کاردرمانی کودکان درمان، مشاوره، تجهیزات و سازگاری را برای کودکانی که دارای ناتوانی یا مشکلاتی در انجام وظایف روزمره هستند، ارائه می دهد.

کاردرمانگران به طور ویژه برای ارزیابی و ارائه مشاوره و مداخله برای کودکان با هر گونه ناتوانی و کودکانی که در کارهای روزمره در خانه، مدرسه و در بازی با مشکلاتی مواجه هستند، آموزش دیده اند.

کار کودکان رشد، انجام تکالیف مدرسه، ادامه یادگیری چیزهای جدید، بازی و غیره است. متأسفانه، برخی از بچه ها به دلیل ناتوانی های جسمی، شناختی و حسی خود در ایجاد مهارت های ضروری زندگی ناکام هستند. آنها اغلب مشکلاتی را با پردازش حسی، مهارت های حرکتی ظریف یا درشت، مهارت های بینایی-ادراکی و سایر توانایی های مشابه تجربه می کنند. کاردرمانی کودکان می تواند تفاوت بزرگی در این نوع موارد ایجاد کند.

OT یا کاردرمانی یک عمل مراقبت بهداشتی است که به افراد در هر سنی که دارای نوعی مشکلات شناختی، فیزیکی یا حسی هستند کمک می کند.

کاردرمانی همچنین به کودکانی کمک می‌کند که مهارت‌های اساسی زندگی مانند حمام کردن، مسواک زدن، خود تغذیه، لباس پوشیدن و غیره را بیاموزند. OT همچنین در توسعه مهارت‌های حرکتی ظریف در میان کودکان و بهبود هماهنگی دست و چشم آنها بسیار عالی عمل می‌کند.

بهترین متخصصان کاردرمانی در مرکز کاردرمانی و توانبخشی آنلاین و در منزل کودکان را از دیدگاهی جامع بررسی و درمان می کنند. بخش بزرگی از درمان آنها این است که مشخص کنند محدودیت‌ها یا تاخیرها از کجا ناشی می‌شوند، به ویژه در زمینه‌های رشد اجتماعی، روال‌های مراقبت از خود، مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت، و مهارت‌های شناختی. رویکرد درمانی متخصصان کاردرمانی کودکان را قادر می‌سازد تا مهارت‌های ضروری زندگی را بیاموزند و به آنها کمک می‌کند تا به بزرگسالانی سالم و با عملکرد خوب تبدیل شوند.

کاردرمانی کودکان می تواند:

مهارت های حرکتی ظریف را در بین کودکان توسعه دهد تا بتوانند اشیایی مانند اسباب بازی ها، توپ ها و غیره را بگیرند، نگه دارند و رها کنند. همچنین مهارت های دست خط و کار با رایانه را در بین بچه ها بهبود می بخشد.
به کودکان کمک می کند تا بر مهارت های ضروری زندگی مانند مسواک زدن، غذا خوردن، حمام کردن و غیره مسلط شوند.
هماهنگی چشم و دست را در بین کودکان بهبود بخشیده تا بتوانند به راحتی متن را از روی تخته سیاه یا صفحه کامپیوتر کپی کنند، اشیاء را پرتاب کنند و بگیرند، با توپ ضربه بزنند و غیره.
به بچه ها کمک کنند تا مهارت های اجتماعی عالی و رفتارهای مثبت را بیاموزند و آنها را قادر به مدیریت خشم و ناامیدی کنید.

هدف از کاردرمانی کودکان چیست؟

هدف از OT جلوگیری یا به حداقل رساندن ناتوانی های جسمی، شناختی یا حسی در بین کودکان و بهبود استقلال عملکردی آنها در زندگی روزمره است. کاردرمانی یک برنامه کاملاً ساختاریافته، هدف گرا و متناسب است که هدف آن برآوردن نیازهای خاص هر بیمار است.

چرا یک کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

اگر کودک شما با مشکلاتی در فعالیت های روزانه مواجه شود، کاردرمانی ممکن است به او کمک کند. OT همچنین می تواند برای کودکانی که در خانه یا مدرسه چالش هایی را تجربه می کنند در حالی که کارهایی را انجام می دهند که معمولا اکثر بچه های در حال رشد را آزار نمی دهند مفید باشد.

چگونه کاردرمانی را برای کودک توضیح دهیم؟

صحبت آشکار با فرزندتان در مورد کاردرمانی گزینه بهتری نسبت به محافظت از او در برابر اتفاقاتی است که در حال رخ دادن است. مکالمه ممکن است راحت نباشد، اما اتخاذ یک موضع پیشگیرانه می تواند روند را تسهیل کند. صادقانه تلاش کنید تا به کودک خود توضیح دهید که چرا درمان برای او ضروری است و چگونه می تواند زندگی کلی او را بهبود بخشد. نکته آخر، فراموش نکنید که پس از هر جلسه درمانی و دستاوردهای مهم به کودک خود پاداش دهید. این به او کمک می کند تا اهمیت درمان را درک کند، او را تشویق کند تا با درمانگر همکاری کند، و در این فرآیند افراط کند.

کاردرمانگران در موارد زیر کمک می کنند:

 • تجهیزات تخصصی
 • سازگاری های خانگی
 • توسعه مهارت های بازی و مراقبت شخصی
 • آتل برای شرایط مزمن
 • هماهنگی و رشد مهارت های حرکتی ظریف
 • پردازش حسی و ادغام
 • توصیه های مدرسه برای برآوردن نیازهای کودک

پس از ارزیابی نیازهای کودک، ورودی در قالب برنامه ها، جلسات درمانی، جلسات گروهی، تهیه تجهیزات و سازگاری، راهنمایی برای مدارس و همکاری با سایر خدمات مربوطه برای رفع نیازهای کودک ارائه می شود.

نقش کاردرمانگر این است که کودکان و جوانان را قادر می سازد تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند. کاردرمانگران برای کودکانی که توانایی انجام مهارت های عملکردی آنها به خطر افتاده است توصیه هایی ارائه می دهند.

روند کاردرمانی کودکان

ارزیابی ها:

یکی از اعضای تیم کاردرمانگر ما ارزیابی اولیه کاردرمانی را برای ارزیابی مهارت‌ها، محدودیت‌های عملکردی و اختلالات کودک انجام می‌دهد. ارزیابی های کاردرمانی معمولاً شامل انواع فعالیت های عملی، مشاهده، مقیاس های رتبه بندی والدین و مصاحبه با والدین و مراجع است. نتایج ارزیابی برای ایجاد یک برنامه درمانی فردی با اهداف معنادار استفاده خواهد شد. والدین و مراقبان بخش مهمی از تیم هستند و اطلاعات ارزشمندی در مورد مهارت ها و زمینه های مورد نیاز کودک ارائه می دهند. والدین همچنین نقشی حیاتی در حمایت از پیشرفت فرزندشان از طریق برنامه‌های تمرین در خانه دارند.

درمان:

کاردرمانی در منزل و آنلاین و یا با حضوری در کلینیک کاردرمانی اهداف خاص هر کودک را با استفاده از محیط طبیعی او به عنوان پایه ای برای رشد مهارت هدف قرار می دهد. خدمات OT از طریق ترکیبی متفکرانه از مربیگری والدین، فعالیت های هدایت شده توسط کودک و درمان مبتنی بر شواهد، موانع را کاهش می دهد و به هر کودک کمک می کند تا اعتماد به نفس و احساس موفقیت خود را ایجاد کند.

متخصصان کاردرمانی کودکان ما بر این باورند که درمان باید جذاب و سرگرم کننده باشد، زیرا کودکان زمانی که انگیزه داشته باشند بهتر یاد می گیرند. کاردرمانگران ما سال ها تجربه در حصول اطمینان از لذت بخش بودن روند درمانی برای کودکان دارند. در طول هر جلسه کاردرمانی، ما به طور استراتژیک به کودکان وظایف چالش برانگیز ارائه می دهیم تا مهارت های حرکتی، تجربیات حسی و عواطف آنها را در دنیای بازی کودک گسترش دهیم.

کاردرمانی کودکان

هر جلسه کاردرمانی همچنین شامل مربیگری والدین می‌شود، و والدین را با مهارت‌هایی توانمند می‌سازد تا از رشد کودک خود حمایت کنند و به رشد کودکشان کمک کنند. برنامه های تمرینی در منزل برای اطمینان از پیشرفت بین جلسات کاردرمانی طراحی می شود.

متخصصان کاردرمانی کودکان ما در موارد زیر تخصص دارند:

• مهارت های حرکتی درشت و رشد
– برنامه ریزی حرکتی 
– هماهنگی دوجانبه
– هماهنگی راست و چپ
– مهارت های توپ و هماهنگی دست و چشم

• هماهنگی دقیق حرکات ظریف
– دست خط
– یکپارچه سازی بصری-حرکتی
– قدرت و رشد کلی دست
– مهارت های دستی

• پردازش حسی و مدولاسیون
– آگاهی از بدن و موقعیت در فضا
– تدافعی یا اجتناب حسی
– جستجوی حسی
– توجه و توانایی های سازمانی
– پردازش چند حسی

• خود تنظیمی
– ابزارهای آرام بخش یا تحریک کننده
– ارتقای خودآگاهی از سطح برانگیختگی
– تحمل ناامیدی
– مدیریت رفتار

• مهارت های خودیاری
– مشکلات تغذیه (مربوط به بافت، دما و غیره)
– بهداشت
– توالت رفتن

• بازی و توسعه مهارت های اجتماعی

کاردرمانگران کودکان می توانند نقاط قوت و همچنین مشکلات کودک را در زمینه های حیاتی رشد ارزیابی کنند و مداخلاتی را طراحی کنند که رشد سالم مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در فعالیت های روزانه (شغل) را ارتقا دهد. آنها هنگام تعیین علت کاهش مهارتها، پردازش حسی، عملکرد ماهیچه ها، موقعیت، هماهنگی و سایر زمینه ها را ارزیابی می کنند. هنگامی که علت شناسایی شد، درمانگر روی این زمینه‌های اساسی نیاز کار می‌کند تا مهارت‌های اساسی را بهبود بخشد.

داشتن پایه ای محکم از مهارت ها باعث می شود که اعتماد به نفس ایجاد شود. توسعه یک مهارت و استفاده موفقیت‌آمیز از آن، کودکان را تشویق می‌کند تا به طور مداوم فعالیت‌های جدیدی را امتحان کنند که مهارت‌های آن‌ها را افزایش می‌دهد و موفقیت را ایجاد می‌کند، و موفقیت پایه‌ای برای ادامه یادگیری است. از طریق فعالیت‌ها و بازی‌های معنی‌دار، کاردرمانی کودکان رشد مهارت‌های مناسب سن را تسهیل می‌کند و این اعتماد به نفس را در کودکان القا می‌کند تا به آنها در بازی، یادگیری و رشد کمک کند. زمانی که مهارت و قدرت قابل توسعه یا بهبود نباشد، کاردرمانی راه حل های خلاقانه و جایگزین هایی برای انجام فعالیت های روزانه ارائه می دهد.

تیم کاردرمانی کودکان از بدو تولد تا سنین نوجوانی که به دلیل ناتوانی جسمی یا شرایط پزشکی در شرکت در فعالیت های روزمره مشکل دارند تا زندگی پربارتر و لذت بخشی داشته باشند، کار می کند.

ما به کودکانی کمک می‌کنیم که در مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف، ادراک بصری، اختلال حسی و مهارت‌های حرکتی حسی مشکل دارند. ما از آنها حمایت می کنیم تا با فعالیت های روزمره که نیاز دارند و می خواهند انجام دهند، مستقل تر شوند، از جمله:

 • لباس پوشیدن
 • مراقبت شخصی
 • بازی
 • فعالیت های اوقات فراغت

کلمات مرتبط :

کاردرمانی کودکان – کاردرمانی در منزل – کاردرمانی آنلاین – بهترین مرکز کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در شمال تهران – کاردرمانی در غرب تهران – کاردرمانی در منزل شرق تهران – کاردرمانی در منزل شمال تهران – کاردرمانی در منزل جنوب تهران – کاردرمانی کودکان در نیاوران – کاردرمانی در پاسداران – کاردرمانی در فرمانیه – کاردرمانی در چیذر – کاردرمانی در اندرزگو

فهرست