اتاق حسی یا سنسوری روم یک اصطلاح چتری است که برای طبقه بندی طیف وسیعی از فضاهای درمانی که به طور خاص برای ارتقای خودسازماندهی و تغییرات مثبت طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده می شود.

انواع مختلفی از اتاق های حسی و اهداف برای استفاده وجود دارد که تا به امروز در مناطق مختلف تمرین ایجاد و اجرا شده اند. در صورت استفاده مناسب، اتاق های حسی:

  • کمک به ایجاد یک فضای امن
  • تسهیل فرایندهای درمانی
  • ایجاد فرصت‌ هایی برای مشارکت در راهبردهای پیشگیری و کاهش تنش بحران و همچنین مجموعه‌ای از مبادلات درمانی دیگر (برای آموزش مهارت‌ها، ارائه انواع فعالیت‌های درمانی و غیره) 
  • توسعه خودمراقبتی/خودپروری و تاب آوری

اتاق های مدولاسیون حسی، اتاق های یکپارچگی حسی و اتاق های اسنوزلن نمونه هایی از اتاق های حسی هستند.

در تنظیمات سلامت روان، ممکن است یک یا چند اتاق حسی ایجاد شود که معمولاً در طبقه بندی اتاق مدولاسیون حسی قرار می گیرند. برای مثال، در یک واحد مراقبت‌های حاد یا طولانی‌مدت، ممکن است فضاهای اتاق ساکتی تغییر شکل داده شود که به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بیشتر حامی حسی باشند و عمدتاً برای اهداف تنش‌زدایی و یا پیشگیری از بحران استفاده می‌شوند. با این حال، انواع دیگر اتاق‌های حسی در مراقبت‌های بهداشت روانی نیز شامل هر گونه فضاهای درمانی اضافی است که برای اهداف حمایتی و درمانی حسی بهبود یافته یا توسعه یافته است. به این ترتیب، همه این فضاهای اتاق حسی در درجه اول برای ارتقاء مدولاسیون حسی استفاده می شوند. در حالی که اتاق های ادغام حسی به طور خاص توسط کاردرمانگرانی که در زمینه تکنیک های یکپارچگی حسی آموزش دیده اند ایجاد و استفاده می شود و این فضاها حاوی انواع بسیار خاصی از تجهیزات و فرآیندهای مداخله هستند.

اتاق‌های اسنوزلن عموماً برای افراد دارای اختلال شناختی متوسط ​​تا عمیق (مانند افراد با ناتوانی‌های رشدی فراگیر یا زوال عقل) استفاده می‌شوند و اغلب برای ارتقای آرامش، تعامل اجتماعی و یا برای ارائه فعالیت‌هایی که باعث تحریک شدید می‌شوند استفاده می‌شوند. در بیشتر موارد، همه اتاق‌های یکپارچه‌سازی حسی توسط درمانگران برای انواع تجهیزات و رویکردهای ارائه شده در فضا استفاده می‌شوند.

با این حال، ذکر این نکته مهم است که اگر برای جمعیت مصرف کننده خاص و محیط تمرین مفید باشد، ترکیبی از مدولاسیون حسی و رویکردهای اسنوزلن ممکن است ترکیب شود. علاوه بر این، تجهیزات و تکنیک های یکپارچه سازی حسی ممکن است در یک مدولاسیون حسی یا اتاق اسنوزلن توسط یک کاردرمانگر ماهر مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، مبادلات درمانی در اتاق‌های ادغام حسی نیز ممکن است بر مدولاسیون حسی تمرکز کند. بنابراین، این طبقه بندی اتاق حسی به معنای انعطاف پذیری است و فقط به عنوان راهنما مورد استفاده قرار می گیرد.

بهبود محیط فیزیکی، از جمله استفاده از اتاق‌های حسی، محیط درمانی پرورش‌دهنده‌تر و بهبود محور را فراهم می‌کند.

اتاق حسی در سلامت روان

ایده گسترش استفاده از اتاق‌های حسی به تنظیمات حاد مراقبت‌های بهداشت روانی بستری با جمعیت‌های مختلف، یک کاربرد جدیدتر است که شامل انواع رویکردها و روش‌های مدولاسیون حسی است. از این رو، استفاده از اتاق‌های حسی در محیط‌های سلامت روان اغلب در دسته تعدیل حسی قرار می‌گیرد. بخش مهمی از این ماموریت حفظ تاکید بر درگیر شدن در فعالیت‌های درمانی معنادار و شناخت ارتباط متقابل و اهمیت استفاده درمانی از خود و محیط فیزیکی است. ارائه انتخاب‌های انسانی و خودپرورانه برای پیشگیری و تنش زدایی از بحران ضروری است و از طریق مبادلات درمانی در اتاق‌های مدولاسیون حسی به شیوه‌ای سازمان‌یافته و ایمن انجام می‌شود.

تفاوت اتاق‌های ادغام حسی در مقابل اتاق‌های چند حسی

یک اتاق چند حسی چگونه برای یک فرد مفید است؟
گذراندن زمان در یک اتاق چند حسی به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌های حسی خود را توسعه دهند و تضمین می‌کند که محیط امنی برای تنظیم خود دارند و در عین حال فعالیت روزانه مورد نظر خود را انجام می‌دهند.

اتاق ادغام حسی چگونه برای یک فرد مفید است؟
با ایجاد یک فضای محرک و در عین حال آرام، یک اتاق یکپارچگی حسی می‌تواند تأثیر آرامش‌بخشی بر کسانی داشته باشد که ثابت ماندن را یک چالش می‌دانند و به توانایی فرد برای حفظ توجه کمک می‌کند.

ایده اولیه اتاق های ادغام حسی ارائه تحریک به حواس مختلف بود، در حالی که افراد با نیازهای خاص را درگیر می کرد یا ترغیب می کرد که به محیط اطراف خود توجه کنند.

برخی از ویژگی های کلیدی یک اتاق چند حسی چیست؟

اتاق چند حسی اتاقی ویژه است که برای تحریک حواس شنوایی، بینایی، لامسه و بویایی طراحی و مجهز شده است. به عنوان مثال، اتاق ها اغلب دارای کف و دیوارهای نرم، کوسن ها و کیسه های حبوبات هستند. این مواد و تجهیزات به ایجاد محیطی کمک می کند که کودکان نتوانند به خود آسیب برسانند.

هدف ایجاد محیطی است که در آن هر بیمار احساس امنیت کند و به او فرصت داده شود تا در کنار توانایی ها و محدودیت های خود فضا را کشف کند.

یک منظره آشنا در اتاق‌های چندحسی، لوله‌های پر از آب با توپ‌های رنگی است که همراه با حباب‌ها از میان آنها حرکت می‌کنند – اینها برای جلب توجه بصری کاربر طراحی شده‌اند. با لمس لوله، می توانید ارتعاشات ایجاد شده را احساس کنید، و اگر به گوش خود فشار دهید، می توانید صداهایی را که از حباب ها می آید بشنوید. نور لوله ها را اغلب می توان با استفاده از دکمه هایی که کاربر کنترل می کند تغییر داد و تعامل کاربر را فراهم می کند.

از نظر تجهیزات بصری از فیبرهای نوری مختلف برای هدایت توجه بصری استفاده می شود. علاوه بر محرک های بینایی، یک اتاق چند حسی ممکن است دارای تجهیزاتی برای تحریک شنوایی باشد. تجهیزاتی مانند صندلی موسیقی منعطف ارتعاشی هنگام گوش دادن به صداهای انتخابی، لرزش را در اختیار کاربر قرار می دهد. متأسفانه، همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، بسیاری از دستگاه های ذکر شده در بالا بسیار گران هستند.

برخی از ویژگی های کلیدی اتاق یکپارچگی حسی چیست؟

فعالیت های یکپارچگی حسی به رشد حواس دهلیزی و حس عمقی کمک می کند. این حواس اطلاعاتی را در مورد حرکت، آگاهی از بدن و تغییر جهت ارائه می دهند. درمان یکپارچه سازی حسی جایی است که کاربران فعالیت هایی را انجام می دهند که ورودی حسی را با حرکت ترکیب می کند تا توانایی مغز برای پردازش اطلاعات حسی را بهبود بخشد.

درمان یکپارچگی حسی می تواند بسیار متفاوت باشد و همیشه به طور خاص با نیازهای هر فرد تطبیق داده می شود. به همین دلیل است که از اتاق یکپارچگی حسی برای دستیابی به اهداف متعدد استفاده خواهد شد.

اتاق‌های یکپارچه‌سازی حسی ، بسته به اینکه کاردرمانگر از چه تجهیزاتی استفاده می‌کند، می‌تواند تأثیری بر تحریک یا آرامش کاربر داشته باشد. برای مثال، اگر کودکی داریم که تلاش می‌کند آرام باشد، می‌توانیم چراغ‌ها را کم کنیم، موسیقی پس‌زمینه ملایمی بگذاریم و به کودک اجازه دهیم داخل مبلمان نرم بخوابد. برای بازدیدکنندگانی که بی‌حال هستند و نیاز به هوشیاری بیشتری دارند، می‌توانیم چراغ‌ها را روشن‌تر کنیم، موسیقی بلند و شادی‌بخش را ترکیب کنیم و از آنها بخواهیم تا مسیری با موانع را طی کنند!

کاردرمانگران آموزش های تخصصی گسترده ای را برای این نوع درمان گذرانده اند و مسئولیت هر چیزی که در اتاق یکپارچگی حسی اتفاق می افتد را بر عهده دارند. به کاربر گفته نمی‌شود یا نشان داده نمی‌شود که چه کاری انجام دهد، اما تشویق می‌شود که به محرک‌های محیط پاسخی طبیعی داشته باشد که اعتماد به نفس و توانایی او را افزایش می‌دهد.

اگرچه درمان ممکن است مانند یک بازی به نظر برسد، اما هر فعالیتی با دقت برنامه ریزی شده است و هدف آن دستیابی به خودسازماندهی کودکان است. از طریق این بازی، کاردرمانگران آموزش دیده به‌خصوص در طول زمان فعالیت‌ها را چالش‌برانگیزتر می‌کنند، زیرا از نزدیک مشاهده می‌کنند که آیا سیستم حسی کودک به طور متفاوتی پاسخ می‌دهد یا خیر. به عبارت دیگر، آنها در حال سازگاری هستند و پردازش حسی آنها در حال بهبود است. هنگامی که پردازش حسی بهبود می یابد، به کودک کمک می کند تا روی سایر فعالیت های زندگی خود که ممکن است چالش برانگیز باشد مانند یادگیری، توجه، برقراری ارتباط و حتی خواب تمرکز کند.

در سطح اتاق های ادغام حسی بسیار شبیه به اتاق های چند حسی خواهند بود و در واقع از بسیاری از عناصر استفاده می کنند. هر دو محیط امن و مطمئن برای کاربران خود هستند.

آیا تفاوت های کلیدی دیگری بین اتاق های چند حسی و اتاق های ادغام حسی وجود دارد؟

با این حال، یک تمایز اصلی این است که در اتاق یکپارچگی حسی نوسانات اغلب در درمان استفاده می شود. مجموعه‌ای از نوسان‌ها می‌توانند تأثیر زیادی بر توانایی مغز برای پردازش و استفاده از اطلاعات حسی داشته باشند. در اتاق یکپارچگی حسی، کاردرمانگران بر روی ترکیب حس عمقی، آگاهی از جایی که بدن شما در فضا قرار دارد و سیستم دهلیزی (حس تعادل) متمرکز خواهند شد.

افراد با چالش در حس عمقی ظاهراً دست و پا چلفتی و ناهماهنگ به نظر می رسند. با قرار دادن این افراد در معرض کارهای سنگین، مانند هل دادن و پریدن، به رشد این حس کمک می کند. کسانی که چالش های دهلیزی دارند حفظ تعادل برایشان مشکل است، اما برای مثال با استفاده از یک تاب پلت فرم، «سکو» را برای کمک به بهبود این حس فراهم می کند. با کار بر روی سیستم‌های حس عمقی و دهلیزی، به افرادی که درگیر درمان هستند کمک می‌کند تا از نحوه حرکت بدن خود و نحوه کنترل حرکات خود آگاه شوند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای کودک اوتیسم

اختلال پردازش حسی

کاردرمانی برای گردن گرفتن نوزاد

کاردرمانی برای کودکان

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی کودکان بیش فعال

فهرست