نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی رویکردی برای درمان مسائلی مانند اضطراب، افسردگی، مشکلات مغزی و خستگی مزمن است که تغییر حالات مغز را هدف قرار می دهد. این اصطلاح شامل نوروفیدبک و بیوفیدبک است که هدف آنها آموزش مجدد مغز، ایجاد مهارت های جدید یا افزایش تناسب و عملکرد مغز است. اما نوروتراپی استفاده از تکنیک های تحریک مغز مانند تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال (tDCS)، حباب صوتی و تصویری (AVE یا AVS) و تحریک الکتریکی جمجمه (CES) را نیز پوشش می دهد.

نوروتراپی مبتنی بر این ایده است که چگونه فکر می کنیم، احساس می کنیم و عمل می کنیم در عملکرد فیزیولوژیکی ما، به ویژه در مغز و سیستم عصبی منعکس می شود. مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب زمانی ایجاد می شوند که مغز در حالت ها و الگوهای ناسازگار گیر کند. اغلب این الگوهای غیرمفید به نوعی آموخته می شوند ، به عنوان مثال وقتی مجبور هستید سوار قطار یا اتوبوس شلوغ شوید، دچار اضطراب و وحشت شده اید. نوروتراپی فرصتی را برای یادگیری جدید باز می کند و مسیرهای مغزی جدیدی ایجاد می کند که به ما خدمات بهتری می دهند.

این روش شامل کمک به فرد در یادگیری نحوه تغییر فعالیت امواج مغزی خود برای بهبود توجه، کاهش تکانشگری و کنترل رفتارهای بیش فعال است.

نوروتراپی یک روش درمانی بدون درد و غیر تهاجمی است که به فرد اجازه می دهد اطلاعاتی در مورد فعالیت امواج مغزی خود به دست آورد و از آن اطلاعات برای ایجاد تغییراتی در فعالیت امواج مغزی استفاده کند. تحقیقات موجود نشان می‌دهد که افراد مبتلا به ADD/ADHD نسبت به افراد بدون این اختلال، انواع خاصی از فعالیت‌های امواج مغزی در برخی از نواحی مغز و یا فعالیت‌های امواج مغزی دیگر بسیار کمی دارند. در نوروتراپی افراد از طریق استفاده از تجهیزات بیوفیدبک کامپیوتری برای تغییر فعالیت امواج مغزی خود آموزش می بینند.

درمانگرانی که نوروتراپی را ارائه کرده‌اند گزارش می‌دهند که وقتی فعالیت امواج مغزی تغییر می‌کند، یا زمانی که مغز آموزش می‌دهد تا به روش‌های خاصی در فرآیند نوروتراپی کار کند، علائم ADD/ADHD معمولا کاهش می‌یابد. تحقیقات جدید نشان می دهد: نوروفیدبک یک درمان مبتنی بر شواهد برای ADHD است.

از آنجایی که نوروتراپی با یادگیری مرتبط است، تغییراتی که ایجاد می کند پایدار هستند (فراتر از دوره درمان)، و نوروتراپی عموماً ایمن و فقط با حداقل تهاجم است.

کاربردها و مزایای نوروتراپی نوروتراپی چیست؟

اما به سادگی، نوروتراپی با هدف بهبود عملکرد مغز است. کاربردهای رایج عبارتند از:

  • تسکین استرس و مدیریت اضطراب (همچنین هراس)
  • بهبود خلق و خو و ایجاد انعطاف پذیری عاطفی
  • بهبود توجه، تمرکز، تمرکز و سایر جنبه های عملکرد اجرایی
  • بهبود عملکرد شناختی و یادگیری
  • تقویت انگیزه و انرژی، و یادگیری مدیریت هوس، مشکلات عادت و اعتیاد.
  • اختلال کمبود توجه ـ بیش فعالی

متخصصان نوروتراپی که نوروتراپی را اجرا می کنند به مراجع کمک می کنند تا فعالیت امواج مغزی خود را تغییر دهد. مراجع برای اینکه به طور موثر آموزش ببیند، نیازی به دانستن چیزهای زیادی در مورد نوروتراپی یا بیوفیدبک ندارد. به مراجعان آموزش داده می شود که بازی های رایانه ای را با استفاده از فعالیت امواج مغزی خود انجام دهند. تغییرات در فعالیت امواج مغزی مراجع از طریق اطلاعات دیداری و یا شنیداری توسط کامپیوتر به فرد بازخورد داده می شود. 

مکانیسم نوروتراپی چیست؟

استراتژی نوروتراپی تحریک تغییرات نوروپلاستیک است، یعنی تغییر در ساختار و یا عملکرد سلول های مغزی. به طور معمول تغییر نوروپلاستیک به معنای تغییراتی در عملکرد نورون ها است. این تغییر می تواند درونی یا بیرونی باشد (یعنی محرک می تواند درون خود مغز باشد یا از محرکی خارج از مغز باشد).

پنج عنصر درمان نوروپلاستیک:

1. درمان عمومی سلولی
در موارد آسیب مغزی تروماتیک یا مسمومیت با فلزات سنگین اولین چیزی که باید اتفاق بیفتد بازیابی عملکرد کلی سلولی در هر دو نورون و نوروگلیا (که سلول های پشتیبان در مغز هستند) است.

2. تحریک عصبی
برای احیای مدارهای مغزی که خاموش شده‌اند، باید محرکی وجود داشته باشد.

3. تعدیل عصبی
مغز می‌تواند عملکرد خود را تعدیل کند، ایجاد تعادل و بازداری. 

4. آرامش عصبی
حفظ خواب برای بهبود مغز مهم است – در خواب عمیق مشخص است که مغز تحت نوعی فرآیند پاکسازی سلولی قرار می گیرد.

5. تمایز عصبی و یادگیری
مغز بهبود یافته اکنون در موقعیتی قرار دارد که می تواند دوباره کارکردهای از دست رفته را یاد بگیرد. هر فرآیند یادگیری شامل تغییرات نوروپلاستیک است.

انواع نوروتراپی چیست؟

نوروپلاستیسیته می تواند به صورت درونی یا بیرونی هدایت شود. این بدان معناست که به طور کلی دو نوع نوروتراپی وجود دارد:

  • نوروتراپی مبتنی بر یادگیری، شرطی سازی و آموزش (یعنی شامل تغییرات نوروپلاستیک درونی). بیوفیدبک و نوروفیدبک نمونه‌های برجسته‌ای هستند. این روش‌ها ممکن است شامل توسعه مهارت‌ها، یا افزایش «تناسب مغز» از طریق تمرینات مغز یا ترکیبی از این دو باشد. از نظر پنج عنصر درمان نوروپلاستیک ، این نوع نوروتراپی احتمالاً عمدتاً در مرحله 5، تمایز عصبی و یادگیری است، اما با کمک های تعدیل عصبی و آرامش عصبی.
  • نوروتراپی مبتنی بر تحریک مغز (یعنی نوروپلاستیسیته با هدایت خارجی).

نمونه هایی از نوروتراپی چیست؟

1. نوروفیدبک و بیوفیدبک

بیوفیدبک یک ابزار آموزشی است که نوعی فعالیت فیزیولوژیکی را در بدن اندازه گیری می کند، و سیگنال های در حال تغییر را در زمان واقعی بازخورد می دهد، و فرصتی را برای توسعه خودآگاهی بیشتر و همچنین یادگیری تأثیرگذاری بر فیزیولوژی شما در جهت مطلوب ایجاد می کند.

نوروفیدبک شکلی از بیوفیدبک است که بر اساس اندازه گیری مستقیم فعالیت مغز مانند EEG است.

واضح است که بیوفیدبک و نوروفیدبک اشکالی از نوروتراپی درونی هستند، اگرچه ممکن است جلسه تمرین خود نوعی تحریک باشد که به نوعی بر مغز فشار وارد می‌کند و “بازیابی” را تحریک می‌کند.

2. تحریک مغز

نوروتراپی مبتنی بر تحریک مغز می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

tDCS – تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال
tDCS شامل اعمال ولتاژ DC (ثابت) به پوست سر است تا مغز را در نقاط تماس فعال (یا افزایش تحریک پذیری عصبی) یا مهار کند. شما به دو الکترود نیاز دارید که بین آنها جریان الکتریکی جریان دارد. یکی یا هر دو می تواند روی سر باشد (دوم می تواند در نزدیکی باشد، به عنوان مثال روی شانه). جریان کوچک (حدود 1 میلی آمپر) را می توان به عنوان یک سوزن سوزن شدن خفیف احساس کرد.

درمانگر می تواند انتخاب کند که الکترودها را کجا قرار دهد (و در نتیجه کدام قسمت از مغز را تحریک کند) و می تواند قطبیت را معکوس کند، بنابراین مغز را فعال یا مهار می کند.

مطالعات نشان داده اند که tDCS به افسردگی کمک می کند.

ابزار صوتی و تصویری (AVE)
ابزار صوتی تصویری (AVE) از نور و صدا برای ایجاد تغییرات در عملکرد مغز استفاده می کند. این فناوری که به عنوان تحریک صوتی بصری (AVS) نیز شناخته می‌شود، پاسخ طبیعی مغز را به دنبال فرکانس برمی‌انگیزد، به این معنی که امواج مغزی (EEG) ریتم تحریک را دنبال می‌کنند.

شواهد نشان می دهد که AVE ممکن است تغییراتی در انتقال دهنده های عصبی (مانند سروتونین، اندورفین ها) و همچنین در جریان خون مغزی ایجاد کند (اغلب در اختلالات مغزی تغییر می کند).

AVS می تواند یک مکمل مفید برای بیوفیدبک و نوروفیدبک باشد.

CES – تحریک الکتریکی جمجمه
تحریک الکتریکی جمجمه (CES) – همچنین به عنوان الکتروتراپی جمجمه یا تحریک الکتروتراپی جمجمه شناخته می شود – مانند tDCS است که یک محرک الکتریکی را به مغز اعمال می کند. اما به جای استفاده از ولتاژ ثابت، از جریان متناوب یا پالسی استفاده می شود. الکترودها معمولاً به لاله های گوش متصل می شوند.

نتایج نوروتراپی چیست؟

انتظار می رود از طریق تغییرات در فعالیت امواج مغزی، کاهش علائم ADD/ADHD رخ دهد. افرادی که نوروتراپی دریافت کرده اند نیز بهبود در عملکرد مدرسه یا کار، روابط اجتماعی و عزت نفس و همچنین کاهش تحریک پذیری و رفتار مخالف را گزارش کرده اند. متخصصان نوروتراپی از ابزارهای ارزیابی مختلفی برای تعیین اینکه آیا تغییرات مورد نظر در فعالیت و یا رفتار امواج مغزی رخ داده است استفاده خواهند کرد.

افراد باید بدانند که نوروتراپی می تواند تأثیر قابل توجهی بر فعالیت تشنجی افراد مبتلا به اختلالات تشنجی داشته باشد. با این حال، این اثر معمولاً مثبت است (یعنی کاهش تشنج).

در حالی که نباید عوارض جانبی منفی ناشی از نوروتراپی را تجربه کنید، ممکن است مزایای بیشتری را تجربه کنید. برخی از افراد افزایش آرامش، کاهش استرس، و افزایش احساس کنترل بر بدن، افکار و احساسات خود را در طول جلسات درمانی یا بلافاصله پس از آن گزارش می دهند.

نوروتراپی چقدر موفق است؟

برخی از پزشکان و محققان موفقیت قابل توجهی را در درمان ADD/ADHD با نوروتراپی گزارش کرده اند. برخی دیگر هنوز نوروتراپی را یک روش آزمایشی می دانند. چندین مطالعه تحقیقاتی که نتایج درمانی موفقیت آمیز با ADD/ADHD را گزارش می کنند در 20 سال گذشته منتشر شده است. علاوه بر این، تعداد فزاینده‌ای از گزارش‌های بالینی به پایگاه‌های داده رایانه‌ای اضافه می‌شود که اثربخشی نوروتراپی به عنوان درمانی برای ADD/ADHD را تأیید می‌کند. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی نوروتراپی در درمان ADD/ADHD هنوز مورد نیاز است.

متخصصان ما در گروه توانبخشی در منزل و آنلاین خدمات تخصصی درمان و توانبخشی و نوروتراپی را بر اساس متدهای روز دنیا ارائه می دهند.

مقالات مرتبط :

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی در شمال تهران

فهرست