گفتاردرمانی برای کودکان از جمله خدماتی است که توسط متخصصان ما بصورت گفتاردرمانی آنلاین ، گفتاردرمانی در منزل و گفتاردرمانی در کلینیک ارائه می شود.

گفتاردرمانی شامل تکنیک‌ ها و فعالیت‌ هایی است که با هدف بهبود ارتباطات کلی از طریق پرداختن به تأخیرها و اختلالات در زبان بیانی ـ دریافتی، بیان، اختلال حرکتی دهان، آپراکسی گفتار، زبان اجتماعی، روانی (لکنت)، تغذیه و بلع، و مهارت‌های شناختی انجام می‌شود.

متخصصان گفتاردرمانگر ما گفتار درمانی کودکان را برای کودکان در هر سنی ارائه می دهند. آسیب شناسان زبان و گفتار با تجربه ما، از نزدیک با کودک نوپا یا کودک شما کار می کنند تا قبل از ایجاد جلسات درمانی سفارشی بر اساس اهداف گفتاری و زبانی خاص هر کودک، توانایی او در صحبت کردن و درک درست دیگران را ارزیابی کنند.

گفتاردرمانی برای کودکان در چه شرایطی نیاز است؟

کودکان برای اختلالات گفتاری مختلف، لکنت زبان، مشکلات تلفظ کلمات، مشکل در زیر و بم، حجم یا کیفیت گفتار و درک محدود کلمات و معنای آنها درمان می شوند.

برخی از کودکان در کنار هم قرار دادن کلمات یا استفاده از زبان به روشی نامناسب مشکل دارند. برخی دیگر اختلالات حافظه و توجه دارند. برخی از کودکان در بلع، جویدن، سرفه و امتناع غذا مشکل دارند. علاوه بر این، گفتار درمانی ممکن است برای کودکی که به دلیل بیماری یا آسیب دچار اختلال گفتار شده است، ضروری باشد.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا کودک ممکن است به گفتاردرمانی برای کودکان نیاز داشته باشد. اگر متوجه شدید که فرزندتان با همسالان خود یا نقاط عطف رشدی برای سن خود برابری نمی کند، جلسات گفتار درمانی مداوم یا فشرده ممکن است برای کودک شما مفید باشد.

فواید گفتار درمانی برای کودکان چیست؟

گفتار درمانی فواید زیادی برای کودکان دارد، از جمله:

  • بهبود ارتباطات به طوری که آنها بتوانند افکار و احساسات خود را بیان کنند
  • آنها را قادر می سازد تا صحبت کنند تا دیگران بفهمند چه می گویند
  • آنها را برای مدرسه آماده می کند تا بتوانند در یادگیری با سایر کودکان همگام باشند
  • کیفیت صدا را بهبود می بخشد
  • عزت نفس و استقلال را افزایش می دهد

گفتاردرمانی برای کودکان

1. به برقراری ارتباط کمک می کند
ارائه راهی برای ارتباط کودکان بدون صدا برای برقراری ارتباط از طریق ارتباط بدون کمک و/یا کمکی (مثلاً بدون کتاب‌های ارتباطی فناوری، دستگاه‌های ارتباطی با فناوری پایین و متوسط، دستگاه‌های ارتباطی با فناوری پیشرفته و/یا برنامه‌های ارتباطی). گفتار و زبان درمانی فقط در مورد گفتار نیست. زبان را نیز شامل می شود. بسیاری از مردم این تصور اشتباه دارند که گفتار درمانی فقط در مورد گفتار است، اما بسیار بیشتر از این است.

2. به مهارت های اجتماعی کمک می کند
مهارت‌های عمل‌گرایانه و اجتماعی مناسب، یک جزء کلیدی برای تعامل با دیگران در جامعه و زندگی‌شان است. هنگامی که شما گفتار محدودی دارید یا فاقد عملکرد هستید، مهارت های زبانی کاربردی اغلب به طور قابل توجهی به تأخیر می افتد و دچار اختلال می شود. مهارت های اجتماعی را می توان با استفاده از مدل سازی ویدیویی، ایفای نقش، اپلیکیشن های درمانی خاص، داستان های اجتماعی و سایر استراتژی ها و ابزارهای مختلف هدف قرار داد. استفاده از ارتباطات کمکی با این راهبردها برای کار بر روی بهبود این مهارت های اجتماعی جنبه مهم گفتار درمانی است.

3. به خواندن کمک می کند
تأخیر گفتار می تواند باعث مشکلات گوش دادن، خواندن و نوشتن شود. مهارت های خواندن و سواد می تواند به طور قابل توجهی به برقراری ارتباط کمک کند. وقتی بتوانید املا کنید، می توانید آزادانه ارتباط برقرار کنید. آموزش این مهارت های ضروری می تواند کلید برقراری ارتباط بهتر با دیگران باشد.

4. روش های ارتباطی جایگزین را تقویت می کند
گفتاردرمانی برای کودکان روی سایر راهبردهای ارتباطی برای کمک به برقراری ارتباط مانند حرکات، زبان اشاره، تقریب ها، صداها و یا سایر وسایل ارتباطی نیز تمرکز می کند. ما به عنوان انسان با رویکرد ارتباطی کامل ارتباط برقرار می کنیم. ما از طریق گفتار، حالات چهره، حرکات، تماس چشمی، نوشتن، تایپ کردن و بسیاری از اشکال دیگر ارتباط برقرار می کنیم.

آموزش نحوه برقراری ارتباط به روش‌های دیگر علاوه بر یک ابزار رسمی کمک‌رسانی (مثلاً از علامت «حمام»، «خوردن» و «نوشیدن»، ضربه زدن روی شانه‌ی شخص برای جلب توجه او و غیره). همچنین، اگر کودک صداهای خاصی دارد که به طور مداوم استفاده می شود، آنها را معنادار کنید. به عنوان مثال، اگر کودکی می تواند بگوید “ها”، از آن برای “کمک” استفاده کنید. 

5. ناامیدی های ارتباطی را کاهش می دهد
گفتار درمانی به کودکان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی خود را با سایر کودکان و بزرگسالان بهبود بخشند. بر بهبود عضلات گفتار از طریق تمرینات خاص تمرکز دارد. تمرینات گفتاری شامل تکرار صداها و تقلید از گفتاردرمانگر است.

جلسات گفتار درمانی برای کودکان چگونه است؟
گفتار درمانگر در یک جلسه گفتار درمانی با کودک نوپا شرکت می کند. کودکان اغلب یک به یک یا در گروه های کوچک درمان می شوند. فعالیت های زبانی اغلب شامل استفاده از کتاب های تصویری، صحبت کردن و بازی کردن، و استفاده از تکرار برای ایجاد مهارت های زبانی است.

تمرینات صوتی بخش مهمی از گفتاردرمانی برای کودکان هستند. درمانگر اغلب صداها و کلمات حروف را بررسی می کند. درمانگر به کودک نشان می دهد که چگونه کلمه را بگوید یا صدا را تولید کند. آنها حتی ممکن است نحوه حرکت زبان را در هنگام تلفظ کلمات خاص نشان دهند.

گفتاردرمانی برای کودکان شامل بلع درمانی نیز است. درمانگر ممکن است صورت را ماساژ داده و تمرینات زبان، لب و فک را برای تقویت فک انجام دهد. آنها غذا را در دماها و بافت های مختلف معرفی می کنند تا آگاهی کودک را از تفاوت های حسی افزایش دهند. این درمان برای کودکانی است که مشکلات بلع دارند. 

نکاتی برای کمک به رشد گفتار کودک نوپا

چند سال اول زندگی کودکان نوپا ما مهم ترین سال ها در فرآیند یادگیری اوست. 

1. سرعت خود را کاهش دهید
سعی کنید به یاد داشته باشید زمانی که فرصت گفتگو با کودک نوپای خود را پیدا می کنید، سرعت را کاهش دهید. کودکان زبان را در موقعیت های روزمره یاد می گیرند. فعالیت های روتین برخی از بهترین زمان ها برای صحبت با کودک نوپا هستند، زیرا این لحظات بیشترین یادگیری را دارند! فراموش نکنید که سرعت صحبت کردن خود را نیز کاهش دهید، به خصوص اگر کودک شما با رشد گفتار و زبان مشکل دارد.

2. به کودک خود نگاه کنید و در سطح او پایین بیایید
ممکن است از این که چقدر به فرزندتان چیزهایی می گویید در حالی که از یکدیگر دور شده اید تعجب کنید. برای کمک به کودک نوپای خود در یادگیری زبان و ارتباط بهتری، نه تنها باید سرعت خود را کم کنید، بلکه باید هنگام صحبت کردن به کودک خود نیز نگاه کنید و سعی کنید برای رسیدن به سطح او زانو بزنید. این به کودک شما کمک می کند تا روی شما و آنچه می خواهید بگویید تمرکز کند و حواس پرتی اطراف را کاهش دهد.

3. صبر کنید
در زندگی پرمشغله امروزی، زمان مهم است. ما انتظار نتایج سریع را به هر کجا که می رویم. اما کودکان اینگونه زبان نمی آموزند. آنها به کمک ما نیاز دارند و باید صبور باشیم. مطمئن شوید که زمان کافی برای پاسخگویی به شما در اختیار فرزندتان قرار می دهید. شما حتی ممکن است متوجه نباشید، اما گاهی اوقات ما بیش از حد برای آنها کار می کنیم تا اینکه منتظر باشیم ببینیم آیا آنها به تنهایی می توانند این کار را انجام دهند.

4. شمارش را متوقف کنید و ارتباط را شروع کنید
در حالی که آموزش اعداد، شکل ها و رنگ ها به فرزندتان مهم است، شما نمی خواهید در چند سال اول زندگی بیش از حد روی این موضوع تمرکز کنید. البته آنها را حذف نکنید، اما باید آنها را در موقعیت های طبیعی تری قرار دهید. این چند سال اول جذب مغز آنهاست! بنابراین اجازه دهید حروف و اعداد به آرامی خود را در واژگان او در هم بپیچند. ما نمی خواهیم واژگان فرزندمان فقط از این موارد تشکیل شده باشد، بنابراین سعی کنید در مورد هر چیزی که شما و فرزندتان در محیط او می بینید ارتباط برقرار کنید. وقتی فرزندتان به چیزی اشاره می کند، در مورد آن صحبت کنید. سوال بپرسید و منتظر پاسخ آنها باشید. آنچه را که هر دو انجام می دهید را روایت کنید. با آنها صحبت کنید، فقط ABC را نخوانید.

5. در مورد اسباب بازی های کودک تجدید نظر کنید
ما تنها کسانی نیستیم که باید هر روز سر کار برویم. بچه های ما وقتی بازی می کنند سر کار می روند. زمان بازی که البته سرگرم کننده است نیز زمان بسیار مهمی برای یادگیری کودکان است. کودکان در بازی خود زبان را یاد می گیرند و از آن استفاده می کنند، بنابراین داشتن اسباب بازی های خوب مهم است!

اسباب بازی های رنگی روشن را که صحبت می کنند و موسیقی پخش می کنند محدود کنید. این اسباب‌بازی‌ها همه کارها را خودشان انجام می‌دهند تا بچه‌های ما. او اسباب‌بازی‌هایی را پیشنهاد می‌کند که به بسیاری از فرصت‌های بازی باز مانند بلوک و توپ اجازه می‌دهند. یکی از موارد مورد علاقه کودکان تلفن های بازی است، که یک اسباب بازی است که قطعا زبان را تشویق می کند!

مقالات مرتبط :

گفتاردرمانی چیست؟

گفتاردرمانی اتیسم

گفتاردرمانی فلج مغزی

گفتاردرمانی لکنت زبان

فهرست