مزایای بازی درمانی در کودکان اوتیسم

اوتیسم یک اختلال رشدی است که بر توانایی فرد در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران تأثیر می گذارد. با رفتارهای تکراری، مشکلات اجتماعی و ارتباطی و علایق محدود مشخص می شود. کودکان اوتیستیک اغلب در بیان کلامی خود با مشکل مواجه می شوند که می تواند بیان نیازها و خواسته های خود را برای آنها دشوار کند. بازی درمانی نوعی روان درمانی است که از بازی به عنوان وسیله ای برای برقراری ارتباط و درک کودکان، به ویژه آنهایی که در بیان کلامی خود مشکل دارند، استفاده می کند.

بازی راهی را برای کودکان فراهم می‌کند تا ایده‌های جدید را تجربه کنند و احساسات را بدون احساس تهدید یا اضطراب انجام دهند.

یازی ابزار قدرتمندی برای توسعه و اصلاح همه چیز از مهارت‌های حرکتی و هماهنگی گرفته تا ارتباطات، گوش دادن و مهارت‌های اجتماعی برای کودکان اوتیسم است.

بازی درمانی نوعی روان درمانی است که از بازی به عنوان وسیله ای برای برقراری ارتباط و درک کودکان، به ویژه آنهایی که در بیان کلامی خود مشکل دارند، استفاده می کند. بازی راهی را برای کودکان فراهم می‌کند تا ایده‌های جدید را تجربه کنند و احساسات را بدون احساس تهدید یا اضطراب انجام دهند. از طریق بازی، درمانگران می توانند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کنند تا بتوانند با یادگیری مهارت ها به چالش های ناشی از اوتیسم غلبه کنند.

بازی همه چیز در مورد تعامل با دیگران به روشی مشارکتی و رقابتی، برقراری ارتباط با نیازها و خواسته ها، استراتژی، تفسیر مقاصد دیگران و گرفتن نوبت است… به نظر می رسد تمرینی عالی برای کودکی است که در تلاش است این مهارت ها را توسعه دهد.

زیبایی بازی درمانی این است که همیشه نیازی به راهنمایی یک درمانگر حرفه ای نیست. با کمی مربیگری، والدین، خواهران و برادران، دوستان و مراقبان همگی می‌توانند برای به نمایش گذاشتن مزایای درمانی بازی در خانه و زمین بازی تلاش کنند.

بازی درمانی برای اوتیسم یک مداخله موثر و بهترین مداخله ضروری در مدیریت رشد مغز است. هم به کودکان کلامی و هم غیرکلامی کمک می کند تا احساسات و زبان بدن دیگران را درک کنند. بسته به نیازهای هر کودک، یک بازی درمانگر کودک را با استفاده از روش های خاصی راهنمایی می کند تا به او کمک کند تا با مشکلات خود کنار بیاید.

جلسات بازی درمانی معمولاً در یک اتاق امن و راحت انجام می شود. درمانگر بیان آزاد را تشویق می‌کند و به کودکان اجازه می‌دهد تا در انتخاب بازی و تصمیم‌های خود نقش اصلی را داشته باشند. این به کودک کمک می کند تا احساسات خود را به طور سالم بیان کند (بدون عصبانیت)، و همچنین راه های جدید و مطمئن تری برای حل مشکلات خود کشف کند.

تفاوت بین بازی درمانی دستوری و غیر مستقیم چیست؟
بازی درمانی غیر رهنمودی نوع بدون ساختار بازی است. اینجاست که بچه‌ها باید خودشان را با محدودیت‌های کمتری روبرو ببینند و به تنهایی از پس مشکلات برآیند.

بازی درمانی دستوری درست برعکس است. این یک رویکرد هدایت‌شده‌تر است، جایی که والدین یا درمانگر بیشتر و مستقیم‌تر با کودک درگیر می‌شوند و ممکن است پیشنهاداتی ارائه دهند یا سعی کنند جلسه را پیش ببرند.

زمان نشستن روی زمین و سایر سبک های بازی درمانی مورد استفاده در کودکان مبتلا به ASD اغلب از هر دو رویکرد غیر دستوری و دستورالعملی استفاده می کنند. جلسات اغلب با جهت گیری کم یا بدون جهت شروع می شوند و به کودک اجازه می دهند فعالیت اولیه را انتخاب کند. همانطور که جلسه در امتداد حرکت می‌شود، یک درمانگر یا والدین ممکن است کودک را وادار کند که یک اسباب‌بازی جدید انتخاب کند یا درخواستی را مطرح کند یا به نحوی ارتباط برقرار کند، که ماهیت جلسه را بیشتر می‌کند.

بازی درمانی بر نیازهای فردی کودک متمرکز است و هر جلسه متناسب با این نیازها طراحی شده است. رویکردها از جلسه ای به جلسه دیگر و از کودکی به کودک دیگر تنظیم می شوند.

مزایای بازی درمانی در کودکان اوتیسم

  • کودک یاد می گیرد که مکانیزم اسباب‌ بازی یا بازی را درک کند، یعنی می‌خواهد توپ را به جای گذاشتن آن در دهان بغلتد.
  • کودک به طور فعال درمانگر و یا والدین را درگیر می کند
  • نوعی ارتباط دو طرفه حاصل می شود
  • کودک در طول بازی از خواسته ها و نیازهای خود آگاه می شود
  • کودک برای برقراری ارتباط با این خواسته ها و نیازها اشاراتی انجام می دهد که ممکن است به سادگی اشاره به یک اسباب بازی باشد.
  • کودک اگر ناراحت شود خودش را آرام می کند

این اهداف به طرق مختلف در طول جلسه به دست می آیند. ابتدا کودک می تواند جلسه بازی را رهبری کند. والدین و درمانگر روی زمین می‌نشینند و با اسباب‌بازی‌ها و بازی‌هایی که کودک انتخاب می‌کند، بازی می‌کنند، که بسیاری از آنها ممکن است از خانه باشند یا چیزهایی باشند که والدین یا درمانگر می‌دانند کودک از قبل از آن لذت می‌برد. این موارد ممکن است در ابتدای جلسه برای انتخاب کودک قرار داده شده باشد.

کودکان عاشق اسباب‌بازی‌هایی هستند که حرکت می‌کنند، روشن می‌شوند، ارتعاش می‌کنند یا صدا تولید می‌کنند.

همانطور که جلسه ادامه می یابد، درمانگر یا والدین اسباب بازی ها یا فعالیت های جدیدی را به کودک می دهند، شاید اسباب بازی هایی را جایگزین یا اضافه کنند که بازی را پیچیده تر و پویاتر کند. به عنوان مثال، یک جعبه تطبیق شکل ممکن است معرفی شود که در آن کودک بلوک‌هایی با اشکال مختلف را در سوراخ‌های مربوطه قرار می‌دهد، در حالی که قبلاً کودک فقط با بلوک‌های شکل‌های مختلف بازی می‌کرد. این سطح اضافی چالش به سادگی به پیچیدگی مهارتی که کودک قبلاً در آن درگیر بود می افزاید.

آیا می توانم درمان را در خانه انجام دهم؟
شما به عنوان والدین نقش مهمی در بازی درمانی فرزندتان بازی می کنید. نه تنها شما یک شرکت فعال در جلسات بازی درمانی خواهید بود، بلکه بسیاری از والدین تصمیم می گیرند که بازی درمانی را روی فرش های اتاق نشیمن خود انجام دهند و از مزایای بازی درمانی در کودکان اوتیسم بهره ببرند.

بسیاری از بازی‌درمانگران مایلند و می‌توانند با والدین در زمینه آموزش تکنیک‌های بازی درمانی که به راحتی در خانه استفاده می‌شوند، کار کنند. همچنین برنامه های ویدیویی و کتاب های زیادی وجود دارد که به والدین در مورد گزینه های بازی درمانی خانگی کمک می کند.

مهم ترین نکاتی که باید در هنگام مشارکت دادن فرزندتان در بازی درمانی در خانه به خاطر بسپارید این است که…

  • همیشه در کاری که فرزندتان انجام می دهد غرق باشید
  • حتماً در مورد کاری که انجام می‌دهند نظر بدهید، حتی اگر به گفتگو ادامه ندهند
  • سعی کنید از کودک خود به عنوان راهی برای کمک به احساس راحتی و امنیت بیشتر در بازی خود الگوبرداری کنید
  • اقدامات ساده و کوچک را اضافه کنید. اگر با ماشین‌های اسباب‌بازی بازی می‌کنید و فرزندتان در حال رانندگی با ماشین خود است، در مورد علائم رانندگی با کودک خود حرف بزنید.

بازی درمانی می تواند فرصتی فوق العاده برای تعامل با فرزند شما و ایجاد روابط خود و همچنین برای ادامه رشد مهارت های اجتماعی ارزشمند کودک شما باشد.

دیگر مزایای بازی درمانی برای کودکان اوتیسم

بازی درمانی می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا مهارت های اجتماعی و ارتباطی را توسعه دهند، با اضطراب و افسردگی کنار بیایند و بهزیستی کلی آنها را بهبود بخشند. 

انواع مختلفی از بازی درمانی وجود دارد که می تواند برای کودکان اوتیستیک مورد استفاده قرار گیرد. رایج ترین نوع، بازی درمانی رفتاری است که از تقویت مثبت برای تشویق رفتارهای مطلوب استفاده می کند. آموزش مهارت های اجتماعی نوع دیگری از بازی درمانی است که بر کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم تمرکز دارد تا مهارت های اجتماعی مورد نیاز برای تعامل با دیگران را توسعه دهند. انواع دیگر بازی درمانی شامل هنر درمانی و موسیقی درمانی است که از بیان خلاق برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای ابراز وجود استفاده می کنند.

بازی درمانی می تواند یک درمان موثر برای کودکان مبتلا به اوتیسم باشد. می تواند به آنها کمک کند تا مهارت های اجتماعی و ارتباطی را تقویت کنند، اضطراب و افسردگی کمتری را تجربه کنند و در کل کیفیت زندگی آن ها بهبود پیدا می کند. اگر به فکر بازی درمانی برای کودک مبتلا به اوتیسم خود هستید، با متخصصان ما در مرکز توانبخشی کمال بنی اسدی که خدمات توانبخشی را بصورت آنلاین و در منزل ارائه می دهند صحبت کنید تا در مورد انواع مختلف بازی درمانی موجود بیشتر بدانید.

انواع مختلفی از بازی درمانی وجود دارد که می تواند برای کودکان اوتیستیک مورد استفاده قرار گیرد.

رایج ترین نوع، بازی درمانی رفتاری است که از تقویت مثبت برای تشویق رفتارهای مطلوب استفاده می کند. آموزش مهارت های اجتماعی نوع دیگری از بازی درمانی است که بر کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم تمرکز دارد تا مهارت های اجتماعی مورد نیاز برای تعامل با دیگران را توسعه دهند. انواع دیگر بازی درمانی شامل هنر درمانی و موسیقی درمانی است که از بیان خلاق برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای ابراز وجود استفاده می کنند.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین آقای بنی اسدی خدمات تخصصی کاردرمانی آنلاین ، کاردرمانی در منزل و از راه دور ، گفتاردرمانی آنلاین ، گفتاردرمانی در منزل و از راه دور و دیگر خدمات همچون رفتاردرمانی ، روانشناسی کودک و نوجوان ، بازی درمانی و … را در کنار خدمات در کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی ارائه می دهند.

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست