تاخیر راه رفتن کودکان یکی از نگرانی های والدینی است که بتازگی صاحب فرزند شده اند و نگران رشد جسمی و حرکتی کودک خود هستند.

کودک شما در سال اول زندگی به نقاط عطف رشد بسیاری دست خواهد یافت. اینها شامل یادگیری نحوه نگه داشتن بطری، غلت زدن، خزیدن، نشستن و در نهایت راه رفتن بدون کمک است.

اگر کتاب‌هایی در مورد رشد کودک خوانده‌اید، یا اگر کودکان دیگر را با کودک خود مقایسه می کنید ، ممکن است انتظار داشته باشید که نوزادتان اولین قدم‌هایش را بین ۱۰ تا ۱۲ ماهگی بردارد. بنابراین اگر کودک شما تا ۱۵ ماهگی راه رفتن را شروع نکرد، ممکن است نگران باشید.

مهم است که به یاد داشته باشید که نوزادان در سنین مختلف رشد می کنند و به نقاط عطف می رسند. این واقعیت که کودک شما تا ۱۵ ماهگی راه نمی‌رود همیشه نشان‌دهنده مشکل نیست.

اگر کودکتان راه نمی‌رود باید نگران باشید؟

اگر کودک شما تا ۱۵ ماهگی راه نمی‌رود، نگرانی‌های شما قابل درک است. شما می خواهید فرزندتان به نقاط عطف برسد و نمی خواهید کودکتان از سایر کودکان هم سن و سال عقب بماند. اما ناتوانی کودک در ۱۵ ماهگی برای راه رفتن معمولاً نشان دهنده مشکل نیست. در حالی که برخی از نوزادان قبل از 12 ماهگی شروع به راه رفتن می کنند، برخی دیگر تا 16 یا 17 ماهگی راه نمی روند.

برای تعیین اینکه آیا ناتوانی کودک شما در راه رفتن و تاخیر راه رفتن دلیلی برای نگرانی است یا خیر، تصویر بزرگ را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگرچه کودک شما در ۱۵ ماهگی قادر به راه رفتن نیست، ممکن است متوجه شوید که کودک شما قادر به انجام سایر مهارت های حرکتی بدون مشکل است، مانند ایستادن به تنهایی.

اینها نشانه هایی هستند که نشان می دهد مهارت های حرکتی کودک شما در حال رشد است. بنابراین، به زودی شاهد اولین قدم های آنها خواهید بود. به نظارت بر پیشرفت کودک خود ادامه دهید. اگر کودک شما تا 18 ماهگی راه نمی‌رود، با پزشک اطفال یا متخصص کاردرمانی خود صحبت کنید.

همچنین اگر احساس می کنید که مهارت های حرکتی کودکتان به درستی رشد نمی کند، باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر کودک 14 ماهه شما نتواند بایستد، بلند شود یا بپرد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

همچنین توجه به این نکته مهم است که برخی از نوزادانی که نارس به دنیا می آیند دیرتر از کودکان هم سن شروع به راه رفتن می کنند. اگر کودک شما نارس بود، فوراً از ناتوانی او در راه رفتن وحشت نکنید. هنگام ردیابی نقاط عطف رشد، از سن تنظیم شده کودک خود استفاده کنید. سن تنظیم شده بر اساس تاریخ زایمان اولیه کودک شما است.

اگر کودک 14 ماهه دارید، اما سه ماه زودتر زایمان کرده اید، سن تعدیل شده کودک شما 11 ماه است. در این مورد، ممکن است دو تا سه ماه بیشتر طول بکشد تا کودک شما یاد بگیرد که چگونه تعادل خود را حفظ کند و راه برود که طبیعی است. نگران نباشید به احتمال زیاد، کودک شما براحتی راه رفتن را یاد خواهد گرفت و تاخیر راه رفتن در این شرایط معمولا نگران کننده نیست.

نوزادان چگونه راه رفتن را یاد می گیرند؟

نوزادان با بزرگتر شدن و قویتر شدن عضلات پایشان به تدریج راه رفتن را یاد می گیرند. به دلیل ماهیچه های ضعیف، پاهای یک نوزاد نمی تواند وزن خود را تحمل کند. به طور معمول، نوزادان از حدود 7 ماهگی شروع به خزیدن می کنند. در حوالی این سن، در حالی که در حالت ایستاده نگه داشته می شوند، شروع به بالا و پایین پریدن می کنند. این عمل به تقویت ماهیچه های پای کودک شما در آمادگی برای برداشتن اولین قدم ها کمک می کند.

در حدود سن 8 تا 9 ماهگی، کودک شما ممکن است شروع به بالا کشیدن خود با گرفتن اشیاء، مانند صندلی و میز کند. برخی از نوزادان حتی پاهای خود را بالا و پایین می‌برند در حالی که شیئی را گرفته‌اند، انگار می‌خواهند راه بروند.

پیاده روی شامل تعادل و اعتماد به نفس است. کودک شما نه تنها یاد می گیرد که چگونه به تنهایی بایستد، بلکه این چالش نیز وجود دارد که چگونه گام ها را بدون افتادن هماهنگ کند. این کار زمان می برد.

از آنجایی که نوزادان در سنین مختلف قدرت مناسبی در پاهای خود برای راه رفتن پیدا می کنند، طبیعی است که برخی از نوزادان زودتر از بقیه راه بروند. برخی از نوزادان اولین قدم های خود را در 9 یا 10 ماهگی برمی دارند.

چگونه به تاخیر راه رفتن کودکان کمک کنیم؟

برخی از نوزادانی که تا 14 ماهگی راه رفتن را شروع نمی کنند، به تمرین بیشتری نیاز دارند. برای کمک به نوزادان در برداشتن اولین گام‌های خود، والدین و مراقبان می‌توانند کودک روی زمین قرار داده و در حالی که کودک در وضعیت ایستاده است، دست‌هایش را بگیرند. به آرامی کودک را روی زمین هدایت کنید. این تمرین به نوزادان می آموزد که چگونه پاهای خود را بلند کرده و در اتاق حرکت کنند. همچنین به نوزادان کمک می کند تا عضلات پای قوی تری داشته باشند و تعادل آنها را بهبود بخشد.

به عنوان یک والدین، ممکن است تمایل طبیعی به نگه داشتن یا حمل نوزاد در خانه داشته باشید. اما هر چه کودک شما زمان بیشتری را برای قرار گرفتن در کف زمین دریافت کند، کودک شما فرصت بیشتری برای تحرک و راه رفتن مستقل دارد. به کودکتان اجازه دهید تا جایی که ممکن است غلت بزند، بخزد و از اجسام مانند مبل و صندلی بالا بیاید.

واکرهای کودک اغلب به عنوان یک ابزار آموزشی برای کودکانی که راه رفتن را یاد می گیرند استفاده می شود. اما اینها انتخاب مطمئنی نیستند. با کمال تعجب، واکرهای کودک می توانند راه رفتن را در نوزادان به تاخیر بیندازند. برخی از نوزادان نیز در اثر پیاده روی با این واکرها آسیب دیده اند. 

برخی از والدین همچنین فکر می‌کنند که استفاده از کفش برای کودک می‌تواند به راه رفتن سریع‌تر او کمک کند. حقیقت این است که کفش‌ها اغلب برداشتن اولین قدم‌ها را برای نوزادان سخت‌تر می‌کنند. کفش‌ها برای پیاده‌روی در فضای باز توصیه می‌شوند، اما بسیاری از نوزادان وقتی در خانه پابرهنه هستند، سریع‌تر راه رفتن را یاد می‌گیرند.

همانطور که به کودک خود کمک می کنید راه رفتن را یاد بگیرد، مطمئن شوید که یک محیط امن در داخل خانه ایجاد می کنید. این شامل برداشتن فرش هایی است که ممکن است تعادل کودک شما را به هم بزند و باعث آسیب شود. همچنین می توانید دروازه های ایمنی را در نزدیکی راه پله ها نصب کنید و میزها یا قفسه های با لبه های تیز را بردارید.

دلایل تاخیر راه رفتن کودکان

اگر چه اگر کودکتان دیر راه می‌رود نباید وحشت کنید، اما اگر کودکتان تا ۱۸ ماهگی راه نمی‌رود یا زودتر اگر مشکوک به وجود مشکلی هستید، صحبت با پزشک اطفال یا متخصص کاردرمانی کودکان ضرری ندارد. گاهی اوقات، تاخیر در راه رفتن به دلیل مشکلاتی است که برخی از آن ها عبارتند از :

اختلالات عصبی
برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی یا سندرم داون ممکن است مرحله راه رفتن را به کلی به تاخیر بیندازند. دریافت نشانه ها همچنین به رفع مشکل اساسی و شروع زودهنگام درمان کمک می کند.

دیستروفی عضلانی و مشکلات عضلانی
این یک بیماری عصبی عضلانی ارثی است و ماهیتی پیشرونده دارد و یکی از شایع ترین علل تاخیر در راه رفتن در کودکان است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.دیستروفی عضلانی معمولاً باعث ضعف در عضلات می شود. آتروفی عضلانی نخاعی یکی دیگر از دلایل تاخیر در راه رفتن در کودکان است. این یک بیماری ژنتیکی است که در آن اعصاب مورد حمله قرار می گیرند و در کنترل بدن اختلال ایجاد می کنند.

کمبود ویتامین D
در کنار کلسیم، ویتامین D نقش مهمی در رشد استخوانی نوزادان دارد. فقدان آن می تواند دلیل احتمالی تاخیر در راه رفتن باشد.

راشیتیسم
مطالعات ارتباط بین راشیتیسم و ​​تاخیر در راه رفتن را گزارش کرده اند. با این حال، اگر این بیماری به مرحله پیشرفته نرسیده باشد، برگشت پذیر است و درمان به موقع می تواند به کودک در راه رفتن به صورت طبیعی کمک کند.

کم کاری تیروئید
شناخته شده است که تیروئید کم کار، نقاط عطف را به تاخیر می اندازد. عملکرد ضعیف تیروئید ممکن است منجر به ضعف عضلات، ضعف عضلانی و تاخیر در راه رفتن شود.

هیپوتونی
وضعیتی است که در آن افراد کنترل کمتری بر بدن خود دارند. این می تواند بر راه رفتن در کودکانی که علائم هیپوتونی دارند یا نشان می دهند تأثیر بگذارد. این وضعیت ممکن است در اثر آسیب مغزی ایجاد شود. همچنین ممکن است ناشی از اختلالات عضلانی، اعصاب تامین کننده ماهیچه ها یا عفونت باشد.

ناتوانی یادگیری
در سایر زمینه های مهارت حرکتی، برخی از کودکان دچار ناتوانی یادگیری هستند که باعث تاخیر در راه رفتن می شود. اینجاست که یک  متخصص کاردرمانی کودکان که خدمات کاردرمانی آنلاین و کاردرمانی در منزل را ارائه می دهد، می تواند به آموزش آن مهارت ها و ایجاد قدرت برای شروع راه رفتن کمک کند.

اگر به نظر می رسد کودک شما در هنگام راه رفتن می لنگد یا اگر پاهایش ضعیف یا ناهموار به نظر می رسد، با پزشک خود مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که هیچ دو کودکی شبیه هم نیستند، بنابراین پیشرفت کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنید، یا اگر کودک شما تا ۱۵ ماهگی راه نمی‌رود بیش از حد مضطرب نشوید. وقتی نوبت به راه رفتن می رسد، برخی از کودکان دیر یاد می گیرند – اما خیلی عقب نمی مانند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

کاردرمانی حرکتی کودکان

کاردرمانی برای کودک اوتیسم

کاردرمانی برای گردن گرفتن نوزاد

کاردرمانی در شمال تهران

فهرست