کاردرمانی در منزل میرداماد توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران برای کمک به کودکانی که نیازمند خدمات توانبخشی هستند و به دلایلی نمی توانند به کلینیک کاردرمانی دسترسی داشته باشند ارائه می شود.

کاردرمانی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که به کودکانی که به دلیل بیماری و مشکلات مادرزادی ، آسیب دیدگی و یا مشکلات و بیماریهای ذهنی همچون اختلال طیف اوتیسم ، سندرم داون ، اختلالات یادگیری و … نیازمند خدمات توانبخشی ذهنی و جسمی هستند کمک می کند تا به بالاترین سطح استقلال و توانمندی برسند و وابستگی کمتری به والدین داشته باشند.

در مورد کاردرمانی کودکان تمرکز بر امکان مشارکت با بالاترین عملکرد در فعالیت های دوران کودکی مانند بازی و مدرسه و حمایت از رشد و تقویت مهارت‌های دیگر خواهد بود.

کاردرمانی (OT) حرفه ای است که به افراد در طول عمر کمک می کند تا کارهایی را که نیاز دارند و می خواهند انجام دهند تا تا حد امکان عملکردی و مستقل باشند. کاردرمانگران تلاش می کنند تا به افراد کمک کنند تا زندگی خود را به بهترین شکل انجام دهند. در مورد اطفال، درمانگران به کودکان کمک می کنند تا در کارهای روزمره زندگی مستقل شوند، از نظر تحصیلی موفق شوند، مشکلات پردازش حسی را برطرف کنند و موارد دیگر!

متخصصان ما در مرکز کاردرمانی در منزل میرداماد می دانند که چگونه بیماری، آسیب، ناتوانی یا شرایط و رویدادهای چالش برانگیز زندگی می تواند بر توانایی کودک برای رسیدن به سطح بهینه عملکرد در زندگی شخصی و اجتماعی تاثیر منفی بگذارد.

کاردرمانگران ما در بهترین مرکز کاردرمانی کودکان در تهران به کودکان و نوجوانان با هر شرایط جسمی – حرکتی و ذهنی کمک می کنند تا بر چالش‌ها در انجام وظایف یا فعالیت‌های روزمره غلبه کنند و بتواند با حداکثر استقلال به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازند.

کودکان مبتلا به اختلال هماهنگی رشد ، کودکانی که دچار تاخیر رشدی هستند ، کودکانی که به بیماری های مادرزادی مبتلا هستند ، کودکان با سایر اختلالات جسمی ، کودکانی که دچار مشکلات ذهنی و اختلالات یادگیری هستند نیازمند خدمات توانبخشی با کاردرمانی جسمی و ذهنی هستند.

کاردرمانگران به نوزادان، کودکان و نوجوانان کمک می‌کنند رشد کنند، یاد بگیرند، سرگرم شوند، معاشرت کنند و بازی کنند،  تا بتوانند رشد کنند و به پتانسیل کامل خود دست پیدا کنند. تمرکز می تواند روی مراقبت از خود باشد، مانند آماده شدن برای تغذیه خود بطور مستقل یا استفاده از توالت. 

کاردرمانی برای مشکلات حرکتی و هماهنگی بسیار موثر است و به کودکان کمک می کند تا مهارت های حرکتی مربوط به کارهای روزمره مانند نوشتن و لباس پوشیدن را بهبود بخشند.

متخصصان کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین با آموزش مهارت های حرکتی ریز و درشت و برنامه ریزی حرکتی برای کودکان به تقویت هماهنگی و تعادل در کودکان کمک می کنند.

کاردرمانی در منزل میرداماد برای چه کودکانی مناسب است؟

  • کودکانی که دچار مشکلات جسمی و حرکتی مادرزادی هستند مانند فلج مغزی و دیستروفی عضلانی
  • کودکانی که دچار اختلالات طیف اوتیسم ، سندرم داون و دیگر سندرم های ژنتیکی هستند.
  • کودکانی که دچار اختلال یادگیری همچون اختلال خواندن ، اختلال نوشتن ، اختلال ریاضی و … هستند و دچار مشکلات تحصیلی شده اند.
  • کودکانی که تحت جراحی های ارتوپدی قرار گرفته اند.

کاردرمانی در منزل میرداماد که توسط متخصصان ما در بهترین کاردرمانی تهران ارائه می شود به مهارت های حرکتی ، تعادل و هماهنگی در کودکان کمک زیادی می کند.

کاردرمانی در منزل برای کودکان از جهات بسیاری مفید و با اهمیت است : کودکان می توانند از خدمات توانبخشی در منزل و در کنار والدین و دیگر اعضای خانواده خود بهره ببرند بدون اینکه نیاز به خروج از منزل و قرار گرفتن در محیط کلینیک کاردرمانی که ممکن است باعث ایحاد احساس ناراحتی و استرس در کودک شود ، بهره ببرند.

کاردرمانگرها به از بین بردن موانعی که نیازهای عاطفی ، اجتماعی و جسمی فرد را تحت تأثیر قرار می دهند ، کمک می کنند. برای این کار ، آنها از فعالیت های روزمره ، تمرینات و سایر روش های درمانی استفاده می کنند.

کاردرمانی برای کودکان به آن ها کمک می کند تا مهارت های بازی خود را افزایش دهند ، عملکرد تحصیلی خود را بهبود بخشند و در تحصیل نیز به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنند.

فواید کاردرمانی در منزل برای کودکان

1. مهارت های حرکتی درشت را بهبود می بخشد: مهارت های حرکتی درشت شامل عضلات بزرگ بدن می شود که برای  چهار دست و پا رفتن، راه رفتن، پریدن، گرفتن توپ و غیره مهم هستند. تقویت این مهارت ها به کنترل پاسچر و تعادل در کودکان کمک زیادی می کند.

2. مهارت های حرکتی ظریف را بهبود می بخشد: مهارت های حرکتی ظریف آنهایی هستند که به هماهنگی عضلات کوچکتر دست و انگشتان کودک مربوط می شوند. مهارت های حرکتی ظریف برای موفقیت تحصیلی، انجام فعالیت های شخصی و موارد دیگر مهم هستند! متخصصان ما در مرکز کاردرمانی در منزل میرداماد می‌ توانند به بهبود هماهنگی حرکتی ظریف در کودکان کمک کنند تا توانایی کودک در انجام مستقل‌ تر وظایف روزمره افزایش پیدا کند.

3. افزایش استقلال در فعالیت‌ های زندگی روزمره: فعالیت‌ه ای زندگی روزمره آن دسته از فعالیت‌ های روزمره مهم مانند تغذیه، لباس پوشیدن و نظافت هستند. یک متخصص کاردرمانی در منزل می تواند به کودک کمک کند تا روال های زندگی روزمره را با افزایش استقلال و آسان تر تکمیل کند.

4. مشکلات پردازش حسی را برطرف می‌کند: یک متخصص کاردرمانی می‌تواند به کودکان کمک کند ورودی حسی را که دریافت می‌کنند بهتر دریافت کنند و به آن ها پاسخ دهند، چه تحمل انواع بافت لباس‌ ها یا امتحان بافت‌ های غذایی جدید.

5. قدرت و ثبات کلی را افزایش می دهد: قدرت و ثبات تعدادی از آن مهارت های اساسی هستند که برای انجام کارهای روزمره مورد نیاز هستند. با توسعه این مهارت‌های اساسی در خدمات کاردرمانی در منزل که متخصصان ما ارائه می دهند، کودک می‌ تواند فعالیت‌ های حرکتی ظریف و بصری را کامل کند و محیط خود را با سهولت بیشتری کاهش کند.

6. مهارت های اجتماعی و بازی را تقویت می کند: یک کاردرمانگر می تواند مهارت های اجتماعی و بازی کودک را با همسالان خود با کار بر روی بازی عملکردی، نوبت گرفتن، اشتراک گذاری، ابراز احساسات، درک نشانه های اجتماعی و غیره افزایش دهد. 

7. مهارت‌های عملکرد اجرایی را بهبود می‌بخشد: یک متخصص کاردرمانی در منزل می‌ تواند مهار ت‌های عملکرد اجرایی مانند توجه، سازماندهی، شروع، ترتیب‌دهی و حافظه را برای بهبود عملکرد تحصیلی و توانایی تکمیل روتین‌ های روزانه به‌طور مستقل‌ تر بررسی کند.

8. آموزش مراقب و معلم را ارائه می دهد: نه تنها یک متخصص کاردرمانی اطفال با کودک شما کار می کند، بلکه برنامه های آموزشی و خانگی را نیز برای کمک به فرزند شما برای انتقال مهارت های آموخته شده در درمان به خانه و کلاس ارائه می دهد.

9. مهارت های حرکتی ادراکی – بصری را بهبود می بخشد: این مهارت ها شامل توانایی کودک برای سازماندهی و تفسیر ورودی های بصری و معنا بخشیدن به آن می شود. یک متخصص کاردرمانی کودکان می تواند به بهبود مهارت های حرکتی – ادراکی و بینایی کودکان کمک کند، زیرا برای کارهای روزمره مانند دست خط، بازی و خواندن مهم هستند.

10. کمک به استفاده از فناوری کمکی: در خدمات کاردرمانی در منزل، ما گاهی از ابزارهایی برای بهبود یا حفظ عملکرد شخصی استفاده می کنیم و به این ابزارها فناوری کمکی می گوییم! یک کاردرمانگر می تواند به شما کمک کند که ببینید آیا فرزند شما از استفاده از فناوری کمکی سود می برد یا خیر و به شما آموزش می دهد که چگونه از آن به طور مناسب برای کمک به قابلیت های عملکردی فرزندتان استفاده کنید. برخی از نمونه‌های فناوری کمکی عبارتند از قیچی تطبیقی، ظروف تغذیه وزنی، یا وسایل کمکی پانسمان!

کاردرمانی فواید مختلفی را برای کمک به کودکان برای اینکه تا حد امکان عملکردی و مستقل شوند ارائه می دهد. متخصصان کاردرمانی رویکردی کل نگر دارند و خانواده محور هستند. 

نکات پایانی

کودکان می توانند از کاردرمانی بهره ببرند و از آن بهره ببرند زیرا به افزایش مهارت ها و رشد آنها کمک می کند. این نوع درمان برای کمک به رشد کودک در جایی است که یک زندگی عادی ممکن می شود، به علاوه برای برآوردن نیازهای خاص هر کودک فردی است.

بسیاری از کودکان می توانند از دریافت کاردرمانی بهره مند شوند. آنها برای بهره مندی از این نوع درمان نیازی به عقب نماندن از چیزی ندارند. با این حال، اگر فرزند شما در هر نوع رشدی عقب باشد، از مزایای کاردرمانی سفارشی‌ شده نیز سود بیشتری خواهد برد.

کاردرمانی همه انواع مهارت ها را پوشش می دهد و به کودکان اجازه می دهد تا درگیر شوند و در بسیاری از موارد جلوتر از همسالان خود حرکت کنند.

برخی از خدمات کاردرمانی به منظور کمک به کارهای معمول روزانه هستند. این شامل لباس پوشیدن، اقدامات بهداشتی، نوشتن و پردازش اطلاعات است. برخی از کاردرمانی ها برای کمک به پردازش حواس کودکان وجود دارد. این شامل پردازش حس، بو، دیدن، لمس و چشیدن آنها می شود. این برای کودکان در طیف اوتیسم رایج است، زیرا حواس آنها معمولاً بیش از حد حساس است که می تواند انجام کارهای روزانه را دشوارتر کند.

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست