تاخیر در رشد گفتار ممکن است نشانه بسیاری از اختلالات، از جمله عقب ماندگی ذهنی، کاهش شنوایی، اختلال زبان بیانی، محرومیت روانی اجتماعی، اوتیسم، لالی انتخابی، آفازی گیرنده و فلج مغزی باشد.

تأخیر گفتار ممکن است ثانویه به تاخیر بلوغ یا دوزبانگی باشد. آشنایی با عواملی که باید در هنگام گرفتن شرح حال و انجام معاینه فیزیکی به دنبال آنها بود، به پزشکان اجازه می دهد تا تشخیص سریع را انجام دهند. تشخیص به موقع و مداخله زودهنگام با راهکارهای موثر همچون گفتاردرمانی که توسط متخصصان ما بصورت گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل ارائه می شود ممکن است نقایص عاطفی، اجتماعی و شناختی این ناتوانی را کاهش داده و نتیجه را بهبود بخشد.

گفتار عمل حرکتی برقراری ارتباط از طریق بیان بیان کلامی است، در حالی که زبان دانش سیستم نمادی است که برای ارتباطات بین فردی استفاده می شود. به طور کلی، اگر رشد گفتاری کودک به طور قابل توجهی کمتر از حد نرمال برای کودکان باشد، کودک دچار تاخیر گفتاری در نظر گرفته می شود. 

مهارت‌های کودک با تأخیر در گفتار در یک توالی عادی به دست می‌آید، اما با سرعت کمتر از حد معمول.

تاخیر در رشد گفتار یکی از نگرانی های شایع در والدین است که باید به والدین حق داد چراکه تعدادی از مشکلات رشدی همراه با تأخیر شروع گفتار است. علاوه بر این، تأخیر گفتار ممکن است تأثیر قابل توجهی بر زندگی شخصی، اجتماعی، تحصیلی و بعداً شغلی داشته باشد. شناسایی زودهنگام و مداخله مناسب ممکن است از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند.

برای تعیین اینکه آیا کودک تاخیر در گفتار دارد یا خیر، پزشک باید دانش اولیه ای از نقاط عطف گفتار داشته باشد. گفتار معمولی در مراحلی از صدا زدن، غرغر کردن، اکولالیا، اصطلاحات تخصصی، کلمات و ترکیب کلمات و جمله سازی پیشرفت می کند. 

دلایل تاخیر در رشد گفتار

عقب ماندگی ذهنی
عقب ماندگی ذهنی شایع ترین علت تأخیر گفتار است که بیش از 50 درصد موارد را تشکیل می دهد. به طور کلی، هر چه عقب ماندگی ذهنی شدیدتر باشد، اکتساب گفتار ارتباطی کندتر است. رشد گفتار در کودکان عقب مانده ذهنی نسبتاً تاخیر بیشتری نسبت به سایر زمینه های رشد دارد.

در تقریباً 30 تا 40 درصد از کودکان دارای عقب ماندگی ذهنی، حتی پس از بررسی های گسترده نمی توان علت عقب ماندگی را تعیین کرد. علل شناخته شده عقب ماندگی ذهنی شامل نقص های ژنتیکی، عفونت داخل رحمی، نارسایی جفت، درمان دارویی مادر، ضربه به اعصاب مرکزی است. 

از دست دادن شنوایی
شنوایی سالم در چند سال اول زندگی برای رشد زبان و گفتار حیاتی است. از دست دادن شنوایی در مراحل اولیه رشد ممکن است منجر به تاخیر گفتار عمیق شود.

کم شنوایی ممکن است رسانایی یا حسی عصبی باشد. از دست دادن رسانایی معمولاً توسط اوتیت میانی همراه با افیوژن ایجاد می‌شود. چنین کاهش شنوایی متناوب است و به طور متوسط ​​بین 15 تا 20 دسی بل است. 

کاهش شنوایی حسی-عصبی ممکن است ناشی از عفونت داخل رحمی، کرنیکتروس، داروهای اتوتوکسیک، مننژیت باکتریایی، هیپوکسی، خونریزی داخل جمجمه ای، سندرم های خاص (مانند سندرم پندرد، سندرم وااردنبورگ، سندرم آشر) و ناهنجاری های کروموزومی (e.g) باشد. کم شنوایی حسی عصبی معمولاً در فرکانس‌های بالاتر شدیدتر است.

تاخیر بلوغ
تأخیر بلوغ (تاخیر زبان رشدی) یکی از دلایل رایج تاخیر در رشد گفتار است. در این شرایط، تاخیر در بلوغ فرآیند عصبی مرکزی مورد نیاز برای تولید گفتار رخ می دهد. این عارضه در پسران شایع‌تر است و سابقه خانوادگی اغلب وجود دارد. آنها معمولاً تا سن ورود به مدرسه رشد گفتار طبیعی دارند.

اختلال زبان بیانی
کودکان مبتلا به اختلال زبان بیانی (آفازی بیانی رشدی) نمی توانند در سن معمول استفاده از گفتار را توسعه دهند. این کودکان دارای هوش طبیعی، شنوایی نرمال، روابط عاطفی خوب و مهارت های بیان طبیعی هستند. به نظر می رسد نقص اولیه یک اختلال عملکرد مغز است که منجر به ناتوانی در ترجمه ایده ها به گفتار می شود. درک گفتار متناسب با سن کودک است. این کودکان ممکن است از حرکات برای تکمیل بیان کلامی محدود خود استفاده کنند. در حالی که در اواخر شکوفایی در نهایت گفتار طبیعی ایجاد می شود، کودک مبتلا به اختلال زبان بیانی بدون مداخله این کار را انجام نمی دهد. تشخیص این وضعیت در سنین پایین از کودکی که دارای زبان بیانی است گاهی دشوار و حتی غیرممکن است. با این حال، تأخیر بلوغ، نسبت به اختلال زبان بیانی، که تنها درصد کمی از موارد را شامل می‌شود، علت بسیار شایع‌تری برای تاخیر گفتار است. کودک مبتلا به اختلال زبان بیانی در معرض خطر ناتوانی های یادگیری مبتنی بر زبان (نارساخوانی) است. از آنجایی که این اختلال خود اصلاح نمی شود، مداخله فعال ضروری است.

دوزبانگی
یک محیط خانه دو زبانه ممکن است باعث تاخیر موقت در شروع هر دو زبان شود. درک این دو زبان توسط کودک دوزبانه برای یک کودک همسن طبیعی است، اما معمولاً کودک قبل از پنج سالگی به هر دو زبان مسلط می شود.

محرومیت روانی
محرومیت فیزیکی (به عنوان مثال، فقر، مسکن نامناسب، سوء تغذیه) و محرومیت اجتماعی (مثلاً تحریک زبانی ناکافی، غیبت والدین، استرس عاطفی، غفلت از کودک) تأثیر نامطلوبی بر رشد گفتار دارد و یکی از دلایل تاخیر در رشد گفتار است. کودکان آزاردیده که با خانواده‌های خود زندگی می‌کنند، به نظر نمی‌رسد تاخیر گفتاری داشته باشند، مگر اینکه مورد غفلت قرار گیرند. زیرا والدین بدسرپرست بیشتر از سایر والدین کودکان خود را نادیده می‌گیرند و کمتر از وسایل کلامی برای برقراری ارتباط با آنها استفاده می‌کنند و کودکانی که مورد آزار قرار می‌گیرند ریسک بالایی برای افزایش بروز تاخیر گفتاری دارند

اوتیسم
اوتیسم یک اختلال رشدی عصبی است. شروع علائم قبل از رسیدن کودک به سن 36 ماهگی رخ می دهد. اوتیسم با رشد زبانی تاخیری و انحرافی، عدم رشد توانایی برقراری ارتباط با دیگران و رفتارهای غیرطبیعی، از جمله فعالیت های حرکتی تکراری کلیشه ای مشخص می شود. انواع مختلفی از ناهنجاری های گفتاری، مانند اکولالیا و معکوس شدن ضمیر توصیف شده است. گفتار برخی از کودکان اوتیستیک دارای کیفیت آتونیک یا آواز خواندن است. کودکان اوتیستیک به طور کلی در برقراری تماس چشمی، لبخند اجتماعی، پاسخ به در آغوش گرفتن یا استفاده از حرکات برای برقراری ارتباط ناتوان هستند. اوتیسم در پسران سه تا چهار برابر بیشتر از دختران است.

لالی انتخابی
لالی انتخابی (موتیسم) وضعیتی است که در آن کودکان به دلیل عدم تمایل صحبت نمی کنند. به طور معمول، کودکان مبتلا به لالی انتخابی زمانی که به تنهایی، با دوستان خود و گاهی اوقات با والدین خود هستند صحبت می کنند، اما در مدرسه، در موقعیت های عمومی یا با غریبه ها صحبت نمی کنند. این عارضه در دختران بیشتر از پسران رخ می دهد. بخش قابل توجهی از کودکان مبتلا به لالی انتخابی نیز دارای نقص های بیانی یا زبانی هستند.

اساس لالی معمولا آسیب شناسی روانی خانواده است. کودکانی که لالی انتخابی دارند معمولا علائم دیگری از سازگاری ضعیف مانند روابط ضعیف با همسالان یا وابستگی بیش از حد به والدین خود را نشان می دهند. عموماً این کودکان منفی گرا، خجالتی، ترسو و گوشه گیر هستند. این اختلال می تواند ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشد.

آفازی دریافتی
نقص در درک زبان گفتاری مشکل اصلی در آفازی دریافتی است. مشکلات تولید و تاخیر گفتار از این ناتوانی ناشی می شود. کودکان مبتلا به آفازی دریافتی به محرک های شنیداری غیرکلامی پاسخ های طبیعی نشان می دهند. گفتار این کودکان نه تنها با تأخیر، بلکه از نظر بیانی نیز پراکنده، دستوری و نامشخص است. بیشتر کودکان مبتلا به آفازی دریافتی به تدریج زبان مخصوص به خود را به دست می آورند که فقط برای کسانی که با آنها آشنا هستند قابل درک است.

فلج مغزی
تاخیر در گفتار در کودکان فلج مغزی شایع است. تأخیر گفتار اغلب در افراد مبتلا به فلج مغزی آتتوید رخ می دهد. عوامل زیر، به تنهایی یا در ترکیب، ممکن است باعث تأخیر گفتار شوند: از دست دادن شنوایی، ناهماهنگی یا اسپاسم عضلات زبان، عقب ماندگی ذهنی همزمان یا نقص در قشر مغز.

کمک به کودکان برای مدیریت تاخیر در رشد گفتار

مدیریت کودک با تاخیر گفتار باید فردی باشد. تیم درمانی ممکن است شامل پزشک، آسیب شناس گفتار و زبان، شنوایی شناس، روانشناس، کاردرمانگر و مددکار اجتماعی باشد.

متخصص گفتاردرمانی کودکان نقش اساسی در تدوین برنامه های درمانی و اهداف دارد. هدف اولیه ترمیم زبان، آموزش راهبردهایی به کودک برای درک زبان گفتاری و ایجاد رفتار زبانی یا ارتباطی مناسب است. آسیب شناس گفتار و زبان می تواند به والدین کمک کند تا روش های تشویق و تقویت مهارت های ارتباطی کودک را بیاموزند.

در کودکان کم شنوا، اقداماتی مانند سمعک، آموزش شنوایی و آموزش لب خوانی ممکن است نشان داده شود. گاهی اوقات، بازسازی مجرای شنوایی خارجی، بازسازی استخوانچه ای و کاشت حلزون ممکن است ضروری باشد.

روان درمانی برای کودک مبتلا به لالی انتخابی توصیه می شود. همچنین زمانی توصیه می شود که تاخیر گفتار با اضطراب یا افسردگی بی مورد همراه باشد. در کودکان اوتیستیک، با رفتار درمانی که شامل شرطی سازی عمل کننده است، پیشرفت هایی در اکتساب گفتار گزارش شده است.

والدین و مراقبانی که با کودکان با تاخیر گفتار کار می کنند باید از لزوم تنظیم گفتار خود با سطح کودک خاص آگاه شوند. معلمان باید استفاده از آموزش های گروهی کوچک را برای کودکان با تاخیر گفتار در نظر بگیرند.

 

مقالات مرتبط :

دیر حرف زدن کودکان

تمرینات گفتاردرمانی برای اوتیسم

گفتاردرمانی در بلع غذا

گفتاردرمانی برای کودک اوتیسم

گفتاردرمانی برای کودکان

فهرست