کاردرمانی برای کودکان

اگر فکر می‌کردید کاردرمانی فقط برنامه‌ها و تمرین‌های توانبخشی برای بزرگسالان در نقاهت پس از آسیب‌های محل کار یا ورزشی است، دوباره فکر کنید. کاردرمانی یا به اختصار OT یک اصطلاح جامع برای استراتژی های درمانی است که به افراد در هر سنی کمک می کند تا بر چالش ها فیزیکی یا ذهنی غلبه کنند که بتوانند تا حد امکان مستقل زندگی کنند.

اما آیا می دانستید کاردرمانی به کودکان در تمام سنین حتی نوزادان تازه متولد شده و نارس کمک می کند؟

کاردرمانی یک تغییر مثبت بازی برای بسیاری از کودکان است و می تواند به غلبه بر بسیاری از مسائل برای موارد مختلف کمک کند ، از اختلالات طیف اوتیسم گرفته تا سرطان و تومورها در کودکان.

کاردرمانی به ویژه برای کودکانی که دارای تاخیر در رشد هستند، کسانی که پس از صدمات بهبود می یابند یا کودکانی که مشکلات پردازش حسی دارند مفید است. علاوه بر پیشرفت مهارت ها، کاردرمانی همچنین می تواند به بهبود اعتماد به نفس یا خودآگاهی کودکان کمک کند. با همکاری گروهی با خانواده‌ها، متخصصان کاردرمانی همچنین می‌تواند کیفیت کلی زندگی کودکان را با کمک به آنها برای شرکت در فعالیت‌های لذت‌بخش و هدفمند بهبود بخشد.

کاردرمانی اساساً درمانی برای کمک به شما در اموری است که در طی روز باید انجام دهید. به عنوان یک بزرگسال، این اغلب به معنای شغل شماست. در کودکی، وقت خود را با بازی می گذرانیم، و به همین دلیل کاردرمانی برای کودکان عمدتا بر فعالیت های مبتنی بر بازی متمرکز است.

بنابراین اگر کودک در هر جنبه ای از زندگی و فعالیت های خود مشکل دارد، یک  متخصص کاردرمانی کودکان می تواند کمک کند تا توانممندی های کودک تا حد زیادی ارتقا پیدا کند که این امر شانس موفقیت های تحصیلی ، شغلی و همچنین کیفیت زندگی در بزرگسالی را افزایش می دهد.

در راهبردهای کاردرمانی کودکان برای این مهارت‌های زندگی کمک می‌کنیم یا اگر به هر دلیلی مشکل دارند. مانند مهارت‌های زندگی: چگونه دندان‌های خود را مسواک می‌زنند، غذا می‌خورند، لباس‌هایشان را می‌پوشند، برای مدرسه آماده می‌شوند.

کاردرمانگران بر فعالیت‌هایی تمرکز می‌کنند که کودک می‌خواهد و باید بتواند در زندگی روزمره خود انجام دهد، مانند بازی، لباس پوشیدن، توالت کردن، استفاده از کارد و چنگال، دست خط و غیره. ما ارزیابی، مشاوره و در صورت لزوم، درمان برای حمایت از توسعه استقلال با استفاده از سرگرمی، فعالیت های مثبت و استراتژی.

متخصصان کاردرمانی برای کودکان با کودکانی کار می کنند که مشکلات مختلفی را تجربه می کنند که بر توانایی آنها برای شرکت در فعالیت های روزانه در خانه و یا مدرسه تأثیر می گذارد. این می تواند به دلیل اختلالات فیزیکی، رشدی، حسی یا عصبی یا در نتیجه بیماری یا ضربه باشد. با توجه به سن و مرحله رشد کودک، این مشکلات بیشتر از حد انتظار خواهد بود.

چگونه متوجه شوید که فرزندتان به کاردرمانی نیاز دارد؟

راه‌های مختلفی برای فهمیدن اینکه آیا فرزند شما کاندیدای کاردرمانی است یا خیر وجود دارد. هنگامی که کودک در مورد مهارت های حرکتی ظریف، حرکتی درشت یا مهارت های پردازش حسی به کمک نیاز دارد، پزشکان اطفال ممکن است کودکان را به متخصص کاردرمانی کودکان ارجاع دهند. 

اگرچه برخی از کودکان لزوماً به کاردرمانی نیاز ندارند، (به این معنی که ممکن است هیچ نوع تشخیصی نداشته باشند)، کاردرمانی می تواند زمانی که کودک در فعالیت های روزانه مشکل دارد کمک کند، مانند لباس پوشیدن، مهارت های دست خط، کار در یک محیط گروهی، منظم ماندن در مدرسه، یا شرکت در علایق اوقات فراغت.

متخصص کاردرمانی برای کودکان می تواند با دادن استراتژی ها یا ابزار به خانواده و تمرین فعالیت ها با کودک کمک کند.بهترین کاری که می‌توانید برای فرزندانتان انجام دهید این است که مراقب آن‌ها باشید و مطمئن شوید که تمام معیارهای رشدی معمول را رعایت می‌کنند و اگر نگرانی دارید، مستقیماً با یک متخصص کاردرمانی که بطور تخصصی در حوزه کاردرمانی کودکان فعالیت دارد مشورت کنید.

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی کودکان در تهران خدمات تخصصی کاردرمانی و توانبخشی ذهنی و جسمی ، گفتاردرمانی کودکان ، رفتاردرمانی برای کودکان ، بازی درمانی برای کودکان و … را بر اساس متدهای روز دنیا ارائه می دهند.

کاردرمانی برای کودکان

یک جلسه معمولی کاردرمانی کودکان ممکن است بسیار شبیه به بازی باشد!

در یک جلسه کاردرمانی، بچه‌ها روی مهارت‌هایی در زمینه فعالیت‌هایی کار می‌کنند که از نظر بهبود برای کودک مهم هستند. این ممکن است شامل مواردی مانند بازی با اسباب‌بازی‌ها و بازی‌ها، پیمایش تجهیزات زمین بازی یا ساخت مسیرهای موانع، تکمیل پیچ و خم یا پازل، ساختن کاردستی یا نوشتن داستان، یا کاوش در تجربیات حسی مختلف مانند بافت‌ها، صداها و حرکات باشد.

متخصص کاردرمانی کودکان فعالیت ها یا محیط را به گونه ای تنظیم می کند که از مشارکت کودک حمایت کند. برای مثال، استفاده از انواع مختلف صندلی برای کمک به کودک برای تمرکز روی کارهای روی میز. والدین در شروع و پایان هر جلسه درگیر هستند تا در مورد وضعیت فعلی و پیشرفت کودک با درمانگر صحبت کنند و همچنین ممکن است برای تمام مدت شرکت کنند یا در فعالیت ها حمایت کنند. گفت متز.

در اولین جلسه، کاردرمانگر با ارزیابی فرزند شما شروع می کند. درمانگر از آزمون‌های استاندارد، بازی هدفمند و سایر فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده برای بررسی توانایی فرزند شما در انجام وظایفی که او را قادر می‌سازد مانند سایر کودکان هم سن خود یاد بگیرد، استفاده می‌کند. بطور مثال:

 • یک نوزاد باید با حرکت دادن اندام های خود و استفاده از حواس خود برای لمس، دیدن، شنیدن، چشیدن و بوییدن جهان را کشف کند.
 • یک کودک نوپا نیاز به تمرین مهارت هایی مانند هماهنگی چشم و دست، کنترل ماهیچه ها و توجه دارد که در موقعیت های مختلف یادگیری از آنها استفاده می کند.
 • یک کودک در سن مدرسه باید بتواند تا حد امکان در بسیاری از فعالیت ها چه در کلاس درس و چه خارج از آن شرکت کند.

کاردرمانی برای کودکان

جلسات کاردرمانی کودکان چقدر زمان می برد؟

دوره درمان و جلسات واقعاً به هر کودک جداگانه بستگی دارد و پیشرفت تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا کودک و خانواده او می توانند تکالیف خود را بین جلسات و در محیط منزل انجام دهند. به عنوان مثال، اگر یک متخصص کاردرمانی کودکان یک بار در هفته کودکی را می بیند، معمولاً برای ایجاد تفاوت کافی نیست، بنابراین متخصصان کاردرمانی معمولاً در پایان هر جلسه به والدین در مورد فعالیت هایی که می توانند در خانه انجام دهند توصیه هایی می کنند، که به تکلیف آنها تبدیل می شود. هفته همانطور که درمان پیشرفت می کند، کاردرمانگر فعالیت های بیشتری را هم در جلسات OT و هم برای تکالیف ارائه می دهد تا به پیشرفت کودک کمک کند.

تعداد جلسات بستگی به تشخیص نیز دارد: اگر کودکی برای نگرانی مبتنی بر نوشتن نیاز به کمک داشته باشد، ممکن است جلساتی را برای سه تا شش ماه پیشنهاد کند، اما اگر احساس کند کودک نگرانی رشدی بزرگتری دارد، درمان با جلسات کاردرمانی باید به مدت چند سال بطور منظم پیگیری شود.

راه‌های زیادی وجود دارد که والدین می‌توانند استراتژی‌های OT را در خانه با فرزندان خود اجرا کنند:

برای کمک به جلب توجه، چیزهایی را در محیط در نظر بگیرید که می‌توانند حواس‌تان را پرت کنند، اعم از صدا، شلوغی – حتی دانستن اینکه تلویزیون ، رایانه یا آی‌پد نزدیک است، می‌تواند باعث حواس‌پرتی شود. متز گفت که دادن وقفه های حرکتی به کودکان بین کارهای نشسته می تواند به بچه ها کمک کند تا سطح انرژی خود را تنظیم کنند تا روی تکالیف مدرسه یا سرگرمی های خود متمرکز بمانند.

یکی دیگر از استراتژی‌هایی که می‌تواند برای بسیاری از فعالیت‌های مختلف مفید باشد، استفاده از پشتیبانی‌های بصری، مانند تصاویر مراحل یک فعالیت یا روال معمول است، به طوری که بچه‌ها بتوانند ببینند که از آنها انتظار می‌رود چه کاری انجام دهند و به چه ترتیبی انجام دهند.

کاردرمانی برای کودکان در چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

 • صدمات هنگام تولد مانند فلج مغزی یا نقص مادرزادی
 • اختلالات پردازش حسی
 • آسیب های تروماتیک (مغز یا نخاع)
 • مشکلات یادگیری مانند نارسا خوانی ، اختلالات خواندن و نوشتن – اختلالات دیکته نویسی
 • اوتیسم یا سایر اختلالات رشدی فراگیر
 • آرتریت روماتوئید نوجوانان
 • سلامت روان یا مشکلات رفتاری مانند پرخاشگری
 • شکستگی استخوان یا سایر آسیب های ارتوپدی
 • تاخیرهای رشدی
 • سندرم داون و سایر سندرم های ژنتیکی
 • پس از جراحی های ارتوپدی
 • اسپینا بیفیدا
 • قطع عضو تروماتیک
 • صدمات شدید دست

بهترین مرکز کاردرمانی برای کودکان در تهران

متخصصان ما در گروه توانبخشی آقای کمال بنی اسدی خدمات کاردرمانی کودکان ، گفتاردرمانی برای کودکان ، شنوایی سنجی ، مربی منزل ، روانشناسی ، فیزیوتراپی ، ارتوپدی فنی ، مشاوره،  رفتاردرمانی و بازی درمانی را به صورت خدمات توانبخشی آنلاین ، حضوری در کلینیک ، پروازی و‌ در منزل (اعزام درمانگر به منزل) ارائه می دهند.

در تیم توانبخشی ما با استفاده از مشاوره ها و غربالگری رایگان به شما توضیح داده میشود که به کدام متخصص در حیطه ی توانبخشی یا پزشکی نیاز دارید.

هدف مهم گروه بالا رفتن عدالت و دسترسی همه افراد به بالاترین سطح کیفیت خدمات‌توانبخشی و افزایش آگاهی عموم‌جامعه از انواع اختلالات می باشد
ما از اینکه در کنار شما هستیم و میتوانیم در حیطه های مختلف به شما کمک کنیم و چراغ راه شما در مسیر درمان باشیم بسیار خرسندیم.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی در شمال تهران

کاردرمانی ذهنی

فهرست