کاردرمانی برای راه رفتن کودکان در شرایطی که کودکی به هر دلیل دچار تاخیر حرکتی باشد ضروری است و توسط متخصصان کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین ارائه می شود.

کاردرمانی مزایای قابل توجهی برای کودکان فراهم می کند تا اطمینان حاصل شود که آنها می توانند به تنهایی زندگی کنند. اگر والدین یا معلمان می‌خواهند فرزندشان بتواند وظایف خود را مستقل‌تر انجام دهد، باید از یک کاردرمانگر مشاوره بگیرند. این نه تنها به رشد کودک کمک می کند، بلکه به والدین می آموزد که چگونه با کودک خود در خانه همکاری کنند.

کاردرمانی به کودکان کمک می‌کند تا استقلال خود را کسب کنند و در عین حال مهارت‌های حرکتی ظریف، مهارت‌های حسی-حرکتی و مهارت‌های دیداری-حرکتی را که برای عملکرد و معاشرت روزانه به آن‌ها نیاز دارند، تقویت می‌کند.

کاردرمانگران با کودکانی کار می کنند که دارای معلولیت یا تاخیر در رشد هستند. آنها از فعالیت های مبتنی بر بازی برای کمک به بهبود کیفیت زندگی خود استفاده می کنند. هدف این است که کودکان کارهای بیشتری را به طور مستقل و بدون کمک والدین یا معلمان انجام دهند.

متخصصان کاردرمانی برای راه رفتن کودکان جلسات درمانی را بر به حداکثر رساندن عملکرد متمرکز می کنند تا کودک در هر سنی بتواند بهترین زندگی خود را داشته باشد و در عین حال اعتماد به نفس و استقلال خود را با فعالیت های روزانه، نه تنها در خانه، بلکه در محیط های جامعه و مدرسه افزایش دهد.

کاردرمانی نوعی درمان است که با کودکان و خانواده‌هایشان کار می‌کند تا به آنها کمک کند تا از مشکلاتی که در زمینه‌های ذکر شده در زیر دارند، بهبود یابند.

  • مهارت های حرکتی ظریف
  • توسعه حرکت، قدرت و تعادل
  • پردازش بصری
  • پردازش حسی
  • مهارت های تعامل اجتماعی
  • چالش های یادگیری
  • مهارت های بازی

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

کودکان معمولاً راه رفتن را به تنهایی یاد می گیرند. با این حال، برخی از کودکان برای برداشتن چند قدم اول به کمک کمی نیاز دارند.

بسیاری از کودکان با نیازهای ویژه قدرت لازم برای راه رفتن را دارند اما تعادل ندارند. متأسفانه کمک به کودک برای بهبود تعادل آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست.

توانایی راه رفتن مهارتی است که ما اغلب آن را بدیهی می دانیم. برای والدین کودکان با نیازهای ویژه، کار با کاردرمانگر می تواند به کودک شما کمک کند تا این مهارت و اعتماد به نفس همراه با آن را به دست آورد.

چه زمانی باید نگران راه رفتن کودکم باشم؟

راه رفتن با انگشتان پا که گاهی از آن به عنوان راه رفتن نوک پا یاد می شود، صرف نظر از مرحله رشد حرکتی کودکان، یک الگوی راه رفتن معمولی برای کودکان نیست. در چند ماه اول راه رفتن، کودکان ممکن است یک الگوی راه رفتن ثابت و معمولی را نشان ندهند و ممکن است با انگشتان پا پیشروی کنند. با این حال، اگر متوجه شدید که کودک شما در بیشتر مواقع در حین راه رفتن روی انگشتان خود ایستاده است، به خصوص بعد از اینکه بیش از دو ماه به طور مستقل راه می‌رود، وقت آن است که برای ارزیابی به متخصص کاردرمانی مراجعه کنید.

راه رفتن با انگشتان پا می تواند به دلایل مختلفی در کودکان رخ دهد. بنابراین، بسیار مهم است که یک کاردرمانگر ماهر کودک شما را ارزیابی کند تا علت اصلی راه رفتن انگشت پا را بررسی کند. برخی از دلایلی که کودک یا کودک نوپا ممکن است روی انگشتان خود راه برود شامل بیزاری حسی، اختلال در حس عمقی و آگاهی بدن یا شرایط عصبی است.

چه اتفاقی می افتد اگر راه رفتن روی انگشتان پا مورد توجه قرار نگیرد؟

راه رفتن با انگشتان پا می تواند منجر به سفت شدن ماهیچه ها در پاها و باسن و همچنین ضعف و اختلال در تعادل شود. در صورت عدم درمان، عضلات سفت ساق پا می توانند به انقباضات عضلانی و کاهش دامنه حرکتی تبدیل شوند که برای اصلاح نیاز به گچ گیری یا جراحی دارد. با این حال، با مداخله درمانی مناسب، می توان به راحتی از انقباضات جلوگیری کرد. کودکانی که روی انگشتان پا راه می‌روند ممکن است در مقایسه با همسالان خود برای دستیابی به مهارت‌های حرکتی درشت سطح بالاتر مشکل‌تری داشته باشند.

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

کاردرمانگرانی که در حوزه توانبخشی جسمی کودکان فعالیت می کنند به ترتیب پا و مچ پا، سیستم حسی، قدرت و دامنه حرکتی کودک شما بررسی می کنند تا کودک شما را به سمت یک الگوی راه رفتن معمولی تر و کارآمدتر برسانند. درمانگران همچنین به رفع هرگونه تأخیر حرکتی درشت و نقص هماهنگی که ممکن است در اثر راه رفتن روی انگشتان پا وجود داشته باشد کمک خواهند کرد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا کودک ممکن است انگشت پا راه برود. متخصص کاردرمانی اغلب به ناهماهنگی مچ پا و پا یا کاهش قدرت عضلانی می پردازد. با این حال، راه رفتن روی انگشتان پا می تواند به حسی نیز مرتبط باشد. بنابراین، کاردرمانگر شما ممکن است بتواند به شما بگوید که آیا سیستم دهلیزی یا سیستم حس عمقی اطلاعات نادرستی در مورد موقعیت و حرکت بدن به مغز می‌دهد.

علاوه بر این، اگر کودکی به لمس حساس باشد، ممکن است روی انگشتان پا بلند شود تا از سطوح ناراحت کننده جلوگیری کند. بسیار مهم است که فرزندتان را ارزیابی کنید که آیا انگشت پا راه می رود زیرا می تواند منجر به سفتی عضلات، درد مفاصل و کاهش عملکرد شود. اگر متوجه شدید که کودکتان روی انگشتان پا راه می‌رود، مهم است که به یک کاردرمانگر مراجعه کنید تا آن علل زمینه‌ای را برطرف کند.

اگرچه راه رفتن با انگشت پا بی ضرر به نظر می رسد، اما می تواند ایمنی کودک شما را در حین راه رفتن و بازی های حرکتی درشت تحت تاثیر قرار دهد. راه رفتن با انگشتان پا باعث افزایش خطر زمین خوردن و زمین خوردن کودک می شود زیرا جلوی پای خود را بلند نمی کند و باعث کاهش فاصله بین پا و زمین می شود.

راه رفتن در کودکان به تقویت عضلات پاها و هماهنگی عضلات با یکدیگر و تکامل سیستم عصبی ربط دارد. بعد از به دنیا آمدن نوزادان زمانی طول می‌کشد که ماهیچه‌های درگیر در راه رفتن به قدرت کافی برسند و کودک توانایی هماهنگ کردن عضلات مختلف با یکدیگر و ایستادن و راه رفتن تؤامان را یاد بگیرد. به همین دلیل همه نوزادان ابتدا می نشینند و بعد چهار دست و پا راه رفتن و سپس راه رفتن را یاد می گیرند.

تاخیر راه رفتن کودکان از آن دسته از مشکلاتی است که والدین زیاد با آن مواجه می‌شوند و نگرانی بسیاری از والدینی است که به متخصص کاردرمانی مراجعه می کنند.

مقایسه کودکان باهم یکی از دلایلی است که والدین را نگران تر می کند البته باید والدین توجه داشته باشند که آناتومی هر کودک با کودک دیگر متفاوت است و دلیل ندارد همه کودکان در زمانی یکسان هم راه بیفتند. اما اگر کودک شما تا 15 ماهگی هم نتوانست اولین قدم‌ها را بردارد این موضوع را با متخصص اطفال مطرح کنید تا از راهنمایی‌های لازم برای کودکان بهره بگیرید.

دلایل تاخیر راه رفتن کودکان

چندین عامل در راه رفتن کودکان تاثیر دارند ، اول اینکه عضلات پاهایش به اندازه نگه‌داشتن وزن بدنش قوی شوند و دوم حفظ تعادل بدنش را یاد بگیرد. راه رفتن کودک بیشتر از هرچیز به آناتومی اندام او و ژنتیک‌اش ربط دارد. بچه‌های با پاهای کوتاه به دلیل اینکه زودتر موفق به حفظ تعادل بدنشان می‌شوند از بچه‌های با اندام تحتانی بلند زودتر راه می‌افتند. همینطور کودکان لاغر زودتر از کودکان تپل راه می‌افتند چرا که عضلات پاهایشان زودتر توانایی تحمل وزنشان را بدست می‌آورد. به خاطر داشته باشید که اگر شما و همسرتان در کودکی دیر راه افتادید عجیب نیست که کودکتان هم دیر راه بیفتد.

زمان راه افتادن برای کودکان زودرس را باید از نه ماهگی آن‌ها حساب کنید و نه زمان تولدشان. همچنین توجه داشته باشید که اگر کودک شما در تمام مراحل قبل هم با تأخیر حرکتی مواجه بوده، مثلاً دیرتر از سایر کودکان توانایی حفظ گردن را پیدا کرده در راه رفتن نیز ممکن است دچار تاخیر شود.

گاهی اوقات توجه بیش از حد والدین باعث تأخیر در راه رفتن کودکان می‌شود. زیاد بغل کردن کودک و محصور کردن او در فضای بسته انگیزه راه رفتن را از کودک می‌گیرد.

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان با استفاده از تمرینات مختلف می تواند به راه رفتن کودک کمک کند، برای راه رفتن کودکتان به او فشار نیاورید. فشار زیاد به کودک اغلب نتیجه معکوس دارد و کودک ممکن است دیگر تمایلی به انجام تمرینات نداشته باشد، از طرفی سهل گیری نیز توصیه نمی شود چراکه مطمعنا انجام تمرینات برای کودک کمی دشوار است و اگر با کوچک ترین ناراحتی که از طرف کودک دیده می شود تمرینات قطع شود ، کودک متوجه خواهد شد که می تواند با ناراحتی و گریه از انجام تمرینات شانه خالی کند که این وضعیت روند بهبودی را به تاخیر می اندازد.

و در آخر در صورت وجود هرگونه نگرانی در ارتباط با مراحل رشد حرکتی کودک دلبند خود می توانید با متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای بنی اسدی که خدمات کاردرمانی آنلاین ، کاردرمانی در منزل و کاردرمانی در کلینیک را بر اساس متدهای درمانی و توانبخشی روز دنیا ارائه می دهند مشورت کنید تا در صورت وجود مشکل اقدامات درمانی و توانبخشی هرچه سریع تر آغاز شود.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای فلج مغزی

کاردرمانی در منزل برای کودکان

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی حرکتی کودکان

کاردرمانی جسمی ـ حرکتی

فهرست