کاردرمانی جسمی ـ حرکتی برای کمک به ایجاد ، بهبود و تقویت مهارت های حرکتی درشت و ظریف توسط متخصصان کاردرمانی ارائه می شود.

مهارت های حرکتی اقداماتی هستند که نیازمند همکاری بین مغز، سیستم عصبی و ماهیچه ها هستند. مهارت های حرکتی درشت شامل حرکات بزرگتر مانند پرتاب و گرفتن توپ، بالا رفتن از پله ها یا پریدن است. در حالی که مهارت های حرکتی ظریف شامل اعمال کوچکتر مانند گرفتن اشیا می باشد.

قدرت، هماهنگی و مهارت ماهیچه های دست ممکن است در دوران نوزادی به درستی رشد نکند و منجر به مشکلاتی در انجام وظایفی شود که به مهارت های حرکتی ظریف و درشت نیاز دارند.

شما می توانید بگویید که در مهارت های حرکتی ظریف مشکلاتی وجود دارد اگر فرزندتان:

 • نسبت به سن خود توانایی گرفتن اجسام با دست را ندارند.
 • دارای مهارت های طراحی، رنگ آمیزی یا نوشتن ضعیف است
 • هنگام تایپ کردن یا استفاده از ماوس در رایانه به سرعت خسته می شود.
 • هنگام استفاده از قیچی مشکل دارد 
 • در انجام کارهایی مانند بستن دکمه ها و بند کفش مشکل دارد.

شما می توانید بگویید که در مهارت های حرکتی درشت مشکلاتی وجود دارد اگر فرزند شما:

 • در رسیدن به نقاط عطف رشد (مانند نشستن، خزیدن، راه رفتن، دویدن و پریدن) تاخیر دارد.
 • سفت حرکت می کند و فاقد حرکت سیال بدن است یا به طور متناوب ظاهری ناجور و دست و پا چلفتی به نظر می رسد.
 • از فعالیت بدنی پرهیز می کند.
 • فقط برای دوره های کوتاه در فعالیت بدنی شرکت می کند (استقامت پایینی دارد).
 • هنگام نشستن یا ایستادن نمی تواند حالت ایستاده خود را حفظ کند.
 • نمی توانند مهارت های مشابهی با همسالان خود انجام دهند (مانند گرفتن، لگد زدن، پریدن و …).
 • در ورزش نسبت به همسالان خود مهارت کمتری دارد.
 • قادر به پیروی از دستورالعمل های چند مرحله ای برای تکمیل یک کار فیزیکی (مثلاً مسیر مانع) نیست.
 • قادر به برنامه ریزی و ترتیب صحیح رویدادها یا مراحل یک فرآیند نیست (مثلاً قبل از پرتاب به جلو گام بردارد).

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) ممکن است با برخی یا همه وظایف ذکر شده در بالا مشکل داشته باشند. یک کاردرمانگر کودکان ممکن است از رویکرد چند حسی برای کمک به کودک شما برای بهبود قدرت عضلانی، پردازش حسی، تعادل و هماهنگی، برنامه ریزی حرکتی (پراکسیس) و موارد دیگر استفاده کند. علاوه بر این، یک کاردرمانگر می تواند به کودک شما کمک کند تا دست خط را در مدرسه بهبود بخشد، که به مهارت های حرکتی ظریف و درشت نیاز دارد. با همکاری با یکی از کاردرمانگران ما، فرزند شما می تواند به ساختن پایه ای برای ادامه یادگیری و همچنین موفقیت تحصیلی و شخصی ادامه دهد.

کاردرمانی جسمی ـ حرکتی

کاردرمانی جسمی ـ حرکتی

مهارت های حرکتی ظریف چیست؟

مهارت های حرکتی ظریف شامل استفاده از ماهیچه های کوچک دست است. از جمله مهارت هایی مانند: گرفتن اشیا، نوشتن، بریدن با قیچی، بستن بند کفش و بستن دکمه ها. این مهارت ها برای مراقبت از خود و مشارکت در فعالیت های مدرسه و خانه مورد نیاز است. از طریق کاردرمانی (OT)، بیماران می توانند این مهارت ها را توسعه داده و بهبود بخشند.

انواع تشخیص ها و شرایط ممکن است بر رشد حرکتی ظریف کودک تأثیر بگذارد، از جمله، اما نه محدود به:

 • اختلال هماهنگی رشدی
 • تولد زودرس
 • اختلال عصبی
 • تأخیر رشد و نقاط عطف تأخیر
 • مشکلات پردازش حسی
 • تون عضلانی غیر طبیعی
 • دیسپراکسی (مشکلات برنامه ریزی حرکتی)

مهارت های حرکتی ظریف به دقت، مهارت و هماهنگی دست ها اشاره دارد. اینها مهارت هایی هستند که به ما امکان می دهند از دستان خود برای دستکاری موادی مانند مداد، ظروف، بست لباس و اشیاء کوچک استفاده کنیم. 

مهارت های حرکتی ظریف بر عملکرد و استفاده از دست در کارهای حرکتی کوچک تاثیر می گذارد. شاید قبلاً اصطلاح مهارت های حرکتی ظریف را شنیده باشید. اگر با کاردرمانی آشنایی دارید، می دانید که فعالیت های حرکتی ظریف بخشی جدایی ناپذیر از مداخلات کاردرمانی جسمی ـ حرکتی هستند. دست ها در اکثر فعالیت هایی که انجام می دهیم نقش مهمی دارند. از نوشتن، بستن، پوشیدن لباس، غذا دادن به خود… بیشتر کارهای روزمره ما شامل استفاده از دستانمان است. بنابراین، هنگامی که کنترل و مهارت حرکتی ظریف بر عملکرد عملکردی تأثیر می گذارد، می تواند دلیلی برای کار بر روی کنترل حرکتی دست ها باشد.

متخصصان کاردرمانی جسمی ـ حرکتی تمام جنبه های مهارت های حرکتی ظریف را در مورد کودکان پوشش می دهند. آن ها رشد حرکتی ظریف، هر یک از جنبه‌های مهارت‌های حرکتی ظریف و فعالیت‌های حرکتی ظریفی را که ریشه در بازی و یادگیری توسعه این مهارت‌های ضروری دست دارند، پوشش می‌دهند.

مهارت‌های حرکتی ظریف حرکات و اعمال دقیق دست‌ها، انگشتان دست و مچ دست هستند که دقت و مهارت حرکت را ممکن می‌سازد. مهارت های حرکتی ظریف را می توان به اجزای حرکتی مختلفی تقسیم کرد که بر توانایی استفاده از دست ها در کارهای کاربردی و استفاده از ابزار تأثیر می گذارد.

مهارت های حرکتی ظریف برای هر کاری که کودک انجام می دهد ضروری است. از بازی، مراقبت از خود، تا مدیریت بست های لباس و رنگ آمیزی، توسعه مهارت های حرکتی برای هر جنبه مورد نیاز است. رشد مهارت های حرکتی ظریف برای گرفتن مداد و دست خط ضروری است. مهارت های حرکتی ظریف بخش بزرگی از یادگیری و روز مدرسه را تشکیل می دهند.

مهارت های حرکتی مانند گرفتن انبر و قدرت دست برای رشد و توانایی کودک در استفاده از دستان خود در حرکات حرکتی کوچک ضروری است.

مهارت های حرکتی ظریف از چندین جزء مهارت های حرکتی با استفاده از انگشتان و دست ها تشکیل شده است. مربوط، و یک قطعه مهم از پازل حرکتی ظریف، ثبات هسته، قدرت و موقعیت موقعیت پروگزیمال، قدرت، و مهارت های حرکتی درشت است. موقعیت رشدی نزدیک، قدرت و ثبات و مهارت های حرکتی، تحرک و هماهنگی دیستال را امکان پذیر می کند.

مهارت های حرکتی ظریف از اجزای حرکتی مختلفی تشکیل شده است. این مناطق فرعی بر تحرک، استفاده از ابزار، دستکاری اشیا، قدرت و استقامت تأثیر می گذارند. این نمونه‌هایی از مهارت‌های حرکتی ظریف برای کارهای روزمره مانند بریدن با قیچی، بستن کفش، بستن دکمه‌ها و زیپ‌ها، رنگ‌آمیزی و نگه داشتن مداد مورد نیاز است.

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی (OT) می تواند به کودکان کمک کند استقلال و عملکرد خود را در طیف گسترده ای از مهارت های مورد نیاز برای زندگی روزمره بهبود بخشند. کاردرمانگران معمولاً با کودکان دارای ناتوانی‌های شناختی و جسمی مختلف و شرایط پزشکی کار می‌کنند و می‌توانند به آنها در بهبود مهارت‌های مراقبت از خود، تعامل اجتماعی، عملکرد در مدرسه یا محل کار (برای کودکان بزرگ‌تر)، مهارت‌های مدیریت پول یا آموزش سفر کمک کنند. یکی دیگر از زمینه های مهم که OT اغلب با کودکان برای بهبود کار می کنند، مهارت های حرکتی درشت است.

مهارت‌های فیزیکی مانند مهارت‌های حرکتی درشت برای حرکت کل بدن انسان حیاتی هستند. این مهارت‌ها عموماً با تکرار و تمرین در دوران بلوغ کودک تکامل می‌یابند، بنابراین تجربه کودکان در موقعیت‌هایی که آنها را قادر می‌سازد آزادانه حرکت کنند و توانایی‌های فیزیکی بدن خود را کشف کنند، حیاتی می‌شود. مهارت های حرکتی درشت بر نواحی اصلی بدن که مسئول عملکردهایی مانند هماهنگی دست و چشم (شامل گرفتن، پرتاب و غیره)، راه رفتن، دویدن، پرش، نشستن و ایستادن هستند، تأثیر می گذارد. همانطور که مشخص است، این حرکات در رشد فیزیکی کودکان ضروری هستند، زیرا معمولاً در عملکردهای روزمره مانند مهارت های اولیه مراقبت از خود مانند لباس پوشیدن، یا وضعیت بدنی و حمایت از بالاتنه نقش دارند. مهارت‌های حرکتی درشت همچنین مستقیماً بر مهارت‌های حرکتی ظریف تأثیر می‌گذارد (به عنوان مثال، قدرت حمایتی کافی از بالاتنه می‌تواند بر توانایی ایستادن روی میز یا حمل کیف مدرسه تأثیر بگذارد) و برای کودکان ضروری است که در مدرسه، خانه یا سایر موارد اجتماعی و اجتماعی به بهترین نحو عمل کنند و درگیر شوند.

کاردرمانی جسمی ـ حرکتی از مجموعه‌ای از استراتژی‌ها استفاده می‌کند که بر حوزه‌های مختلف تمرکز دارند تا به مسائل مربوط به مهارت‌های حرکتی رسیدگی کنند. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استفاده از تمرینات برای تقویت عضلات مرکزی بدن (به عنوان مثال تنه) و بهبود ثبات، مانند کار بر روی استقامت و قدرت، هماهنگی و تعادل، توجه، آگاهی از بدن و فضا، پراکسیس (برنامه ریزی حرکتی).
 • تقویت مدولاسیون حسی برای افزایش توجه و انگیختگی برای تکمیل بهتر فعالیت ها
 • استفاده از رویکرد درجه بندی شده برای شدت و مدت کارها برای ایجاد استقامت و تحمل
 • راهبردهایی برای بهبود توانایی کودک در برنامه ریزی فعالیت ها

برخی از تمرین‌ها و فعالیت‌های فیزیکی رایج که کاردرمانی برای ایجاد مهارت‌های حرکتی درشت استفاده می‌کنند عبارتند از:

 • انجام بازی هایی برای افزایش آگاهی از فضا، حرکت و بدن
 • بالا رفتن از سطوح ناهموار یا ناپایدار (مانند راه رفتن روی اجسام بزرگ) برای بهبود قدرت و تعادل بدن
 • تمرینات تعادلی گرفتن یک شی در حالی که سعی در حفظ تعادل روی یک پا دارد
 • شنا کردن

چگونه بفهمم فرزندم با مهارت های حرکتی درشت مشکل دارد؟

تشخیص نقص در رشد مهارت های حرکتی درشت ممکن است دشوار باشد، زیرا کودکان به طور متفاوتی پیشرفت می کنند، و شدت موضوع ممکن است متفاوت باشد. در زیر برخی از علائم متداول وجود دارد که والدین ممکن است متوجه آنها شوند و نگرانی آنها را افزایش دهد:

 • نقاط عطف رشد با تاخیر مانند توانایی خزیدن، راه رفتن، دویدن یا نشستن مستقل
 • خودداری از انجام بازی یا سایر فعالیت های فیزیکی
 • استقامت ضعیف هنگام درگیر شدن در ورزش یا کارهای بدنی
 • وضعیت نامناسب هنگام نشستن و ایستادن

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای کودک اوتیسم

اختلال پردازش حسی

کاردرمانی برای گردن گرفتن نوزاد

کاردرمانی برای کودکان

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی کودکان بیش فعال

فهرست