در منزل که توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران ارائه می شود نقش اساسی در برنامه ریزی برنامه هایی برای درمان تغییرات رفتاری ایفا می کند. آنها بر نیازهای اجتماعی، حسی، توانایی های شناختی و نیازهای دانش آموزان تمرکز دارند.

کاردرمانی در کودکان اتیسم می تواند به ایجاد و تقویت مهارت های حرکتی ظریف و درشت کمک کند. هدف اصلی آنها ارزیابی و هدف قرار دادن اختلالات پردازش حسی کودک، از مهارت های حرکتی درشت تا مهارت های حرکتی ظریف است. این یک رویکرد اساسی برای کمک به رفع موانع عمومی یادگیری و کمک به کودک آرام‌تر و متمرکزتر است.

یک کاردرمانگر که با کودکانی که اختلالات پردازش حسی را تجربه می کنند کار می کند، باید آموزش تکمیلی در زمینه یکپارچگی حسی داشته باشد. درمان یکپارچگی حسی بر اساس اینکه کودک توسط محیط بیش از حد تحریک شده یا کمتر تحریک شده است تعیین می شود. هدف درمان یکپارچگی حسی تقویت توانایی مغز برای پردازش اطلاعات حسی برای اطمینان از عملکرد بهتر کودک در فعالیت های روزانه است. اکثر کاردرمانگران یک برنامه درمان حسی یا سبک زندگی را برای کودکان تجویز می کنند.

کاردرمانگران با افراد دارای طیف اوتیسم چگونه کار می کنند؟
تیم متخصصان کاردرمانگر ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین برای اتیسم دانش لازم برای کار با مشتریان مختلف در طیف اوتیسم را دارند. علاوه بر این، با سال‌ها تجربه و تخصص، کاردرمانگران ما دانش عملی برای شناسایی چالش‌هایی که افراد مبتلا به اوتیسم را از مستقل بودن و درگیر شدن خود در فعالیت‌های معنادار می‌گیرد، دارند.

درمانگران ما بر هنر کار گروهی با والدین، اعضای خانواده، متخصصان سلامت و معلمان مختلف تسلط یافته اند. همکاری به بررسی پردازش حسی، مهارت‌های شناختی، مهارت‌های حرکتی و تنظیم هیجانی بیماران ما کمک می‌کند. سپس، با کمک سایر مراقبان، تعیین سطح حمایتی که افراد دارای طیف اوتیسم نیاز دارند، آسان می شود.

چرا کاردرمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم مفید است؟
کودکان اوتیستیک در ادغام ورودی های حسی کندتر هستند و زمان پردازش آنها بسیار کندتر می شود. چنین چالش هایی توضیح می دهد که چرا کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب در معرض فروپاشی قرار می گیرند. برای مثال، آنها ممکن است همچنان در حال پردازش صدای قبلی از پایین راهرو باشند در حالی که با ورودی‌های جدید والدین، معلمان و دانش‌آموزان کلاس درس سروکار دارند.

اضافه بار حسی به روش های مختلفی مانند رفتار چالش برانگیز، کناره گیری و خاموشی کامل ظاهر می شود. با این حال، کاردرمانگران استراتژی‌های منحصربه‌فردی را در خانه یا در کلاس پیاده‌سازی می‌کنند و به طور موثر فیلترهای لازم را که چنین کودکانی نیاز دارند اضافه می‌کنند. آنها راه حل پیشرو برای چنین وضعیتی هستند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست