گفتاردرمانی چیست؟

گفتار درمانی اختلالات گفتار و مشکلات ارتباطی را ارزیابی و درمان می کند. این به افراد کمک می کند تا مهارت هایی مانند درک، وضوح، صدا، روانی و تولید صدا را توسعه دهند. گفتار درمانی می تواند اختلالات گفتاری دوران کودکی یا اختلالات گفتاری بزرگسالان ناشی از سکته مغزی، آسیب مغزی یا سایر شرایط را درمان کند.

گفتار درمانی درمانی است که به بهبود مهارت های گفتار و زبان شما کمک می کند. به مهارت های اولیه زبان، تولید صدا و صدا، درک مطلب، روانی، وضوح و بیان کمک می کند.

گفتار درمانگر چه می کند؟

یک گفتار درمانگر ، که به آن آسیب شناس گفتار زبان نیز می گویند ، اختلالات گفتار و مشکلات ارتباطی را ارزیابی، تشخیص و درمان می کند.

آنها کودکان مبتلا به تاخیر رشد و همچنین بزرگسالان مبتلا به اختلالات گفتاری ناشی از آسیب یا بیماری را درمان می کنند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به دلایل مختلف شما را به یک آسیب شناس گفتار زبان ارجاع دهد.

چه کسانی به گفتار درمانی نیاز دارند؟

گفتاردرمانی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلالات ارتباطی مفید است. همچنین می تواند به افرادی که دارای اختلالات شنوایی هستند یا افرادی که در بلع مشکل دارند کمک کند.

موارد کاربرد گفتاردرمانی چیست؟

آفازی. افراد مبتلا به آفازی ممکن است در خواندن، نوشتن، صحبت کردن و درک زبان مشکل داشته باشند. این عارضه زمانی ایجاد می شود که نواحی از مغز که زبان را پردازش می کنند در اثر سکته مغزی یا جراحت آسیب ببینند.

آپراکسی. افراد مبتلا به آپراکسی می دانند چه می خواهند بگویند، اما در شکل دادن کلمات مشکل دارند. آنها ممکن است در خواندن، نوشتن، بلع یا سایر مهارت های حرکتی مشکل داشته باشند.

اختلالات مفصلی کودکان مبتلا به اختلالات بیانی قادر به تولید صداهای کلمه خاصی نیستند. برای مثال، آنها ممکن است یک صدا را جایگزین صدای دیگری کنند – مانند گفتن “wed” به جای “قرمز” یا “thith” به جای “این”. گفتار درمانی مداخله زودهنگام می تواند به اختلالات بیان کمک کند.

اختلالات شناختی- ارتباطی. زمانی که ناحیه ای از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می کند آسیب ببیند، می تواند منجر به مشکل در برقراری ارتباط شود. افراد مبتلا به اختلالات شناختی ارتباطی ممکن است مشکلاتی در گوش دادن، صحبت کردن، حافظه و حل مسئله داشته باشند.

سایر موارد کاربرد گفتاردرمانی چیست؟

دیزآرتری گاهی اوقات، ماهیچه هایی که گفتار شما را کنترل می کنند به دلیل سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا سایر اختلالات سیستم عصبی ضعیف می شوند. افراد مبتلا به دیس آرتری ممکن است گفتار کند یا نامفهومی داشته باشند.

اختلالات بیانی. افراد مبتلا به اختلالات بیانی ممکن است در بیان کلمات یا انتقال افکار خود مشکل داشته باشند. اختلالات بیانی با سکته مغزی یا سایر رویدادهای عصبی، تاخیر در رشد یا کاهش شنوایی مرتبط است.

اختلالات روانی اختلالات روانی سرعت، جریان و ریتم گفتار را مختل می کند. لکنت (گفتار قطع شده یا مسدود شده) یک اختلال روانی است. به هم ریختگی (گفتار ادغام شده و سریع) نیز همینطور است.

اختلالات دریافتی افراد مبتلا به اختلالات دریافتی در درک یا پردازش آنچه دیگران می گویند مشکل دارند. در نتیجه، آنها ممکن است دایره لغات محدودی داشته باشند، در پیروی از دستورالعمل ها مشکل داشته باشند یا ممکن است به نظر بی علاقه به گفتگو باشند.

اختلالات تشدید. شرایطی که بر حفره های دهان یا بینی شما تأثیر می گذارد ممکن است جریان هوا را مسدود کرده و ارتعاشات مسئول صدا را تغییر دهد. اختلالات رزونانس با شکاف کام، تورم لوزه ها و سایر شرایطی که بر ساختار این قسمت های بدن تأثیر می گذارد، مرتبط است.

دلایل ضروری بودن گفتاردرمانی چیست؟

اگر گفتاردرمانگر مراقبت‌های بهداشتی شما مشکوک باشد که شما یا فرزندتان دچار اختلال گفتاری هستید، چند غربالگری اولیه را توصیه می‌کند.

این آزمایشات به تعیین علت زمینه ای کمک می کند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما در برقراری ارتباط مشکل داشته باشد، گفتاردرمانگر شما متوجه می شود که آیا این مشکل به دلیل اختلال گفتاری یا مشکل شنوایی است. اگر فرزند شما تست شنوایی را با موفقیت پشت سر بگذارد، احتمالاً پزشک شما او را به یک آسیب شناس گفتار-زبان ارجاع می دهد.

در حین گفتار درمانی چه اتفاقی می افتد؟

آنچه در طول گفتار درمانی اتفاق می افتد به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن شما و نوع اختلال گفتار شما. برای کودکان، معمولاً شامل بازی است، مانند فعالیت های توالی یا بازی های رومیزی مبتنی بر زبان. برای بزرگسالان، بر بهبود یا بازسازی مجموعه مهارت‌های خاص متمرکز است.

آسیب شناس گفتار و زبان شما درمان مناسب را بر اساس موقعیت منحصر به فرد شما توصیه می کند. 

گفتاردرمانی چیست؟

تکنیک های گفتار درمانی چیست؟

تعدادی از تکنیک های گفتار درمانی وجود دارد که آسیب شناس گفتار زبان شما ممکن است برای درمان بیماری شما از آنها استفاده کند. درمان برای هر فردی بسته به نوع اختلال گفتاری که دارد به طور قابل توجهی متفاوت است. آسیب شناس گفتار شما یک برنامه دقیق مراقبتی خاص برای شما یا نیازهای عزیزتان ایجاد می کند.

کودکان و بزرگسالان به طور یکسان می توانند تکنیک های گفتار درمانی را در خانه تمرین کنند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند ورزش هایی را برای شرایط خاص شما توصیه کند. برخی از تکنیک های عمومی برای کودکان و بزرگسالان عبارتند از:

تکنیک های گفتار درمانی برای کودکان

فعالیت هایی که باید با فرزندتان در خانه امتحان کنید:

 • برای فرزندتان بخوانید. خواندن برای کودک شما راهی فوق العاده برای رشد مهارت های گفتاری و زبانی اوست. اگر به اندازه کافی برای خواندن سن دارند، اجازه دهید برای شما بخوانند. اگر برای خواندن کلمات خیلی کوچک هستند، اجازه دهید آنچه را که در تصاویر می بینند توضیح دهند. از فرزندتان بخواهید به عکس هایی که برای او نام می برید اشاره کند، یا از او بخواهید عکس هایی را که به آنها اشاره می کنید نام ببرند.
 • زمان صفحه نمایش را کاهش دهید. تحقیقات نشان می دهد که تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند رشد زبان را به تاخیر بیندازد. بهترین راه برای آموزش گفتار صحیح به فرزندتان این است که گفتار و زبان را مستقیماً برای او الگوسازی کنید.
 • مراقب و صبور باشید. اگر کودک شما اختلال گفتاری دارد، صبور بودن بسیار مهم است. به آنها فشار نیاورید تا کلمات را بیرون بیاورند. این ممکن است باعث اضطراب اضافی شود که می تواند مشکل را بدتر کند. به فرزندتان بگویید: «زمان نگیر، من دارم گوش می‌دهم». سپس در حین برقراری ارتباط با شما، توجه خود را معطوف کنید.
 • با فرزندتان بازی کنید. بازی های رومیزی که شامل حدس زدن اشیا، توصیف اشیا یا پرسیدن سوال می شود، راهی فوق العاده برای گسترش مهارت های زبانی است.
 • الگوی گفتاری خوبی باشید. از گفتار ساده اما از نظر گرامری صحیح استفاده کنید که تقلید آن برای کودک شما آسان باشد. با آنها در مورد کاری که انجام می دهید صحبت کنید. شکل ها، رنگ ها، اقلام لباس و اعضای بدن را برچسب بزنید.

تکنیک های گفتار درمانی برای بزرگسالان چیست؟

بزرگسالان مبتلا به اختلالات گفتاری نیز می توانند از تمرینات در خانه بهره مند شوند. می تونی امتحان کنید:

 • تمرینات زبان زبان خود را بیرون بیاورید، دو ثانیه نگه دارید، سپس آن را به داخل بیاورید. این کار را چندین بار تکرار کنید. شما همچنین می توانید همین تمرین را امتحان کنید، اما زبان خود را به مدت دو ثانیه به هر گوشه دهان خود حرکت دهید. در نهایت، زبان خود را به همان صورت بالا و پایین ببرید. این تمرینات به آموزش زبان شما کمک می کند تا در الگوهای هماهنگ حرکت کند.
 • خندان. لبخند زدن در مقابل آینه می تواند به بهبود مهارت های حرکتی کمک کند. لبخند. آروم باش. دوباره لبخند بزن. این روند را چندین بار تکرار کنید.
 • به هم زدن لب هایت سعی کنید لب هایتان را جمع کنید، سپس آرام شوید. این کار را چندین بار تکرار کنید. این می تواند به شما در کنترل حرکت دهان کمک کند.
 • خواندن با صدای بلند اگر اختلال گفتاری شما را از حرکت صحیح دهان و زبان باز می دارد، خواندن با صدای بلند می تواند تمرین بسیار خوبی باشد. با چند جمله کوچک شروع کنید و از آنجا به بالا بروید.
 • بازی با کلمات مطالعات نشان داده اند که بازی های حافظه، جستجوی کلمات و جدول کلمات متقاطع می توانند به حفظ عملکرد شناختی و بهبود مهارت های تفکر کمک کنند.

فواید گفتاردرمانی چیست؟

گفتار درمانی فواید زیادی دارد، از جمله:

 • بهبود عزت نفس.
 • افزایش استقلال.
 • بهبود توانایی درک و بیان ایده ها، افکار و احساسات.
 • آمادگی مدرسه برای کودکان خردسال.
 • افزایش کیفیت صدا
 • مهارت های زبان اولیه
 • عملکرد بهتر بلع
 • بهبود کیفیت زندگی.

چه مدت به گفتار درمانی نیاز دارید؟

پاسخ به این سوال برای هر کسی متفاوت است. به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • سن.
 • نوع اختلال گفتار
 • شدت اختلال گفتار.
 • وضعیت پزشکی زمینه ای

برخی از اختلالات گفتاری با افزایش سن بهبود می یابند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به گفتار درمانی طولانی مدت نیاز داشته باشند. اگر یک عارضه پزشکی باعث اختلال گفتاری شما شده باشد، پس از بهبودی از مشکل اساسی، مهارت‌های گفتاری و زبانی شما بهبود می‌یابد.

غلبه بر اختلال گفتار می تواند زمان، تلاش و تمرین نیاز داشته باشد. اما صبر و درک تا حد زیادی کمک می کند. اگر شما یا فرزندتان در برقراری ارتباط مشکل دارید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد برنامه ریزی غربالگری با آسیب شناس گفتار زبان بپرسید. گفتار درمانی یک منبع فوق العاده است که می تواند به شما یا فرزندتان استقلال، اعتماد به نفس و کیفیت زندگی بهتری بدهد.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی چیست؟ – فواید گفتاردرمانی – هزینه گفتاردرمانی – گفتاردرمانی در منزل برای کودکان – گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی اوتیسم

فهرست