بهترین گفتاردرمانی تهران خدمات تخصصی گفتاردرمانی را بصورت گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل در کنار خدمات در کلینیک گفتاردرمانی ارائه می دهد.

رویکردها و تکنیک های گفتار درمانی متفاوتی برای مسائل مختلف و با توجه به نوع مشکل هر فرد توسط متخصصان گفتاردرمانی استفاده می شود.

انواع مختلفی از گفتار درمانی وجود دارد که هر کدام شامل رویکردها و تکنیک هایی است که مختص موضوعی است که نیاز به پرداختن دارد. این می تواند به خود گفتار مرتبط باشد – به عنوان مثال، درمان برای افرادی که لکنت دارند – یا می تواند مربوط به مشکلات بلع و موارد دیگر باشد.

یک آسیب شناس گفتار و زبان (SLP) که گفتاردرمانگر نامیده می شود، ارزیابی هایی را انجام می دهد تا تعیین کند که کدام نوع گفتار درمانی برای شما مناسب است.
این مقاله به بررسی انواع مختلف گفتار درمانی و اختلالات مختلفی می‌پردازد که می‌توان از هر کدام برای درمان استفاده کرد.

متخصصان ما در بهترین گفتاردرمانی تهران از راهکارهای مختلف گفتاردرمانی برای کمک به بهبود شرایط مراجعان خود بهره می برند.

گفتار درمانگر مسائل گفتار و مشکلات ارتباطی و همچنین اختلالات بلع را ارزیابی، تشخیص و درمان می کند. آنها خدمات مختلفی از آموزش فن بیان و صحبت کردن واضح تا کمک به تقویت عضلات مورد استفاده برای صحبت کردن و بلع را ارائه می دهند.

گفتار درمانی برای کمک به افراد مبتلا به مشکلات مربوط به موارد زیر بیشترین کاربرد را دارد؟

 • روانی (مانند لکنت زبان و درهم ریختگی)
 • اختلالات گفتاری 
 • زبان (به عنوان مثال، توانایی، درک زبان گفتاری و نوشتاری)
 • شناخت (به عنوان مثال، توجه، حافظه، توانایی حل مسائل)
 • صدا (به عنوان مثال، ویژگی های لحن و صوت)
 • بلع (به عنوان مثال مشکلات بلع پس از سکته مغزی مشکلات بلع در نوزادان نارس، مشکلات بلع در اختلالات مادرزادی)

علاوه بر تکنیک های گفتار درمانی مختلف، متخصصان گفتاردرمانی همچنین ممکن است توانبخشی شنوایی را برای افراد دارای مشکلات یا اختلالات شنوایی را نیز ارائه دهند.

بهترین گفتاردرمانی تهران

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای بنی اسدی خدمات تخصصی گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل را برای کمک به کودک با شرایط و مشکلات گفتاری و بلع غذا ارائه می دهند.

خدمات تخصصی که متخصصان ما ارائه می دهند عبارتند از :

گفتار درمانی برای تاخیر حرف زدن

گفتار درمانی رایج برای کمک به کودکانی که به سن مورد انتظار برای رشد گفتار رسیده اند اما شروع به صحبت نکرده اند روشی موثر است.

اگر نوزاد یا کودک نوپا شما تا به حال باید صحبت کند اما اینطور نیست، مشورت ما متخصصان ما در بهترین گفتاردرمانی تهران توصیه می شود. درمانگر احتمالاً چیزهای مختلفی را برای تشویق فرزند شما به صحبت کردن امتحان می کند، از جمله بازی با او.

گاهی اوقات، نگه داشتن یک اسباب بازی مورد علاقه تا زمانی که کودک آن را درخواست کند، کودکان کوچک را به صحبت کردن تشویق می کند، اما این بستگی به شرایط دارد.


بیشتر بخوانید : دیر حرف زدن کودکان


برای برخی از کودکان، انواع دیگری از ارتباط، مانند زبان اشاره یا کارت تصویر، ممکن است معرفی شود. متخصصان گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل ما همچنین ممکن است فرزند شما را برای ارزیابی بیشتر، مانند آزمایشات شنوایی در صورت لزوم، ارجاع دهند.

تاخیر در گفتار می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد از جمله : اختلال طیف اوتیسم ، عقب ماندگی ذهنی ، تاخیر کلی رشد و در اغلب موارد یک تاخیر گفتاری ساده است.

متخصصان ما در بهترین گفتاردرمانی تهران از بروزترین متدهای گفتاردرمانی برای کودکان دارای تاخیر گفتار بهره می برند.

گفتار درمانی برای کودکان مبتلا به آپراکسی

کودکان مبتلا به آپراکسی در گفتن برخی هجاها یا تولید صداهای خاص مشکل دارند. فرزند شما می داند که چه می خواهد بگوید، اما به نظر نمی رسد که درست باشد.

گفتاردرمانگران صلاحیت ارزیابی آپراکسی کودکان را با استفاده از چندین تست از جمله:

 • ارزیابی دهانی-حرکتی برای بررسی ضعف عضلانی در فک، لب ها یا زبان
 • ملودی ارزیابی گفتار که در طی آن درمانگر گوش می دهد تا ببیند آیا می تواند به درستی بر هجاهای خاصی تاکید کند و از زیر و بم و مکث در مکان مناسب در جمله استفاده کند.
 • ارزیابی صدای گفتار بیشتر تعیین می کند که کودک چقدر می تواند صداها را تلفظ کند، از جمله مصوت ها، صامت ها و ترکیبات صدا. این شامل تعیین میزان توانایی دیگران برای درک گفتار محاوره ای کودک است

اگر فرزند شما تشخیص آپراکسی را دریافت کند، احتمالاً چندین بار در هفته به گفتار درمانی به صورت انفرادی نیاز خواهد داشت. متخصص گفتاردرمانی آنلاین یا گفتاردرمانی در منزل در بهترین گفتاردرمانی تهران سعی خواهد کرد به کودک شما در درک بازخورد شنیداری و همچنین نشانه های دیداری یا لمسی کمک کند.

یکی از راه‌ هایی که ممکن است یک متخصص گفتاردرمانی کودکان این کار را انجام دهد این است که از فرزندتان بخواهد هنگام صحبت کردن، خودش را در آینه ببیند، یا صحبت کردن او را ضبط کند و سپس آن را پخش کند. بسیاری از کودکان از این کار لذت می برند.

از آنجایی که درمان موفقیت آمیز آپراکسی مستلزم صرف زمان و تعهد زیادی است، ممکن است متخصص گفتاردرمانی تمریناتی را برای والیدن در نظر بگیرد تا در زمان ها غیر از جلسات درمانی نیز با فرزند خود تمرین کنند.

گفتار درمانی برای لکنت زبان در بهترین گفتاردرمانی تهران

برای کمک به درمان لکنت می توان از تکنیک های گفتار درمانی استفاده کرد.

لکنت زبان مشکلی است که معمولاً در دوران کودکی ایجاد می شود، اما می تواند در بزرگسالی نیز ایجاد شود. لکنت معمولاً نوعی مشکل رفتاری در نظر گرفته می شود.

متخصصان ما در بهترین گفتاردرمانی تهران سعی خواهند کرد به کودک شما که لکنت زبان دارد تکنیک های اصلاح رفتار را آموزش دهند که به نوبه خود ممکن است به کنترل لکنت او کمک کند.


بیشتر بخوانید : گفتاردرمانی لکنت زبان


روش رایجی که ممکن است در مورد کودک شما استفاده شود این است که به او آموزش دهید تا سرعت گفتار را کنترل کند زیرا سریع صحبت کردن می تواند لکنت را برای برخی افراد بدتر کند. تمرین گفتار به شیوه‌ای آهسته‌تر و روان‌تر می‌تواند مفید باشد. همچنین نظارت بر تنفس می‌تواند مفید باشد.

حتی پس از درمان، افرادی که لکنت دارند ممکن است نیاز به جلسات پیگیری با گفتاردرمانی آنلاین یا گفتاردرمانی در منزل داشته باشند

گفتار درمانی برای آفازی 

برخی از روش های گفتار درمانی به افراد مبتلا به آفازی کمک می کند. ارزیابی گفتار درمانی همچنین می تواند به تشخیص اینکه آیا فردی به این بیماری مبتلا است یا خیر کمک می کند.

آفازی وضعیتی است که در نتیجه نوعی آسیب به مغز باعث مشکل در صحبت کردن می شود. این وضعیت همچنین می تواند شامل اشکال در گوش دادن، خواندن و نوشتن باشد. آفازی برای بسیاری از بزرگسالان پس از تجربه سکته مغزی اتفاق می افتد.

متخصصان ما در بهترین گفتاردرمانی تهران با ارزیابی توانایی فرد در درک دیگران، بیان خود و حتی بلع، نقش مهمی در تشخیص آفازی ایفا می کنند. کارهای مختلفی وجود دارد که یک گفتاردرمانگر ممکن است برای کمک به فرد مبتلا به آفازی انجام دهد، از جمله:

 • تمرین هایی برای بهبود مهارت های زبانی خاص
 • گروه درمانی برای بهبود مهارت های مکالمه
 • حرکات و نوشتن برای تقویت مهارت های ارتباطی آنها
 • گفتار درمانی برای مشکلات گفتاری ام اس

گفتار درمانی برای مشکل بلع در بهترین گفتاردرمانی تهران

می توان از تکنیک های گفتار درمانی برای کمک به افرادی استفاده کرد که هنگام خوردن یا نوشیدن قادر به قورت دادن نیستند.

کودک شما ممکن است به دلایل مختلف مشکل بلع را تجربه کند. یک متخصص گفتاردرمانی در منزل و یا گفتاردرمانی آنلاین ممکن است با کمک به او در انجام تمریناتی برای تقویت دهان، افزایش حرکت زبان و بهبود جویدن به کودک شما در مشکلات بلع کمک کند.

یک گفتار درمانگر همچنین ممکن است توصیه هایی در مورد قوام غذا ارائه دهد. برای نوزادان، یک گفتاردرمانگر ممکن است به هماهنگ کردن الگوی مکیدن، بلع و تنفس او کمک کند. همانطور که قبلا ذکر شد اینها تنها برخی از کارهایی هستند که یک گفتار درمانگر ممکن است انجام دهد. شرایط و روش های بسیار دیگری برای ارزیابی افراد نیازمند وجود دارد.

گفتاردرمانی برای اوتیسم

هنگامی که کودک مبتلا به اوتیسم تشخیص داده می شود، گفتار درمانی اغلب یکی از اولین درمان هایی است که پزشکان توصیه می کنند.

گفتار درمانی می تواند نقش کلیدی در درمان اوتیسم داشته باشد. از آنجایی که اختلالات ارتباطی در کودکان مبتلا به اوتیسم رایج است، آسیب شناسان گفتار اغلب نقش کلیدی در درمان مداخله زودهنگام آنها ایفا می کنند.

گاهی اوقات، آسیب شناسان گفتار در تشخیص اوتیسم و ​​با ارجاع کودکان و خانواده ها به متخصصان دیگر کمک می کنند.


بیشتر بخوانید : تمرینات گفتاردرمانی برای اوتیسم


اگر کودک مبتلا به اوتیسم گفتار کمی داشته باشد یا اصلا صحبت کند، متخصصان ما در بهترین گفتاردرمانی تهران ممکن است جایگزین هایی برای گفتار، مانند زبان نوشتاری یا استفاده از فناوری که از ارتباطات پشتیبانی می کند، معرفی کنند.

تمام هدف گفتاردرمانی اتیسم کمک به کودک برای بهبود ارتباطات خود است. برای کودکان مبتلا به اوتیسم، این امر به ویژه مهم است زیرا ارتباطات یک جزء کلیدی در توانایی آنها برای ایجاد روابط و عملکرد در دنیای خود است.

فهرست