گفتاردرمانی کودک فلج مغزی با هدف کنترل ماهیچه ها برای کنترل آب دهان ، مشکلات جویدن و بلع غذا توسط متخصصان گفتاردرمانی ما در مرکز توانبخشی آنلاین و در منزل آقای کمال بنی اسدی ارائه می شود.

گفتار درمانی نوعی روش درمان و توانبخشی است که به افراد کمک می کند تا مهارت های گفتاری خود را بهبود بخشند تا بتوانند ارتباط موثرتری برقرار کنند. کودکان مبتلا به فلج مغزی اغلب در تکلم دچار مشکلاتی هستند که از خفیف تا شدید متغیر است و می تواند منجر به بروز چالش های عدیده ای در زندگی روزمره آن ها شود.

فلج مغزی طیف وسیعی از اختلالات حرکتی با شدت های مختلف را در بر می گیرد. از آنجایی که همه افراد فلج مغزی را منحصر به فرد تجربه می کنند، افراد از یک برنامه درمانی خاص خود بیشترین سود را خواهند برد.

زبان با درک و انتقال ایده ها در ارتباط است و گفتار به توانایی تولید صدا گفته می شود ، اغلب کودکان مبتلا به فلج مغزی در درک زبان مشکلی ندارند اما گفتار آن ها اغلب دچار ضعف و مشکلاتی است که با خدماتی که متخصصان گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل ما ارائه می شود قابل بهبود است.

متخصصان گفتاردرمانی به بیماران فلج مغزی کمک می کنند تا بر مشکلاتی که بر نحوه استفاده از زبان و گفتار آن ها ایجاد شده غلبه کنند.

توانایی برقراری ارتباط بسیار مهم است و یکی از لذت بخش ترین تجربیات زندگی است. این بخش بزرگی از آنچه ما را به شخصیت ها و افرادی که تبدیل می کنیم، می سازد. این تجربیات ما را شکل می‌دهد و بر ما تأثیر می‌گذارد، و بخشی از تجربه بزرگ‌تر انسانی است. کودکان فلج مغزی که مشکلات ارتباطی دارند ممکن دچار مشکلات عدیده روحی – روانی شوند که کیفیت زندگی آن ها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، با مداخلات مناسب از طرف گفتار درمانگران، می توان با این مسائل برخورد کرد تا به کودک در برقراری ارتباط صحیح کمک کند. گفتاردرمانی کودک فلج مغزی روش های موثر برقراری ارتباط را به کودک آموزش می دهد که در طول زندگی از جمله زندگی روزمره و فعالیت های اجتماعی به او کمک زیادی می کند.

شایع ترین مشکلات گفتاری در مبتلایان به فلج مغزی

مشکلات روانی گفتار – مشکلاتی مانند لکنت، جریان گفتار را دچار اختلال می کنند، ارتباط را دچار مشکل می کنند ، به همین دلیل بیماران دچار مشکلات روحی ناشی از عدم توانایی برقراری ارتباط می شوند.

مشکلات مفصلی – کودکان مبتلا به فلج مغزی ممکن است مشکلاتی در کنترل دهانی-حرکتی داشته باشند ، این شرایط منجر به ناتوانی کودک در ساختن صداها، شکل دادن هجاها و گفتن کلمات دارد. 

مشکلات صدا – مشکلات رزونانس و سایر اختلالات صدا زمانی اتفاق می افتد که بیماران فلج مغزی زیر و بمی نامنظم، کنترل صدا و کیفیت صدای پایین را تجربه می کنند. این شرایط تعامل کودکان را سخت می کند و حتی ممکن است صحبت کردن کودک را دردناک کند. گفتاردرمانی کودک فلج مغزی می تواند به بهبود این مشکلات کمک کند.

مشکلات حرکتی عضلات – اختلال در حرکت عضلاتی که برای تولید گفتار استفاده می شود از عوارض فلج مغزی هستند که می توانند حرف زدن و برقراری ارتباط را دچار مشکل کنند.

اختلال بلع – مشکلات بلع غذا و نوشیدن مایعات نیز از عوارض شایعی است که اغلب مبتلایان به فلج مغزی تجربه می کنند و می تواند منجر به تغذیه ناکافی این کودکان و افزایش احتمال سوء تغذیه شود. گفتاردرمانگران برای کاهش علائم این مشکل، که عموماً شامل خفگی در هنگام خوردن غذا و نوشیدنی، مشکلات تنفسی، سرفه‌های بیش از حد، و تنفس ریوی غذا و مایعات است، به اختلال بلع کمک می‌کنند.

مهارتهای شناختی – پردازش و درک زبان برای برخی از کودکان فلج مغزی با مشکلاتی همراه است و می تواند منجر به بروز اختلال در برقراری ارتباط شود.

مشکلات بیانی گفتار – مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات برای انتقال تفکرات به دیگران نیز از مشکلاتی است که کودکان فلج مغزی تجربه می کنند.

این عوارض گفتاری و تغذیه ای ممکن است به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد، خطر سوء تغذیه، سطوح بالای استرس و مشکلات ارتباطی را افزایش دهد. برای تقویت عضلات حرکتی دهان و بهبود مهارت های ارتباطی و تغذیه، گفتار درمانی ضروری است.

هدف اصلی گفتار درمانی بهبود مهارت های ارتباطی کودک فلج مغزی است. برای انجام این کار، متخصص گفتاردرمانی از نوروپلاستیسیته استفاده می کند.

نوروپلاستیسیته توانایی سیستم عصبی مرکزی برای ایجاد تغییرات انطباقی و سازماندهی مجدد خود بر اساس رفتارهای فرد است. مانند تمام مهارت‌ ها، کلید بهبود، تمرین مداوم است. تمرین مداوم به تحریک مغز کمک می کند و تقاضا برای کار یا حرکت انجام شده را تقویت می کند.

گفتاردرمانگر کودک فلج مغزی مهارت های ارتباطی و تغذیه فرد را ارزیابی می کند و برنامه ای فردی ایجاد می کند که به کنترل بهتر عضلات حرکتی دهان کمک می کند. علاوه بر این، گفتاردرمانگر بررسی می کند که کودک فلج مغزی به میزان مناسبی به چالش کشیده می شود تا او را درگیر و با انگیزه نگه دارد.

گفتاردرمانی کودک فلج مغزی

گفتاردرمانی فواید زیادی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی دارد که علاوه بر بهبود و تقویت تعاملات ارتباطی و اجتماعی به تقویت و بهبود کنترل عضلات صورت و دهان نیز کمک زیادی می کند.

مشکل بلع از مهم ترین عوارض فلج مغزی است که حتی می تواند تهدید کننده زندگی کودکان فلج مغزی شود ، به همین دلیل درمان این مشکل از اهمیت زیادی برخوردار است. مشکلات جویدن و بلع غذا، نق زدن و ناراحتی هنگام تغذیه، سرفه کردن و احساس خفگی در خین غذا خوردن از مهم ترین علائم مشکل بلع در کودکان فلج مغزی هستند. تغذیه نامناسب و ناکافی این کودکان می تواند مشکلاتی همچون هیدراتاسیون و اختلال رشد را به همراه داشته باشد. درمانگران که خدمات گفتاردرمانی کودک فلج مغزی را بصورت گفتاردرمانی در منزل و گفتاردرمانی آنلاین ارائه می دهند ، به بهبود چالش ها و مشکلات بلع غذا در کودکان مبتلا به فلج مغزی کمک زیادی می کنند. 

بهبود مهارت های ارتباطی از دیگر اهدافی است که متخصصان گفتاردرمانی برای کودکان فلج مغزی دنبال می کنند، با بهبود مهارت های گفتاری و اجتماعی کودکان فلج مغزی اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند که می تواند شرایط روحی آن ها را نیز بهبود بخشد.

مهم ترین مزایای گفتاردرمانی برای فلج مغزی

  • افزایش اعتماد به نفس
  • کاهش چالش های مرتبط با تغذیه
  • بهبود مهارت های گفتاری و اجتماعی
  • افزایش استقلال در انجام فعالیت ها
  • افزایش توانایی مشارکت کامل در فعالیت های مدرسه و خانه
  • توسعه روابط بهتر با دوستان، همسالان و خانواده
  • تقویت مهارت های اجتماعی
  •  افزایش توانایی انتقال ایده ها به طور مداوم و موثر
  • بهبود کلی کیفیت زندگی

روشهای گفتاردرمانی کودک فلج مغزی به نتایج ارزیابی کامل کودک توسط درمانگر بستگی دارد. از آنجایی که هر کودک منحصر به فرد است، در طول ارزیابی نیازهای متفاوتی برای او مشخص خواهد شد. نتایج ارزیابی به درمانگر این امکان را می دهد که برنامه ای خاص و منحصر بفرد برای کودک ایجاد کند.

 

مقالات مرتبط :

گفتاردرمانی برای بلع غذا

گفتاردرمانی برای کودکان

گفتاردرمانی فلج مغزی

گفتاردرمانی چیست؟

فهرست