رفتار درمانی چیست؟

درمان های رفتاری برای کودکان و نوجوانان بسیار متفاوت است، اما همه آنها عمدتاً بر این تمرکز دارند که چگونه برخی از افکار مشکل ساز یا رفتارهای منفی ممکن است ناآگاهانه یا ناخواسته “پاداش” دریافت کنند. این پاداش ها یا تقویت ها اغلب به افزایش دفعات این افکار و رفتارهای نامطلوب کمک می کند. رفتار درمانی را می توان برای طیف وسیعی از علائم روانشناختی در میان نوجوانان و کودکان به کار برد.

اگرچه درمان‌های رفتاری می‌توانند از اختلالی به اختلال دیگر متفاوت باشند، یک موضوع رایج این است که رفتاردرمانگران کودکان و نوجوانان را تشویق می‌کنند تا رفتارهای جدید را امتحان کنند، به رفتارهای مطلوب پاداش دهند و اجازه دهند رفتارهای ناخواسته «خاموش شوند» (یعنی نادیده گرفتن رفتارهای ناخواسته).

به عنوان مثال، نوجوانی را تصور کنید که در انجام تکالیف مشکل دارد. برای تشویق رفتارهای دلخواه (مثلاً تکمیل تکالیف)، والدین طرح پاداشی را تنظیم می‌کنند که شامل کسب امتیاز در هر روز که تکالیف تکمیل می‌شود، می‌تواند با پاداش دلخواه در پایان هفته مبادله شود (مثلاً استفاده از ماشین برای رفتن). به سینما با دوستان). پاداش باید چیزی باشد که جوانان می خواهند و باید به طور خاص با هدف خاصی (تکمیل تکالیف) مرتبط باشد. در ابتدا جوان برای پاداش بیرونی کار می کند، اما با گذشت زمان، کار آسان تر می شود و پاداش می تواند محو شود. سپس می توان اهداف جدیدی را ایجاد کرد.

در رفتار درمانی، والدین و کودکان یاد می گیرند که رفتارهای مطلوب را ترویج کنند و رفتارهای ناخواسته را کاهش دهند.

یکی از دام‌های رایجی که خانواده‌ها در آن گرفتار می‌شوند، پاداش ناخواسته رفتار اشتباه است. به عنوان مثال، نوجوانی را در نظر بگیرید که تکالیفش را تمام نکرده، اما واقعاً می‌خواهد ماشین را بگیرد. با وجود مخالفت های اولیه، نوجوان پافشاری می کند و نسبت به والدینش عصبانی، تحریک پذیر و نافرمانی می شود. به دنبال یک عصبانیت، والدین تصمیم می گیرند که دیگر نمی توانند دردسر را تحمل کنند و به او اجازه می دهند ماشین را قرض بگیرد. به این ترتیب، والدین ناخواسته به رفتار مخالف نوجوان پاداش می‌دهند یا آن را تقویت می‌کنند. بهترین راه برای رسیدگی به این موقعیت‌ها نادیده گرفتن برنامه‌ریزی شده رفتار و تقویت رفتار مورد نظر (تلاش برای انجام تکالیف) تا حد امکان است. رفتاردرمانگران به دنبال درک چنین پیوندهایی بین رفتارها، پاداش ها و یادگیری هستند و به جوانان و والدین کمک می کنند تا رفتارهای خود را برای دستیابی به اهداف فردی و خانوادگی شکل دهند.

انواع رفتار درمانی

مدیریت کلاس درس رفتاری
مدیریت کلاس درس رفتاری نوعی درمان مبتنی بر شواهد است که برای حمایت از رفتارهای مثبت دانش‌آموزان در کلاس درس طراحی شده و در عین حال از رفتارهای منفی جلوگیری می‌کند و مشارکت تحصیلی دانش‌آموز را افزایش می‌دهد. در این نوع درمان، معلم کودک در ارائه درمان شرکت می کند. مدیریت کلاس درس رفتاری به عنوان یک درمان موثر در درمان اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) حمایت تجربی قابل توجهی دریافت کرده است.

مداخلات رفتاری همتایان
مداخلات رفتاری همسالان شامل یک یا چند نفر از همسالان دانش آموز است که به کودک دارای مشکلات رفتاری کمک می کنند. معلم به همسالان کودک آموزش می دهد تا رفتارهای مثبت و عملکرد تحصیلی کودک را با راهبردهای حمایت اجتماعی و تحصیلی تقویت کنند. این نوع درمان اغلب در محیط مدرسه استفاده می شود و نشان داده شده است که مزایای زیادی برای رشد تحصیلی، اجتماعی و بین فردی دارد.

مشارکت همچنین تأثیر مثبتی برای دستیار همسالان نیز دارد، زیرا احساس مسئولیت و تغییرات رفتاری سازنده را تقویت می‌کند. مداخلات رفتاری همتا توسط علم ثابت شده است که در درمان ADHD موثر است.

آموزش رفتاری والدین
آموزش رفتاری والدین برای آموزش والدین ایجاد شد که چگونه رفتارهای مطلوب را در فرزندان خود تقویت کنند، از رفتارهای ناخواسته جلوگیری کنند و تعاملات والدین و فرزند را بهبود بخشند. در این شکل از درمان، والدین نقش بسزایی در درمان مشکلات رفتاری فرزندان خود دارند. در طول جلسات درمانی و رفتار درمانی، والدین می آموزند که چگونه رفتارهای فرزندان خود را در خانه به دقت مشاهده کنند و مهارت هایی برای پاداش دادن به رفتارهای مثبت فرزندان با استفاده از تمجید، توجه مثبت و پاداش به آنها آموزش داده می شود. همچنین به آنها آموزش داده می شود که از تنظیم قوانین، زمان استراحت و نادیده گرفتن برای جلوگیری از رفتارهای بد استفاده کنند.

درمان رفتاری والدین پشتیبانی تجربی قابل توجهی را دریافت کرده است تا در کاهش مشکلات رفتاری – به ویژه برای کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی ADHD موثر باشد.

مداخلات مدیریت رفتاری ترکیبی
تحقیقات نشان داده است که ترکیب اشکال مدیریت کلاس درس رفتاری، آموزش رفتاری والدین، و یا مداخلات رفتاری با همسالان برای درمان ADHD به خوبی تثبیت شده و موثر است.

مدل سازی
الگوسازی شکلی از درمان است که در آن درمانگر به منظور ترویج تقلید در کودک یا نوجوان، پاسخی غیر ترسناک به موقعیت منفی نشان می دهد. اثربخشی آن در درمان اضطراب در کودکان و نوجوانان ثابت شده است.

رفتار درمانی چه زمانی موثر است؟

رفتار درمانی

رفتاردرمانی برای کودکان خردسال زمانی مؤثرتر است که والدین آنها استراتژی هایی را از درمانگران بیاموزند و از آن راهبردها برای مدیریت رفتار فرزندان خود استفاده کنند. والدین یاد می گیرند که ساختار ایجاد کنند، رفتار خوب را تقویت کنند، رفتارهای منفی را منع کنند، نظم و انضباط ثابتی را ارائه کنند و از طریق ارتباط مثبت با فرزندشان رابطه را تقویت کنند. این تکنیک ها نه تنها به کودکان مبتلا به ADHD بلکه به کودکان بدون تشخیص کمک می کند تا در خانه و مدرسه با موفقیت عمل کنند.

مطالعات اخیر نشان می دهند که با وجود این دستورالعمل‌ها، از هر دو کودک خردسال که مبتلا به ADHD تشخیص داده شده است، تنها یک نفر خدمات روان‌شناختی دریافت می‌کند که ممکن است شامل رفتاردرمانی باشد.

رفتار درمانی چگونه به من و فرزندم کمک می کند؟

بی توجهی و تکانشگری مرتبط با ADHD می تواند به تعاملات و رفتارهای منفی در کودکان کمک کند. آنها ممکن است بیشتر از سایر کودکان رفتار نادرست داشته باشند و تنبیه شوند. این تنبیه مکرر می تواند بر روی تصویر آنها از خود تأثیر منفی بگذارد و باعث افزایش رفتارهای مشکل ساز شود. والدین ممکن است متوجه شوند که راهبردهای معمولی والدین آنها خیلی خوب کار نمی کند. والدین می توانند با دریافت آموزش استفاده از تکنیک های رفتاری و کار با مراقبین (مهدکودک ها، مربیان پیش دبستانی و دیگران) برای کمک به کاهش این رفتارها و تعاملات منفی، رفتار کودکان خردسال مبتلا به ADHD را مدیریت کنند.

رفتار درمانی به والدین کمک می کند تا راهبردهای مؤثری برای مدیریت رفتارهای فرزندشان ایجاد کنند. رفتاردرمانی همچنین به کودکان راه های سالمی برای مدیریت واکنش ها و رفتارهای عاطفی خود و چگونگی سازگاری با ناامیدی ها و تحمل ناامیدی ها را به کودکان می آموزد. توضیح رفتار درمانی برای کودکان به منظور آماده سازی آنها برای ملاقات می تواند چالش برانگیز باشد. والدین باید سطح رشد کودک خود را در نظر بگیرند.

پیش دبستانی (سنین 3-5 سال)
کودکان در این سن تفکر جادویی دارند و متفکرانی مشخص هستند. توضیح را ساده و ملموس نگه دارید. 

کودکان در سن مدرسه (6-9 سال)
کودکان در این محدوده سنی شروع به درک گسترده تری از دنیای اطراف خود می کنند. در این سن، کودکان از رفتارهای خود آگاه هستند، اما ممکن است به طور کامل از تأثیر رفتارهای خود بر اطرافیان خود آگاه نباشند. اگر کودکی در این سن نیاز به رفتار درمانی داشته باشد، به احتمال زیاد رفتارهای کودک در عملکرد مدرسه و روابط در خانه تداخل دارد. با این گروه سنی، هنگام توضیح رفتار درمانی صادق و صریح باشید.

اوایل نوجوانی (سنین 10-12 سال)
این گروه سنی از کودکان در حال توسعه استدلال انتزاعی تر هستند. گروه همسالان اهمیت فزاینده ای پیدا می کند و کودکان می خواهند “عادی” باشند. جستجوی رفتار درمانی برای کودکان در این گروه سنی ممکن است برای رفع اضطراب یا مشکلات روابط بین فردی باشد. والدین ممکن است رفتار درمانی را به شیوه ای واضح، صادقانه و نشان دهنده شفقت توضیح دهند. 

نوجوانان (سن 13 سال و بالاتر)
نوجوانان شروع به تشکیل هویت فردی خود می کنند. والدین همچنان نقش مهمی در زندگی آن ها دارند، اما به دنبال فردیت نیز هستند. در این سن، نوجوانان به خوبی از چالش های پیش روی خود آگاه هستند. از آنجایی که آنها خودمحور هستند، بینش کمی در مورد اینکه چگونه رفتارهای خودشان ممکن است به مشکل کمک کند، ندارند. اگرچه نوجوانان ممکن است «شبیه» یک بزرگسال به نظر برسند، اما «بزرگسالان کوچک» نیستند. در واقع مغز آنها تا 25 سالگی به طور کامل رشد نمی کند. رفتار درمانی در این سن ممکن است برای مقابله با افسردگی، اعتیاد و سایر رفتارهای پرخطر باشد. سعی کنید رفتار درمانی را به گونه ای توضیح دهید که با نوجوان شریک شوید تا نشان دهید که خانواده برای مقابله با چالش ها با یکدیگر همکاری می کنند. 

 

 

کلمات مرتبط :

رفتار درمانی برای کودکان – رفتاردرمانی برای نوجوانان – بهترین مرکز توانبخشی ذهنی – کاردرمانی ذهنی – کاردرمانی جسمی – کاردرمانی در منزل – کاردرمانی برای اوتیسم – کاردرمانی در منزل شرق تهران – کاردرمانی در منزل شمال تهران – کاردرمانی در منزل غرب تهران – کاردرمانی در منزل جنوب تهران – کاردرمانی آنلاین برای کودکان – مرکز توانبخشی آنلاین در تهران

فهرست