کاردرمانی ذهنی ریشه در سلامت روان دارد و می تواند به بهبود مشکلات مرتبط با سلامت ذهن و روان در کودکان و بزرگسالان کمک زیادی بکند.

هدف بسیاری از کاردرمانگرانی که در زمینه سلامت روان کار می کنند، کمک به مراجعان برای مدیریت سلامت روان خود با کمک به کارهای روزمره هستند.

سلامت روان اغلب شامل کار بر روی طیف وسیعی از زمینه ها مانند مراقبت از خود، وظایف خانگی، تمرکز و تمرکز، کار و تعاملات اجتماعی است.

اغلب اوقات، درمانگری که در زمینه سلامت روان کار می کند، از نزدیک با خانواده ها و مراقبان و سایر متخصصان مانند روانپزشکان و روانشناسان همکاری می کند.

کاردرمانگران ذهنی آموزش های جامعی را دریافت می کنند که آنها را برای کار در محیط های سلامت روان مناسب می کند. جدای از سلامت جسمانی، آموزش متخصصان کاردرمانی شامل مواردی مانند؛

 • استراتژی های حسی
 • مهارت های اجتماعی عاطفی
 • ارزیابی شناختی
 • فرآیند گروهی

تمرکز نهایی هر متخصص کاردرمانی ذهنی این است که به بیماران خود کمک کند تا در برنامه های روزمره مانند مراقبت از خود، فعالیت های اجتماعی و سایر فعالیت های تولیدی شرکت کنند. مانند هر محیط کاردرمانی دیگر، کاردرمانگران سلامت روان نقش مهمی در بازگرداندن توانایی بیماران خود برای مشارکت در فعالیت های روزمره دارند.

کاردرمانی ذهنی به کودکان کمک می کند بازی کنند، عملکرد مدرسه آنها را بهبود می بخشد و به فعالیت های روزانه آنها کمک می کند. همچنین باعث افزایش عزت نفس و احساس موفقیت آنها می شود.

با کاردرمانی، بچه ها می توانند با تمرین نحوه مدیریت ناامیدی و خشم، رفتارهای مثبت و مهارت های اجتماعی را بیاموزید.

چه کسانی ممکن است به کاردرمانی ذهنی نیاز داشته باشند؟

کاردرمانی می تواند به کودکان و نوجوانانی که دارای موارد زیر هستند کمک کند:

 • اختلالات پردازش حسی
 • مشکلات یادگیری
 • اختلالات خواندن و نوشتن
 • نارساخوانی
 • اوتیسم
 • مشکلات رفتاری
 • تاخیرهای رشدی ذهنی
 • فلج مغزی

متخصصان کاردرمانی ذهنی ما به کودک به طور کل نگر نگاه می کنند و می توانیم کاردرمانی را در زمینه های سلامت روان و رفاه، مهارت های رشدی مانند مهارت های حرکتی ظریف و درشت، پردازش حسی، مهارت های ادراکی بصری، دست خط (شامل مقررات ویژه برای معاینه)، استقلال، خودسازی ارائه دهیم.

موارد کاربرد کاردرمانی ذهنی

مدیریت اوتیسم
کاردرمانگران و مداخلات سلامت روان در مراقبت و رشد مؤثر کودکان اوتیسم ضروری کمک موثری می کنند.

اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD)، شرایط مختلفی را پوشش می‌دهد که با مشکلات مهارت‌های اجتماعی، رفتارهای تکراری و همچنین گفتار و ارتباطات غیرکلامی مشخص می‌شوند.

تشخیص اوتیسم می‌تواند خانواده‌ها را دچار مشکل کند. آنها باید انتظارات خود را در مورد رسیدن آن کودک به نقاط عطف مهم مانند سایر کودکان تنظیم کنند. با این حال، کاردرمانگران و مداخلات سلامت روان در مدیریت مراقبت از کودک اوتیستیک حیاتی هستند. سوالات زیادی برای پاسخ دادن وجود دارد، و ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا هرگونه ابهامی که ممکن است در مورد اوتیسم دارید را برطرف کنید. شروع کنیم.

اوتیسم انواع مختلفی دارد و تحت تأثیر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی قرار دارند. از آنجایی که اوتیسم یک اختلال طیفی است، هر فرد مبتلا به اوتیسم دارای مجموعه ای منحصر به فرد از نقاط قوت و ضعف است. اینکه یک فرد مبتلا به اوتیسم چگونه فکر می‌کند، یاد می‌گیرد و مشکل را حل می‌کند، می‌تواند از مهارت‌های بسیار بالا تا چالش‌های شدید متغیر باشد. برخی از افراد مبتلا به ASD ممکن است در زندگی روزمره خود به حمایت گسترده نیاز داشته باشند. با این حال، دیگران ممکن است به حمایت بسیار کمتری نیاز داشته باشند، و در برخی موارد، ممکن است به تنهایی زندگی کنند.

کاردرمانی ذهنی برای کودکان اوتیسم چقدر اهمیت دارد؟

کودکان مبتلا به اوتیسم در مقایسه با همسالان خود (و حتی سایر کودکان با نیازهای آموزشی ویژه) الگوهای پردازش حسی متفاوتی را نشان می دهند. تخمین زده می شود که بین 42 تا 95 درصد کودکان اوتیستیک دارای اختلالات پردازش حسی نیز هستند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به اوتیسم در ادغام ورودی های حسی کندتر هستند و این باعث می شود پردازش آنها بسیار کندتر شود. این ممکن است توضیح دهد که چرا کودکان اوتیستیک اغلب دچار فروپاشی می شوند.

کودکان اوتیستیک فیلتر مناسبی برای بررسی اطلاعات نامربوط ندارند. این می‌تواند منجر به فروپاشی شود، زیرا هر ورودی بدون مدیریت داخلی بر روی دیگری ساخته می‌شود. این اضافه بار حسی می تواند خود را به روش های مختلفی مانند رفتار چالش برانگیز، کناره گیری و/یا خاموشی کامل نشان دهد.

چندین استراتژی را می توان در خانه یا کلاس درس به کار برد تا فیلترهای حسی لازم را که کودکان اوتیستیک به آن نیاز دارند، فراهم کند. کاردرمانگران در ارائه این مداخله حیاتی مفید هستند. گنجاندن فیلترهای مناسب برای هدف قرار دادن هر سیستم حسی به کودک کمک می کند تا سازماندهی بیشتری داشته باشد و توجه و عملکرد خود را بهبود بخشد.

کاردرمانی ذهنی برای اختلالات یادگیری
کاردرمانی (OT) می تواند به کودکان مبتلا به ناتوانی های یادگیری کمک کند تا عملکرد خود را در مدرسه بهبود بخشند و راحت تر یاد بگیرند. هدف آن بهبود استقلال فرد است تا اطمینان حاصل کند که آنها می توانند در فعالیت های روزمره انتخابی خود و با جامعه خود به دلخواه شرکت کنند. یک کاردرمانگر می تواند به کودکانی کمک کند که در توجه یا تمرکز، مشکل در یادآوری املا و نوشتن صحیح حروف یا اعداد مشکل دارند. اغلب، این مشکلات نشان دهنده مسائل مهم با ادراک بصری، مشکلات حرکتی یا مشکلات توجه هستند.

برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد تقریباً از هر 10 نفر 1 نفر ممکن است اختلالات یادگیری داشته باشد. ناتوانی یادگیری ممکن است ناشی از انواع نقایص باشد که می تواند بر گفتار، توانایی گوش دادن، خواندن، نوشتن یا مهارت های ریاضی فرد تأثیر بگذارد. به طور کلی، می توان آن را به عنوان نقص در عملکرد فرد و آنچه از او انتظار می رود مشخص کرد و در افرادی با طیف وسیعی از سطوح هوش یافت می شود.

موارد زیر نمونه‌های رایجی هستند که نشان می‌دهد چگونه والدین می‌توانند تشخیص دهند که فرزندشان ناتوانی یادگیری دارد:

 • اغلب نمی تواند در یک زمان روی یک فعالیت تمرکز کند و به راحتی حواسش پرت می شود یا از کاری به کار دیگر می پرد
 • یادآوری ضعیف کلمات بینایی
 • علامت گذاری غیرمعمول
 • املای ضعیف یا مشکل در سازماندهی حروف در ترتیب مناسب
 • جملاتی را با کلماتی که به اشتباه مرتب شده اند، فرموله می کند
 • حروف نوشته شده را معکوس می کند
 • به طور کلی دست خط نامرتب یا ضعیف (مانند اندازه نامنظم، فاصله بین حروف/کلمات)
 • در حرکات خود دست و پا چلفتی به نظر می رسد، اغلب به سمت اشیا راه می رود

کاردرمانی ذهنی چگونه به بهبود اختلالات یادگیری کمک می کند؟

یک کودک با تشخیص ناتوانی یادگیری می تواند با یک OT کار کند که مشکلات ذهنی ایجاد کننده مشکلات را بررسی می کند، مانند مسائل ادراکی بصری، مشکلات توجه یا نقص مهارت های حرکتی. هدف OT بهبود مشارکت کودک در محیط خانه و مدرسه است. برخی از استراتژی های آشنا که یک OT برای کار با کودک استفاده می کند عبارتند از:

کار با معلمان و والدین و سایر اعضای خانواده برای حمایت بهتر از کودک. OT تغییرات مناسبی را در محیط فیزیکی (در کلاس درس و یا در خانه) ایجاد خواهد کرد که ممکن است مشارکت کودک را بهتر ترویج کند. این را می توان نه تنها با اصلاح محیط فیزیکی (به عنوان مثال افزودن تجهیزاتی که ممکن است به کودک کمک کند) انجام داد، بلکه همچنین با نحوه ساختار روتین کودک، به عنوان مثال، انجام می شود. اگر کودک استراحت های کوچک و منظمی در طول روز داشته باشد، ممکن است تعامل خود را بهبود بخشد.

کاردرمانی ذهنی برای کودکان بیش فعال
اختلال کمبود توجه – بیش فعالی یکی از آشناترین اختلالات عصبی رشدی دوران کودکی است. معمولاً برای اولین بار در دوران کودکی تشخیص داده می شود و ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد. کودکان مبتلا به ADHD ممکن است در توجه، کنترل رفتارهای تکانشی مشکل داشته باشند ، یا ممکن است بیش از حد فعال باشند.

در حالی که درست است که اکثر کودکان در تمرکز و رفتار مشکل دارند، گاهی اوقات کودکان مبتلا به ADHD از این رفتارها رشد نمی کنند. علائم آنها ممکن است ادامه یابد، شدیدتر شود و ممکن است در مدرسه، خانه یا با دوستان مشکل ایجاد کند.

یک متخصص کاردرمانی ذهنی به رفع موانعی که بر نیازهای عاطفی، اجتماعی و فیزیکی فرد تأثیر منفی می‌گذارد کمک می‌کند. آن‌ها از فعالیت‌های روزانه، تمرین‌ها و سایر روش‌های درمانی (مانند بازی برای کودکان) برای بهبود توانایی فرد در تکمیل وظایف و بهبود عملکردشان در خانه، محل کار و مدرسه استفاده می‌کنند.

سایر موارد کاربرد کاردرمانی ذهنی

 • کودکان و بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی در مواردی که بیمار دچار مشکلات ذهنی نیز گردیده است.
 • افراد دچار سکته مغزی و سایر آسیب های ذهنی
 • کودکان و بزرگسالان دچار اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری و جویدن ناخن و …
 • بیماران با سندرم های ژنتیکی و مادرزادی مانند سندرم داون و …
 • کودکان و بزرگسالان با ضعف در مهارت های ترسیمی
 • افراد مبتلا به استرس شدید
 • افراد دچار مشکل در ارتباطات
 • افراد مبتلا به وسواس فکری _ عملی
 • افراد مبتلا به مشکلات روحی مانند افسردگی

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی ذهنی – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در شمال تهران – کاردرمانی در غرب تهران – بهترین مرکز کاردرمانی کودکان در تهران – کاردرمانی آنلاین – کاردرمانی برای کودکان – کاردرمانی اتیسم – کاردرمانی کودکان بیش فعال – کاردرمانی اختلالات یادگیری

فهرست