گفتاردرمانی لکنت زبان به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمان و تخفیف لکنت زبان شناخته می شود که توسط متخصصان گفتاردرمانی ما بصورت گفتاردرمانی در منزل ، گفتاردرمانی آنلاین و از راه دور و گفتاردرمانی در کلینیک ارائه می شود.

لکنت زبان، اختلالی در جریان گفتار است و بسته به سختی هر فرد می تواند شدت آن متفاوت باشد. کسی که لکنت زبان دارد ممکن است کلمات و هجاها را تکرار یا طولانی کند یا ممکن است از مکث یا بلوک در گفتار استفاده کند که به این معنی است که قادر به تولید هیچ صدایی نیست.

کودکان یا بزرگسالانی که لکنت دارند ممکن است صداها، هجاها یا کلمات را تکرار کنند یا ممکن است صداها را طولانی کنند. همچنین ممکن است وقفه هایی در جریان عادی گفتار که به عنوان بلوک شناخته می شوند همراه با حرکات یا عبارات غیر معمول وجود داشته باشد.

لکنت بیش از 70 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. در بین مردان شایع تر از زنان است. برخی افراد از لکنت به عنوان لکنت زبان یا اختلال روانی شروع دوران کودکی یاد می کنند.

بر اساس آمارها حدود ۵ تا ۱۰ درصد از همه کودکان در مقطعی از زندگی خود دچار لکنت می شوند، اما بیشتر آنها معمولاً در عرض چند ماه یا چند سال از این مشکل خارج می شوند. مداخله زودهنگام با گفتاردرمانی می تواند به کودکان در غلبه بر لکنت زبان کمک کند.

گفتار درمانی و زبان درمانی با ارائه تکنیک ها و پشتیبانی به فردی که لکنت دارد کمک می کند تا به آنها کمک کند تا لکنت خود را به شیوه ای مثبت مدیریت کنند. هدف گفتاردرمانی لکنت زبان ایجاد یک محیط ارتباطی مثبت از طریق افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس فرد در هنگام برقراری ارتباط است.

لکنت یک اختلال در جریان معمول گفتار است و علائم آن از توقف گفتار، تکرار کلمات یا هجاها و طولانی شدن صداها متغیر است. لکنت می تواند بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که لکنت دارند ممکن است برخی از کلمات را مسدود کنند و سعی کنند از جایگزین استفاده کنند. بسته به شدت و نوع لکنت، گفتار ممکن است تنش، درهم یا اجباری به نظر برسد.

اگرچه لکنت بیشتر در کودکان دیده می شود اما در بزرگسالان نیز به دلایلی همچون آسیب مغزی ممکن است رخ بدهد.

اگر در اطرافیان کودک سابقه لکنت وجود داشته باشد احتمال بروز لکنت افزایش پیدا می کند.

میزان فشاری که بر فرد وارد می شود و موقعیت های مختلف در تولید گفتار می تواند بر شدت و وسعت لکنت تأثیر بگذارد.

ادراک از خود و درک گفتار می تواند بر شدت و میزان لکنت تأثیر بگذارد.

گفتاردرمانی لکنت زبان

گفتار درمانی و زبان درمانی می تواند به افرادی که لکنت دارند کمک کند. گفتار و زبان درمانی ممکن است بر صدای گفتار یا مشکلات عمومی ارتباطی فرد متمرکز شود. گفتار درمانی متناسب با نیازهای کودک یا بزرگسال مبتلا به لکنت انجام می شود و بر اساس نیاز هر فرد برنامه مناسبی انتخاب می شود.

کودک مبتلا به لکنت زبان در طی جلسات گفتاردرمانی لکنت زبان می تواند استراتژی های مقابله ای را برای غلبه بر لکنت خود و بهبود روانی گفتار خود بیاموزد.

گفتاردرمانی می تواند مهارت های ارتباطی کودک دچار لکنت را بهبود بخشد و به او کمک کند تا راهبردهای مقابله ای و مدیریت لکنت خود را توسعه دهد. این باعث می شود کودک اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند و بنابراین در تولید گفتار خود روان تر شود.

گفتاردرمانی لکنت زبان برای فرد مبتلا به لکنت پشتیبانی، تکنیک ها و تمرین هایی را فراهم می کند تا به آنها کمک کند تا راهبردهایی را توسعه دهند که لکنت آنها را قابل کنترل تر می کند. درمان بر روی مشاهده لکنت به شیوه ای مثبت و کمک به آنها برای برقراری ارتباط با اعتماد به نفس بیشتر تمرکز می کند.

گفتار درمانی ممکن است هر جنبه ای از ارتباط کودک یا بزرگسال مبتلا به لکنت را بهبود بخشد و ممکن است اعتماد به نفس فرد را افزایش داده و اضطراب را در هنگام برقراری ارتباط کاهش دهد. گفتار درمانی و زبان درمانی نیز ممکن است راهبردهای مقابله ای فردی را برای هر بیمار ارائه دهد که برای او مفید است.

گفتاردرمانی لکنت زبان

گفتاردرمانی لکنت زبان چه مواردی را شامل می شود؟

گفتاردرمانگر ارزیابی اولیه ای را ارائه می دهد که به تعیین شدت لکنت کودک کمک می کند و همچنین استراتژی هایی را که برای مقابله با آن استفاده می کند، یادداشت می کند. ارزیابی اولیه شامل ارزیابی دقیق روانی گفتار کودک است. قرار ملاقات اولیه همچنین به فرد این فرصت را می دهد تا نگرانی هایی که در مورد ارتباطات خود دارد و همچنین آنچه که می خواهد در درمان روی آن تمرکز کند را در میان بگذارد.

درمان خاص برای هر کودک یا بزرگسال متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. درمان برای هر بیمار فردی خواهد بود و بر روی آنچه که می‌خواهد روی آن کار کند و در درمان بهبود می‌یابد تمرکز خواهد داشت. 

پس از ارزیابی اولیه گفتار و زبان درمانی ممکن است شامل گزارش ها، بررسی ها، برنامه های درمانی، گروه های حمایتی، آموزش، آموزش و مشاوره باشد.

اهداف گفتاردرمانی لکنت زبان

لکنت درمانی برای نوجوانان و بزرگسالان معمولاً به معنای تغییر رفتارهای گفتاری طولانی مدت، احساسات و نگرش در مورد صحبت کردن و به طور کلی ارتباط است. در نتیجه، طول و نوع درمان می تواند بسته به اهداف شما بسیار متفاوت باشد. فهرستی از اهداف درمانی نمونه برای نوجوانان و بزرگسالان شامل موارد زیر است:

  • کاهش دفعات لکنت
  • کاهش تنش و کشمکش لحظات لکنت
  • تلاش برای کاهش اجتناب از کلمات یا موقعیت
  • آشنایی بیشتر با لکنت
  • استفاده از مهارت های ارتباطی موثر مانند تماس چشمی یا بیان و …

همکاری با یک آسیب شناس گفتار که در مورد لکنت آگاه است به شما کمک می کند تا اهداف شخصی خود را شناسایی کنید.

نکاتی برای کاهش لکنت

فرد می تواند با سرعت آهسته با صدای بلند بخواند تا استرس حول صحبت کردن را کاهش دهد.

هیچ درمان فوری برای لکنت وجود ندارد. با این حال، شرایط خاص – مانند استرس، خستگی یا فشار – می تواند لکنت را بدتر کند. با مدیریت این موقعیت ها، تا آنجا که ممکن است، افراد ممکن است بتوانند جریان گفتار خود را بهبود بخشند.

با در نظر گرفتن این نکته، نکات زیر ممکن است مفید باشد:

آهسته صحبت کردن

آهسته صحبت کردن می تواند استرس و علائم لکنت را کاهش دهد. تمرین آهسته صحبت کردن هر روز می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، افراد می توانند وقتی که خودشان هستند سعی کنند با صدای بلند با سرعت آهسته بخوانند. سپس، هنگامی که آنها بر این امر مسلط شدند، می توانند از این سرعت هنگام صحبت با دیگران استفاده کنند.

گزینه دیگر اضافه کردن یک مکث کوتاه بین عبارات و جملات برای کمک به کاهش سرعت گفتار است.

اجتناب از کلمات محرک

افرادی که لکنت زبان دارند، نباید احساس کنند که باید استفاده از کلمات خاص را متوقف کنند.

با این حال، برخی از افراد ممکن است بخواهند از کلمات خاصی که باعث لکنت زبان آنها می شود پرهیز کنند. در این مورد، تهیه فهرستی از این کلمات و یافتن جایگزین هایی برای استفاده ممکن است مفید باشد.

ذهن آگاهی را امتحان کنید

ذهن آگاهی یک راه اثبات شده برای کاهش اضطراب و استرس است. منبع معتبر تحقیق نشان می‌دهد که بین تأثیرات ذهن آگاهی و ابزارهای لازم برای مدیریت لکنت، از جمله:

  • کاهش استفاده از راهبردهای اجتنابی، مانند کمتر صحبت کردن
  • بهبود کنترل عاطفی

بهترین مرکز درمان لکنت زبان در تهران

گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که ممکن است به افرادی که لکنت دارند کمک کند. برخی از روش ها بر کاهش ناروانی تمرکز دارند، در حالی که برخی دیگر بر پذیرش لکنت و کاهش اضطراب ارتباطی تمرکز دارند. مانند هر درمان خوب، کمک به افرادی که لکنت دارند باید متناسب با فرد باشد. به عبارت دیگر، چیزی که برای یک نفر که لکنت دارد جواب می دهد، ممکن است برای همه جواب ندهد!

درمان لکنت که بر کاهش گفتار ناهموار تاکید دارد، به طور کلی به عنوان شکل دادن به روان شناخته می شود. برای استفاده از استراتژی‌های شکل‌دهی روان، فردی که لکنت دارد با یک آسیب‌شناس گفتار-زبان (SLP) کار می‌کند تا نحوه صحبت کردن خود را تغییر دهد. هدف از شکل دهی روان با خدمات گفتاردرمانی لکنت زبان این است که تمام رویدادهای لکنت زبان را حذف کرده و همیشه روان صحبت کنید. برخی از درمان ها از وسایل کمکی مانند بازخورد شنیداری تاخیری برای کمک به این تلاش استفاده می کنند.

در حالی که بازخورد شنیداری تاخیری و برنامه‌های شکل‌دهی روان ممکن است برای برخی از افرادی که لکنت دارند کارساز باشد، اما همه آنها را در طول زمان مفید یا آسان نمی‌دانند. با تمرکز بر حذف لکنت، این روش‌ها ممکن است احساسات و نگرش‌هایی را که به مشکلات ارتباطی کمک می‌کنند نادیده بگیرند.

متخصصان ما در بهترین مرکز درمان لکنت زبان خدمات گفتاردرمانی لکنت زبان را بصورت گفتاردرمانی آنلاین ، گفتاردرمانی در کلینیک ، گفتاردرمانی از راه دور و … را برای کمک به درمان لکنت زبان در کودکان ارائه می دهند.

مقالات مرتبط :

لکنت زبان

گفتاردرمانی کودکان

گفتاردرمانی چیست؟

فهرست