مهارتهای حرکتی ظریف کودک شما به روشی است که او با چشمان خود چیزها را کنترل می‌کند و با دست‌ها و انگشتان خود آنها را دستکاری می‌کند. همچنین به عنوان هماهنگی دست و چشم نیز شناخته می شود.

کارایی مهارت های حرکتی ظریف به طور قابل توجهی بر کیفیت نتیجه کار و همچنین سرعت انجام کار تأثیر می گذارد. مهارت‌های حرکتی ظریف کارآمد نیازمند تعدادی مهارت مستقل برای کار کردن با هم برای دستکاری مناسب جسم یا انجام کار است.

به عنوان مثال، بستن دکمه های پیراهن یک مهارت حرکتی ظریف است، زیرا شامل عضلات کوچک و حرکت بسیار دقیق توسط شما می شود.

یکی از با ارزش ترین مهارتهای حرکتی ظریفی که کودک شما در سال اول یاد می گیرد حرکت گیره است که در آن از انگشت شست و سبابه خود برای گرفتن اشیای کوچک مانند اسباب بازی ها و غذا استفاده می کند.

مهارت‌ های حرکتی ظریف کودک شما در سال اول تغییرات زیادی را تجربه می‌کند، از گرفتن چیزهایی که در دستانش قرار می‌گیرد تا اینکه بتواند آنچه را که می‌خواهد ببیند، دست خود دراز کند و آن را بگیرد.

کودک شما در سالهای اولیه زندگی کاملاً همه چیز را از طریق بازی و اکتشاف یاد می گیرد.

بنابراین بهترین کاری که می توانید برای پرورش رشد مغز و مهارت های فیزیکی آنها انجام دهید این است که آنها را قادر به انجام این کار تا حد امکان کنید.

راه های زیادی وجود دارد که می توانید با کودک خود بازی و سرگرمی کنید که به پرورش آن مهارت های حرکتی ظریف بسیار کمک می کند.

چرا مهارت های حرکتی ظریف مهم هستند؟

مهارت های حرکتی ظریف برای انجام مهارت های روزمره و همچنین مهارت های بازی و تحصیلی ضروری هستند. بدون توانایی انجام این وظایف روزانه، عزت نفس کودک ممکن است آسیب ببیند، عملکرد تحصیلی آنها به خطر بیفتد و گزینه های بازی آنها بسیار محدود باشد.

نقاط عطف مهارتهای حرکتی ظریف

رشد حرکتی ظریف در 0-3 ماهگی
در این ماه های اولیه کودک شما شروع به یادگیری می کند که کنترل اندام های خود را دارد و مجذوب می شود که بتواند دست ها و پاهای خود را حرکت دهد. در این مرحله کودک شما شروع به موارد زیر می کند:

سرشان را به سمت صداها بچرخانند.
در حالی که اشیاء در اتاق حرکت می کنند آن ها را دنبال کند (اگرچه بینایی آنها در چند هفته اول عالی نیست، اما این مهارت با بهبود چشمان آنها توسعه می یابد).
دست ها و پاهای آنها را با هم و همچنین از هم دور کنند.
دست هایشان را به دهانشان بیاورند.
زمانی که روی شکم قرار دارند، سر و شانه‌هایشان را بالا بیاورند.

رشد حرکتی ظریف در 3-6 ماهگی
در این مدت چیزهای زیادی اتفاق می افتد و کودک شما راحت تر می تواند بر مهارت های حرکتی ظریف خود تسلط یابد زیرا ممکن است برای بازی با اسباب بازی های خود بنشیند. مهارت هایی که در این مرحله آموخته می شوند عبارتند از:

رسیدن به سمت اشیاء آویزان و صورت افراد.
اسباب بازی در دست گرفتن و تکان دادن آن.
با انگشتانشان بازی می کنند
دست دراز می کند و با تمام دست یک اسباب بازی را می گیرد.
انتقال اسباب بازی از یک دست به دست دیگر.
کوبیدن یک اسباب بازی روی میز یا زمین.

رشد حرکتی ظریف در 6-9 ماهگی
در این مرحله کودک شما شروع به خوردن غذای جامد می کند. 

در این مرحله از رشد کودک شما یاد می گیرد که:

دو جسم را نگه دارد و آنها را به هم بکوبد.
جسمی مانند قاشق را به دهان آنها بیاورد.
با دستان خود بازی کنند.
برای گرفتن یک شی از یک حرکت بلند با انگشتان خود استفاده کند.
یک اسباب بازی را با تمام دست خود فشار دهد.
کتاب را ورق بزند.

رشد حرکتی ظریف 9-12 ماه
مهارتهای حرکتی ظریف زیر در سه ماه آخر سال اول رشد خواهند کرد، اما به یاد داشته باشید که برخی از نوزادان ممکن است کمی دیرتر این مهارت‌ها را توسعه دهند.

سعی کنید مراقب کارهای کودک خود باشید و اگر در مورد رشد کلی او نگرانی دارید، همیشه با پزشک یا کاردرمانگر کودکخود صحبت کنید. در این مرحله کودک شما یاد می گیرد که:

دکمه ها را فشار دهد.
خودش غذا را بر دهان بگذارد.
وسایل کوچکتری مانند مداد رنگی را بگیرد و نگه دارد.
بر گرفتن پینچر تسلط داشته باشید، جایی که از انگشت شست و سبابه برای برداشتن اشیا استفاده می شود.
اشیای کوچک را در سبد بگذارد.

فعالیت های حرکتی ظریف برای کودکان

بنابراین شما به عنوان والدین چه کاری می توانید انجام دهید تا رشد مهارتهای حرکتی ظریف کودک خود را تشویق کنید؟ خبر خوب این است که فقط شامل بازی و سرگرمی است!

تجربه یادگیری را برای خود و کودکتان لذت بخش کنید، و از این که چقدر این کار را انجام می دهند شگفت زده خواهید شد!

در اینجا برخی از فعالیت‌ها و ایده‌های بازی عالی وجود دارد که می‌توانید با کودک خود انجام دهید که به او کمک می‌کند تا بر مهارت‌های حرکتی ظریف تسلط یابد و هماهنگی دست و چشم خود را در شش ماه اول توسعه دهد.

زمان شکم
بازی کودک در زمان شکم – فعالیت رشد مهارت های حرکتی ظریف برای نوزادان
برخی از نوزادان عاشق زمان شکم هستند، اما بسیاری از آنها وقتی روی شکم خود قرار می گیرند، سر و صدا می کنند و گریه می کنند.

چندین کار وجود دارد که می توانید برای تشویق زمان شکم انجام دهید، و مهم است که این کار را هر روز انجام دهید! زمان شکم نه تنها به مهارت های حرکتی ظریف کودک شما کمک می کند، بلکه به رشد مهارت های حرکتی درشت او نیز کمک می کند.

با جغجغه بازی کنید
هر چیزی که صدا ایجاد کند توجه کودک شما را به خود جلب می کند! در هفته‌های اولیه، سعی کنید جغجغه‌ها را نزدیک صورتشان تکان دهید، زیرا دید آن‌ها در زمان نوزادی بهترین نیست.

از آنها بخواهید که با استفاده از چشمان خود شیء را ردیابی کنند تا آن را دنبال کنند. همانطور که آنها متوجه می شوند که چگونه از بازوها و دست های خود استفاده کنند، شروع به دراز کردن دست خود می کنند تا آنچه را که سر و صدا می کند، بگیرند.

به آنها اسباب بازی هایی با بافت بدهید
اسباب‌بازی‌هایی با بافت‌های مختلف باعث می‌شود کودک شما انگشتان خود را تمرین دهد و بفهمد که چگونه اشیاء مختلف در دستانش احساس متفاوتی دارند.

می‌توانید اسباب‌بازی‌های زیبا را بخرید که از پارچه‌های مختلف به هم دوخته شده‌اند. به دنبال چیزهایی باشید که هنگام لمس کودک صداهای متفاوتی نیز دارند، مانند کاغذ چروک یا اسباب بازی هایی که هنگام فشار دادن صدای جیر جیر می کنند.

برخی از تشک‌های بازی چندین نوع پارچه روی خود دارند تا با حرکت کودک در اطراف تشک، بافت‌های متفاوتی را در حین حرکت حس کنند. این فقط آنها را تشویق می کند که انگشتان و دست ها را به حرکت درآورند.

اشیاء را دور از دسترس کودک نگه دارید
همانطور که کودک شما شروع به کنترل بازوهای خود می کند، اسباب بازی هایی را که به آنها علاقه مند است را دور از دسترس او نگه دارید تا او را تشویق کنید تا دستش را دراز کند و آن را بگیرد.

اشیاء را بین خود و نوزادتان رد کنید
آن را به یک بازی تبدیل کنید! اگر یک توپ کوچک و نرم دارید، می توانید آن را به سمت کودک خود بغلتانید، سپس آن را بردارید و دوباره به سمت او بچرخانید.

آن را به آنها بدهید و سپس آن شی را بخواهید. این همچنین یک راه عالی برای آموزش زبان و ارتباط کلمات با اعمال است.

وقتی جسم به شما بازگردانده می شود مشتاق باشید و کودکتان را تشویق کنید که به تلاش خود ادامه دهد.

با اشکال و اندازه های مختلف اسباب بازی بازی کنید
در این مرحله کودک شما بر مهارت دراز کردن و گرفتن اسباب بازی های خود مسلط خواهد شد و مهارتهای حرکتی ظریف در او در حال تقویت است.

سعی کنید از اشکال و اندازه‌های مختلف اسباب‌بازی در طول زمان بازی استفاده کنید تا ببینند چگونه ممکن است نیاز داشته باشند که چنگ خود را برای اشیاء مختلف تنظیم کنند.

یک مداد یا مداد رنگی به آنها بدهید
اکنون زمان بسیار خوبی برای نشان دادن لذت رنگ آمیزی به کودک است! آنها هنوز آثار هنری بزرگی نخواهند ساخت، اما به آنها نشان دهید که چگونه می توانند از مداد رنگی برای ایجاد علامت روی یک تکه کاغذ استفاده کنند.

آنها از این فعالیت شگفت زده خواهند شد! سعی کنید آنها را روی یک صندلی بلند بنشینید و رنگ های مختلف زیادی به آنها بدهید.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین آقای بنی اسدی خدمات تخصصی کاردرمانی آنلاین ، کاردرمانی در منزل و از راه دور ، گفتاردرمانی آنلاین ، گفتاردرمانی در منزل و از راه دور و دیگر خدمات همچون رفتاردرمانی ، روانشناسی کودک و نوجوان ، بازی درمانی و … را در کنار خدمات در کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی ارائه می دهند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست