کاردرمانی کودکان بیش فعال می تواند از راههای مختلفی به مبتلایان به این اختلال شایع کمک کند.

اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی معمولاً بر عملکرد آموزشی فرد، مدیریت تعارضات بین فردی، روابط و توانایی ارائه حمایت عاطفی تأثیر می گذارد.

علائم این اختلال شامل بی توجهی و بیش فعالی یا تکانشگری است. این ویژگی ها می تواند منجر به مشکلاتی در مدیریت زمان، تنظیم عاطفی، انگیزه و عملکرد اجرایی شود که برای تکمیل وظایف مورد نیاز است.

کاردرمانی کودکان بیش فعال می تواند کمبودهای فیزیکی، اجتماعی، آموزشی و سازمانی را با برنامه ای متمرکز بر مهارت ها، نیازها و فعالیت های فردی برطرف کند.

بیش فعالی چیست؟

اختلال نقص توجه – بیش فعالی (ADHD) در بین اختلالات رفتاری دوران کودکی در سراسر جهان بسیار شایع است. این بیماری یک اختلال عصبی رشدی است که با سه ویژگی اصلی تشخیص داده می شود: بی توجهی، بیش فعالی و تکانشگری. این ویژگی ها علائم اصلی این اختلال عصبی رشدی هستند.

ADHD یک اختلال روانی است که هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. 

فرد مبتلا به اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی ممکن است علائم مختلفی را تجربه کند. از آنجایی که هیچ آزمایش آزمایشگاهی برای اختلال بیش فعالی وجود ندارد، تشخیص بر اساس علائمی است که کودک دارد. اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی می تواند به طور قابل توجهی بر روابط، تحصیلات و زندگی کاری افراد تأثیر بگذارد.

علائم ADHD ممکن است شامل این موارد و موارد دیگر باشد:

 • مشکل در تمرکز روی کارها
 • خیلی راحت حواسش پرت می شود
 • بی قراری یا ناتوانی در نشستن طولانی مدت
 • مشکل در گوش دادن یا قطع مکرر صحبت زمانی که دیگران در حال صحبت هستند
 • طغیان عاطفی – حملات خشم یا ناامیدی
 • به ندرت بی صدا پخش می شود – اغلب با صدای بلند یا پر سر و صدا است
 • فراموش کردن کارهایی که شروع می کنند را تمام کنند
 • استفاده از چیزهای دیگران بدون اجازه
 • اغلب مرتکب اشتباهات ناشی از “بی دقتی” می شود.

این اختلال به دوران کودکی محدود نمی شود و اختلالات آن می تواند در طول زندگی با تأثیر بر عملکرد آموزشی، کار و سایر حوزه های زندگی ادامه یابد. همچنین منجر به کیفیت زندگی پایین تر از سایر همسالان می شود. کودکان مبتلا به ADHD همچنین در الگوهای بازی خود، به ویژه بازی اجتماعی خود، مشکل دارند.

کاردرمانی می تواند به فرد بیش فعال کمک کند تا موانع موفقیت را شناسایی کند، استراتژی هایی را برای مقابله با آن زمینه ها ایجاد کند، مهارت های جدید را تمرین کند یا مهارت های قدیمی را اصلاح کند، و زمانی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، راه حل های موثر فکری ارائه دهد.

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) یک وضعیت سلامت روان مزمن است که بر توانایی فرد برای توجه و مدیریت حرکات تأثیر می گذارد.

کارشناسان تخمین می زنند که 5 تا 7 درصد از کودکان در سن مدرسه در سراسر جهان دارای ADHD هستند که این آمار بالا نشان دهنده اهمیت روشهای درمان و توانبخشی این کودکان است.

کودکان بیش فعال ممکن است در زمینه مدیریت زمان، سازماندهی، تمرکز و چندوظیفه بودن با چالش هایی روبرو شوند. از آنجایی که علائم ADHD بسیار فردی هستند، هدف کاردرمانی کودکان بیش فعال کمک به برنامه ریزی و اولویت بندی افراد با استفاده از تکنیک های مختلف متناسب با موقعیت است.

کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD، ناتوانی های یادگیری، یا برخی اختلالات مرتبط به شدت از کاردرمانی بهره می برند.

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی شامل کمک به افراد در هر سنی است که در هر کاری که می خواهند یا نیاز دارند مشارکت کنند.

کاردرمانی افراد را تشویق می کند تا بر موانعی که آنها را از انجام فعالیت های مهم باز می دارد غلبه کنند و استقلال و رضایت آنها را از زندگی افزایش می دهد.

کاردرمانی به اهمیت بهزیستی روانی و عاطفی افراد می پردازد و بر بهبود آنها با استفاده از فعالیت های روزمره به شیوه ای درمانی تمرکز می کند. برای افراد مبتلا به ADHD، که ممکن است عزت نفس و خودکارآمدی پایینی را گزارش کنند، این نیز تمرکزی برای درمان توسط متخصص کاردرمانی کودکان بیش فعال است.

به طور کلی، هدف اصلی کاردرمانی، انطباق محیط متناسب با فرد است. از این تفکر پیروی می‌کند که هیچ دو نفری مثل هم نیستند، بنابراین محیط اطراف باید با بهترین خدمات به همه سازگار شود و به آنها اجازه دهد بیشترین بهره‌وری را داشته باشند.

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی به این افراد کمک می کند تا به طور کامل در موقعیت های اجتماعی شرکت کنند. برای کودکان مبتلا به ADHD، همچنین می تواند به آنها در زمینه مدرسه، اخلاق کاری و عملکرد کمک کند.

کاردرمانی بر مهارت هایی تمرکز دارد که هر فرد به آن نیاز دارد تا بتواند به طور مستقل در زندگی روزمره عمل کند.

اولین قدم یک OT این خواهد بود که با کودک و والدین صحبت کند تا دریابد که چگونه ADHD کودک را برای موفقیت در خانه، محل کار، مدرسه، روابط یا در سایر زمینه ها مختل می کند.

کاردرمانی کودکان بیش فعال

راهکارهای کاردرمانی کودکان بیش فعال

فعالیت های هدفمند
اینها فعالیت‌هایی هستند که به افراد توصیه می‌شود تا مهارت‌های خود را برای رسیدن به یک هدف خاص بهبود بخشند. طیف گسترده ای از فعالیت های بالقوه وجود دارد که تا حد زیادی به فرد بستگی دارد.

مداخله مبتنی بر فعالیتها
همانطور که کاردرمانگر فرد را مشاهده می کند، می تواند عملکرد آنها را ارزیابی کند. این به آنها اجازه می دهد تا با فعالیت سازگار شوند و استقلال منبع مورد اعتماد، کسب مهارت و خودکارآمدی را بیشتر افزایش دهد.

برخی از کاردرمانگران در حالی که کودکان در مدرسه هستند با آنها کار می کنند. این به آنها اجازه می دهد تا توانایی های کودک را در کلاس درس ارزیابی کنند. سپس آنها می توانند به کودکان کمک کنند تا در فعالیت های مدرسه شرکت کنند و محیط کلاس را در صورت لزوم تغییر دهند تا بهترین تناسب با کودک داشته باشد.

رفتار درمانی
رفتار درمانی از تکنیک های کاردرمانی کودکان بیش فعال است و با هدف تقویت رفتارهای مثبت و حذف رفتارهای مخرب در مبتلایان به بیش فعالی ارائه می شود.این درمان برای والدین کودکان خردسال مفید است، زیرا مهارت ها و استراتژی های ارزشمندی را برای کمک به فرزندانشان در اختیار آنها قرار می دهد.

بازی درمانی
بازی یک شغل اولیه برای کودک است که نه تنها برای یادگیری تحصیلی و مهارت های شناختی ضروری است، بلکه برای رشد کودک نیز حیاتی است. این بازی فواید بسیار زیادی برای رشد کودک دارد. به تمام ابعاد رشدی مانند شناختی، عاطفی، زبانی ، اجتماعی و مهارت های حرکتی مربوط می شود.

استفاده از بازی به عنوان مداخله ای برای بهبود سایر مهارت ها مانند کارکردهای اجرایی، یادگیری یا مهارت های اجتماعی رایج است. متخصصان کاردرمانی کودکان بیش فعال معمولاً از بازی به عنوان وسیله و وسیله ای برای انجام مداخلات خود بهره می برند یا از آن به عنوان تقویتی برای کودک استفاده می کنند. مداخلات بازی درمانی جایگاه ثابتی در مداخلات کاردرمانی برای کودکان مبتلا به ADHD دارد.

مدیریت زمان
برای افراد مبتلا به ADHD، مدیریت پروژه‌های پیچیده، کارهای روزمره، کارهای وقت‌گیر و ضرب‌الاجل‌ها دشوار گاهی غیرممکن است. تحقیقات نشان می‌دهد که کاردرمانی در بهبود توانایی‌های پردازش زمان و مدیریت زمان روزانه مؤثر است.

در مطالعه‌ای در سال 2018، گروهی از دانش‌آموزان 9 تا 15 ساله به مدت 12 هفته با یک کاردرمانگر کار کردند تا آگاهی خود را از مدیریت زمان و کار افزایش دهند. در پایان مداخله، دانش‌آموزانی که با متخصص کاردرمانی کودکان بیش فعال کار می‌کردند، بهبود قابل‌توجهی در آگاهی خود از زمان، توانایی خود برای جهت‌گیری در زمان، و توانایی آن‌ها در مدیریت موثر زمان خود در طول وظایف روزانه نشان دادند.

مهارت های گروهی
موفقیت در مدرسه و در محل کار معمولاً مستلزم مهارت های گروهی است. ADHD با توانایی های زیر تداخل می کند:

 • آنچه برای تکمیل یک پروژه نیاز دارد را پیش بینی کند
 • با مواد و برنامه ها همراه باشد
 • وظایف پیچیده را به فعالیت های کوچکتر تفکیک کند

کاردرمانگران متخصص در تجزیه و تحلیل فعالیت هستند. این به معنای نگاهی به هر فعالیت و تقسیم آن به مراحل و عوامل عملکردی یا مهارت‌هایی است که کودک برای موفقیت به آن نیاز دارد.

عملکرد اجرایی
کودکان مبتلا به ADHD اغلب با مجموعه پیچیده ای از مهارت های فکری مرتبط با یکدیگر که به عنوان کارکردهای اجرایی شناخته می شوند، مشکل دارند. تحقیقات نشان می دهد که این مشکلات دوران کودکی اغلب تا بزرگسالی ادامه می یابد.

وظایف اجرایی عبارتند از:

 • حافظه کاری
 • مهارت های برنامه ریزی
 • دانستن اینکه چگونه حواس خود را حفظ کند یا توجه را تغییر دهد
 • تعیین اولویت ها
 • کنترل حواس پرتی

مهارتهای اجتماعی
ADHD می تواند اثرات منفی بر تعاملات اجتماعی داشته باشد. این اختلال می تواند باعث شود افراد به صورت تکانشی رفتار کنند، حرف دیگران را قطع کنند و به شیوه های پرخاشگرانه رفتار کنند.

یک متخصص با تجربه در زمینه کاردرمانی کودکان بیش فعال می‌تواند به کودک بیش فعال در تقویت مهارت های اجتماعی کمک کند.

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی کودکان در تهران خدمات تخصصی کاردرمانی ذهنی و جسمی را برای کودکان ارائه می دهند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی در شمال تهران

رفتاردرمانی برای کودکان بیش فعال

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی کودکان

فهرست