تاخیر رشد کودکان

تأخیر رشدی به کودکی اطلاق می شود که در مقایسه با سایر همسن و سال های خود، مهارت های رشدی مورد انتظار از او را به دست نیاورده است. تاخیر ممکن است در زمینه های عملکرد حرکتی، گفتار و زبان، شناختی، بازی و مهارت های اجتماعی رخ دهد. تأخیر رشد گسترده به این معنی است که یک کودک خردسال در دو یا چند مورد از این زمینه‌های رشد تاخیر قابل توجهی دارد.

بیشتر تأخیرهای رشد جدی نیستند و معمولاً خود را اصلاح می کنند. و برای برخی، هیچ علت شناخته شده ای وجود ندارد. با این حال، اگر فرزند شما نوعی تاخیر رشدی داشته باشد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای رفع آن انجام دهید.

انواع مختلفی از تاخیر رشد احتمالی در نوزادان و کودکان نوپا وجود دارد. گفتار، بینایی و مهارت های حرکتی تنها چند مورد هستند. به خصوص برای والدینی که اولین بار هستند تشخیص یک عقب ماندگی ساده با یک تاخیر رشد واقعی در فرزندشان می تواند سخت باشد. در زیر علائم هشدار دهنده انواع مختلف تاخیر رشد در کودکان از نوزادی تا دو ساله است.

تاخیر گفتار

تاخیر گفتار و زبان در کودکان نوپا بسیار رایج است. در واقع، آنها رایج ترین شکل تاخیر رشد کودکان هستند. در حالی که گفتار به ارتباطات کلامی اشاره دارد، زبان بیشتر به نحوه بیان و دریافت اطلاعات کودک کوچک شما مربوط می شود. اگر کودک نوپای شما در همان سنی که خواهر بزرگترش صحبت می کرد صحبت نمی کند، یا برخی از بچه های هم سن او از او جلوتر هستند، لطفا نگران نباشید. رشد اولیه زبان بسیار ناهموار است و به صورت جهشی اتفاق می افتد، چند ماه تفاوت قابل توجهی نیست و کودک شما قبل از انتظار شما به عقب خواهد رسید، و احتمالاً زمانی که رشد واژگان زیادی داشته باشد ناگهان اتفاق می افتد. یکی از دلایل تأخیر زبانی که باید بررسی کنید، کاهش شنوایی بالقوه است، خوشبختانه رد کردن آن نسبتاً آسان است، اما اگر نگران هستید با پزشک اطفال فرزندتان مشورت کنید. اگر کودک مدرسه‌ای شما هنوز با زبان مشکل دارد، ممکن است لازم باشد به یک ناتوانی یادگیری احتمالی (مانند اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی یا ADHD) و اختلال طیف اوتیسم (ASD) توجه کنید. اگر مشکوک به تاخیر در گفتار هستید، پزشک اطفال شما احتمالاً فرزند شما را برای ارزیابی توسط آسیب شناس گفتار-زبان ارجاع می دهد.

علائم تاخیر در گفتار

 • تا 3 تا 4 ماهگی به صداهای بلند پاسخ نمی دهد
 • سعی نمی کند تا 4 ماهگی صداها را تقلید کند
 • تا 7 ماهگی اصلا به صداها پاسخ نمی دهد
 • تا سن 1 سالگی از هیچ کلمه ای استفاده نمی کند
 • نمی تواند حداقل 15 کلمه صحبت کند، فقط می تواند گفتار را تقلید کند، یا تا سن 2 سالگی از گفتار برای برقراری ارتباط استفاده نمی کند.

مهارت های حرکتی

آیا کودک نوپا در زمانی که باید راه نمی رود؟ یا شاید متوجه شده اید که کودک نوپای شما در گرفتن قاشق مشکل دارد. اگر چنین است، پس ممکن است که او ممکن است تاخیر در مهارت های حرکتی درشت و ظریف داشته باشد.

تاخیر رشد حرکتی درشت

این تاخیر بر توانایی چهار دست و پا رفتن یا راه رفتن تأثیر می گذارد. در حالی که تاخیر حرکتی ظریف بر توانایی کودک نوپا شما در استفاده از ظروف یا در دست گرفتن صحیح مداد رنگی تاثیر می گذارد. علل شایع عبارتند از زایمان زودرس، فلج مغزی، صرع، مشکلات بینایی و تأخیرهای شناختی. اگر مشکوک به تاخیر در مهارت های حرکتی هستید، پزشک اطفال ممکن است فیزیوتراپی را برای تاخیرهای حرکتی درشت یا کاردرمانی برای تاخیرهای حرکتی ظریف توصیه کند.

در اینجا چند علامت وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

 • در 3 یا 4 ماهگی اشیاء را را نمی گیرد یا نگه نمی دارد
 • تا 5 ماه در هیچ جهتی نمی چرخد
 • تا 6 ماهگی نمی تواند بدون کمک بنشینید
 • تا 7 ماهگی سعی نمی کند خود را به سمت اشیا بکشاند.
 • تا 18 ماهگی نمی تواند راه برود یا اسباب بازی چرخ دار را هل دهد
 • هنوز تا 2 سالگی روی انگشتان پا راه می رود

تاخیر شناختی

تأخیر شناختی به مشکلات تفکر اشاره دارد و گاهی اوقات می توان از آن به عنوان ناتوانی ذهنی یاد کرد. اگر کودک شما دارای تاخیر رشد شناختی است، ممکن است به دلیل ناتوانی یادگیری (مانند ADHD)، مسمومیت با سرب، یک اختلال ژنتیکی یا اختلال طیف اوتیسم (ASD) باشد. مداخله و درمان زودهنگام هنگام رسیدگی به این نوع تاخیر رشد کودکان کلیدی است.

تاخیر بینایی

دید کودک شما به طور معمول در 6 ماه اول او تار است. در نهایت، باید بهبود یابد. اگر اینطور نیست، علائمی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

اگر مشکوک هستید که کودکتان تاخیر بینایی دارد، در اینجا چند علامت وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

 • تا 2 ماهگی متوجه دست ها نمی شود
 • تا 3 ماهگی اشیاء متحرک را با چشم دنبال نمی کند
 • تا 6 ماهگی با هر دو چشم اشیاء نزدیک را در فاصله حداقل ۱ کتری یا اجسام دور حداقل ۶ متری دنبال نمی کند.

تاخیر رشد اجتماعی

تاخیر رشد اجتماعی یا عاطفی باعث ایجاد مشکلاتی در توانایی کودک شما در تعامل با بزرگسالان یا حتی سایر کودکان می شود. این مشکلات احتمالاً قبل از شروع مدرسه کودک شما ظاهر می شوند. برخی از علل تأخیر اجتماعی یا عاطفی، تأخیر شناختی یا آنچه به عنوان اختلال نافذ رشد (PDD) شناخته می شود، است. PDD در زیر چتر ASD قرار می گیرد. در حالی که هیچ درمان شناخته شده ای برای این نوع تاخیر رشد وجود ندارد، رفتار درمانی و دارو درمانی می توانند به بهبود شرایط کودک کمک کنند.

تاخیر رشد گسترده

هنگامی که یک کودک بسیاری از یا تمام تاخیرهای رشدی که قبلاً ذکر شده است داشته باشد، به آن “تاخیر رشد گسترده” می گویند. علل شایع عبارتند از نقص ژنتیکی (مانند سندرم داون)، سندرم X شکننده، سندرم الکل جنینی، و مشکلات پزشکی شدید مرتبط با نارس بودن.

به یاد داشته باشید که اگر کودک به موقع به نقاط عطف رشد نمی رسد، این تنها عامل تعیین کننده برای اینکه آیا کودک شما تاخیر رشدی دارد یا خیر، نیست. همه بچه ها با سرعت های مختلف روی نقاط عطف یادگیری و تسلط پیدا می کنند، به این معنی که محدوده طبیعی برای رسیدن فرزند شما به یک نقطه عطف خاص گسترده است.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین و توانبخشی در منزل با تجربه بالا در زمینه تشخیص انواع تاخیر رشدی و ارائه خدمات درمانی و توانبخشی برای این کودکان هستند.

علل تاخیر رشد کودکان

عواملی که ممکن است نقش داشته باشند می توانند قبل از تولد کودک، در طول فرآیند تولد و پس از تولد رخ دهند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شرایط ژنتیکی یا ارثی مانند سندرم داون
 • اختلالات متابولیک مانند فنیل کتونوری (PKU)
 • ضربه به مغز در دوران نوزادی
 • آسیب های روانی اجتماعی شدید، مانند اختلال استرس پس از سانحه
 • قرار گرفتن در معرض برخی از مواد سمی مانند قرار گرفتن در معرض الکل قبل از تولد یا مسمومیت با سرب
 • برخی از عفونت های مغزی
 • تغذیه نامناسب و محرومیت های غذایی

در برخی موارد نیز ممکن است نتوان علت تاخیر رشد را پیدا کرد.

علائم تاخیر رشد کودکان

علائم مختلفی از تاخیر وجود دارد که می تواند در کودکان وجود داشته باشد و اغلب بسته به ویژگی های خاص متفاوت است. گاهی اوقات ممکن است علائمی را در دوران نوزادی مشاهده کنید، اما در موارد دیگر ممکن است تا زمانی که فرزندتان به سن مدرسه نرسد، این علائم قابل توجه نباشد. برخی از رایج ترین علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یادگیری و رشد کندتر از سایر کودکان هم سن و سال است
 • غلت زدن، نشستن، خزیدن یا راه رفتن خیلی دیرتر از زمانی که مناسب رشد است
 • مشکل در برقراری ارتباط یا معاشرت با دیگران
 • نمرات پایین تر از میانگین در تست های هوش
 • در صحبت کردن یا برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارد
 • مشکل در به خاطر سپردن چیزها
 • ناتوانی در ارتباط دادن اعمال با پیامدها
 • مشکل در حل مسئله یا تفکر منطقی
 • اختلالات یادگیری در مدرسه
 • ناتوانی در انجام کارهای روزمره مانند پوشیدن لباس یا استفاده از دستشویی بدون کمک

اگر دلیل پزشکی زمینه‌ای وجود داشته باشد که باعث تاخیر رشدی شود، شناسایی و درمان آن وضعیت ممکن است مهارت‌های رشدی کودک شما را بهبود بخشد.

درمان های تاخیر در رشد

اگرچه هیچ درمانی برای تأخیر رشدی وجود ندارد، درمان‌هایی که به ناحیه خاصی از تأخیر هدایت می‌شوند در کمک به کودکان برای رسیدن به همسالان خود بسیار مؤثر هستند. این نوع درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی اغلب برای کودکان با تاخیر در مهارت های حرکتی درشت مفید است.

کار درمانی
کاردرمانی می تواند مهارت های حرکتی ظریف، پردازش حسی و مسائل خودیاری را برطرف کند. متخصصان ما خدمات کاردرمانی در منزل ، کاردرمانی آنلاین و درمان پروازی را در کنار خدمات کاردرمانی در کلینیک کاردرمانی و بر اساس بروزترین متدهای توانبخشی ارائه می دهند.

گفتار درمانی
گفتار درمانی معمولاً برای رفع مشکلات در زمینه درک و تولید صداهای زبان و گفتار استفاده می شود. کودکانی که در زبان دریافتی و بیانی دچار تاخیر و ضعف هستند می توانند از خدمات گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل که توسط متخصصان ما ارائه می شود بهره مند شوند.

آموزش ویژه دوران کودکی
آموزش ویژه در دوران کودکی باعث تحریک مهارت های اولیه رشد، از جمله مهارت های بازی می شود.

رفتار درمانی
این تکنیک درمانی ممکن است در برخی از کودکان برای مشکلات رفتاری که بر رفتارهای مناسب اجتماعی تأثیر می گذارد، مورد نیاز باشد.

 

 

مقالات مرتبط :

تاخیر راه رفتن کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

دیر حرف زدن کودکان

بهترین کاردرمانی کودکان

کاردرمانی در منزل برای کودکان

فهرست