بازی درمانی برای کودکان اتیسم

اگر مشکوک هستید که فرزندتان ممکن است مبتلا به اوتیسم باشد، توصیه می کنیم تا زمانی که فرآیند تشخیص ادامه دارد، به دنبال گزینه های درمانی باشید. هرچه مداخله زودتر انجام شود، چشم انداز کودک شما بهتر است. مطالعات در چند دهه اخیر نشان داده است که بازی درمانی یکی از بهترین راه ها برای انتقال مهارت های اجتماعی و عاطفی به کودکان مبتلا به اوتیسم است. 

اختلال طیف اوتیسم (ASD) به طیفی از اختلالات عصبی رشدی اشاره دارد که بر توانایی های اجتماعی، رفتاری و ارتباطی تأثیر می گذارد. این یک اختلال نافذ رشدی (PDD) است که بر رشد مغز تأثیر می گذارد و می تواند علائم آن از خفیف تا شدید متغیر باشد. کودکان مبتلا به اوتیسم در درک احساسات، بیان نیازها و برقراری ارتباط با افراد دیگر مشکل خواهند داشت. این بیماری هیچ درمانی ندارد، اما مداخله و درمان زودهنگام می تواند به کودک کمک کند تا مهارت های اجتماعی و رفتاری لازم را برای عملکرد موثر در محیط های مختلف به دست آورد.

اهمیت بازی درمانی برای کودکان اتیسم

در حالی که کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است متفاوت از کودکان دیگر بازی کنند، بازی یک رسانه کلیدی است که از طریق آن خود را ابراز می کنند. بنابراین بازی درمانی روشی محبوب برای آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم است که چگونه با سایر کودکان و بزرگسالان ارتباط بهتری برقرار کنند. می تواند راه های جدیدی را برای بازی با اسباب بازی هایشان به آنها نشان دهد، مهارت های حل مسئله را به آنها بیاموزد و مهارت های زبانی، ارتباطی، اجتماعی و عاطفی آنها را گسترش دهد.

با توجه به اینکه اوتیسم تا حد زیادی یک اختلال ارتباطی-اجتماعی است، کودکان مبتلا به اوتیسم بدون توجه به فعالیتی که انجام می‌دهند، تمایل دارند خود را جذب کنند. بازی درمانی برای اوتیسم به آن‌ها اجازه می‌دهد احساسات و نیازهای خود را کشف کنند و در عین حال یاد بگیرند که چگونه با دوستان، خواهران و برادران خود ارتباط بهتری برقرار کنند و همچنین به والدین این امکان را می‌دهد که نقش فعال‌تری در درمان فرزند خود داشته باشند و حتی بعداً به عنوان بازی‌ درمانگر بازی کنند، بنابراین به ایجاد پیوند قوی‌تر والدین و فرزند کمک می‌کند.

تکنیک های اساسی بازی درمانی برای کودکان اوتیسم بسیار ساده است. اساساً، بازی‌ درمانگر اسباب‌ بازی‌های مختلفی را به کودک پیشنهاد می‌کند تا ببیند چه چیزی علاقه او را برانگیخته است. اگر کودک یک اسباب‌ بازی را برمی‌دارد، درمانگر ممکن است به او اجازه دهد قبل از معرفی یک اسباب‌ بازی جدید، مدتی با آن بازی کند تا ببیند چگونه واکنش نشان می‌دهد. اسباب‌ بازی‌ها می‌توانند مانند عروسک‌ها و قطارها ساده باشند یا جذاب‌تر باشند. درمانگران اسباب بازی ها را بر اساس آنچه کودک به بهترین وجه به آن پاسخ می دهد انتخاب می کنند. با ادامه روند درمانی، درمانگر فعالیت های جدیدی را برای کمک به کودک در ایجاد مهارت های متقابل، تخیل و حل مسئله معرفی می کند. با این حال، بازی درمانی به گونه ای طراحی شده است که راهی سرگرم کننده برای ارتباط کودکان با دیگران باشد.

انواع بازی درمانی برای کودکان اتیسم

در حالی که هر کودکی به چیزهای مختلف پاسخ می دهد، برخی از تکنیک های استاندارد بازی درمانی وجود دارد که به طور مکرر نشان داده شده است که مهارت های اجتماعی و عاطفی کودکان را در طول زمان افزایش می دهد. در اینجا به برخی از تکنیک های محبوب بازی درمانی برای اوتیسم می پردازیم.

گروه های بازی یکپارچه (IPG): این شکل از بازی درمانی برای کودکان اوتیسم شامل کودکان عصبی و کودکان مبتلا به اوتیسم است که با هم بازی می کنند تا آنها بتوانند مهارت های اجتماعی بهتری را بیاموزند. به طور معمول، بزرگسالان کودکان را به گروه‌های سه تا پنج نفری تقسیم می‌کنند و سپس قبل از اینکه به کودکان اجازه بازی را بدهند، لحن اولیه را برای بازی تنظیم می‌کنند. IPG ها ممکن است تا سه ساعت در هفته ملاقات کنند. مطالعات نشان می دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم که دو جلسه 30 دقیقه ای IPG در هفته به مدت چهار ماه داشتند، توانایی خود را در تظاهر به بازی بهبود دادند، با همسالان خود تعامل بهتری داشتند و یاد گرفتند که از اسباب بازی های خود به روش معمولی استفاده کنند.

Floortime: این یکی از محبوب ترین گزینه های بازی درمانی برای کودکان اتیسم است که در طی آن متخصص کاردرمانی کودکان اوتیسم روی زمین می نشیند تا با شرایط خودش با کودک بازی کند. بزرگسال با بازی کردن به شکلی که کودک می خواهد شروع می کند و سپس یک عنصر جدید مانند برخی کلمات یا اسباب بازی های دیگر را معرفی می کند. به این ترتیب، یک گفتگوی رفت و برگشتی می تواند بین کودک و بزرگسال با هدف نهایی کمک به تمرکز تفکر و بهبود مهارت های عاطفی خود آغاز شود. هدف این است که بر اساس علایق خود کودک برای ایجاد روابط در طول بازی ایجاد شود. تحقیقات نشان می دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم که حداقل به مدت 2 سال هر هفته 25 ساعت در زمین می گذرانند، رشد کلی آنها به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.

بازی های نمادین: این یک برنامه درمانی است که به کودک کمک می کند همزمان روی شخص دیگری و یک اسباب بازی بهتر تمرکز کند. با بهبود توانایی های توجه مشترک، کودکان می توانند با همسالان خود به طور موثرتری بازی کنند. کودکانی که برای این جلسات بازی درمانی می روند ممکن است تا 25 ساعت در هفته با درمانگر خود ملاقات کنند. برخی از پیش دبستانی ها نیز این نوع درمان را ارائه می دهند. با گذشت زمان، کودکان یاد می گیرند که چگونه وانمود کنند که بازی می کنند، بیشتر با همسالان خود صحبت کنند و چگونه دامنه بازی خود را با اسباب بازی های خود گسترش دهند.

سایر گزینه های درمانی اوتیسم

درمانگران معمولاً یک برنامه درمانی چند وجهی را برای کودک شما طراحی می کنند که شامل انواع مختلف درمان علاوه بر بازی درمانی برای کودکان اوتیسم است. بسیاری از اینها همچنین عناصر بازی را ترکیب می‌کنند، مانند استفاده از اسباب‌ بازی‌ها برای توضیح وظایف یا روش‌های بازی‌سازی‌شده برای نزدیک شدن به یک فعالیت به منظور سازگاری بهتر با آن.

برخی از گزینه هایی که ممکن است پزشک کودک شما توصیه کند عبارتند از:

کاردرمانی: این شامل کمک به کودک شما در تکمیل فعالیت های روزانه و استفاده صحیح از اشیاء روزمره است. کاردرمانگر کودک را مشاهده می کند و توانایی ها، مهارت های بازی، پاسخ به محرک های حسی، میزان انتقال آنها به سایر فعالیت ها و غیره را ارزیابی می کند. بر این اساس، آنها مجموعه‌ای از فعالیت‌ های رشدی و استراتژی‌ های انطباقی را با تمرکز بر تکمیل وظایف روزانه، اغلب با کمک فعالیت‌ های بازی برای کمک به کودک برای سازگاری بهتر، توصیه می‌کنند.

درمان یکپارچه‌سازی حسی: این به کودک مبتلا به اوتیسم کمک می‌کند تا با ورودی‌های حسی که او را بیش از حد یا کمتر تحریک می‌کند، سازگار شود. این نوع درمان با آموزش نحوه پردازش صحیح اطلاعات حسی به آنها کمک می کند تا رفتار آنها را تنظیم کنند و مهارت های ارتباطی بهتری را به آنها آموزش دهند. درمانگران معمولاً انواع مختلفی از اسباب‌بازی‌های حسی را توصیه می‌کنند که کودکان می‌توانند از آن‌ها برای تسکین خود در صورت فروپاشی حسی استفاده کنند. آنها همچنین می توانند به شما توصیه هایی در مورد چگونگی راه اندازی یک باشگاه حسی برای فرزندتان در خانه بدهند.

تحلیل رفتار کاربردی (ABA): درمان ABA بر تقویت رفتارهای مثبت از طریق تکرار و پاداش تمرکز دارد. این یک شکل درمانی بسیار توصیه شده برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم در یادگیری رفتارهای خوب، مهارت های اجتماعی، استقلال و مهارت های تحصیلی است. درمانگران بسته به مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی هر کودک، درمان ABA را با هدف ارائه بازخورد مداوم و پاداش دادن به رفتار خوب، برای هر کودک انجام می‌دهند. برخی از انواع درمان ABA که ممکن است کودک شما از آنها بهره مند شود عبارتند از: مداخله رفتاری فشرده اولیه (EIBI)، درمان پاسخ محوری (PRT)، آموزش آزمایشی گسسته (DTT)، و مداخله رفتاری کلامی (VBI). شروع درمان ABA در سنین پایین نشان داده شده است که دستاوردهای قابل توجهی در رفتار کودک به همراه دارد.

گفتار درمانی: این شکل از درمان برای کمک به کودکان برای برقراری ارتباط بهتر از طریق گفتاردرمانی طراحی شده است. بسته به علائم کودک، درمانگر می تواند به او بیاموزد که چگونه نشانه های غیرکلامی، تکنیک های بیان، نحوه شروع مکالمه و ادامه دادن آن، تبادل نظر، چگونگی دانستن اینکه چه زمانی حرف های نامناسب را قطع نکند یا حرف های نامناسب نزند و چگونه معانی کلمات را در زمینه های مختلف درک کنیم. برای کودکانی که چالش‌های کلامی شدیدتری دارند، درمانگر ممکن است از ماساژ صورت و تکنیک‌های ورزشی استفاده کند تا به آنها کمک کند کلمات را بهتر بسازند. آنها همچنین ممکن است ارتباط غیرکلامی را از طریق کارت های نشانه تصویری یا نمادها آموزش دهند و تا حد امکان برای کودک لذت بخش باشند.
درمان با سلول های بنیادی: سلول های بنیادی سلول های پیش ساز هستند که می توانند به سلول های تخصصی تمایز یافته و به سلول های جدید تکثیر شوند. به جز سلول های بنیادی، هیچ سلول دیگری در بدن توانایی طبیعی تولید انواع سلول های جدید را ندارد. این یک شکل از طب احیا کننده است که از مکانیسم درمانی طبیعی بدن برای درمان انواع شرایط پزشکی استفاده می کند. این شکل از درمان برای ترمیم سلول های آسیب دیده در بدن با کاهش التهاب و تعدیل سیستم ایمنی طراحی شده است.

 

مقالات مرتبط :

اختلال پردازش حسی

گفتاردرمانی برای کودک اوتیسم

کاردرمانی برای کودکان

فهرست