اوتیسم چیست؟

​​اختلال طیف اوتیسم (ASD) نوعی اختلال پیچیده رشد مغز است. علائمی که اغلب در کودک اوتیستیک مشاهده می شود می تواند شامل درجات مختلفی از مشکلات در تعامل اجتماعی، ارتباط کلامی و غیرکلامی و رفتارهای تکراری باشد.

اختلال اوتیسم شامل سندرم رت، اختلال اوتیستیک، اختلال از هم گسیختگی دوران کودکی، اختلال رشد فراگیر – که در غیر این صورت مشخص نشده است (PDD-NOS) و سندرم آسپرگر است. به نظر می رسد اوتیسم در مراحل اولیه رشد مغز اتفاق می افتد. این بیماری اغلب در کودکان 2 تا 3 ساله تشخیص داده می شود، اما گاهی اوقات زودتر تشخیص داده می شود. ثابت شده است که خدمات مداخله زودهنگام، مانند کاردرمانی، می تواند به کودک مبتلا به اوتیسم کمک کند.

کاردرمانی در منزل برای اوتیسم

کاردرمانگران (OT) تکنیک هایی را برای کمک در زمینه هایی مانند تعامل اجتماعی، مهارت های شخصی و پاسخ مناسب به اطلاعاتی که از طریق حواس می رسد، ارائه می دهند. کاردرمانگران از نزدیک با والدین، معلمان، متخصصان اطفال و سایر متخصصان برای بهبود استقلال کودک همکاری می کنند.

متخصصان کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین اهدافی را برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم در نظر می گیرند.این اهداف اغلب شامل تعامل اجتماعی، رفتار و مهارت های زندگی روزمره است. از طریق استفاده از کاردرمانی و استراتژی‌های مداخله زودهنگام، متخصصان کاردرمانی در منزل ما به کودکان کمک می‌کند تا در محیط خود بهتر پاسخ دهند.

هنگامی که یک کاردرمانگر اطلاعاتی را جمع آوری کرد، برنامه ای را برای کودک شما ایجاد می کند. هیچ برنامه درمانی ایده آل واحدی وجود ندارد، اما نشان داده شده است که مراقبت اولیه، ساختاریافته و فردی بهترین کار را دارد.

کاردرمانی ممکن است راهبردهای مختلفی را برای کمک به فرزند شما برای رسیدن به پتانسیل کامل خود ترکیب کند. این استراتژی‌ها می‌توانند به کودک شما کمک کنند تا به محیط خود واکنش بهتری نشان دهد.

فواید کاردرمانی برای اوتیسم چیست؟

فردی که مبتلا به اوتیسم است اغلب در برقراری ارتباط و تعامل با افراد دیگر مشکل دارد. علایق، فعالیت ها و مهارت های بازی او ممکن است محدود باشد. کاردرمانی ممکن است به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کند تا این مهارت ها را در خانه و مدرسه توسعه دهند.

کاردرمانگران رشد و تکامل انسان و تعامل فرد با محیط را از طریق فعالیت های روزانه مطالعه می کنند. آنها در اثرات اجتماعی، عاطفی و فیزیولوژیکی بیماری و آسیب متخصص هستند. این دانش به آنها کمک می کند تا مهارت های زندگی مستقل را در افراد مبتلا به اوتیسم و ​​سایر اختلالات رشدی ارتقا دهند.

کاردرمانی در اختلال پردازش حسی در کودکان اوتیسم چیست؟

اختلال پردازش حسی زمانی است که مغز در دریافت و پاسخ به اطلاعات به دست آمده از طریق حواس مشکل دارد. اگرچه به طور رسمی به عنوان یک تشخیص پزشکی متمایز به رسمیت شناخته نشده است، کاردرمانگران ما می دانند که این چیزی است که بسیاری از کودکان با آن دست و پنجه نرم می کنند و بر توانایی مشارکت موفقیت آمیز در همه چیز از مسواک زدن تا داشتن یک رژیم غذایی سالم تا توجه به درس ریاضی یا بازی با همسالان تاثیر می گذارد.

اختلالات طیف اوتیسم ظرفیت کودکان را برای تشخیص، پردازش و پاسخ به محرک های بینایی، شنوایی و فیزیکی مانند لمس و حرکت مختل می کند. چنین مشکلاتی می تواند منجر به طغیان، کناره گیری، اجتناب، وسواس و مقاومت شود. یک کاردرمانگر با کمک به کودک در ادغام احساسات، توانایی کودک را برای آرام ماندن و مشتاق بودن برای یادگیری مهارت های سطح بالاتر افزایش می دهد.

در حالی که اختلال پردازش حسی معمولاً با شرایطی مانند اوتیسم یا ADHD بروز می کند، این وضعیت می تواند در کودکان بدون هیچ گونه ناتوانی ظاهر شود.

این اختلال می تواند به شکل حساسیت بیش از حد به برخی عوامل محیطی ظاهر شود.

کودک مبتلا به اختلال پردازش حسی نیز ممکن است ناهماهنگ به نظر برسد، در شرکت در بازی یا مکالمه مشکل داشته باشد یا در تشخیص اینکه اعضای بدن کجا در فضا هستند مشکل داشته باشد. برخی بافت‌ ها، طعم‌ ها، بوها، صداها، نورها و حرکت می‌توانند طاقت‌فرسا شوند و گاهی اوقات یک کار معمولی غیرقابل تحمل به نظر می‌ رسند.

کاردرمانی برای کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم باعث پیشرفت در ارتباطات، مهارت های حرکتی، مراقبت از خود و تعامل اجتماعی می شود.

کاردرمانی برای درمان یکپارچگی حسی اشکال مختلفی دارد. یک مداخله رایج شامل اعمال فشار ملایم به زانو و آرنج کودک برای کاهش واکنش بیش از حد به لمس است. مداخله پیشرفته تر شامل پوشیدن یک جلیقه وزن دار برای بهبود تعادل است.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای بنی اسدی خدمات کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین را برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه می دهند.

بازی در کاردرمانی برای کودکان اوتیسم

درگیر شدن در بازی های زمینی که شامل کتاب، بلوک یا توپ می شود، فرصت های زیادی برای تطبیق حرکات فیزیکی با ورودی های حسی برای کودکان خردسال مبتلا به اوتیسم فراهم می کند. برای کودکان بزرگتر، سوار شدن بر روی تاب، چرخیدن، حل پازل و استفاده از وسایل ورزشی مانند ترامپولین یا طناب پرش همین کار را انجام می دهند. شبیه سازی مداخلات کاردرمانی بیشتر به بازی نیز به حفظ علاقه کودک در هنگام کسب مهارت کمک می کند.

اهداف بازی در کودکان اوتیسم چیست؟

  • افزایش دامنه توجه و استقامت
  • افزایش آگاهی از بدن
  • بهبود وضعیت و کنترل عضلات
  • بهبود توانایی دستکاری اشیا
  • کاهش اختلالات رفتاری همچون پرخاشگری
  • بهبود مهارت های اجتماعی

فواید آب درمانی برای اوتیسم چیست؟

درمان های مختلفی وجود دارد که می تواند برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده شود. هنگامی که کودک مبتلا به این بیماری تشخیص داده می شود، متخصصان پزشکی یک برنامه درمانی ارائه می دهند که می تواند در روند درمان استفاده شود. یکی از موثرترین روش های درمانی، آب درمانی است. این یک درمان تفریحی است که شامل استفاده از آب است و نقش مهمی در افزایش کیفیت زندگی و بهبود بهره وری کودک دارد. درمانگران از فعالیت های آبی طراحی شده به طور خاص برای کمک به بهبود و افزایش عملکردهای کیفی کودک مبتلا به اوتیسم استفاده می کنند.

فواید فیزیکی

طبق تحقیقات، آب وسیله ایده آلی برای توانبخشی بدن یا ورزش است. آب یک محیط ایده آل را فراهم می کند که به کاهش وزن بدن تا 90٪ کمک می کند. آب گرم استرس را کاهش می دهد یا بر بدن تأثیر می گذارد و در عین حال اسپاسم را کاهش می دهد و عضلات را آرام می کند. با درگیر شدن در فعالیت‌ های آبی که به خوبی هدایت می‌شوند، کودک می‌تواند مرزهای بدن خود را بسیار بهتر ارزیابی کند. کودک قادر است نیرویی را که بدن هنگام انجام وظایف یا بازی اعمال می کند تنظیم کند و این به بهبود وضعیت بدنی، تعادل و هماهنگی کمک می کند.

برخورد با مسائل حسی

کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً مشکلات حسی قابل توجهی دارند. کودکان اغلب واکنش‌ های شدیدی به بافت‌ های مختلف دارند و می‌ توانند بیش از حد یا کمتر به محرک‌ های مختلف در محیط واکنش نشان دهند. درمانگر با ارزیابی دمای آب و همچنین سر و صدا و سایر عوامل حواس پرتی در آب شروع می کند. وقتی همه عوامل در نظر گرفته شوند، آب به ایجاد محیطی امن کمک می کند که از کودک حمایت کند و در عین حال فشار هیدرواستاتیک لازم را برای او فراهم کند. بسیاری از کودکان پس از آب درمانی بهتر می توانند لمس را تحمل کنند.

سایر فواید آب درمانی در کودکان اوتیسم چیست؟

بهبود مهارت های اجتماعی کودک

جلسات گروهی در آب می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا مهارت های اجتماعی خود را بهبود بخشند. این آموزش شامل جلساتی است که مهارت های خاصی را هدف قرار می دهد. در این جلسات گروهی، کودکان با درمانگر و سایر کودکان کار می کنند. آنها یاد می گیرند که چگونه با هم گروهی خود درگیر شوند و در عین حال اسباب بازی ها و تجهیزات خود را به اشتراک بگذارند. کودکان با تجربه بازی های مشارکتی و رقابتی، نگرش ذهنی و اعتماد به نفس خود را افزایش می دهند. پزشکان بهبود قابل توجهی را در شروع و حفظ تماس چشمی در طول و بعد از جلسات درمانی گزارش می دهند.

کمک به مهارت های شناختی

آب درمانی کودکان می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا تمرکز و دامنه توجه خود را بهبود بخشند. این درمان بر حرکت عملکردی مبتنی بر بازی، تسهیل رشد عصبی و بهبود دامنه حرکت تمرکز دارد. این درمان آگاهی بدن را بهبود می بخشد، در حالی که به کودکان کمک می کند تا سرگرم شوند. در مورد کنترل تکانه، توانایی پیروی از دستورالعمل ها و تحمل ناامیدی، جلسه یک به یک می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند.

آب درمانی مزایای زیادی دارد و متخصصان می توانند ایمنی آب را به کودکان آموزش دهند. علیرغم مزایا، توجه داشته باشید که کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب هنگام حضور در استخر خطرات ایمنی را به همراه دارند و طبیعت پریشان آنها می تواند یک مشکل واقعی باشد، بنابراین مهم است که هنگام حضور این کودکان در آب از نظارت شدید اطمینان حاصل کنید.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست