کاردرمانی در شمال تهران توسط متخصصان با تجربه کاردرمانی کودکان ما بصورت کاردرمانی در کلینیک ، کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین ارائه می شود.

کاردرمانی برای کمک به بهبودی کودکان و غلبه بر موانع در فعالیت های روزمره زندگی خود، پشتیبانی عملی ارائه می دهد. جلسات کاردرمانی می تواند کودک را در زندگی مستقل و مطمئن کند.

کاردرمانی برای کودکان چیست؟

کاردرمانی کودکان می تواند به فرزند شما کمک کند تا حد امکان در زندگی روزمره خود مستقل باشد

کاردرمانی کودکان یا OT بر کمک به کودکان در تمام سنین با چالش های فیزیکی، حسی یا شناختی تمرکز دارد تا در همه زمینه های زندگی خود تا حد امکان مستقل باشند. این کودکان ممکن است یک تشخیص خاص مانند فلج مغزی، سندرم داون، اختلال طیف اوتیسم (ASD)، تاخیر رشد جهانی داشته باشند، یا ممکن است هنوز تشخیص داده نشده باشند یا ناتوانی خاصی داشته باشند.

یک متخصص کاردرمانی وضعیت کودک را ارزیابی می کند تا بداند چه نوع مشکلاتی مانند مهارت های حرکتی حسی، درشت یا حرکتی ظریف برای کودک وجود دارد. بر اساس تجزیه و تحلیل، هدفی برای کودک ایجاد می شود که تنها از طریق جلسات مداخله مداوم قابل دستیابی است.

  • یک کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است به دلیل مشکلات حسی مانند حساسیت به لمس یا صدا به OT نیاز داشته باشد.
  • OT همچنین به کودکان با دست خط ضعیف کمک می کند.
  • OT برای آموزش توالت رفتن یا خود تغذیه کودکان نیز مفید است.
  • برخی از کودکان ممکن است مشکلاتی در مهارت های حرکتی ظریف داشته باشند که بر توانایی آنها در برخورد با اشیاء کوچک تأثیر می گذارد.
  • کاردرمانی بر عملکردهای بدن و توانایی انجام مستقل کارهای اساسی تمرکز دارد.

متخصص کاردرمانی در شمال تهران می تواند به کودکان با نیازهای ویژه کمک کند تا به طور مستقل با اعتماد به نفس در موقعیت های اجتماعی شرکت کنند.

متخصص کاردرمانی کودکان از تمام نیازهای – جسمی، روانی، اجتماعی و محیطی کودک اطلاع دارد. این درمان می تواند با تجدید حس استقلال و عزت نفس، تفاوت واقعی در زندگی کودک ایجاد کند. کاردرمانگران ما با کودکان در هر سنی با طیف وسیعی از شرایط فیزیکی، ذهنی یا عاطفی کار می کنند. کارشناسان ما از طریق جلسات کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین به کودکان و خانواده های آنها کمک می کنند.

از طریق انواع فعالیت‌های مبتنی بر بازی، یک کاردرمانگر می‌تواند حوزه‌های مؤلفه‌ای را در اجرای فعالیت‌های روزانه ارزیابی و ارائه دهد:

  • حسی: توانایی کودک شما برای تفسیر و سازماندهی اطلاعات از حواس در مورد بدن و محیط خود.
  • حرکتی: لحن و قدرت کودک شما، الگوهای حرکتی، وضعیت بدن، عملکرد حرکتی درشت و ظریف و هماهنگی دست و چشم.
  • شناختی: سطح برانگیختگی فرزند شما و مهارت های توجه، شروع و برنامه ریزی فعالیت، حل مسئله و آگاهی از ایمنی.
  • روانی اجتماعی: عزت نفس، انگیزه و تعامل اجتماعی کودک.

کاردرمانی با کمک به کودکان در بهبود مهارت های شناختی، فیزیکی، حسی و حرکتی می تواند عزت نفس و احساس موفقیت آنها را افزایش دهد.

کاردرمانی در شمال تهران

خدمات کاردرمانی در شمال تهران

کاردرمانی اتیسم

اتیسم نوعی اختلال عصبی است که با بروز اختلالات ارتباطی و اجتماعی همراه است.

مغز کودکان مبتلا به اتیسم در برقراری ارتباط اجتماعی و انجام مهارت های ارتباطی ناتوان است.

بسیاری از کودکان مبتلا به اختلال اتیسم با مشکلاتی در زمینه مهارت و توانایی های حرکتی و ذهنی نیز روبرو هستند.

علائم اوتیسم در بیشتر کودکان مبتلا در سنین قبل از ۳ سالگی مشخص می شود و با شروع کاردرمانی اوتیسم در زمان مناسب می توان به بهبود شرایط این کودکان در آینده امیدوار بود.

کودکان مبتلا به این اختلال رشدی در مقایسه با سایر همسالان خود از رشد اجتماعی کمتری برخوردارند و به همین مشکلات آن ها در اجتماع بیشتر خواهد بود، خدماتی که متخصصان ما در مرکز کاردرمانی در شمال تهران ارائه می دهند می توانند به این کودکان کمک کنند تا بر چالشهای زندگی روزمره غلبه کنند و زندگی بهتری را تجربه کنند.

بازی درمانی یکی از متدهای اصلی در کاردرمانی این کودکان است که توسط متخصصان کاردرمانی ما ارائه می شود، کاردرمانگر با استفاده از بازی های خاص سعی در افزایش تمرکز و هماهنگی چشم و دست دارد.

کاردرمانی سندرم داون

سندرم داون یکی از شایع ترین اختلالات ژنتیکی و مادرزادی است که با مشکلات جسمی و ذهنی همراه است و کاردرمانی بخش مهمی از برنامه درمان و توانبخشی این کودکان است که توسط متخصصان کاردرمانی کودکان ما ارائه می شود.

ناهنجاری‌ های شدید یا خفیف در ساختار یا عملکرد اندام ها و اعصاب مهم ترین عارضه ای است که سندرم داون در پی دارد. مشکلات یادگیری و محدودیت و تأخیر رشد و نمو در اغلب این کودکان دیده می شود. افراد مبتلا به سندرم داون اغلب از روی ظاهر خاص خود شناسایی می شوند.

کاردرمانی کمک زیادی به بهبود عملکرد ذهنی و جسمی این کودکان کرده و با هدف ارتقای سطح کیفی عملکردی و سطح هوشی این کودکان ارائه می شود.

کاردرمانی کودکان سبب افزایش چشمگیری مهارت های حرکتی شده و عملکرد حرکتی را بهبود می بخشد.

کاردرمانی سندرم داون نقش موثری در ایجاد و تقویت مهارت های و توانایی های این کودکان دارد و مشکلاتی همچون ضعف عضلانی ، شلی عضلات و هیپوتونی را به حداقل می رساند.

کاردرمانی فلج مغزی

فلج مغزی عارضه ای است که به علت آسیب مغز در دوران جنین و یا در سال های ابتدایی زندگی رخ می دهد.

فلج مغزی کودکان بر اثر رشد ناکامل یا غیر طبیعی و یا وارد شدن آسیب به قسمتی از مغز که مسئول کنترل حرکات بدن است رخ می دهد.

فلج مغزی موجب بروز مشکلات جدی در حرکات بدن و هماهنگی عضلات بدن شده و فرد را نیازمند خدمات توانبخشی از جمله کاردرمانی می کند.

بروز اختلال در تشکیل قسمت‌هایی از مغز که در کنترل حرکات بدن و حفظ حالت و تعادل بدن نقش دارند علت اصلی ابتلا به این عارضه مغزی است.

مبتلایان فلج مغزی اغلب تنها دچار مشکلات حرکتی هستند ، در حالی که برخی مبتلایان دچار اختلالات یادگیری و شناختی و همچنین مشکلات مرتبط با سیستم زبان و گفتار صحیح هستند که نیازمند کاردرمانی و گفتاردرمانی هستند.

کاردرمانی فلج مغزی بهترین و موثرترین راهکار در توانبخشی کودکان مبتلا به این اختلال است که توسط متخصصان ما در مرکز کاردرمانی در شمال تهران ارائه می شود.

کاردرمانی شامل توانبخشی حرکتی ، ذهنی و عملکردی است که به بهبود شرایط فرد مبتلا به فلج مغزی کمک می کند.

کاردرمانی برای بهبود توانایی جسمی و ذهنی کودکان فلج مغزی و کمک به بهبود تکامل فرایندهای رشدی در این کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است.

متخصص کاردرمانی کودکان برای کودک مبتلا به این عارضه مغزی از تکنیک ها و روش های مختلفی بهره برده و به بهبود سطح آمادگی فیزیکی و به حداقل رساندن مشکلات جسمی و بهبود کیفیت زندگی این کودکان کمک زیادی می کند.

کاردرمانی تاخیر حرکتی

تاخیر رشدی _ حرکتی موجب می شود کودکان کم سن و سال نسبت به همسالان خود دارای کم توانی یا ناتوانی های حرکتی باشند.

زمانی که که کودک رشد حرکتی متناسب با سن مانند غلت زدن، سینه خیز رفتن ، چهار دست و پا رفتن ، راه رفتن و یا انجام سایر فعالیت های حرکتی را در زمان خود بدست نیاورده باشد باید توسط متخصص کاردرمانی کودکان تحت ارزیابی قرار بگیرد تا در صورت بروز تاخیر حرکتی کاردرمانی برای کودک هرچه سریع تر آغاز شود.

این مهارت ها، به عنوان مراحل رشدی در کودک شناخته می شود و تاخیر در هریک از این مهارت ها موجب بروز مشکلات حرکتی و عقب ماندن کودک نسبت به همسالان خود می شود که این وضعیت می تواند منجر به بروز مشکلات جدی در سنین بزرگسالی شود.

کاردرمانی تاخیر حرکتی نقش موثری در بهبود و تقویت مهارت های حرکتی درشت در کودکان دارد که توسط متخصصان ما در مرکز کاردرمانی در شمال تهران ارائه می شود.

کاردرمانی اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری را می توان به عنوان یک مشکل عصبی در پردازش اشکال خاصی از اطلاعات توصیف کرد. برخی از آن ها به تنهایی و برخی دیگر در کنار یکدیگر دیده می شوند ، به عنوان مثال نارساخوانی و دیسپراکسی معمولا با هم دیده می شوند.

دیس پراکسی ، نارساخوانی یا اختلال در دیکته نویسی از شایع ترین اختلالات یادگیری هستند که با خدمات کاردرمانی ذهنی می توان به بهبود آن ها کمک کرد.

ناتوانی های یادگیری ممکن است به دلیل کمبودهای مختلفی ایجاد شود که می تواند بر مهارت گفتاری ، شنیداری ، خواندن ، نوشتن یا ریاضیات فرد تأثیر بگذارد. این اختلالات به طور گسترده ، می تواند به عنوان نقص در عملکرد فرد و آنچه از او انتظار می رود شود که موجب ضعف در عملکرد تحصیلی و شغلی نیز می شود.

کاردرمانی کودکان می تواند به کودکان دارای ناتوانی در یادگیری کمک کند تا عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشند.

خدمات کاردرمانی اختلالات یادگیری که توسط متخصصان ما در مرکز کاردرمانی در شمال تهران ارائه می شود، می تواند به کودکانی که در جلب توجه یا تمرکز ، در یادآوری املا و نوشتن صحیح حروف یا اعداد مشکل دارند ، کمک کند.

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کودک مبتلا به اختلال کم توجهی _ بیش فعالی در حفظ تمرکز برای انجام کارهای روزمره مشکل دارد و نمی تواند به جزییات توجه کافی داشته باشد.

حواس پرتی ، فراموش کاری و گم کردن مکرر وسایل شخصلی در کنار تحرک بالا از جمله مهم ترین مشخصات کودکان بیش فعال است، حتی بنظر می رسد در زمان صحبت کردن با اطرافیان نیز توجهی به صحبت های طرف مقابل خود ندارد.

کاردرمانی ذهنی موثرترین روش در کمک به این کودکان برای غلبه بر چالش های ناشی از بیش فعالی است.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی کودکان

اتیسم چیست؟

فهرست