فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت بهداشتی است که به عملکرد و حرکت انسان و به حداکثر رساندن پتانسیل مربوط می شود. این چهارمین حرفه بزرگ مراقبت های بهداشتی در جهان است و یک تخصص بالینی است که به مشکلات حرکتی، اختلال عملکرد و درد می پردازد. اینها می‌توانند از بیماری‌های اسکلتی عضلانی، عصبی، تنفسی و ناتوانی مزمن یا بیماری‌های روانی و اختلالات فکری ناشی شوند.

فیزیوتراپی درمان طیف گسترده ای از آسیب ها و شرایط با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک های دستی، دستکاری، ماساژ، مشاوره، ورزش و الکتروتراپی است. در صورت لزوم، زمان زیادی صرف آموزش تمرینات خود کمکی بیمار می شود تا بتواند شرایط خود را مدیریت کند.

فیزیوتراپی چگونه می تواند به شما کمک کند؟

فیزیوتراپیست ها وضعیت شما را ارزیابی می کنند و همیشه هدفشان شناسایی منبع ناراحتی یا اختلال عملکرد شماست. پس از ارزیابی، درمانگر می‌تواند یک برنامه درمانی ایجاد کند که معمولاً شامل نوعی درمان دستی و ورزش، و همچنین روش‌های دیگر مانند اولتراسوند، لیزر درمانی و غیره است.
همچنین آموزش های مربوط به یک برنامه ورزشی در خانه و همچنین آموزش مکانیک بدن و وضعیت بدن را به منظور جلوگیری از عود مجدد آسیب اولیه دریافت خواهید کرد.

هدف فیزیوتراپی بازگرداندن عملکرد مناسب به بدن است. فیزیوتراپیست علاوه بر درمان یک آسیب یا بیماری خاص، راه هایی را نیز برای بهبود رفاه عمومی و کیفیت زندگی شما در نظر خواهد گرفت. به این ترتیب شبیه برخی از درمان های مکمل است و اغلب در کنار درمان های دیگر مانند طب سوزنی یا پیلاتس استفاده می شود. فیزیوتراپیست ها رویکردی جامع (با تمرکز بر عوامل فردی) برای آسیب یا بیماری دارند. به عنوان مثال، کمردرد می تواند ناشی از تعدادی از عوامل از جمله وضعیت بدن، رژیم غذایی، ورزش و کار باشد. آموزش به بیمار بخش مهمی از فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی علاوه بر بهبود قدرت و تحرک، به شما می آموزد که چگونه وضعیت خود را به طور مؤثرتری مدیریت کنید، مانند بهبود سبک زندگی با تغذیه سالم تر و ورزش منظم.

فیزیوتراپی چیست؟

درمان های فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست طیف وسیعی از درمان‌ها را ارائه می‌کند که به افراد کمک می‌کند پس از آسیب یا بیماری دوباره استفاده از بدن خود را به دست آورند. همچنین برای کند کردن پیشرفت شرایط طولانی مدت و برای توانبخشی پس از جراحی استفاده می شود. معمولاً در موارد زیر استفاده می شود:

مراقبت از سالمندان
این روش درمانی و توانبخشی برای درمان بیماری هایی که به ویژه در سنین بالا شایع هستند، مانند آتریت، اوستئوپروز، تعویض مفصل ران و مفصل زانو استفاده می شود.
همچنین بخش مهمی از مراقبت های عمومی برای سالمندان برای کمک به فعال و مستقل ماندن آنها، کاهش درد و بهبود تناسب اندام است.
فیزیوتراپی سالمندان کمک زیادی به بهبود و ارتقا کیفیت زندگی سالمندان می کند.

اختلالات و بیماریهای سیستم عصبی (نورولوژیک)
فیزیوتراپیست ها را می توان برای کمک به افرادی که دارای شرایطی هستند که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد، مانند مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون، سکته مغزی و فلج مغزی استفاده کرد. این می تواند به افراد مبتلا به فلج، مشکلات تعادل، درد عضلانی و مشکل در حرکت کمک کند.
فیزیوتراپی در مبتلایان به سکته مغزی ، ام اس و دیگر شرایط عصبی کمک می کند تا مشکلات حرکتی کمتری را تجربه کنند که این امر کیفیت زندگی این عزیزان را بهبود می بخشد.

ارتوپدی
فیزیوتراپی اغلب برای درمان شرایط و آسیب هایی که بر استخوان ها، مفاصل و ماهیچه ها تأثیر می گذارد، مانند آسیب های ورزشی و آرتریت استفاده می شود. همچنین برای کمک به توانبخشی پس از جراحی های ارتوپدی استفاده می شود. تمرینات قدرتی، بسته های حرارتی (اعمال مقدار کنترل شده گرما به مفاصل آسیب دیده) و تحریک الکتریکی (با استفاده از تکانه های الکتریکی کوچک برای تحریک اعصاب و عضلات) در برنامه فیزیوتراپی برای مشملات ارتوپدی توسط فیزیوتراپیست ها بکار برده می شوند.
آسیبهای ورزشی همچون پارگی رباطها و مینیسک زانو ، دررفتگی ها و شکستگی ها ، پیچ خوردگی مفاصل ، التهاب و کشیدگی تاندون ها از جمله مهم ترین موارد کاربرد فیزیوتراپی ارتوپدی هستند. 

مشکلات کف لگن
فیزیوتراپی عضلات کف لگن یکی از مهم ترین فواید این رشته درمانی و توانبخشی است، ضعف و یا اختلال عضلات کف لگن مشکل بزرگی است که می تواند عوارضی همچون بی اختیاری ادرار ، یبوست و بسیاری مشکلات دیگر را به همراه داشته باشد، راهکارهایی که متخصصان فیزیوتراپیست در این حوزه تخصصی ارائه می دهند کمک زیادی به درمان مشکلات کف لگن در افراد می کند.

فیزیوتراپی در منزل
فیزیوتراپیست می‌تواند ارزیابی‌ و درمان را برای بیمارانی که توانایی جابجایی آن ها کاهش یافته در منزل بیمار انجام دهد. این خدمات اغلب توسط بیمارانی استفاده می شود که برای حضور در قرار ملاقات های کلینیک مشکل دارند.

افرادی که از ارزیابی و درمان خانگی بهره مند می شوند افرادی هستند که در داخل و خارج شدن از رختخواب، نشستن و برخاستن از صندلی، بالا و پایین رفتن از پله ها مشکل دارند..

شرایط رایجی که توسط فیزیوتراپیست ها درمان می شوند عبارتند از:

کمردرد 
اینها می توانند دلایل مختلفی از وضعیت بدنی نامناسب گرفته تا ضربه شلاقی و حتی طول ناهموار پا داشته باشند. اکثر آنها را می توان با ترکیبی از درمان دستی، مشاوره، اصلاح وضعیت بدن و تمرینات با موفقیت درمان کرد. 

دیسک کمر
بیرون زدگی دیسک کمر یکی از بیماری های مهم و شایع ستون فقرات است که با خروج قسمت میانی درون دیسک بین مهره ای همراه است ، دیسک بیرون زده سبب وارد شدن فشار به ریشه ها و اعصاب نخاعی شده و منجر به بروز علائم حسی _ عصبی و حرکتی برای فرد بیمار می شود.
بسیاری از بیمارانی که دچار این عارضه هستند با روش های فیزیوتراپی دیسک کمر به بهبودی قابل توجهی می رسند و نیاز به انجام جراحی در این افراد به حداقل می رسد.فیزیوتراپیست با آموزش انجام حرکات فعال و یا غیر فعال عضلات ، ماساژ و دستکاری ستون فقرات به بهبود شرایط فرد مبتلا به فتق دیسک کمر کمک می کند.

سردرد
سردرد اغلب به دلیل مشکلات در قسمت بالای گردن در پایه جمجمه ایجاد می شود. سردردهای با این علت را می توان به عنوان یک مشکل گردن درمان کرد و به خوبی به درمان دستی و تمرینات پاسخ می دهد.

درد سیاتیک
عصب سیاتیک یکی از بزرگترین عصب ها در بدن است که وظیفه عصب دهی به عضلات پشت ران ، زانو ، ساق پا و پا را دارد. در صورتی که هر عاملی سبب وارد شدن فشار یا آسیب به عصب سیاتیک شود علائم سیاتیک ظاهر می شود.

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از مهم ترین عواملی است که با وارد کردن فشار به عصب سیاتیک سبب بروز درد و سایر علائمی که نشان دهنده بروز مشکلی در عصب سیاتیک است ، می شود که با فیزیوتراپی سیاتیک می توان به درمان این عارضه کمک کرد. علائم بیماری بسته به اینکه که قسمت از عصب تحت فشار یا آسیب قرار گرفته متفاوت خواهد بود. درد ناشی از آسیب و فشردگی عصب سیاتیک اغلب در قسمت های انتهایی کمر ، باسن ، پشت ران و ساق پا احساس می شود.
تشخیص صحیح عامل بوجود آورنده علائم سیاتیک نقش مهمی در انتخاب مناسب ترین روش درمان درد سیاتیک دارد که در بسیاری از مبتلایان با درمان های غیر جراحی از جمله فیزیوتراپی سیاتیک درمان می شوند و انجام جراحی تنها در مواردی که راهکارهای غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی نتوانند کمکی به بهبود شرایط بیمار بکنند انجام می گیرد.

کشیدگی های عضلانی
کشیدگی عضلات و رباط ها بسیار شایع است و فقط در مردان و زنان ورزشکار نیست. آنها می توانند بسیار دردناک و ناتوان کننده باشند، اما خوشبختانه به الکتروتراپی مانند اولتراسوند یا لیزر بسیار خوب پاسخ می دهند. تمرینات درجه بندی شده و توصیه هایی در مورد اینکه چقدر سریع به فعالیت عادی خود بازگردید نیز بسیار مهم هستند.

آرتروز
اگرچه آرتریت واقعی را نمی توان با فیزیوتراپی درمان کرد، درد، تورم و ضعف عضلانی می تواند. بنابراین فیزیوتراپی می تواند زندگی را بسیار راحت تر کند و حتی نیاز به جراحی را به تاخیر بیاندازد یا از آن جلوگیری کند.متخصص فیزیوتراپیست با ارزیابی شرایط بیمار و بررسی شدت بیماری برنامه تمرینی مخصوص را برای وی تنظیم می کند.

آسیب های ورزشی
انجام ورزش چه بصورت حرفه ای و چه بصورت آماتور همواره با خطر بروز آسیب هایی همراه است، البته بروز آسیب های ورزشی شدید در ورزشکارانی که بطور حرفه ای ورزش می کنند بیش از سایر افراد است.

انجام نادرست حرکات ورزشی ، انجام ورزش شدید بدون آمادگی قبلی و ورزش با امکانات نامناسب و در محیط غیر استاندارد از جمله عواملی هستند که ریسک بروز آسیب های ورزشی را افزایش می دهند.
اغلب آسیب‌ها در طول تمرین رخ می‌دهند و در حالی که استراحت اولین گزینه درمانی است که رویدادهای آینده مانند ماراتن یا مسابقات فوتبال این اجازه را نمی‌دهند. فیزیوتراپی می تواند روند بهبودی را تسریع بخشد و توصیه های آموزشی خاص تضمین می کند که تمرین بدون ایجاد آسیب بیشتر ادامه می یابد. RICE اولین مداخله شناخته شده است، به معنای استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع. فیزیوتراپیست ها متخصص در درمان اولیه و پیگیری توانبخشی این نوع آسیب ها هستند.

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل – کاردرمانی در منزل – گفتاردرمانی در منزل – کاردرمانی آنلاینگفتاردرمانی آنلاین

فهرست