اهمیت مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان

مهارت های حرکتی ظریف شامل عضلات کوچکی است که با مغز و سیستم عصبی کار می کنند تا حرکات را در نواحی مانند دست ها، انگشتان، لب ها، زبان و چشم ها کنترل کنند. توسعه مهارت های حرکتی ظریف به کودکان کمک می کند کارهایی مانند خوردن، نوشتن، دستکاری اشیا و لباس پوشیدن را انجام دهند.

کودک از انگشتان و شست خود برای برداشتن وسایل استفاده می کند. آنها همچنین اشیا را با دهان و لب های خود احساس و مزه خواهند کرد. یک کودک بزرگتر از مهارت های حرکتی ظریف خود برای کارهایی مانند بالا کشیدن زیپ یا استفاده از قیچی برای بریدن کاغذ استفاده می کند. این مهارت های مهم به رشد و استقلال کودک در تمام زمینه های یادگیری کمک می کند.

این مقاله به والدین در مورد اهمیت مهارتهای حرکتی ظریف، نقاط عطف حرکتی ظریف کودکان در مراحل مختلف و فعالیت‌هایی برای تقویت این حوزه یادگیری در خانه اطلاعاتی ارائه می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که توسعه مهارت‌های حرکتی ظریف به توسعه مهارت‌های حرکتی درشت بستگی دارد و رویکرد مشترک به رشد فیزیکی مهم است. کودکان خردسال به فرصت‌های زیادی برای توسعه مهارت‌های حرکتی ظریف در کنار مهارت‌های حرکتی درشت نیاز دارند تا بتوانند برای کشف دنیای اطراف خود مطمئن شوند.

شما به عنوان والدین، نقش مهمی در رشد مهارت های حرکتی ظریف فرزندتان بازی می کنید. مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که فرصت های سرگرم کننده و تعاملی برای فرزندتان فراهم کنید. توسعه مهارت های حرکتی ظریف در آموزش دوران کودکی به ایجاد پایه ای برای مهارت های مهم آینده مانند نوشتن و مراقبت از خود کمک می کند. در این مقاله شما را در مورد اهمیت مهارت های حرکتی ظریف و کارهایی که می توانید برای کمک به فرزندتان در ساخت آنها انجام دهید، راهنمایی می کنیم.

اهمیت مهارت های حرکتی ظریف برای کودکان

شروع کار با کودکان برای ایجاد مهارت های حرکتی ظریف آنها از همان ابتدا بسیار مهم است. مهارت های حرکتی ظریف در دوران کودکی رشد و بهبود می یابند. فقط به تمرین درست نیاز دارد.

برخی از کودکان ممکن است با انجام کارهایی که از مهارت های حرکتی ظریف آنها استفاده می کند، دچار مشکل شوند. این می تواند باعث ناامیدی و ناراحتی آنها شود وقتی نمی توانند کارهای روزانه را انجام دهند. به عنوان مثال، ممکن است کودک در گرفتن قیچی و بریدن در امتداد یک خط نقطه‌دار مشکل داشته باشد. این می تواند باعث شود آنها در انجام کار ناامید شوند و از تمرینات برش اجتناب کنند زیرا احساس می کنند این کار بسیار دشوار است.

مهارت های حرکتی ظریف شامل استفاده از ماهیچه های کوچکی است که دست، انگشتان و شست را کنترل می کنند. آنها به کودکان کمک می کنند کارهای مهمی مانند غذا دادن به خود، گرفتن اسباب بازی ها، بستن دکمه ها و زیپ لباس ها، نوشتن، نقاشی و غیره را انجام دهند. توانایی تکمیل مراقبت از خود و کارهای روزمره به افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس کودک کمک می کند.

از سنین بسیار پایین، کودکان در حال کشف مواد مختلف هستند. با این مواد کودک به طور طبیعی شروع به ایجاد علامت می کند. نوزادان ممکن است از تمام بدن خود برای ایجاد علائم با گل، رنگ یا آرد یا غذا در هنگام غذا خوردن استفاده کنند. 

علامت گذاری یک تجربه مهم برای کودکان است زیرا به مرور زمان می توانند به نشانه های خود معنا بدهند. این علائم همراه با مهارت در حال رشد کودک، تا جایی که کودک خردسال علائم خود را چه به عنوان عکس یا نوشته برچسب گذاری می کند، اصلاح و عمدی می شود.

تجارب حرکتی درشت و ظریف در طول دوران کودکی به تدریج ایجاد می‌شوند، که با کاوش‌های حسی و رشد قدرت، هماهنگی و آگاهی از موقعیت کودک از طریق زمان شکم، چهار دست و پا رفتن و حرکت بازی با اشیا و بزرگسالان شروع می‌شود.

کنترل دقیق و دقت حرکتی به هماهنگی دست و چشم کمک می کند که بعداً با سواد اولیه مرتبط شد. فرصت های مکرر و متنوع برای کاوش و بازی با فعالیت های کوچک، پازل ها و تمرین استفاده از ابزارهای کوچک، با بازخورد و حمایت بزرگسالان، به کودکان اجازه می دهد مهارت، کنترل و اعتماد به نفس را توسعه دهند.

از آن جایی که اهمیت مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان برای رشد کودکان در مراحل بعدی زندگی زیاد است والدین باید توجه ویژه ای به آن بکنند ، شما می‌توانید با فراهم کردن محیط، تجربیات و فعالیت‌ هایی که رویکرد مشترک به رشد فیزیکی را تشویق می‌کند، به رشد مهارت‌های حرکتی ظریف کودکان کمک کنید.

محیط شما باید فرصت های غنی و متنوعی را برای حرکات بزرگ و کوچک فراهم کند. برای نوزادان، این ممکن است شامل تهیه موادی باشد که می‌توانند آن‌ها را بگیرند، چنگ بزنند، له کنند و به هم بزنند، مانند کاغذ چروکیده، قاشق‌های چوبی و پارچه‌های کشدار. برای کودکان بزرگ‌تر، فعالیت‌هایی را انجام دهید که به حرکات کوچک دست نیاز دارند، مانند هم زدن مواد غذایی و …

تجربیات جالبی ارائه دهید که به کودکان کمک می کند مهارت های حرکتی ظریف را تمرین کنند. آشپزی، باغبانی، خیاطی، تعمیر و ساخت اشیا همگی نمونه های خوبی از فعالیت هایی هستند که شامل استفاده از ابزار و حرکات کوچک با دقت و ظرافت است. مهارت‌های کنترل دستکاری ظریف که در این فعالیت‌ها ایجاد می‌شود، زمانی که کودکان از نظر رشد آماده هستند، پایه‌هایی را برای در دست گرفتن مداد برای نقاشی، علامت‌گذاری و نوشتن فراهم می‌کند.

باید مطمئن شوید که هر کودکی در رشد مهارت های حرکتی ظریف خود حمایت می شود. هنگامی که کودکی مشکلاتی را تجربه می کند، می توانید با ایجاد تغییراتی در مواد یا فعالیت ها، یا با تحسین و تشویق ملایم از او حمایت کنید.

اهمیت مهارتهای حرکتی ظریف

  • مهارت‌های حرکتی ظریف به کودکان کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس و استقلال جهان را کشف کنند.
  • مهارت های حرکتی ظریف به مهارت های حرکتی درشت بستگی دارد. شما به یک رویکرد مشترک برای توسعه فیزیکی و قدرت کل بدن نیاز دارید.
  • محیط های غنی در فضای باز و داخلی فرصت هایی را برای توسعه مهارت های حرکتی ظریف فراهم می کند.
  • تجربیات معنی دار و واقعی مانند آشپزی برای کودکان انگیزه می دهد و فرصت های خوبی برای رشد مهارت های حرکتی ظریف و هماهنگی فراهم می کند.

اهمیت مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان چیست؟

فعالیت حرکتی ظریف شامل استفاده از ماهیچه های کوچکی است که دست، انگشتان و شست را کنترل می کنند. مهارت های حرکتی ظریف به کودکان کمک می کند تا کارهای مهمی مانند غذا دادن به خود، گرفتن اشیا و نوشتن را انجام دهند. توانایی انجام مراقبت از خود و کارهای روزمره با استفاده از مهارت های حرکتی ظریف به رشد عزت نفس و اعتماد به نفس کودک کمک می کند.

برای کمک به رشد مهارت های حرکتی ظریف در سنین پایین، کار با کودکان در مراحل اولیه بسیار مهم است. مهارت های حرکتی ظریف با تمرین بهبود می یابند، بنابراین هر چه زودتر بهتر!

کودکانی که با مهارتهای حرکتی ظریف دست و پنجه نرم می کنند، اگر نتوانند کارهای روزمره را انجام دهند، ناامید و ناراحت می شوند. به عنوان مثال، ممکن است کودک در نگه داشتن قیچی و بریدن خط نقطه چین مشکل داشته باشد. این ممکن است باعث شود که آنها احساس ناامیدی و دلسردی کنند و از انجام تمرینات برش اجتناب کنند زیرا احساس می کنند این کار برای آنها بسیار دشوار است. می‌توانید با شروع زودهنگام برخی از فعالیت‌های زیر به آنها کمک کنید تا این کار را انجام دهند.

بهترین فعالیت ها برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف برای کودکان 
در اینجا ایده‌هایی از فعالیت‌های عالی وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا به تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف فرزندتان کمک کنید. این فعالیت‌ها سرگرم‌کننده و جذاب هستند و می‌توانند به کودک شما کمک کنند تا از دست انداز ناامیدکننده تسلیم شدن غلبه کند.

خمیر بازی
همه می دانند که خمیر بازی بین کودکان خردسال بسیار محبوب است و می تواند یک اسباب بازی عالی برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف باشد. خمیر بازی یک ماده چکش‌خوار است که بررسی آن را برای کودکان نوپا سرگرم‌کننده می‌کند و در حالی که این کار را انجام می‌دهند، در ماهیچه‌ها و تاندون‌های کوچک خود قدرت ایجاد می‌کنند و آنها را برای فعالیت‌های دیگر در آینده مانند دست زدن به قیچی آماده می‌کنند.

مهره های نخی
نخ کردن یکی دیگر از فعالیت های عالی برای کودک شما است تا مهارت های حرکتی ظریف خود را تقویت کند. این تمرینات به او کمک می کند بعداً مداد را در دست بگیرد.

نقاشی کردن
تعدادی مداد رنگی و سایر ابزارهای رنگ آمیزی مانند آبرنگ ، رنگ انگشتی و … در اختیار کودک قرار دهید ، نقاشی علاوه بر تقویت مهارتهای حرکتی ظریف به تقویت مهارتهای ذهنی نیز کمک می کند.

با درگیر شدن در فعالیت هایی که شامل بازی حسی، تحقیق علمی، سواد خواندن و غیره می شود، کودکان مهارت هایی را که برای پیشرفت در مهدکودک و فراتر از آن نیاز دارند، پرورش می دهند. 

در صورتی که در ارتباط با رشد مهارتهای حرکتی ظریف در کودک خود هرگونه سوالی دارید می توانید با متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای کمال بنی اسدی که خدمات کاردرمانی آنلاین ، کاردرمانی در منزل و از راه دور و دیگر خدمات توانبخشی را ارائه می دهند تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست