فواید کاردرمانی در منزل برای کودکان

میزان رشد کودکان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از آنها سریع یاد می گیرند، در حالی که برخی آهسته هستند. اما، برخی از کودکان هستند که با فعالیت‌های اساسی روزانه که شامل تعادل، حرکت یا حتی تعامل اجتماعی و … است، دست و پنجه نرم می‌ کنند. اما آیا راهی برای غلبه بر این مشکلات وجود دارد؟ خوشبختانه، پیشرفت در دنیای پزشکی، درمان خاصی به نام کاردرمانی را برای فرزندان شما به ارمغان آورده است که نوید ایجاد تغییرات مثبت در زندگی آنها را می دهد، که دقیقاً همان چیزی است که ما قصد داریم توضیح دهیم.

کاردرمانی چیست؟
کاردرمانی که بر اساس یک رویکرد علمی ساخته شده است، یک عمل مبتنی بر شواهد است که به افراد کمک می کند تا هر آنچه را که نیاز دارند و می خواهند با کمک فعالیت های درمانی روزانه (شغل) انجام دهند. اگرچه می توان آن را برای همه بدون در نظر گرفتن سن اعمال کرد، در اینجا، ما در درجه اول بر نقش کاردرمانی در اطفال و رشد کودک تمرکز می کنیم.

یکی از مهم ترین فواید کاردرمانی در منزل این است که کاردرمانی به افزایش استقلال در مشارکت در فعالیت و تسهیل رشد متناسب با سن کمک می کند. این برای اطمینان از این است که فرزند شما تمام مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک شرکت فعال در جامعه خود و رهبری یک زندگی در بزرگسالی بطور مستقل را توسعه می دهد.

این درمان یک رویکرد جامع را تضمین می کند که به رشد فیزیکی، عصبی، اجتماعی، شناختی و حسی نگاه می کند. با ارزیابی‌های جامع، یک کاردرمانگر می‌تواند چالش‌های فیزیولوژیکی یا شناختی را که منجر به چالش‌هایی می‌شود که کودک شما در زندگی روزمره خود تجربه می‌کند، شناسایی کند.

کاردرمانی می تواند به کودکان کمک کند تا در فعالیت های مختلف مدرسه خود شرکت کنند و از این طریق به آنها کمک می کند تا با پویایی های اجتماعی که در مجاورت آنها اتفاق می افتد ادغام شوند. اگر کودک شما در حال بهبودی از یک آسیب است و برای بازیابی مهارت ها به کمک نیاز دارد، پس این درمان مانند جادو عمل می کند. مزایای کاردرمانی همچنین شامل حمایت از افرادی است که تغییرات شناختی و فیزیکی را تجربه می کنند.

تعیین اینکه آیا فرزند شما به کاردرمانی نیاز دارد یا نه ممکن است دشوار باشد، بنابراین ما به موقعیت های مختلفی که در آن کاردرمانی مورد نیاز است و می تواند مفید باشد، می پردازیم. روش دیگر، کاردرمانگران غربالگری را ارائه می دهند، که ابزاری است که توسط درمانگران برای تعیین عملکرد فعلی کودک شما و نیاز احتمالی به درمان استفاده می شود.

چه زمانی کودک شما به کاردرمانی نیاز دارد؟

خدمات کاردرمانی می تواند به فرزند شما کمک کند تا به توانایی های بکر خود دست یابد. اگر نگران رشد، مشارکت در فعالیت، تعامل اجتماعی یا عملکرد تحصیلی فرزندتان هستید، با متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل مشورت کنید.

اکنون، ما به شما کمک می کنیم تا علائم کلیدی را که باید شما را ترغیب به مشاوره کاردرمانی برای فرزندتان کند، بشناسید. کودکانی که دارای شرایط زیر هستند به کاردرمانی نیاز دارند و می توانند از فواید کاردرمانی در منزل بهره ببرند:

  • کودکان دارای تاخیر رشد به معنای آنهایی هستند که زمان قابل توجهی را برای توسعه مهارت های کلیدی مانند نشستن، چهار دست و پا رفتن یا راه رفتن صرف می کنند.
  • کودکانی که در ایجاد مهارت های حرکتی که شامل حرکات کوچک است، دچار تاخیر هستند. این می تواند شامل هر چیزی باشد، از دشواری در دست گرفتن مداد و استفاده از قیچی گرفته تا عدم استفاده از نی برای نوشیدن هر ماده غذایی مایع.
  • کودکانی که در هر حرکت، قدرت یا فعالیت‌ های مبتنی بر تعادل مانند بالا و پایین رفتن از پله‌ ها یا دوچرخه‌ سواری یا ورزش کردن، مشکل دارند. همچنین شامل مشکلاتی در برنامه ریزی حرکتی می شود، که در آن ممکن است کودک برای کپی کردن حرکات یا یادگیری توالی های جدید مشکل پیدا کند.
  • کودکانی که مشکلات پردازش حسی دارند، مانند ناآگاهی از میزان نیرویی که اعمال می‌کنند، یا حساسیت بیش از حد به حرکات یا بافت‌ های مختلف و ناتوانی در پوشیدن لباس می توانند از فواید کاردرمانی در منزل برای کودکان بهره مند شوند.
  • کودکانی که حسگرهای دهانی غیر قابل کنترل دارند. این می تواند شامل ترشح بیش از حد آب دهان، خستگی پس از غذا خوردن، طولانی شدن پروسه غذا خوردن، حساسیت بیش از حد به طعم یا بافت خاص غذا، یا جویدن بیش از حد اشیاء غیر قابل خوردن و … باشد.
  • کودکانی که در پردازش بصری مانند ناتوانی در تشخیص حروف یا درک فاصله بین حروف مشکل دارند.
  • کودکانی که برای توسعه مهارت های ساده بازی به کمک بیش از حد نیاز دارند و برای تقلید از یک عمل به راهنمایی دائمی یک بزرگسال نیاز دارند. حتی می تواند به کودکانی کمک کند که مفهوم اشتراک گذاری و بازی در یک تیم را درک نمی کنند.
  • کودکانی که مهارت های اجتماعی ضعیفی در سازگاری با محیط جدید یا در تعامل اجتماعی با همسالان دارند.
  • کودکانی که برای بهبود مهارت های یادگیری مشترک نیاز به کمک زیادی دارند. اگر حواس کودک شما به راحتی پرت می شود یا بیش فعال است.

اهداف و فواید کاردرمانی در منزل برای کودکان

سال های اولیه زندگی کودک شما بسیار مهم است زیرا رشد و نمو اجتماعی، شناختی و جسمی کودک شما اتفاق می افتد. برخی از کودکان در این زمینه ها پیشرفت با تاخیر یا محدودی را تجربه می کنند و نیاز به حمایت دارند. یک کاردرمانگر اطفال می تواند به بهبود رشد، بهبود مهارت های ارتباطی و شناختی و موارد دیگر کمک کند.

مهارت های حرکتی درشت توانایی استفاده از عضلات بزرگ بدن برای انجام کارهایی مانند راه رفتن، دویدن و کوهنوردی است. این مهارت ها برای حرکت کودکان در محیط اطراف و شرکت در فعالیت ها مهم است. کاردرمانی در منزل به تقویت مهارت های حرکتی درشت در کودمان کمک می کند.

مشکلات پردازش حسی می تواند باعث شود کودک در مدرسه و زندگی روزمره دچار مشکل شود. آنها ممکن است در توجه کردن مشکل داشته باشند، به راحتی حواسشان پرت شود، کاردرمانی با آموزش روش‌هایی برای کنار آمدن و مدیریت احساسات به کودکان با مشکلات پردازش حسی کمک می‌کند.

دست خط یک مهارت مهم برای رشد کودکان است. با این حال، بسیاری از بچه‌ها به دلیل مهارت‌های حرکتی ظریف ضعیف یا مشکلات پردازش حسی با دست‌خط مشکل دارند. یکی از فواید کاردرمانی در منزل برای کودکان بهبود مهارت دست خط است.

بسیاری از کودکان با تاخیر رشد یا اختلال در مهارت های اجتماعی مشکل دارند. آنها ممکن است برای برقراری تماس چشمی، درک فضای شخصی، یا بدانند که چگونه به نوبت برخورد کنند، مشکل داشته باشند.

کاردرمانگران تغییراتی را توصیه می‌کنند که به آسان‌ تر کردن فعالیت‌ های روتین مانند هماهنگی، دست‌ نویسی، نظافت، بازی و تمرکز برای کودکان کمک می‌کند. آنها در جلسه کاردرمانی در منزل تمرین می کنند اما همچنین می توانند تمریناتی را به والدین بدهند تا در طی روز انجام دهند تا به بهبودی کمک کنند.

برخی از کودکان تحریک بیش از حد یا خیلی کم را از طریق حواس خود تجربه می کنند و در تفسیر اطلاعاتی که دریافت می کنند مشکل دارند. کاردرمانگران اطفال به آنها کمک می کنند تا به طور مناسب ورودی های حسی را ادغام کرده و به آنها پاسخ دهند.

مهارت‌های حرکتی مانند گرفتن اشیا و قدرت دست برای رشد و توانایی کودک در استفاده از دست‌هایش ضروری است. کاردرمانگران اطفال با کودکان کار می کنند تا تمریناتی را انجام دهند که به آنها کمک می کند تا فعالیت هایی مانند رنگ آمیزی، بریدن کاغذ با قیچی، بازی با اسباب بازی ها و اشیاء کوچک را انجام دهند.

کودکان با مشکلات پردازش بصری در درک آنچه می بینند مشکل دارند. اگر کودک شما در مواردی مانند تشخیص حروف، کپی کردن اشکال، یافتن اشیا یا خواندن مشکل دارد، جلسات کاردرمانی در منزل می تواند به او کمک کند تا این مهارت ها را تقویت کند.

برخی از کودکان در تعامل اجتماعی، درگیر شدن با همکلاسی ها، خانواده و معلمان و یا سازگاری با محیط های جدید مشکل دارند. به ویژه با رشد کودکان این مهم است که آنها این مهارت ها را یاد بگیرند، بنابراین والدین اغلب از کاردرمانگران کودکان کمک می گیرند تا اهمیت این موارد را از طریق ارزیابی، بازی و مشاهده برجسته کنند.

کاردرمانی به کودکان کمک می کند تا بازی کنند، عملکرد مدرسه خود را بهبود بخشند و به فعالیت های روزانه خود کمک کنند. همچنین عزت نفس و احساس موفقیت آنها را تقویت می کند، بنابراین برای کسانی که به آن نیاز دارند بسیار مهم است!

کاردرمانگران کودکان به کودکان کمک می کنند تا مهارت های اجتماعی خود را با بازی، نقش آفرینی و کار بر روی فعالیت های دیگری که تعامل با دیگران را تشویق می کنند، بهبود بخشند.

کودکانی که با تأخیرها یا اختلالات رشدی دست و پنجه نرم می کنند، معمولاً عزت نفس پایینی دارند و اعتماد به نفس ندارند. کاردرمانی برای تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس کودک با آموزش مهارت های جدید و کمک به موفقیت در فعالیت ها ضروری است.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی در منزل برای کودکان

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی حرکتی کودکان

کاردرمانی جسمی ـ حرکتی

کاردرمانی برای کودک اوتیسم

اختلال پردازش حسی

فهرست