گفتاردرمانی در فلج مغزی

فلج مغزی یک اصطلاح جمعی برای توصیف اختلالات عصبی غیر پیشرونده است که بر عملکرد فیزیکی تأثیر می گذارد. درمانگران گفتار و زبان می توانند به مشکلات ناشی از فلج مغزی مانند: گفتار، ارتباط، خوردن، آشامیدن و بلعیدن کمک کنند.

فلج مغزی یک بیماری عصبی است که می تواند حرکات بدن، هماهنگی و وضعیت بدن فرد را تحت تاثیر قرار دهد. هم بر مغز و هم بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد و در اثر آسیب به مغز یا رشد غیر طبیعی مغز ایجاد می شود. این می تواند در مرحله قبل از تولد، در حین تولد یا مدت کوتاهی پس از تولد رخ دهد، اما فرد را در طول زندگی تحت تاثیر قرار می دهد.

فلج مغزی یک اختلال عصبی است که بر عملکرد فیزیکی تأثیر می گذارد. علل مختلفی وجود دارد و گفتار درمانی می تواند به بسیاری از علائم مختلف فلج مغزی کمک کند. گفتار درمانی می تواند فواید زیادی برای افراد مبتلا به فلج مغزی داشته باشد و سطح مداخله به شدت مشکلات فرد بستگی دارد.

کودکان مبتلا به فلج مغزی اغلب به دلیل کنترل ضعیف بر عضلات صورت، گردن و گلو دچار مشکلات گفتاری می شوند. این می تواند توانایی آنها در یادگیری و تعامل را مختل کند و همچنین باعث مشکلاتی در بلع شود. بنابراین یکی از اجزای مهم درمان فلج مغزی شامل تقویت عضلات صورت و گردن از طریق گفتاردرمانی در فلج مغزی است.

کودک مبتلا به فلج مغزی ممکن است مشکلات عملکرد حرکتی دهان را تجربه کند. برای صحبت کردن، از ترکیب پیچیده ای از عضلات صورت، گلو، گردن و سایر قسمت های بدن استفاده می کنیم. فلج مغزی می تواند بخشی از مغز را که گفتار را کنترل می کند، تحت تاثیر قرار دهد.

کودک مبتلا به فلج مغزی ممکن است در ساختن جملات یا استفاده از کلمات صحیح دچار مشکل شود. در برخی موارد، کودک ممکن است با ابراز وجود مشکل داشته باشد. این می تواند مشکلات اجتماعی بعدی را در زندگی ایجاد کند.

دلایل و عوامل خطر فلج مغزی

علل مختلفی برای فلج مغزی شناخته شده است. در زیر لیستی از برخی از این موارد وجود دارد:

 • آسیب مغزی در دوران جنینی یا اوایل نوزادی
 • نرسیدن اکسیژن به مغز در زمان زایمان
 • تولد زودرس.
 • خونریزی مغزی
 • عفونت مغزی مانند مننژیت.

مشکلات و عوارض فلج مغزی که نیازمند گفتاردرمانی هستند؟

 • مشکلات مفصلی، به دلیل کنترل ضعیف دهان و حرکت و ضعف در عضلات سر، گردن، صورت و گلو. اینها ممکن است با توانایی کودک در ساختن صداها، شکل دادن هجاها و گفتن کلمات تداخل داشته باشد. این مشکلات همچنین می تواند درک گفتار یک فرد را برای دیگران دشوار کند.
 • گفتار منقطع مانند لکنت، که می تواند جریان گفتار را قطع کند، ارتباط را مختل کند و ناامید کننده باشد.
 • مشکلات زیر و بمی نامنظم، کنترل صدا و کیفیت صدا که ممکن است تعامل کودکان با دیگران را دشوار کند.
 • دیزآرتری یا تکلم نامفهوم یا آهسته به دلیل اختلال در حرکت ماهیچه های زبان، لب ها و تارهای صوتی. می تواند درک گفتار را دشوار کند. علاوه بر سرعت گفتار آهسته، بیماران ممکن است حرکات صورت محدودی را در حین صحبت نشان دهند.
 • دیسفاژی یا مشکلات بلع، به دلیل مشکلات در گلو و عضلات صورت. این عارضه علاوه بر تأثیر بر گفتار، می‌تواند منجر به مشکلاتی در هضم، آب‌ریزش، تهوع، سوزش سر دل، سرفه و گیجی شود.
 • آفازی، که معمولاً منجر به مشکلات در صحبت کردن و درک دیگران می شود. مهارت های نوشتن و خواندن نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد.
 • مشکلات ارتباطی و زبانی که اغلب در این بیماری دیده می شود به پردازش و درک زبان، مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات برای انتقال ایده ها، واژگان محدود و استفاده نامناسب از زبان در محیط های اجتماعی مربوط می شود. بیماران همچنین ممکن است با مشکلاتی در مهارت های ارتباطی مانند ادراک، حافظه، سازماندهی، حل مسئله و سایر عملکردهای شناختی مواجه شوند.

گفتاردرمانی

گفتار درمانی می تواند از طرق مختلف به مشکلات ناشی از فلج مغزی کمک کند. فلج مغزی می تواند از نظر شدت از خفیف تا شدید متفاوت باشد. سطح مداخله گفتار و زبان درمانی بر اساس هر مورد مشخص و بر اساس آن مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آسیب شناس گفتار و زبان (SLP) می تواند توانایی ها و محدودیت های بیمار را ارزیابی کند و به توسعه برنامه های درمانی گفتار و زبان کمک کند. متخصصان گفتاردرمانی همچنین می توانند والدین، معلمان و اعضای خانواده را در ادامه کمک به فرد در زمینه گفتار، ارتباطات و نیازهای روزانه خود آموزش دهند.

هدف اصلی گفتار درمانی رفع مشکلات بلع، افزایش عملکرد دهان و حرکت، تقویت درک و تسهیل ارتباط با استفاده از روش‌ها و تمرین‌های مختلف است. متخصصان گفتاردرمانی در فلج مغزی یک برنامه درمانی با توجه به نیازهای منحصر به فرد هر بیمار طراحی خواهند کرد.

به طور کلی گفتار درمانی به تولید صداها، کلمات و هجاهای مناسب کمک می کند. در تنظیم حجم صدا؛ و در بهبود گوش دادن و درک، بیان و تلفظ، واژگان، درک و درک، کیفیت صدا و جویدن و بلعیدن.

گفتار درمانگران ما می توانند به افراد مبتلا به فلج مغزی با مشکلات توجه و گوش دادن، مشکلات ارتباطی، مشکلات بلع، مشکلات صدا و گفتار کمک کنند.

گفتار درمانی می تواند به کودکان مبتلا به فلج مغزی کمک کند تا بر چالش های ناشی از این عارضه مغزی کمک کنند. مزایای گفتار درمانی برای افرادی که فلج مغزی دارند می تواند شامل بهبود گفتار و ارتباطات، بهبود استراتژی های مقابله ای و بلع ایمن تر و موثرتر باشد. گفتار درمانی همچنین می تواند به بهبود اعتماد به نفس و عزت نفس بیمار کمک کند، زیرا آنها شروع به مشاهده پیشرفت در ارتباط با دیگران می کنند.

برای ارائه خدمات گفتاردرمانی در فلج مغزی درمانگران ما که خدمات گفتاردرمانی در منزل و گفتاردرمانی آنلاین ابتدا اقدام به ارزیابی دقیقی از شرایط کودک فلج مغزی به عمل آورده و بر اساس مشکلات و عوارضی که برای کودک ایجاد کرده برنامه درمانی را در نظر می گیرد،

بررسی دقیق توسط درمانگر ، نگرانی ها و مشکلاتی را که ممکن است در ارتباط، خوردن، نوشیدن یا بلعیدن داشته باشید برجسته می کند. 

گفتاردرمانی در فلج مغزی درمانی فردی و مختص کودک مبتلا خواهد بود و ممکن است شامل ارزیابی ها، گزارش ها، بررسی ها، برنامه های درمانی، گروه های حمایتی، آموزش و مشاوره باشد.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی در منزل فلج مغزی

گفتاردرمانی کودک فلج مغزی

کاردرمانی در منزل کودک فلج مغزی

فهرست