گفتاردرمانی اتیسم

هر کودکی با تشخیص اتیسم کاملاً متفاوت است و قدرت ها و نیازهای ارتباطی متفاوتی خواهد داشت. به همین دلیل، ارائه یک برنامه عمل واحد در گفتار درمانی که برای هر کودک مبتلا به اوتیسم مؤثر باشد، غیرممکن است.

اوتیسم به طیفی از شرایط اطلاق می‌شود که با چالش‌هایی در مهارت‌های اجتماعی، رفتارهای تکراری، گفتار و ارتباطات غیرکلامی همراه است.

اتیسم اختلال رشدی عصبی است که در سالیان اخیر شیوع بیشتری پیدا کرده است.

از آنجایی که اتیسم یک اختلال طیفی است، هر فرد مبتلا به اتیسم دارای مجموعه ای از نقاط قوت و چالش است. روش‌هایی که افراد مبتلا به اتیسم از طریق آن‌ها یاد می‌گیرند، فکر می‌کنند و مشکل را حل می‌کنند، می‌تواند از مهارت‌های بالا تا چالش‌برانگیز متغیر باشد. برخی از افراد مبتلا به اتیسم ممکن است در زندگی روزمره خود به حمایت قابل توجهی نیاز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به حمایت کمتری نیاز داشته باشند و در برخی موارد کاملاً مستقل زندگی می کنند.

علائم اوتیسم معمولاً در سن 2 یا 3 سالگی ظاهر می‌شوند. برخی از تأخیرهای رشد مرتبط می‌توانند حتی زودتر ظاهر شوند و اغلب می‌توانند در اوایل 18 ماهگی تشخیص داده شوند. تحقیقات نشان می دهد که مداخله زودهنگام منجر به پیامدهای مثبت در آینده برای افراد مبتلا به اوتیسم می شود

اصول گفتاردرمانی اتیسم

برقراری ارتباط عملکردی و خود به خود

اولین هدف گفتاردرمانی با هر کودک مبتلا به اوتیسم این است که مطمئن شوید که او می تواند به طور عملکردی و خود به خود ارتباط برقرار کند. این بدان معناست که کودک باید بتواند خواسته ها و نیازهای اساسی خود را بدون نیاز به تشویق به اطرافیانش در میان بگذارد.

اگر گفتار کودک برای گفتار عملکردی کافی نیست (به این معنی که کودک صحبت نمی کند)، باید اشکال مختلفی از ارتباط تقویتی- جایگزین (AAC) را معرفی کنید تا زمانی که روشی مناسب برای کودک پیدا کنید. به یاد داشته باشید، هر کودک متفاوت است، بنابراین روش های مختلف برای هر کودک متفاوت است. در اینجا چند گزینه برای امتحان وجود دارد:

 • دستگاه AAC خروجی صدا: هنگامی که کودک دکمه ای را فشار می دهد یا کلیدی را می زند، این دستگاه پیامی را پخش می کند. اینها می توانند به سادگی یک دکمه با یک پیام واحد و پیچیده مانند یک دستگاه صفحه لمسی با دکمه ها و پوشه هایی باشند که با فشار دادن دکمه های خاص توسط کودک تغییر می کنند.
 • سیستم ارتباط تصویری: برخی از کودکان از استفاده از تصاویر برای برقراری ارتباط سود می برند. این باعث می شود که ارتباطات برای آنها بسیار ملموس تر شود. می توانید با استفاده از یک تابلوی ارتباطی ساده شروع کنید و از کودک بخواهید به آنچه می خواهد اشاره کند. یا می توانید از سیستم پیچیده تری مانند سیستم ارتباط تبادل تصویر (PECS) استفاده کنید.
 • زبان اشاره: برخی از کودکان از استفاده از بدن خود برای برقراری ارتباط با استفاده از زبان اشاره سود می برند. این روش بسیار موفقیت آمیز در مورد کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده شده است و حتی نشان داده شده است که کودکان را با سرعت بیشتری نسبت به صحبت کردن بدون استفاده از زبان اشاره با دهان خود وادار می کند.

کمک به کودکان در استفاده خود به خود از زبان (بدون درخواست) با گفتاردرمانی اتیسم: کودکان مبتلا به اتیسم اغلب در استفاده از زبان خود به خود مشکل دارند. آنها ممکن است وقتی به سؤالات خاصی گفته می شود یا در پاسخ به آنها صحبت می کنند، اما وقتی به چیزی نیاز دارند یا ناراحت هستند صحبت نمی کنند.

برای این کودکان، مهم است که روی محو کردن تعداد اعلان‌هایی که می‌دهید کار کنید تا کودک هر بار مستقل‌ تر عمل کند. برای مثال، در ابتدا ممکن است مجبور شوید به کودک بگویید در هر موقعیت دقیقاً چه چیزی بگوید.

جایگزین دیگری برای کمک به کودکانی که در استفاده خود به خودی زبان مشکل دارند، استفاده از سیستم PECS است که قبلا ذکر شد. این برنامه ساختاریافته با افزایش ارتباطات خود به خودی در کودکان مبتلا به اوتیسم بسیار موفق بوده است.

همچنین ممکن است مفید باشد که با آموزش درخواست‌های اولیه به کودک شروع کنید (زیرا این درخواست‌ها برای او انگیزه‌بخش‌ترین خواهند بود) و سپس به محض برقراری درخواست، به سراغ انواع دیگر ارتباط مانند اظهار نظر، احوالپرسی، درخواست و غیره بروید.

آموزش های اجتماعی

نکته بعدی در گفتاردرمانی اتیسم که همه کودکان مبتلا به اتیسم تا حدی به آن نیاز دارند آموزش اجتماعی است. کودکان مبتلا به اوتیسم در درک رفتار قابل قبول اجتماعی مشکل دارند. آنها همیشه نمی دانند در موقعیت های اجتماعی مختلف چگونه رفتار کنند یا رفتار کنند. از آنجایی که مدرسه اساساً فقط یک موقعیت اجتماعی بزرگ است، می تواند محیط های یادگیری را به ویژه برای آنها سخت کند.

آموزش مستقیم رفتارهای قابل قبول اجتماعی: این مهم است که به کودکان آموزش دهیم که چه رفتاری در محیط های مختلف از نظر اجتماعی قابل قبول است. این شامل کارهایی است که کودک باید در موقعیت های اجتماعی انجام دهد و بگوید و همچنین نحوه گوش دادن و حضور در آن را شامل می شود. برای کودکان خردسال، مهارت‌های اساسی مانند گوش دادن به معلم، پاسخ دادن به سؤالات و پیروی از دستورالعمل‌ها را هدف خواهید گرفت. برای بچه های بزرگتر، چیزهایی مانند گفتگوهای گروهی و دوست خوب بودن را در نظر می گیرید.

در اینجا چندین راهبرد گفتاردرمانی اتیسم وجود دارد که روش‌های مؤثر آموزش اجتماعی برای کودکان اوتیسم به اثبات رسیده است:

پشتیبانی های بصری: یادآوری های بصری که در اتاق قرار می گیرد یا توسط بزرگسالان ارائه می شود به کودک کمک می کند تا انتظارات آن موقعیت را به خاطر بسپارد.
داستان های اجتماعی: کتاب هایی که برای آموزش رفتار مورد انتظار در موقعیت های مختلف به کودک طراحی شده اند.
مدل سازی ویدئو: دانش آموز فیلم هایی را تماشا می کند که رفتارهای مورد انتظار را برای بهبود مهارت ها نشان می دهد.

هدف قرار دادن تعاملات با همسالان

از آنجایی که کودکان مبتلا به اوتیسم در تعامل با همسالان دچار مشکل هستند، اینها نیز باید مستقیما آموزش داده شوند. همه کودکان مبتلا به اوتیسم تا حدی با این مشکل به عنوان بخشی از ماهیت اوتیسم دست و پنجه نرم می کنند. با این حال، بسته به سن و سطح رشد کودکی که با او کار می کنید، مهارت های بسیار متفاوتی را هدف قرار خواهید داد.

مهارت‌های تعامل با همسالان برای کودکان کوچک‌تر: در اینجا چند مهارت برای کودکانی که تازه آموزش تعامل با همسالان خود را آغاز کرده‌اند آورده شده است:

 • مهارت های بازی: به کودک بیاموزید که چگونه با کودکان دیگر بازی کند و در حین بازی با هم کنار بیاید.
 • پاسخ به نام: به کودک بیاموزید که وقتی کسی نامش را می گوید پاسخ دهد.
 • توجه مشترک را ایجاد کنید: به کودکان کمک کنید با اطرافیان خود هماهنگ شوند.
 • مهارت‌های تعامل با همسالان برای کودکان بزرگ‌تر: این فعالیت‌ها برای کودکان بزرگ‌تری که درگیر تعامل با همسالان هستند.
 • مهارت‌های مکالمه هدفمند: به مهارت‌های اجتماعی که کودک در تعاملات عادی با سایر دانش‌آموزان و بزرگسالان فاقد آن است توجه کنید.
 • آموزش دیدگاه‌: به این کودکان کمک کنید تا بفهمند چگونه چیزها را از منظر دیگری ببینند.

گفتاردرمانی اتیسم

تعمیم مهارتهای ارتباطی

چگونه کودکان مبتلا به اوتیسم را به تعمیم مهارت های ارتباطی وادار کنیم: اگر کودک باید روی برقراری ارتباط بهتر کار کند، پاسخ لزوماً صرف وقت بیشتر با گفتار درمانگر نیست. درعوض، گفتاردرمانگر باید به بزرگسالانی که با کودک در تعامل هستند، آموزش دهد که چگونه همان نوع آموزش، تشویق و الگوبرداری را که او انجام می‌دهد، انجام دهند.

وقتی گفتاردرمانگر بزرگسالان دیگر را آموزش می‌دهد، کودک با مهارت‌های ارتباطی خود سریع‌تر پیشرفت می‌کند، زیرا دستورالعمل‌های یکسانی را از منابع متعدد دریافت می‌کند و می‌تواند آن مهارت‌ها را در محیط طبیعی (در خانه) تمرین کند. 

مهارت های ارتباطی را با بهبود سایر زمینه ها تنظیم کنید

در نهایت، به سایر مهارت‌های ارتباطی که ممکن است بر کودک مبتلا به اوتیسم تأثیر بگذارد نگاه می‌کنیم. هنگامی که کودک شروع به پیشرفت در این موارد بزرگتر کرد، می توانیم شروع کنیم به برخی از مسائل کوچکتر که ممکن است بر ارتباطات کودک نیز تأثیر بگذارد، بپردازیم. در اینجا چند زمینه وجود دارد که ممکن است نیاز به بررسی توسط متخصص گفتاردرمانی داشته باشد:

 • خطاهای صدای گفتار
 • اشتباهات در گرامر
 • مشکلات پرسیدن و پاسخ به سوالات
 • مشکل با زبان مجازی

گفتاردرمانی اتیسم

خدمات گفتار درمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم بسته به عوامل زیادی می تواند بسیار متفاوت به نظر برسد. هر گفتار درمانگر باید تعیین کند که کدام خدمات برای هر کودک بهترین است.

همانطور که می بینید، راه های مختلفی برای ارائه خدمات به کودکان مبتلا به اوتیسم وجود دارد و نمی توانید دقایق درمانی مستقیم بیشتری را اضافه کنید و انتظار داشته باشید که به دانش آموز کمک کند. هر کودک مبتلا به اتیسم به یک طرح فردی شامل ترکیبی از خدمات مختلف نیاز دارد.

 

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی اتیسم – گفتاردرمانی برای کودکان – گفتاردرمانی اوتیسم – گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی در منزل – مرکز گفتاردرمانی در شمال تهران – بهترین مرکز گفتاردرمانی در شمال تهران – بهترین مرکز گفتاردرمانی برای اوتیسم – علائم اوتیسم – نشانه های اوتیسم – عوارض اوتیسم – درمان اوتیسم – توانبخشی اوتیسم – کاردرمانی اتیسم – کاردرمانی برای اتیسم – کاردرمانی کودکان اتیستیک – کاردرمانی در منزل

فهرست