لکنت در کودکان معمولاً قبل از 6 سالگی شروع می شود و معمولاً در سه سالگی. برخلاف بسیاری دیگر از اختلالات گفتاری و زبانی در آن سن، پس از یک دوره رشد طبیعی گفتار و زبان شروع می شود. این می تواند شروع لکنت را به ویژه برای والدین ناراحت کننده کند، به خصوص برای یک سوم مواردی که لکنت در یک روز شروع می شود.

وقتی کودک شروع به لکنت می کند، ممکن است برای والدین نگران کننده باشد. اما در بیشتر مواقع جای نگرانی نیست.

لکنت زبان بسیار رایج است. در واقع، با توجه به موسسه ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی، 5 تا 10 درصد از همه کودکان در مقطعی، معمولاً بین 2 تا 6 سالگی، لکنت زبان دارند.

دلایل شروع لکنت برخی از کودکان در حال حاضر کاملاً مشخص نیست. تنها چیزی که مشخص است این است که مشکل زمانی که کودکان مهارت های زبانی خود را توسعه می دهند ظاهر می شود. اما معلوم است که ژنتیک دخیل است و معلوم است که مشکل جسمی است نه روانی. هیچ چیز در مورد سبک فرزندپروری یا محیط خانواده به عنوان عامل لکنت شناخته نشده است. در حال حاضر، به نظر می رسد که یک گرایش ژنتیکی برای داشتن مشکل در پردازش گفتار عصبی است.

مشخص است که بسیاری از کودکانی که قبل از شروع مدرسه شروع به لکنت زبان می کنند، در دوران نوجوانی بدون درمان بهبود می یابند. با این حال، متأسفانه نمی توان پیش بینی کرد که کدام یک از کودکان به این ترتیب بهبود می یابند. علاوه بر این، کمتر از 10 درصد از کودکان در طول سال اول پس از شروع بهبودی می یابند. این بدان معنی است که اگر علائم فوری بهبودی طبیعی را نشان ندهد، درمان در سال های اولیه زندگی ضروری است. 

مداخله زودهنگام برای لکنت در کودکان به سه دلیل ضروری است. اول این که مشخص است کودکان زیر 6 سال که لکنت دارند می توانند از سایر کودکان جریمه های اجتماعی در قالب طعنه و قلدری دریافت کنند. ثانیاً، اگر لکنت تا سال‌های مدرسه ادامه یابد، درمان آن دشوار می‌شود. ثالثاً، اگر لکنت زودهنگام درمان نشود، می تواند در مراحل بعدی زندگی مشکلاتی ایجاد کند.

بهترین توصیه ای که می توان به هر پدر و مادری که فرزندشان شروع به لکنت کرده است این است که فوراً با یک آسیب شناس گفتار و زبان مشورت کند.

انواع لکنت در کودکان

کودکانی که لکنت دارند می دانند چه می خواهند بگویند. آنها به سادگی هنگام گفتن آن به مشکل برمی خورند. سه نوع لکنت وجود دارد:

 • لکنت رشدی. این شایع ترین نوع لکنت است که در کودکان رخ می دهد. همانطور که فرآیندهای گفتار و زبان آنها در حال توسعه است، ممکن است نتوانند خواسته های کلامی را برآورده کنند.
 • لکنت نوروژنیک لکنت نوروژنیک نیز یک اختلال شایع است که از مشکلات سیگنالی بین مغز و اعصاب و عضلات رخ می دهد.
 • لکنت روانی اعتقاد بر این است که لکنت روان‌زا در ناحیه‌ای از مغز که تفکر و استدلال را هدایت می‌کند، سرچشمه می‌گیرد. این نوع لکنت ممکن است در افراد مبتلا به بیماری روانی یا افرادی که استرس یا اضطراب بیش از حد روانی را تجربه کرده اند، رخ دهد.

لکنت رشدی، شایع ترین شکل این اختلال گفتاری، زمانی اتفاق می افتد که کودکان در حال یادگیری مهارت های گفتاری و زبانی هستند. لکنت می تواند به دلیل آسیب مغزی ایجاد شود، اما این اتفاق بسیار کمتر است. برخلاف تصور بسیاری از افراد، به ندرت پیش می آید که لکنت ناشی از عوامل روانی باشد.

به فرزندتان کمک کنید تا لکنت را مدیریت کند

لکنت می تواند باعث ناراحتی و استرس برای کودکان و والدین شود. به همین دلیل است که بهترین راه برای مدیریت لکنت تمرکز نکردن بر آن، بلکه صبور بودن و حمایت است. به عنوان مثال، درمانگران لکنت پیشنهاد می کنند که والدین کودکانی که لکنت دارند، باید این کار را انجام دهند

 • محیط های آرامی را برای گفتگو ایجاد کنید: هر روز زمانی را برای هماهنگی با فرزند خود اختصاص دهید
 • وقتی فرزندتان در حال صحبت است به او نگاه کنید و با علاقه به او گوش دهید. سعی کنید با فرزندتان رو در رو باشید. وقتی صحبت کودک شما پر از دست انداز است، به او بگویید که دارید گوش می دهید یا زمانی برای گوش دادن دارید. حالت مثبت را در چهره خود حفظ کنید.
 • آنچه را که فرزندتان گفته است با سرعت آهسته و آرام صحبت کردن، تکرار یا بازنویسی کنید (آنچه را که او می گوید با کلمات مختلف تکرار کنید).
 • رقابت برای صحبت کردن را کاهش دهید. از همه اعضای خانواده بخواهید که به نوبت در گفتگو باشند. به عنوان مثال سر میز شام به هر فرد فرصت دهید تا بدون وقفه صحبت کند.
 • همه کودکان روزهای آرام و روزهای پرلکنت دارند. تعداد دفعاتی را که فرزندتان نیاز به صحبت کردن یا خواندن با صدای بلند دارد را کاهش دهید، اگر روز پرتنشی دارد. سوالات کمتری بپرسید یا سوالاتی بپرسید که فرزندتان بتواند در چند کلمه به آنها پاسخ دهد. از آنجایی که کودکان ممکن است در هنگام تحت فشار قرار گرفتن برای اجرای دیگران احساس استرس کنند، او را مجبور نکنید جلوی دیگران صحبت کند. در روزهای آرام به فرزندتان فرصت بیشتری برای صحبت بدهید.
 • اگر کودک شما می داند که لکنت دارد یا از لکنت خود ناامید است، به او بگویید که متوجه می شوید. به کودک خود کمک کنید تا احساس خود را در مورد لکنت بیان کند. می توانید بگویید: “گفتنش برایت سخت بود.” یا «تو واقعاً روی آن کلمه تلاش زیادی کردی». یا “بعضی وقت ها من هم روی حرف هایم گیر می کنم.” هنگام صحبت در مورد لکنت، می توانید از کلماتی مانند “سخنان ناهموار”، “لکنت” یا “گیر کردن” استفاده کنید.
 • در برابر وسوسه اینکه خودتان کلمات یا جملات فرزندتان را تمام کنید مقاومت کنید. بگذار تمام کنند
 • بر محتوای پیام به جای نحوه ارائه آن تمرکز کنید.
 • تا جایی که می توانید، لکنت زبان را نادیده بگیرید – اما اگر فرزندتان آن را مطرح کرد یا به نظر می رسد از آن آزار می دهد، باز و پذیرا باشید. تصدیق کنید که این اتفاق می افتد، اما به فرزندتان بگویید که خوب است و او نباید نگران باشد.
 • با تنظیم برنامه های منظم برای فرزندتان عجله های غیر ضروری را کاهش دهید. برای اطمینان از اینکه کودک شما به اندازه کافی استراحت و تغذیه می کند، روال زمان خواب و وعده غذایی را تنظیم و دنبال کنید. کودکانی که لکنت دارند ممکن است زمانی که خسته، مریض یا استرس هستند، بیشتر لکنت کنند.
 • از یک محیط عجولانه اجتناب کنید. سرعت را کم کنید و برنامه ها را خیلی شلوغ نکنید. فشار زمان، صحبت کردن را سخت تر می کند.
 • وقتی فرزندتان لکنت دارد واکنش منفی نشان ندهید . فرزندتان را به خاطر لکنت تنبیه نکنید.ذ  زمانی که کودکتان لکنت زبان دارد عصبانی نشوید.با تمام کردن جملات، قطع کردن، آه کشیدن یا دور شدن، بی تابی نشان ندهید. به فرزندتان نگویید سرعتش را کم کند یا نفس بکشد و دوباره شروع کند. درعوض، به راهبردهای دیگری فکر کنید که به آرامش فرزندتان در هنگام هیجان، عصبانیت، ناامیدی یا ناراحتی کمک می کند.

چه زمانی باید برای لکنت کمک بیشتری دریافت کنید؟

بیشتر لکنت ها در عرض حدود شش ماه خود به خود از بین می روند. به طور کلی، 75 درصد از کودکانی که لکنت دارند به طور کامل متوقف می شوند.

در این شرایط باید با پزشک اطفال یا آسیب شناس گفتار زبان صحبت کنید

 • لکنت بیش از 6 تا 12 ماه ادامه داشته است
 • لکنت بعد از 3 تا 4 سالگی شروع می شود، زیرا ممکن است احتمال ادامه آن را افزایش دهد
 • شدت یا فراوانی لکنت افزایش یافته است
 • سابقه خانوادگی لکنت وجود دارد که در اوایل دوران کودکی ادامه داشته است
 • کودک شما از لکنت ناراحت یا ناامید است.

درمان لکنت در کودکان

کودک شما در سن 3 سالگی قابل درمان است. با این حال، کودکان 4 ساله یا بزرگتر که بیش از 1 سال بدون بهبودی گذرانده اند کمتر درمان می شوند.

اگر کودک شما می داند که لکنت زبان دارد و می بینید که این باعث ناراحتی او می شود، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای تأثیر منفی آن باشد.

لکنت زبان معمولا بین ۲ تا ۵ سالگی شروع می شود. بسیاری از کودکان از آن عبور می کنند. لکنت ممکن است چندین چرخه را طی کند، جایی که شروع می شود، متوقف می شود و دوباره شروع می شود. هر چه کودک شما از زمانی که برای اولین بار لکنت شروع شده مدت بیشتری لکنت داشته باشد، احتمال اینکه فرزند شما بدون درمان بهبود پیدا کند کمتر خواهد بود.

اگر احساس می کنید که کودک شما به درمان نیاز دارد، با یک آسیب شناس زبان و گفتار مشورت کنید.

درمان قطعی لکنت توسط راهکارهایی که متخصص گفتاردرمانی ارائه می دهد امکان پذیر است.

متخصصان گفتاردرمانگر ما خدمات گفتاردرمانی برای درمان لکنت در کودکان را بصورت گفتاردرمانی در منزل ، گفتاردرمانی آنلاین و از راه دور و در کلینیک گفتاردرمانی ارائه می دهند.

بهترین درمان لکنت زبان درمانی است که در زمان مناسب و توسط متخصص گفتاردرمانی لکنت کودکان که دارای تجربه بالا در زمینه درمان لکنت است ارائه شود.

 

مقالات مرتبط :

گفتاردرمانی برای کودکان

گفتاردرمانی لکنت زبان

فهرست