تاخیر رشد شناختی

تأخیرهای شناختی ممکن است بر عملکرد فکری کودک تأثیر بگذارد، با آگاهی تداخل کند و باعث مشکلات یادگیری شود که اغلب پس از شروع مدرسه آشکار می شود.

کودکانی که دارای تأخیرهای شناختی هستند نیز ممکن است در برقراری ارتباط و بازی با دیگران مشکل داشته باشند.

تاخیر رشد شناختی ممکن است در کودکانی رخ دهد که به دلیل عفونت، مانند مننژیت، آسیب مغزی را تجربه کرده‌اند، که می‌تواند باعث تورم در مغز به نام آنسفالیت شود.

سندرم کودک تکان خورده، اختلالات تشنجی و اختلالات کروموزومی که بر رشد فکری تأثیر می گذارد، مانند سندرم داون، ممکن است خطر تاخیر شناختی را نیز افزایش دهد. با این حال، در بیشتر موارد، نمی توان دلیل روشنی برای این نوع تاخیر شناسایی کرد.

تاخیر شناختی اصطلاحی است که زمانی استفاده می شود که فرد دارای محدودیت های خاصی در عملکرد ذهنی و مهارت هایی مانند برقراری ارتباط، مراقبت از خود و مهارت های اجتماعی باشد. این محدودیت ها باعث می شود کودک نسبت به یک کودک معمولی کندتر یاد بگیرد و رشد کند.

کودکان دارای ناتوانی ذهنی ناشی از تاخیر رشد شناختی ممکن است در یادگیری صحبت کردن، راه رفتن و رسیدگی به نیازهای شخصی خود مانند لباس پوشیدن یا غذا خوردن با چااش هایی روبرو شوند. آنها احتمالاً در مدرسه مشکل یادگیری دارند. آنها یاد خواهند گرفت، اما زمان بیشتری طول خواهد کشید. ممکن است چیزهایی باشد که نتوانند یاد بگیرند.

ممکن است در تعریف ناتوانی های رشدی و شناختی همپوشانی وجود داشته باشد. «رشدی» و «شناختی» برچسب‌های بسیار گسترده‌ای هستند و به‌خصوص سطح مهارت یا توانایی یک فرد را نشان نمی‌دهند.

رشد شناختی چیست؟

رشد شناختی رشد توانایی تفکر و استدلال کودک است.

تأخیرهای رشد شناختی را می توان با ابزارهای غربالگری مناسب نقطه عطف رشد شناسایی کرد.

دلایل متعددی برای تاخیر در رشد شناختی وجود دارد.

فعالیت های مداخله اولیه می تواند به طور قابل توجهی به بهبود عملکرد شناختی و تحصیلی کمک کند.

درمان ممکن است شامل انواع مختلفی از درمان ها یا خدمات تخصصی مدرسه برای بهبود موثر مهارت های شناختی کودک شما باشد.

در چند سال اول زندگی، مغز کودک شما به سرعت در حال رشد است. تماشای یادگیری و تسلط فرزندتان بر مهارت های جدید هیجان انگیز است. مشاهده اینکه یک نوزاد دست خود را کشف می کند و هفته ها قبل از اینکه بفهمد چگونه چیزی را بلند کند، به آن خیره می شود، می تواند مسحورکننده باشد.

تماشای مهارت فرزندتان در نقاط عطف مختلف می تواند هیجان انگیز باشد. اما گاهی اوقات نگران کننده است. ممکن است احساس کنید که کودک شما مانند سایر کودکان مفاهیم را درک نمی کند. این می تواند نشانه ای از تاخیر رشد شناختی باشد.

درک تأخیرهای رشد شناختی در کودکان می تواند به شما کمک کند تا حمایت مناسب برای بهبود مهارت های شناختی کودک خود را به طور موثر پیدا کنید.

تاخیر رشد شناختی چیست؟

انواع مختلفی از تاخیرهای رشدی برای کودکان وجود دارد. تأخیر رشد شناختی زمانی رخ می دهد که عملکرد فکری یا تفکر و استدلال کودک به طور قابل توجهی کمتر از میانگین مورد انتظار برای سن آنها باشد. کودکی با این محدودیت ها ممکن است کندتر از همسالانش یاد بگیرد.

تأخیر در رشد می تواند با گذشت زمان بهبود یابد. برخی از کودکان می توانند تاخیرها را جبران کنند. با این حال، برخی از تاخیرهای شناختی ممکن است نشانه اولیه یک ناتوانی رشدی شناختی مانند:

 • اختلال طیف اوتیسم (ASD)
 • اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD)
 • نارساخوانی
 • ناتوانی ذهنی
 • ناتوانی یادگیری

ناتوانی های رشدی مادام العمر هستند. افراد دارای ناتوانی رشد شناختی می توانند پیشرفت کنند، یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

یک کودک ممکن است تنها در رده نقاط عطف شناختی رشد تاخیر داشته باشد در حالی که سایر کودکان ممکن است در چندین دسته نقطه عطف تاخیر رشد داشته باشند. این دسته بندی ها شامل ارتباط، حرکت درشت، حرکت خوب و اجتماعی-عاطفی است.

تاخیر رشد شناختی تنها زمانی تشخیص داده می شود که کودک تاخیر قابل توجهی در عملکرد فکری داشته باشد. نتایج مطالعه ای که در سال 2017 انجام گرفت نشان داد که 15٪ از کودکان دارای تاخیر رشد هستند و از این کودکان، 1٪ – 1.5٪ به طور خاص دارای تاخیرهای رشد شناختی از خفیف، متوسط تا شدید هستند.

اگر نگران هستید که فرزندتان تاخیر داشته باشد، مهم است که در اسرع وقت از ابزارهای غربالگری استفاده کنید. بیشتر نگرانی ها قبل از شروع مدرسه توسط کودک وجود دارد. تشخیص علائم تاخیر و کمک به موقع می تواند به طور قابل توجهی رشد کودک شما را بهبود بخشد.

اگر از نقاط عطف مناسب برای سن کودک خود مطمئن نیستید، با پزشک خود برای غربالگری های رشدی پیگیری کنید.

دستورالعمل های رشد بر اساس سن تنظیم شده کودک شما به جای سن تقویمی است. اگر کودک شما نارس به دنیا آمده است، مطمئن شوید که سن او را بر این اساس تنظیم کنید.

توجه به نیازهای منحصر به فرد فرزندتان هنگام ارزیابی رشد مهم است. استفاده از دستورالعمل‌های رشدی برای نوزادان دارای اختلال بینایی، درک دقیق‌تری از رشد کودک شما در صورتی که کودک شما دارای اختلال بینایی باشد، به شما می‌دهد.

تاخیر رشد شناختی

دلایل و عوامل خطر

چندین عامل خطر مختلف می توانند به تأخیرهای شناختی کمک کنند. با این حال، گاهی اوقات مشخص نیست که چه چیزی باعث تاخیر شناختی می شود. برخی از علل بالقوه تأخیرهای شناختی عبارتند از:

شرایط ژنتیکی
بیماری‌های نادر یا تکرار یا حذف در کروموزوم‌ها گاهی با تأخیرهای شناختی مرتبط هستند. برخی از شرایط ژنتیکی مانند سندرم داون، فلج مغزی یا سندرم X شکننده نیز می توانند باعث تاخیر در رشد شوند.

شرایط قبل از تولد
در دوران بارداری، مصرف الکل یا مواد مخدر قبل از تولد می تواند باعث سندرم الکل جنینی (FAS) یا سندرم پرهیز نوزادی (NAS) شود. قرار گرفتن در معرض سموم در دوران بارداری بر رشد مغز در رحم تأثیر می گذارد که می تواند منجر به تاخیرهای شناختی شود. آسیب های دیگر در دوران بارداری یا عفونت های مادر مانند آبله مرغان یا سرخجه نیز می تواند منجر به تاخیر در رشد شود.

شرایط هنگام تولد
به عنوان مثال، اکسیژن ناکافی در هنگام زایمان، به دلیل محدودیت جریان هوا توسط بند ناف، می تواند باعث آسیب به مغز و در نتیجه تاخیرهای رشد شناختی بالقوه شود. علاوه بر این، زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد، احتمال تاخیر در رشد را افزایش می دهد.

شرایط سلامتی
آسیب‌ های مغزی ناشی از عفونت‌هایی مانند مننژیت یا سندرم تکان‌خوردگی کودک می‌تواند بر شناخت و رشد تأثیر بگذارد. سایر نگرانی های سلامتی ممکن است شامل قرار گرفتن در معرض سمومی مانند سرب یا جیوه یا اختلالات تشنج باشد.

علائم تاخیر رشد شناختی

نشانه‌های تاخیر رشد شناختی می‌تواند در مراحل اولیه زندگی ایجاد شود یا گاهی بعداً با شروع مدرسه شناسایی می‌شوند.

برخی از علائم احتمالی تاخیر رشد شناختی عبارتند از:

 • تاخیر در خزیدن، نشستن یا راه رفتن
 • بازه توجه کوتاه
 • مشکل در به خاطر سپردن چیزها
 • عدم کنجکاوی
 • آهسته در یادگیری چیزهایی مانند غذا دادن، لباس پوشیدن، یا آموزش لگن
 • مشکل در تفکر منطقی
 • مشکل در درک قوانین و پیامدها
 • تأخیر یا مشکل گفتار

روشهای درمان

مداخله زودهنگام برای حمایت از کودک با تاخیر رشدی کلیدی است. اگر احساس می کنید کودک شما نشانه هایی از تاخیر در مهارت های شناختی دارد، با پزشک کودک خود تماس بگیرید یا یک متخصص کاردرمانی کودکان مشورت کنید.

برنامه های مداخله اولیه دوران کودکی بسته به نیازهای فردی کودک شما ممکن است شامل ارجاع به کاردرمانگر ، گفتار درمانگر، روانشناس کودک و … باشد. این خدمات موثر هستند و می توانند به بهبود عملکرد شناختی و تحصیلی کمک کنند.

درمان تأخیرهای رشد شناختی بر اساس نیازهای خاص کودک شما فردی خواهد بود. 

برنامه های درمانی برای فرزند شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گفتار درمانی
اگر نگرانی هایی در مورد تاخیر گفتار وجود دارد، ممکن است کودک شما با یک متخصص گفتاردرمانی ملاقات کند. در طول جلسات گفتار درمانی، شما و فرزندتان تکنیک های مختلفی را برای کمک به رشد زبان یاد خواهید گرفت. متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای بنی اسدی خدمات تخصصی گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل را برای کمک به کودکان دارای تاخیر رشد شناختی ارائه می دهند.

کاردرمانی
اگر کودک شما دارای تاخیر حرکتی ظریف یا حرکتی درشت باشد. 

در طول جلسات درمانی، شما و فرزندتان بر روی فعالیت هایی برای کمک به ایجاد مهارت های حرکتی درشت یا مهارت های حرکتی ظریف تمرکز خواهید کرد. مهارت های حرکتی درشت بر روی عضلات بزرگ بدن تمرکز دارد. به عنوان مثال، اگر کودک شما در نشستن یا خزیدن به تاخیر افتاد، کاردرمانی بر ساخت عضلات بزرگ بدن برای فعالیت های حرکتی خاص تمرکز می کند.

متخصصان کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین ما از رویکردهای نوین توانبخشی برای کمک به کودکان دارای تاخیر رشد بهره می برند.

بازی یا رفتار درمانی
بازی درمانی یا رفتار درمانی می تواند یک روش درمانی بسیار موثر برای کودکان دارای تاخیر شناختی باشد. در طول جلسات، درمانگران ممکن است بر ایجاد مهارت های مقابله ای برای کاهش رفتارهای مشکل ساز یا مهارت های اجتماعی مفید تمرکز کنند. به عنوان والدین، مهارت‌های مختلفی را می‌آموزید که باید در خانه برای کمک بیشتر به فرزندتان اجرا کنید.

نکته پایانی

اگرچه هیچ “درمانی” برای ناتوانی رشد شناختی وجود ندارد، اما بدانید که فرزند شما می تواند زندگی رضایت بخشی داشته باشد. کودکی که دارای تاخیر یا ناتوانی در رشد شناختی است، مهارت های زیادی را یاد می گیرد و توانایی یادگیری چیزهای جدید را دارد.

فهرست