کاردرمانی حرکتی کودکان یکی از حوزه های تخصصی کاردرمانی کودکان است که در شرایطی که تاخیر و مشکل حرکتی در حرکات درشت و ظریف کودک وجود داشته باشد توصیه می شود.

کاردرمانگر نکاتی را برای والدینی که در مورد رشد حرکتی نگرانی دارند به اشتراک می گذارد

در حدود سال اول زندگی یک نوزاد، بسیاری از والدین مشتاقانه منتظر اولین قدم های کودک خود هستند. این نقطه عطف بزرگی است که اغلب والدین مشتاقانه منتظر آن هستند.

اگرچه راه رفتن مطمئناً هیجان انگیز است، اما نه اولین و نه مهم ترین نقطه عطفی است که والدین باید بر روی فرزندان خود نظارت کنند.

با شروع روزهای اولیه زندگی کودک و تا دوران پیش دبستانی، لحظاتی در رشد حرکتی وجود دارد که والدین باید متوجه آن شوند. این می تواند بخش سختی از فرزندپروری باشد، زیرا هر کودک فردی خود است و با سرعت های متفاوتی حرکت می کند. مهم است که از نقاط عطف آگاه باشید، اما خانواده ها نباید تمام انرژی خود را بر روی دیدار با آنها در زمان بندی دقیق متمرکز کنند.

خانواده ها به طور خاص باید به چه چیزی توجه کنند، و چه حرکاتی یا فقدان آن ممکن است نشانه ای از تاخیر یا نقص رشد باشد که می تواند از توجه بیشتر بهره مند شود؟ و والدین چگونه متوجه خواهند شد که آیا این تاخیر یا نشانه چیز دیگری است، مانند اختلال طیف اوتیسم (ASD)؟ 

کودکان بر اساس جدول زمانی خود رشد می کنند فقط به این دلیل که کودک مهارت های حرکتی ظریف یا درشت را با تاخیر نشان می دهد به این معنی نیست که به طور حتم مشکلی وجود دارد. با این حال، مواقعی وجود دارد که مداخله زودهنگام با کاردرمانی حرکتی کودکان ضروری است.

با هر نوع و شکلی از تاخیر رشد، مداخله زودهنگام می تواند بیشترین تفاوت را ایجاد کند. و یکی از موثرترین مداخلات موجود، کاردرمانی (OT) است.

کاردرمانی نوعی درمان با هدف بهبود مهارت های حرکتی، تعادل و هماهنگی است.

کاردرمانی می تواند به انجام کارهای روزمره کمک کند. وظایف خودمراقبتی، مانند حمام کردن و مراقبت های بهداشتی، و فعالیت های ابزاری زندگی روزمره، مانند کارهای خانه، می تواند مبارزه قابل توجهی برای کودکان دارای تاخیر رشد باشد. کاردرمانی راه هایی را ایجاد می کند که از طریق آنها می توان این کارها را راحت تر انجام داد.

متخصص کاردرمانی حرکتی کودکان می تواند به بهبود مهارت های حرکتی ظریف و رشد حرکتی درشت کمک کند.

از طریق بازی های حرکتی درشت و ظریف، کاردرمانی می تواند به کودکان مبتلا به تاخیر رشد کمک کند تا سریعتر از بدون مداخله به نقاط عطف رشد خود برسند.

کاردرمانی می تواند به عنوان یک معیار برای بهبود عمل کند. از آنجایی که کاردرمانی از وظایف روزانه به صورت درمانی استفاده می کند، تشخیص اینکه آیا کودک به درمان پاسخ می دهد یا خیر آسان تر است. این به درمانگران اجازه می دهد تا برنامه مراقبت موثرتری را حفظ کنند.

متخصص کاردرمانی می تواند به خانواده آموزش دهد که چگونه شرایط فرزندان خود را برای رسیدن به نقاط عطف رشد خود مدیریت کنند.یک کاردرمانگر می‌تواند یک برنامه کاردرمانی در منزل را برای کودکانی که دچار تاخیر حرکتی هستند تنظیم کند.

کاردرمانی (OT) می تواند به کودکان کمک کند استقلال و عملکرد خود را در طیف گسترده ای از مهارت های مورد نیاز برای زندگی روزمره بهبود بخشند.

کاردرمانگران معمولاً با کودکان دارای ناتوانی‌های شناختی و جسمی مختلف و شرایط پزشکی کار می‌کنند و می‌توانند به آنها در بهبود مهارت‌های مراقبت از خود، تعامل اجتماعی، عملکرد در مدرسه یا محل کار (برای کودکان بزرگ‌تر)، مهارت‌های مدیریت پول یا آموزش سفر کمک کنند. یکی دیگر از زمینه های مهم که کاردرمانی اغلب با کودکان برای بهبود کار می کنند، مهارت های حرکتی درشت است.

کاردرمانی حرکتی کودکان

تاخیر حرکات ظریف

کودکان از مهارت های حرکتی ظریف برای انجام حرکات کوچک (“ریز”) با انگشتان، انگشتان پا و سایر قسمت های بدنشان مانند دست ها، زبان و لب ها استفاده می کنند. تاخیر حرکتی ظریف زمانی اتفاق می افتد که کودک در حرکت گروه های ماهیچه ای کوچک خود مشکل داشته باشد. مهارت های حرکتی ظریف نیاز به هماهنگی دست و چشم دارد تا کودک بتواند با حرکات مناسب پاسخ دهد. آنها همچنین با هماهنگ کردن حرکت عضلات صورت، لب ها و زبان به صحبت کردن کودکان کمک می کنند.

مهارت‌های حرکتی ظریف به کودکان این امکان را می‌دهد که مداد رنگی را در دست بگیرند، از قاشق استفاده کنند یا اسباب‌بازی را بردارند. آنها همچنین به آنها اجازه می دهند تا با افزایش سن کلمات را تشکیل دهند.

مهارت های حرکتی ظریف در مراحل مختلف رشد می کنند. نوزادان باید از 2 ماهگی شروع به رشد کنند و در طول زندگی خود پیشرفت کنند. اگر به نظر می رسد که این مهارت ها به کندی در حال رشد هستند یا پیشرفت کمی وجود دارد، ممکن است نشانه ای از تاخیر حرکتی ظریف باشد و کاردرمانی حرکتی کودکان در این شرایط ضروری به نظر می رسد.

کاردرمانی حرکتی کودکان

علائم تاخیر حرکتی ظریف

نقاط عطف فیزیکی خاصی وجود دارد که یک کودک باید در ارتباط با سن خود انجام دهد. اگر کودک شما در رشد خود مشکل دارد، علائمی وجود دارد که می تواند به تاخیر حرکتی ظریف اشاره کند، مانند:

کودک خردسال و کودک نوپا:

 • در گرفتن یا رها کردن اشیا مشکل دارد
 • عدم هماهنگی دست و چشم
 • دست و پا چلفتی به نظر می رسد
 • از هر دو دست با هم استفاده نمی کند

کودک بزرگتر و پیش دبستانی:

 • از فعالیت هایی مانند نقاشی، نوشتن و استفاده از ظروف در وعده های غذایی اجتناب می کند
 • در برداشتن و دستکاری بلوک ها مشکل دارد
 • مشکل خط نویسی روی کاغذ دارد
 • زبانش را بیرون می آورد تا طعم غذا را بچشد

در اینجا یک جدول زمانی از برخی نقاط عطف حرکتی ظریف است که باید در کودک خود مشاهده کنید:

 • 4 ماهگی – دست ها را از مشت باز می کند، انگشتان را به دهان می برد، اسباب بازی های آویزان را تاب می دهد.
 • 6 ماه – به اشیا می رسد، اشیا را از یک دست به دست دیگر می برد
 • 9 ماهگی – با سه انگشت اشیاء کوچک را برمی دارد، دست می زند
 • 12 ماهگی – اشیاء را در یک فنجان قرار می دهد، اشیاء را به هم می کوبد، از انگشت شست برای برداشتن اشیا استفاده می کند.
 • 2 سال – بلوک ها را در ردیف قرار می دهد
 • 3 سال – می تواند از شما در کشیدن یک دایره کپی کند، کاغذ را با قیچی برش می دهد
 • 4 سال – فردی را با اعضای بدن ترسیم می کند و می تواند دکمه ها را ببندد

دلایل تاخیر حرکتی ظریف

در برخی موارد، تاخیر حرکتی ظریف می‌تواند نشانه‌ای از اوتیسم یا برخی دیگر از شرایط فیزیکی، شناختی یا رشدی باشد. نوزادان نارس اغلب دارای تاخیر حرکتی ظریف و همچنین کودکان مبتلا به سندرم داون، دیستروفی عضلانی یا فلج مغزی هستند. تاخیر ممکن است به دلیل مشکلات بینایی، دیسپراکسی یا سایر مسائل باشد. با این حال، در موارد دیگر، کودک ممکن است فقط به کمک یک کاردرمانگر نیاز داشته باشد تا به نقاط عطف مناسب سن خود برسد. متخصص اطفال شما می تواند این نقاط عطف را در فواصل زمانی منظم بررسی کند. با او مشورت کنید تا ببینید آیا ارزیابی کاردرمانی مناسب است یا خیر.

کاردرمانی حرکتی کودکان برای مهارتهای حرکتی ظریف

اغلب، تأخیر حرکتی ظریف را می توان با تمرینات کاردرمانی حرکتی بهبود بخشید. یک برنامه روزانه با فعالیت های سرگرم کننده می تواند کودک شما را تشویق کند تا مهارت هایی مانند گرفتن و دستکاری، نقاشی و کار با دکمه ها را توسعه دهد. سعی کنید در تجربیات فعال با کودک خود شرکت کنید، مانند ورز دادن و مخلوط کردن خمیر 

شما همچنین می توانید کاردرمانی را همراه با فیزیوتراپی شروع کنید تا واقعاً به کودک خود کمک کنید تا قدرت پیدا کند و بر مهارت های حرکتی ظریف تسلط یابد.

تاخیر حرکات درشت

مهارت‌های فیزیکی مانند مهارت‌های حرکتی درشت برای حرکت کل بدن انسان حیاتی هستند. این مهارت‌ها عموماً با تکرار و تمرین در دوران بلوغ کودک تکامل می‌یابند، بنابراین تجربه کودکان در موقعیت‌هایی که آنها را قادر می‌سازد آزادانه حرکت کنند و توانایی‌های فیزیکی بدن خود را کشف کنند، حیاتی می‌شود.

مهارت های حرکتی درشت بر نواحی اصلی بدن که مسئول عملکردهایی مانند هماهنگی دست و چشم (شامل گرفتن، پرتاب و غیره)، راه رفتن، دویدن، پرش، نشستن و ایستادن هستند، تأثیر می گذارد. همانطور که مشخص است، این حرکات در رشد فیزیکی کودکان ضروری هستند، زیرا معمولاً در عملکردهای روزمره مانند مهارت های اولیه مراقبت از خود مانند لباس پوشیدن، یا وضعیت بدنی و حمایت از بالاتنه نقش دارند.

مهارت‌های حرکتی درشت همچنین مستقیماً بر مهارت‌های حرکتی ظریف تأثیر می‌گذارد (به عنوان مثال، قدرت حمایتی کافی از بالاتنه می‌تواند بر توانایی ایستادن روی میز یا حمل کیف مدرسه تأثیر بگذارد) و برای کودکان ضروری است که در مدرسه، خانه یا سایر موارد اجتماعی و اجتماعی به بهترین نحو عمل کنند و درگیر شوند. 

کاردرمانی حرکتی کودکان برای تاخیر حرکات درشت

متخصص کاردرمانی کودکان از مجموعه‌ای از استراتژی‌ها استفاده می‌کند که بر حوزه‌های مختلف تمرکز دارند تا به مسائل مربوط به مهارت‌های حرکتی رسیدگی کنند. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استفاده از تمرینات برای تقویت عضلات مرکزی بدن (به عنوان مثال تنه) و بهبود ثبات، مانند کار بر روی استقامت و قدرت، هماهنگی و تعادل، توجه، آگاهی از بدن و فضا، پراکسیس (برنامه ریزی حرکتی).
 • تقسیم وظایف فیزیکی، ترکیب تدریجی هر فعالیت اساسی برای ساختار بخشیدن به کار بزرگتر
 • تقویت مدولاسیون حسی برای افزایش توجه و انگیختگی برای تکمیل بهتر فعالیت ها
 • استفاده از رویکرد درجه بندی شده برای شدت و مدت کارها برای ایجاد استقامت و تحمل
 • راهبردهایی برای بهبود توانایی کودک در برنامه ریزی و پیش بینی وظایف (مثلاً درخواست از کودک برای بیان شفاهی یک عمل مورد نیاز قبل از انجام آن)

مقالات مرتبط :

کاردرمانی جسمی ـ حرکتی

کاردرمانی برای کودک اوتیسم

کاردرمانی برای کودکان

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی در شمال تهران

فهرست