کاردرمانی (OT) یک حرفه مراقبت بهداشتی است که شامل استفاده درمانی از فعالیت‌ها یا مشاغل روزمره برای درمان بیماری‌های جسمی، ذهنی، رشدی و عاطفی است که بر توانایی بیمار برای انجام وظایف روزانه تأثیر می‌گذارد.

به این ترتیب، یک کاردرمانگر متخصصی است که از تکنیک های درمانی برای بهبود، توانبخشی یا حفظ توانایی بیمار برای انجام فعالیت های روزمره استفاده می کند.

کاردرمانی یک حرفه علم محور و مبتنی بر شواهد است که افراد در هر سنی را قادر می سازد تا با کمک به ارتقای سلامت و پیشگیری – یا زندگی بهتر با – بیماری، جراحت یا ناتوانی، زندگی را به بهترین شکل زندگی کنند.

کاردرمانگران برای طراحی استراتژی‌هایی برای زندگی روزمره و شخصی‌سازی محیط‌ها برای توسعه و به حداکثر رساندن پتانسیل آنها یا زندگی کامل، با مشتری همکاری می‌کنند.

“زندگی به کمال” برای مشتری ممکن است به این معنا باشد:

 • دستیابی به اهداف خود
 • عملکرد در بالاترین سطح ممکن
 • حفظ یا بازسازی استقلال خود
 • شرکت در فعالیت های روزمره ای که باید انجام دهند یا به سادگی زندگی را ارزش زیستن می کند

کاردرمانی عبارت است از استفاده درمانی از خودمراقبتی، فعالیت‌های کار و بازی برای افزایش عملکرد مستقل، تقویت رشد و جلوگیری از ناتوانی؛ ممکن است شامل سازگاری با کار یا محیط برای دستیابی به حداکثر استقلال و افزایش کیفیت زندگی باشد.

“… هنر و علم هدایت مشارکت انسان در وظایف انتخاب شده برای بازیابی، تقویت و افزایش عملکردهای عملکردی که برای سازگاری و بهره وری، کاهش یا اصلاح آسیب شناسی و ارتقا و حفظ سلامت ضروری هستند.”

کاردرمانگران کل فرد را شامل آرایش روانی، فیزیکی، عاطفی و اجتماعی او در نظر می گیرند. OT از فعالیت های روزمره به عنوان ابزاری برای توسعه مهارت هایی استفاده می کند که مشتریان را قادر می سازد تا به طور کامل درگیر شوند و عادات و روال های سالمی را ایجاد کنند.

وظیفه کاردرمانگران این است این است که به افراد کمک کنند مستقل‌تر باشند، کیفیت زندگی بهتری داشته باشند و با محدودیت‌های کمتری زندگی کنند.

کاردرمانی با سایر حرفه های مراقبت های بهداشتی مانند فیزیوتراپی یا پرستاری در تمرکز بر درمان کل بیمار به جای درمان یک آسیب، بیماری یا ناتوانی خاص متفاوت است. به عنوان مثال، پس از یک عمل جراحی، یک پرستار ممکن است در مدیریت درد، تغییر پانسمان و مراقبت در حین بهبودی به بیمار کمک کند. از سوی دیگر، یک کاردرمانگر فعالیت‌هایی را که برای بیمار مهم هستند، ارزیابی می‌کند و به آنها می‌آموزد که چگونه پس از جراحی دوباره مستقل شوند، تا بتوانند نقش‌هایی را که تعیین‌کننده هستند، از سر بگیرند.

آن چه کاردرمانگران را متمایز می کند تمرکز بر شغل به عنوان ابزاری است که برای بازیابی، بازسازی و بهبود زندگی مراجعان خود استفاده می کنند.

کاردرمانی به عنوان یک حرفه فراگیر، سلامت، رفاه و کیفیت زندگی را برای همه مردم، جمعیت ها و جوامع از طریق راه حل های موثری که مشارکت در زندگی روزمره را تسهیل می کند، به حداکثر می رساند.

نقش های متخصص کاردرمانی

همانطور که در بالا توضیح داده شد، کاردرمانگران با اتخاذ رویکردی درمانی به فعالیت های روزمره با بیماران خود کار می کنند. به طور کلی، این بدان معنی است که کاردرمانگران مسئول کمک به بیماران در رشد، بهبودی در مورد یک وضعیت یا آسیب و همچنین حفظ مهارت های مورد نیاز برای اجرای فعالیت های روزانه هستند. اما، این در واقع چه چیزی را شامل می شود؟

به طور کلی، کاردرمانگران مسئولیت طیف وسیعی از وظایف و وظایف مربوط به مراقبت از بیمار را بر عهده دارند. بسته به محیطی که در آن کار می کنند، نقش های OT اغلب شامل موارد زیر است:

 • ارزیابی وضعیت و نیازهای بیمار
 • توسعه برنامه های درمانی برای رفع نیازهای بیمار و کمک به آنها برای رسیدن به اهداف خاص
 • ارزیابی خانه و یا محیط کار بیمار و توصیه سازگاری با نیازهای بیمار و بهبود استقلال
 • آموزش استفاده از تجهیزات ویژه به بیماران و مراقبین آنها
 • ارزیابی و مستندسازی پیشرفت برای اهداف ارزیابی، صدور صورت حساب و گزارش
  و …

فعالیت‌های روزانه‌ای که کاردرمانگران در آن شرکت می‌کنند نیز احتمالاً تحت تأثیر تنظیماتی است که در آن کار می‌کنند. بسیاری از کاردرمانگران در بیمارستان یا محیط های خصوصی کار می کنند، با این حال، فرصت های زیادی برای کار در محیط های دیگر وجود دارد. برای مثال، برخی از تمرین‌کنندگان در محیط‌های آموزشی برای کمک به رشد کودک یا با افراد مسن کار می‌کنند تا از مشکلات ناشی از افزایش سن بکاهند. کسانی که روحیه کارآفرینی دارند حتی ممکن است انتخاب کنند که دفتر خصوصی خود را باز کرده و مدیریت کنند.

مهارت های مورد نیاز یک متخصص کاردرمانی

در حالی که کاردرمانگران از همه زمینه‌ها می‌آیند، چندین مهارت و کیفیت کلیدی وجود دارد که به خوبی به ماهیت کار کاردرمانی کمک می‌کند. به عنوان مثال، برای این متخصصان مهم است که حس شفقت و همدلی قوی داشته باشند تا با بهترین منافع بیماران خود کار کنند. در واقع، بسیاری از کاردرمانگران از تمایل به ایجاد تغییر مثبت در زندگی دیگران به سمت این مسیر کاری کشیده می شوند.

علاوه بر داشتن ذهنیت مردم‌محور، مهارت‌های متعددی وجود دارد که کاردرمانگر برای موفقیت در این زمینه باید داشته باشند. از جمله این موارد عبارتند از:

 • مهارت های ارتباطی: OT باید مهارت های ارتباطی نوشتاری و کلامی قوی داشته باشند تا بتوانند نیازهای بیماران خود را به طور موثر درک کنند و روند درمان را توضیح دهند. علاوه بر این، آنها باید بتوانند برنامه های درمانی و پیشرفت را به وضوح مستند کنند، و همچنین با سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی همکاری کنند.
 • حل مسئله: از آنجایی که هیچ دو موردی یکسان نخواهد بود، OT های خوب باید مهارت های حل مسئله عالی را نشان دهند تا بهترین مسیر عمل را برای هر موقعیت منحصر به فرد تعیین کنند.
 • صبر و انعطاف: اغلب اوقات، کاردرمانی راهی طولانی برای بازگرداندن استقلال بیمار است. OTهای خوب باید هنگام برخورد با نقاط بالا و پایین در طول این فرآیند صبور و انعطاف پذیر باشند.

کاردرمانی برای کودکان

کاردرمانی

شغل یک کودک رشد، یادگیری، انجام تکالیف مدرسه و بازی است. کاردرمانگران به کودکانی که دارای ناتوانی جسمی، حسی یا شناختی هستند کمک می کند. این به آنها کمک می کند کارهای روزمره مانند غذا خوردن، پوشیدن کفش و جوراب، تمرکز بر یادگیری، نوشتن و بازی با اسباب بازی ها یا دیگر بچه ها را انجام دهند.

کاردرمانگران فعالیت‌هایی ایجاد می‌کنند که به کودکان کمک می‌کند تا راه‌هایی برای انجام کارهایی پیدا کنند که به دلیل بیماری یا ناتوانی برایشان سخت است.

به عنوان مثال، یک OT می تواند به بچه های فلج مغزی کمک کند که ممکن است نیاز به استفاده از ویلچر یا تجهیزات دیگر داشته باشند تا بتوانند به مدرسه بروند.

کاردرمانگران همچنین ممکن است به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کنند تا نحوه تعامل با دیگران را بیاموزند. آنها همچنین ممکن است به کودکان مبتلا به اختلالات پردازش حسی کمک کنند تا راه هایی برای تعامل با محیط خود به شیوه ای راحت تر و مناسب تر پیدا کنند.

یک کاردرمانگر همچنین وسایل کمکی و تجهیزاتی مانند تسمه یا آتل را برای حمایت از قسمت های مختلف بدن ارائه می دهد. آنها می توانند به شما کمک کنند وسایلی را پیدا کنید که انجام کارهایی مانند باز کردن شیشه، پوشیدن کفش یا حمام یا دوش گرفتن را آسان تر می کند.

اگر با کاردرمانگر در ارتباط هستید، درمانگر بررسی می‌کند که چقدر می‌توانید برخی از فعالیت‌ها را در مقایسه با سایر کودکان هم سن خود انجام دهید. ممکن است درمانگر از شما بخواهد که الفبا را بنویسید، چند شکل بکشید، چند بازی انجام دهید، بند کفش‌هایتان را ببندید، یا برای اندازه‌گیری قدرت شما، یک دستگیره‌سنج مخصوص فشار دهید!

برخی از کاردرمانگران به خانه شما می آیند تا ببینند چگونه کارهای معمولی مانند شانه کردن موهای خود یا مسواک زدن را انجام می دهید.

هر کودکی با سرعت خودش یاد می گیرد، بنابراین درمان ممکن است مدت کوتاهی یا طولانی مدت طول بکشد. برخی از بچه ها با بزرگتر شدن یا تغییر مدرسه متوجه می شوند که نیازهایشان تغییر می کند. آنها به کاردرمانگر باز می گردند تا راه های جدیدی برای مقابله با مشکلات پیدا کنند یا مهارت جدیدی را به دست آورند.

کودکان می توانند با پیروی از دستورالعمل های کاردرمانگر خود به تسریع درمان کمک کنند.

کاردرمانی برای بزرگسالان

تمرینات مختلفی وجود دارد که می تواند دامنه حرکتی شما را بهبود بخشد.

خدمات آنها به هیچ گروه سنی محدود نمی شود بلکه برای افراد در هر سنی است. یک کاردرمانگر از فعالیت های روزانه برای کمک به زندگی کامل افراد استفاده می کند. کاردرمانی باعث ارتقای سلامتی می شود و از آسیب، بیماری یا ناتوانی جلوگیری می کند یا به شما کمک می کند تا بهتر زندگی کنید. بیایید در مورد مزایای یک کاردرمانگر برای سلامتی و رفاه شما صحبت کنیم.

یک کاردرمانگر بیماران مجروح، بیمار یا ناتوان در هر سنی را درمان می کند. آنها با افرادی کار می کنند که به دنبال غلبه بر چالش های فیزیکی، رشدی، شناختی یا عاطفی خود هستند. کاردرمانگران به شما کمک می کنند تا مهارت های مورد نیاز برای زندگی روزمره را توسعه، بهبود، تقویت و حفظ کنید.

کاردرمانی ترکیبی از تمرینات ذهنی، جسمی و روانی است که به مراجعین کمک می کند تا فعالیت های روزانه را به راحتی انجام دهند. این وظایف شامل فعالیت های اساسی مانند تمیز کردن و لباس پوشیدن، غذا خوردن، پیاده روی و رانندگی می شود.

 

فهرست