کاردرمانی در منزل کودک فلج مغزی توسط متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای کمال بنی اسدی (بهترین مرکز کاردرمانی در منزل در تهران) ارائه می شود.

یکی از شایع ترین تشخیص های عصبی که متخصصان کاردرمانی با آن کار می کنند، فلج مغزی است. کاردرمانگران با ارائه مداخلات و خدماتی برای رسیدگی به نقص‌ های عملکردی ناشی از این بیماری به بهبود کیفیت زندگی کودکان و بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی کمک می کنند.

فیزیوتراپی (PT)، کاردرمانی (OT) و گفتار درمانی رایج ترین روش های درمانی برای افراد مبتلا به فلج مغزی هستند. درمانگران این رشته ها بسته به مشکل و اهداف درمانی انواع مختلفی از درمان های تخصصی را ارائه می دهند. درمان به کودکان مبتلا به فلج مغزی کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی درشت (حرکات عضلانی بزرگ)، حرکتی ظریف (حرکات ماهیچه‌ای کوچک) و حسی-حرکتی (ادغام کردن استفاده از حواس با حرکت)، ارتباط و مهارت‌های زندگی روزمره را توسعه دهند و یاد بگیرند.

کاردرمانی ، فیزیوتراپی و گفتار درمانی در منزل و آنلاین و یا در کلینیک برای درمان انواع مختلفی از علائم فلج مغزی استفاده می شود. بیش از یک درمان و روش توانبخشی را می توان با هم برای حمایت از رشد کلی استفاده کرد. وقتی صحبت از درمان برای افراد مبتلا به فلج مغزی می شود، تحقیقات مختلفی برای حمایت از استفاده از آنها وجود دارد.

فلج مغزی (CP) گروهی از اختلالات است که بسته به نوع و شدت آن می‌تواند علائم و عوارض مختلفی را به همراه داشته باشد و به عنوان شایع ترین اختلال حرکتی در بین کودکان است.

در فلج مغزی ماهیچه های بدن به دلیل آسیب به مغز ضعیف می شوند که این شرایط منجر به بروز ضعف حرکتی و حتی فلج (در موارد شدید) می شود.

این آسیب در مغز می تواند در طول رشد مغز در رحم یا در اوایل زندگی نوزاد اتفاق بیفتد. مسیرهای عصبی قطع یا آسیب می بینند و باعث اختلال در نحوه ارتباط مغز با ماهیچه های بدن می شوند.

انواع فلج مغزی

 شایع ترین انواع آن فلج مغزی اسپاستیک، آتاکسیک، دیسکینتیک و مختلط است که هرکدام عوارض و علائم مختلفی ایجاد می کنند و به نوعی نیازمند توانبخشی با کاردرمانی در منزل کودک فلج مغزی هستند.

فلج مغزی اسپاستیک- شایع ترین نوع فلج مغزی CP است که در طی آن عضلات اسپاستیک یا سفت و غیرقابل انعطاف هستند. سفتی در عضلات آسیب دیده، یا افزایش تون عضلانی، باعث ایجاد مشکل در حرکت می شود.

کاردرمانی در منزل برای فلج مغزی اسپاستیک
کاردرمانی برای فلج مغزی اسپاستیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مداخلات خودمراقبتی
 • مشارکت در فعالیت های معنادار
 • آموزش ابزارهای تطبیقی
 • مدیریت نیازهای تنظیم حسی و عاطفی
 • تکنیک های جبرانی

فلج مغزی آتاکسیک – منجر به نقص تعادل و هماهنگی می شود. این نوع فلج مغزی منجر به الگوهای غیرعادی راه رفتن، کاهش ایمنی در تحرک، تون عضلانی کم، لرزش و به طور کلی کاهش هماهنگی برای فعالیت های حرکتی ظریف یا درشت می شود.

کاردرمانی در منزل کودک فلج مغزی آتاکسیک
کاردرمانی برای فلج مغزی آتاکسیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اصلاحات محیطی
 • تکنیک های تحمل وزن
 • مراقبت از خود
 • آموزش و تقویت مهارتهای مشارکت در فعالیت های معنادار
 • آموزش ابزارهای تطبیقی
 • تثبیت موقعیت
 • تجهیزات تطبیقی
 • تحرک عملکردی
 • تکنیک های جبرانی

فلج مغزی دیسکینتیک – این نوع فلج مغزی ضعف مختلف ماهیچه ای را توصیف می کند: دیسکینتیک به معنای حرکت کنترل نشده عضله است. افراد مبتلا به سی پی دیسکینتیک ممکن است ماهیچه های خیلی سفت یا شل، حرکات غیرقابل کنترل سریع یا آهسته یا ترکیبی از هر یک از این علائم را داشته باشند. در موارد شدیدتر، این حرکات غیرقابل کنترل اغلب رخ می دهد و در نتیجه نیاز به کمک بیشتری برای فعالیت های روزانه دارد. در موارد خفیف تر، حرکت غیرارادی ممکن است کوچکتر و نادر باشد، بنابراین فرد می تواند مستقل تر باشد.

کاردرمانی برای فلج مغزی دیسکینتیک
کاردرمانی برای فلج مغزی دیسکینتیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مداخلات خودمراقبتی
 • مشارکت در فعالیت های معنادار
 • آموزش ابزارهای تطبیقی
 • موقعیت یابی صحیح برای ایمنی و عملکرد
 • تکنیک های جبرانی

فلج مغزی مختلط – به این معنی که بیش از یک نوع فلج وجود دارد. تشخیص فلج مغزی مختلط زمانی داده می شود که کودک علائم چند نوع فلج مغزی را نشان دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است در نواحی مختلف مغز تفاوت هایی وجود داشته باشد. نوع فلج مغزی مختلط می تواند با طیف وسیع تری از علائم فیزیکی و عصبی تظاهر کند.

کاردرمانی برای فلج مغزی مختلط
کاردرمانی برای فلج مغزی مختلط می تواند شامل موارد زیر باشد:

هر یک از مداخلات کاردرمانی ذکر شده در بالا، بسته به نیازهای خاص فرد و بر اساس علائم.
مهم نیست نوع سی پی، هر مورد متفاوت خواهد بود، زیرا هر کودک با توانایی های منحصر به فرد خود همراه است.

کاردرمانی در منزل کودک فلج مغزی

از آنجایی که هر فرد مبتلا به فلج مغزی از نظر لحن، ماهیچه‌ها، توانایی‌ها، مشکلات، ملاحظات محیطی، محیط خانواده و سایر جنبه‌ها بسیار متفاوت است، هیچ دو طرح درمانی کاملاً مشابه وجود نخواهد داشت.

درمان رشد عصبی (NDT)

NDT یک رویکرد مبتنی بر حرکت است که در کنترل و حرکت کودک نقش دارد. در جدی‌ترین موارد فلج مغزی، یک فرد ممکن است برای اکثر فعالیت‌های روزمره خود به کمک کامل نیاز داشته باشد یا به آن وابسته باشد.

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل برای کودکاندرمانی برای کنترل عضلات و کاهش احتمال انقباضات مفصلی فراهم می کند. اگر یک مفصل به دلیل اسپاستیسیته بالا برای مدت طولانی خم شود، ممکن است استخوان‌های مفصل شروع به جوش خوردن کنند و انقباض مفصل ایجاد شود.

این اغلب در آرنج، لگن و زانو اتفاق می افتد و از حرکت آن مفصل جلوگیری می کند.

به منظور جلوگیری از انقباضات مفصلی، درمانگران می توانند درمان ماهرانه ای مانند NDT را برای اصلاح اسپاستیسیتی و ارتقاء حرکت عملکردی در عضلات آسیب دیده ارائه دهند.

آتل برای فلج مغزی

در موارد خفیف‌تر، کودک مبتلا به CP اسپاستیک ممکن است بتواند اکثر وظایف را به طور مستقل انجام دهد، اما از یک آتل برای هدایت وضعیت اندام فوقانی خود بهره می‌برد.

بسیاری از کودکان مبتلا به فلج مغزی با انگشتان محکم بسته و ساعد پرانتزی مراجعه می کنند. یک آتل شست با بند سوپیناتور می تواند به قرار دادن شست، مچ دست و ساعد در موقعیتی کاربردی تر کمک کند. این آتل معمولاً پیش ساخته است که از پارچه نرمی ساخته شده و با نوار چسب متصل می شود.

اصلاحات محیطی

ایمنی اولویت شماره یک است. کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی ممکن است شامل ارزیابی محیطی برای تحرک ایمن در خانه باشد.

توصیه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد: تشک‌های ضد لغزش، نرده‌های حرفه‌ای نصب شده در حمام/راهروها/پله‌ها، مکان‌های روشنایی و حذف سایر خطرات زمین خوردن بسته به نیازهای منحصربه‌ فرد کودک.

تحمل وزن

کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی شامل فعالیت های تحمل وزن اندام فوقانی است. اینها را می توان در بازوهای آسیب دیده برای کمک به افزایش تون عضلانی در کودک مبتلا به CP آتاکسیک استفاده کرد.

تحمل وزن همچنین می تواند تراکم استخوان را افزایش دهد تا احتمال شکستگی را کاهش دهد. همچنین می‌تواند آگاهی حسی و حس عمقی را بهبود بخشد که اطلاعاتی را در مورد مکان بدن در فضا به مغز ارسال می‌کند.

تجهیزات تطبیقی

ابزارهای تغذیه ممکن است با جبران حرکات لرزان در حین تغذیه، به افزایش استقلال کمک کند.

برای افزایش هماهنگی برای مهارت دست‌نویسی، می‌توان از انواع سازگاری‌ها استفاده کرد.

داشتن حرکات غیرقابل کنترل می تواند بسیار خسته کننده باشد، به خصوص برای بچه های کوچک که نمی دانند چه اتفاقی برای بدنشان می افتد.

تکنیک های جبرانی

بر اساس نیازهای حرکتی منحصر به فرد کودک، کاردرمانی در منزل کودک فلج مغزی ممکن است شامل روش های جایگزین برای انجام فعالیت های کودک تا حد امکان مستقل باشد. یک مثال؛ تمرین کنید و کاربردی ترین ترتیب لباس پوشیدن و درآوردن را شناسایی کنید.

در مرحله بعد آموزش دهید که ابتدا کدام بازو را به آستین بکشند، چه زمانی پیراهن را روی سر خود بکشند، یا چگونه پیراهن را برای طرح حرکتی کارآمد جهت دهی کنند. یک آهنگ، داستان اجتماعی یا کتاب تصویری بسازید تا به کودک و خانواده اش کمک کنید تا یاد بگیرند.

نکته پایانی در مورد کاردرمانی و فلج مغزی

توجه به این نکته مهم است که در حالی که برخی از کودکان مبتلا به فلج مغزی ممکن است دارای نقص های شناختی باشند، اما علامت اصلی این تشخیص نیست. بسیاری از کودکان مبتلا به CP به نقاط عطف شناختی خود می رسند.

تشخیص فلج مغزی به این معنا نیست که فرد نمی تواند مانند همسالان خود یاد بگیرد، ببیند، بشنود و ارتباط برقرار کند. اختلالات تشنجی، کمبودهای ارتباطی، اختلالات تغذیه و بلع، بیماری های مشترک برای افراد مبتلا به فلج مغزی هستند.

یک متخصص کاردرمانی در منزل به توانایی کودک در مراقبت از خود، نحوه بازی و کار یا مهارت های مورد نیاز برای پیمایش روز مدرسه می پردازد. متخصص کاردرمانی می تواند به کودک در بهبود قدرت، تون عضلانی، هماهنگی چشم و دست، مهارت های ادراکی بصری و مهارت های پردازش حسی کمک کند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست