تاخیر مهارتهای حرکتی درشت یکی از انواع تاخیر رشدی در کودکان است که نیازمند توانبخشی با کاردرمانی در منزل یا کاردرمانی آنلاین است.

کسب مهارت‌ های حرکتی بخش مهمی از رشد کودک است که به کودکان اجازه می‌ دهد در فعالیت‌ های بدنی شرکت کنند و به نقاط عطف رشدی متناسب با سن خود دست یابند. این مهارت ها همچنین به برنامه ریزی حرکتی نیاز دارند ، یعنی توانایی فکر کردن و عمل کردن بر اساس یک برنامه حرکتی.

به عنوان مثال، اگر کودکی قدرت و تون عضلانی لازم برای بالا رفتن از نردبان سرسره را داشته باشد، اما نتواند پاهای خود را در نقاط مناسب و به ترتیب مناسب برای رسیدن به بالا قرار دهد، ممکن است مهارت های برنامه ریزی حرکتی ضعیفی داشته باشد. 

مهارت های حرکتی درشت معمولاً حرکات کل بدن است که عضلات بزرگ را درگیر می کند. برخی از عملکردهای حرکتی درشت عبارتند از غلت زدن، ایستادن نشستن و راه رفتن. از سوی دیگر، مهارت‌های حرکتی ظریف، مهارت‌ هایی هستند که از ماهیچه‌ های کوچک دست و مچ دست مانند دست زدن، برداشتن یک تکه غذا یا ورق زدن یک کتاب استفاده می‌ کنند.

اهمیت مهارتهای حرکتی درشت

دلایل متعددی وجود دارد که چرا مهارت‌های حرکتی درشت برای رشد کودک بسیار حیاتی است و چرا رسیدگی به تأخیرها در اسرع وقت بسیار مهم است.

توانایی حرکتی درشت یک مهارت حیاتی زندگی است
مهارت‌های حرکتی درشت برای حرکات اصلی بدن مانند راه رفتن، حفظ تعادل، هماهنگی و رسیدن اهمیت دارند. این توانایی ها با سایر عملکردهای فیزیکی ارتباط دارند. چنین مهارت هایی برای بازی، ورزش و تناسب اندام مهم هستند. آنها همچنین با سایر اقدامات لازم برای زندگی روزمره و موفقیت تحصیلی مرتبط هستند.

عملکردهای روزمره مانند راه رفتن و بازی و همچنین مهارت های حیاتی مراقبت از خود مانند بلند شدن از رختخواب و بالا رفتن از پله ها به مهارت های حرکتی درشت بستگی دارد.

مهارت های حرکتی درشت می تواند بر مهارت های تحصیلی تأثیر بگذارد
تاخیر در مهارت های حرکتی درشت نیز می تواند منجر به مشکلاتی در توانایی های حرکتی ظریف شود. برای مثال، توانایی کودک در حفظ تکیه گاه بالای بدن، بر توانایی او در نوشتن تأثیر می گذارد.

نوشتن یک مهارت حرکتی خوب است، اما بسیاری از جنبه های آن به حرکات حرکتی درشت بستگی دارد. دانش‌آموزانی که رشد حرکتی درشت ضعیفی دارند ممکن است در فعالیت‌هایی مانند نوشتن، نشستن در حالت هوشیار، ایستاده نشستن برای تماشای فعالیت‌های کلاس و نوشتن روی تخته سفید مشکل داشته باشند.

تاخیر مهارتهای حرکتی درشت

مهارت های حرکتی درشت چیست؟

مهارت‌ های حرکتی درشت مهارت‌ هایی هستند که برای حرکت دادن دست‌ ها، پاها و بالاتنه به‌ صورت عملکردی استفاده می‌ شوند. این مهارت ها شامل حرکت دادن عضلات بزرگ بدن به منظور انجام اعمالی مانند راه رفتن، پریدن، لگد زدن، ایستادن نشستن، بلند کردن پاها و پرتاب توپ است.

مهارت‌ های حرکتی درشت از مهارت‌ های حرکتی ظریف متمایز هستند، توانایی استفاده از دست‌ ها و پاها برای فعالیت‌ های پیچیده و کوچک عضلانی.

حتی اگر این دسته از مهارت‌ ها شبیه به هم به نظر برسند، از آنجایی که هر دو شامل استفاده از عضلات و برنامه‌ ریزی حرکتی می‌شوند، در واقع توسط بخش‌های مختلف مغز کنترل می‌ شوند.

تشخیص اینکه آیا فرزند شما مجموعه کاملی از دستورالعمل های رشد را رعایت می کند یا دارای تاخیر مهارتهای حرکتی درشت است ، می تواند دشوار باشد. شاید تعجب آور باشد که کودکان بسیار خردسال باید بتوانند وظایف نسبتاً پیچیده حرکتی درشت را مدیریت کنند.

نقاط عطف حرکتی

بر اساس سن: فرزند شما باید:

  • 2 سالگی . آرام راه رفتن، شروع به دویدن و استفاده از پله ها بدون پشتیبانی
  • 3 سالگی. رکاب زدن با سه چرخه، و راه رفتن روی نوک پا
  • 4 سالگی . قادر به لگد زدن به شیوه ای جهت دار است.

تاخیر مهارتهای حرکتی درشت

همه کودکان با سرعت های متفاوتی رشد می کنند. فهرست نقاط عطف رشد، یک ایده کلی از اینکه کودکان چه زمانی و به چه ترتیبی این مهارت ها را کسب می کنند، ارائه می دهد. درست مانند سایر مهارت ها، ممکن است تفاوت های فردی قابل توجهی در مورد رشد مهارت های حرکتی درشت وجود داشته باشد.

برخی از بچه ها ممکن است خیلی زود به این نقاط عطف برسند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دیرتر. اگر فرزند شما از اهداف ذکر شده در بالا عقب است، ممکن است فقط به زمان بیشتری برای رسیدن به هدف نیاز داشته باشد.

اما این احتمال نیز وجود دارد که تاخیر در مهارت حرکتی درشت به دلیل یک وضعیت پزشکی باشد. به عنوان مثال، تون عضلانی پایین (هیپوتونی) از ویژگی های سندرم داون و همچنین برخی از اختلالات عضلانی و سیستم عصبی مرکزی است.

دلایل تاخیر در مهارت های حرکتی درشت

به منظور توسعه مهارت های حرکتی درشت، بچه ها باید توانایی های خاصی داشته باشند و بر مفاهیم خاصی تسلط داشته باشند. این شامل:

  • قدرت و تن عضلانی
  • تعادل
  • هماهنگی
  • ثبات و وضعیت بدن
  • یادگیری حرکتی

اگر به نظر می رسد کودک شما با مهارت های حرکتی درشت دست و پنجه نرم می کند، می تواند نشانه ای از مشکلی باشد که نیاز به مداخله و درمان دارد. اگر فکر می کنید ممکن است مشکل فیزیکی در رشد مهارت های حرکتی درشت کودک شما اختلال ایجاد کند، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید.

اگر به نظر می رسد کودک شما بسیار از همسالان خود عقب است، گفتگو با پزشک اطفال یا کاردرمانگر اطفال توصیه می شود.

پزشک رشد حرکتی درشت کودک شما را در طی معاینات منظم زیر نظر خواهد داشت تا اطمینان حاصل کند که او به نقاط عطف رشد خود رسیده است. با این حال، اگر متوجه تغییراتی در توانایی کودک خود در انجام حرکات یا مهارت هایی که قبلا می توانستند انجام دهند، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

والدین و اطرافیان ممکن است اولین کسانی باشند که متوجه مشکلات می شوند، زیرا آنها هر روز اعمال کودک را مشاهده می کنند.

ارزیابی توسط یک متخصص اطفال و همچنین یک کاردرمانگر می تواند تعیین کند که مشکل چقدر شدید است و روند ایجاد یک دوره درمانی مفید برای بهبود مهارت های حرکتی درشت کودک شما را آغاز کند.

مداخلات درمانی

درمان تاخیر مهارت های حرکتی درشت به نوع، شدت و ماهیت تاخیر بستگی دارد.

در برخی موارد، تاخیر در مهارت های حرکتی درشت ممکن است نیاز به مداخله خاصی نداشته باشد و با ادامه رشد کودک برطرف می شود. در موارد دیگر، پزشک ممکن است کاردرمانی را برای بهبود قدرت، تون عضلانی، هماهنگی، تعادل و کنترل بدن توصیه کند.

مهارت‌ های حرکتی درشت نقش مهمی در رشد کودک بازی می‌کنند و این توانایی‌ ها تمایل دارند به تدریج بر روی یکدیگر ایجاد شوند. برای مثال، یادگیری راه رفتن به کودکان اجازه می دهد تا مهارت های پیشرفته تری مانند دویدن و پریدن را توسعه دهند.

مداخله زودهنگام مهم است زیرا رشد حرکتی درشت ممکن است بر توانایی‌ های شناختی و حرکتی کودک با بزرگ‌ تر شدن تأثیر بگذارد. در یک مطالعه که بر روی کودکان دارای ناتوانی های یادگیری بررسی شد، محققان دریافتند که مهارت های حرکتی درشت ضعیف با تاخیر در یادگیری از جمله مشکلات خواندن و ریاضی مرتبط است.

نظارت بر رشد این مهارت‌ های حرکتی درشت راه خوبی برای تعیین اینکه آیا کودک شما در مسیر درست قرار دارد یا خیر، اما همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که همه بچه‌ ها با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند. برخی از کودکان ممکن است در سن نه ماهگی به یک نقطه عطف مانند راه رفتن برسند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چند ماه قبل از رسیدن به این نقطه عطف، از اولین تولد خود گذشته باشند.

متخصصان ما در بهترین کاردرمانی تهران خدمات کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین را برای کودکانی که دچار تاخیر در مهارتهای حرکتی درشت هستند ارائه می دهند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی در شمال تهران

دیر راه رفتن کودک

کاردرمانی برای گردن گرفتن نوزاد

کاردرمانی حرکات ظریف

فهرست