روانشناسی چیست و چه کمکی به انسان ها می کند؟

روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است. مطالعه ذهن، نحوه کارکرد آن و تاثیر آن بر رفتار است.

روانشناسی همه جنبه‌ های تجربه انسانی، از عملکردهای مغز گرفته تا اقدامات افراد، از رشد کودک تا مراقبت از سالمندان را در بر می‌گیرد.

روانشناسان و روانپزشکان برای کمک به افراد مبتلا به بیماری های روانی با یکدیگر همکاری می کنند، اما آنها کاملاً یکسان نیستند.

روانشناس از طریق روان درمانی به درمان بیمار می پردازد و از طریق تغییر رفتار به تسکین علائم کمک می کند. نقش روانپزشک، به عنوان یک پزشک در زمینه سلامت روان، بیشتر بر تجویز دارو و سایر مداخلات برای مدیریت شرایط سلامت روان متمرکز است.

کار یک روانشناس می تواند از مشاوره با افراد مبتلا به اضطراب گرفته تا مشاوره به شرکت ها در مورد چگونگی ایجاد تیم های بهتر باشد.

ذهن بسیار پیچیده است و درمان شرایط مرتبط با آن دشوار است.

فرآیندهای فکری، احساسات، خاطرات، رویاها، ادراکات و غیره را نمی توان به صورت فیزیکی مشاهده کرد، مانند بثورات پوستی یا نقص قلبی.

در حالی که نشانه‌ های فیزیکی برخی از مسائل سلامت روان نیز قابل مشاهده است، اما بسیاری از نظریه‌ های روان‌شناسی مبتنی بر مشاهده رفتار انسان هستند.

یک روانشناس شاغل با بیماران ملاقات می کند، ارزیابی هایی را انجام می دهد تا بفهمد نگرانی های آنها چیست و چه چیزی باعث ایجاد مشکلات می شود، و برای مثال از طریق مشاوره و روان درمانی، درمان را توصیه یا ارائه می دهد.

روانشناسان ممکن است نقش های دیگری نیز داشته باشند. آنها ممکن است مطالعاتی را برای توصیه به مقامات بهداشتی و سایر ارگان ها در مورد استراتژی های اجتماعی و سایر راهبردها، ارزیابی کودکانی که یادگیری در مدرسه برایشان مشکل است، برگزار کنند، کارگاه هایی را در مورد چگونگی جلوگیری از خشونت در جامعه ، کار با تیم های استخدام در شرکت ها و بسیاری موارد دیگر انجام دهند.

شاخه های روانشناسی چیست؟

انواع مختلفی از روانشناسی وجود دارد که اهداف مختلفی را دنبال می کنند. هیچ روش ثابتی برای طبقه بندی آنها وجود ندارد، اما در اینجا به چند نوع رایج اشاره می کنیم.

روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی علم، نظریه و عمل را به منظور درک، پیش بینی و تسکین مشکلات مربوط به سازگاری، ناتوانی و ناراحتی ادغام می کند. این شاخه از روانشناسی انطباق، سازگاری و توسعه شخصی را ترویج می کند.

روانشناس بالینی بر جنبه های فکری، عاطفی، بیولوژیکی، روانی، اجتماعی و رفتاری عملکرد انسان در طول زندگی فرد، در فرهنگ ها و سطوح اجتماعی-اقتصادی مختلف تمرکز می کند.

روانشناسی بالینی می تواند به ما در درک، پیشگیری و کاهش پریشانی یا اختلال عملکرد روانشناختی کمک کند و بهزیستی و رشد شخصی فرد را ارتقا دهد.

ارزیابی روانشناختی و روان درمانی در عمل روانشناسی بالینی نقش اساسی دارند، اما روانشناسان بالینی اغلب در تحقیقات، آموزش، شهادت پزشکی قانونی و سایر زمینه ها نیز مشارکت دارند.

روانشناسی شناختی

روانشناسی شناختی فرآیندهای ذهنی درونی مانند حل مسئله، حافظه، یادگیری و زبان را بررسی می کند. این به چگونگی تفکر، درک، ارتباط، به خاطر سپردن و یادگیری مردم می پردازد. ارتباط نزدیکی با عصب شناسی، فلسفه و زبان شناسی دارد.

روانشناسان شناختی به چگونگی کسب، پردازش و ذخیره اطلاعات توسط افراد نگاه می کنند.

کاربردهای عملی شامل نحوه بهبود حافظه، افزایش دقت تصمیم گیری یا نحوه تنظیم برنامه های آموزشی برای تقویت یادگیری است.

روانشناسی رشد چیست؟

این مطالعه علمی تغییرات روانشناختی سیستماتیک است که فرد در طول زندگی تجربه می کند، که اغلب به عنوان رشد انسانی شناخته می شود.

این شاخه از روانشناسی نه تنها بر نوزادان و کودکان خردسال بلکه بر نوجوانان، بزرگسالان و افراد مسن نیز تمرکز دارد.

این عوامل عبارتند از مهارت های حرکتی، حل مسئله، درک اخلاقی، کسب زبان، احساسات، شخصیت، خودپنداره و شکل گیری هویت.

همچنین به ساختارهای ذهنی ذاتی در برابر یادگیری از طریق تجربه می پردازد، یا اینکه چگونه ویژگی های یک فرد با عوامل محیطی در تعامل است و چگونه بر رشد تأثیر می گذارد.

روانشناسی رشد با رشته هایی مانند زبان شناسی همپوشانی دارد.

روانشناسی چیست؟

روانشناسی تکاملی

روانشناسی تکاملی به این موضوع می پردازد که چگونه رفتار انسان، به عنوان مثال زبان، تحت تأثیر تنظیمات روانشناختی در طول تکامل قرار گرفته است.

یک روانشناس تکاملی معتقد است که بسیاری از ویژگی های روانی انسان از این جهت سازگار هستند که ما را قادر می سازند تا بیشتر عمر کنیم.

سایر شاخه های روانشناسی چیست؟

روانشناسی قانونی

روانشناسی قانونی شامل کاربرد روانشناسی در تحقیقات جنایی و قانون است.

یک روانشناس قانونی روانشناسی را به عنوان یک علم در سیستم عدالت کیفری و دادگاه های مدنی تمرین می کند.

این شامل ارزیابی عوامل روانی است که ممکن است بر یک پرونده یا رفتار تأثیر بگذارد و یافته ها را در دادگاه ارائه کند.

روانشناسی سلامت

روانشناسی سلامت را طب رفتاری یا روانشناسی پزشکی نیز می نامند.

مشاهده می کند که چگونه رفتار، زیست شناسی و زمینه اجتماعی بر بیماری و سلامتی تأثیر می گذارد.

یک پزشک اغلب ابتدا به علل بیولوژیکی یک بیماری نگاه می کند، اما یک روانشناس سلامت بر کل فرد و آنچه بر وضعیت سلامتی او تأثیر می گذارد تمرکز می کند. این ممکن است شامل وضعیت اجتماعی-اقتصادی، تحصیلات و پیشینه و رفتارهایی باشد که ممکن است بر بیماری تأثیر بگذارد، مانند رعایت دستورالعمل ها و داروها.

روانشناسان سلامت معمولاً در کنار سایر متخصصان پزشکی در محیط های بالینی کار می کنند.

عصب روانشناسی چیست؟

عصب روانشناسی به ساختار و عملکرد مغز در ارتباط با رفتارها و فرآیندهای روانی نگاه می کند. اگر شرایطی شامل ضایعات در مغز و ارزیابی هایی باشد که شامل ثبت فعالیت الکتریکی در مغز باشد، ممکن است عصب روانشناسی درگیر باشد.

ارزیابی عصب روانشناختی برای تعیین اینکه آیا فرد احتمالاً به دنبال آسیب مغزی مشکوک یا تشخیص داده شده، مانند سکته مغزی، مشکلات رفتاری را تجربه می کند یا خیر، استفاده می شود.

نتایج می تواند پزشک را قادر سازد تا درمانی را ارائه دهد که ممکن است به فرد کمک کند تا به بهبودهای احتمالی در آسیب شناختی رخ داده دست یابد.

روانشناسی شغلی

روانشناسان شغلی یا سازمانی در ارزیابی و ارائه توصیه هایی در مورد عملکرد افراد در محل کار و آموزش نقش دارند.

آن‌ها به شرکت‌ ها کمک می‌کنند تا راه‌ های مؤثرتری برای عملکرد پیدا کنند و درک کنند که افراد و گروه‌ها چگونه در محل کار رفتار می‌کنند.

این اطلاعات می تواند به بهبود اثربخشی، کارایی، رضایت شغلی و حفظ کارکنان کمک کند.

روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی از روش های علمی برای درک اینکه چگونه تأثیرات اجتماعی بر رفتار انسان تأثیر می گذارد استفاده می کند. به دنبال توضیح چگونگی تأثیر احساسات، رفتار و افکار از حضور واقعی، خیالی یا ضمنی افراد دیگر است.

یک روانشناس اجتماعی به رفتار گروهی، ادراک اجتماعی، رفتار غیرکلامی، سازگاری، پرخاشگری، تعصب و رهبری می پردازد. ادراک اجتماعی و تعامل اجتماعی کلید درک رفتار اجتماعی است.

شاخه های دیگر شامل روانشناسی نظامی، مصرف کننده، آموزشی، بین فرهنگی و روانشناسی محیطی است. 

نکات پایانی

روانشناسی مطالعه رفتار و ذهن یا فرآیندهای ذهنی است. هم شناخت درونی و احساسات و هم رفتارهای ظاهری و قابل مشاهده را بررسی می کند.

طیف گسترده ای از موضوعات در مطالعه روانشناسی شامل مبانی بیولوژیکی رفتار، انتقال دهنده های عصبی و مغز، رشد و تنوع انسان، احساسات، شناخت، هوش، نظریه های یادگیری و رفتارها و شخصیت می باشد. همچنین روش ها و آمارهای تحقیق و استانداردهای اخلاقی همراه با آنها را پوشش می دهد. در نهایت، روانشناسی به علل و تشخیص اختلالات سلامت روان و همچنین مؤثرترین و مبتنی بر شواهد روش های درمانی می پردازد.

 

مقالات مرتبط :

انواع اختلالات رفتاری کودکان

درمان لجبازی کودکان

روانشناسی کودکان

نوروتراپی چیست؟

فهرست