دیر نشستن کودک یکی از نگرانی مهم والدینی است که کودک خود را کودک دیگر همسن که می تواند بنشیند ، مقایسه می کنند ، بخصوص در والدینی که فرزند اولشان است.

نقاط عطف کودک شما در سال اول احتمالاً به سرعت در حال گذر هستند. نشستن برای کوچولوی شما بسیار هیجان‌ انگیز است، زیرا دنیای جدیدی از بازی و اکتشاف را باز می‌کند. همچنین زمان غذا خوردن را آسان‌ تر می‌کند و به کودک شما راهی جدید برای مشاهده محیط اطرافش می‌دهد.

ممکن است کودک شما در شش ماهگی با کمک کمی در موقعیت قرار گرفتن بنشیند. نشستن مستقل مهارتی است که بسیاری از نوزادان بین ۷ تا ۹ ماهگی آن را کسب می کنند.

دیر نشستن کودک ممکن است تحت تأثیر عوامل گوناگونی باشد از جمله ضعیف بودن عضلات، فراهم نبودن شرایط محیطی مناسب برای فعالیت کودک (در شرایطی که کودک همیشه روی تخت یا در آغوش والدین است، وجود اختلالات در سیستم عضلانی و یا نارسایی‌های مادرزادی مانند ناهنجاری های رشدی.

نشانه هایی که ممکن است کودک شما برای نشستن آماده باشد عبارتند از :

اگر کودک شما کنترل خوبی بر سر داشته باشد، ممکن است آماده نشستن باشد. سایر حرکات بدن نیز کنترل شده تر و هدفمندتر خواهند بود.

نوزادانی که آماده نشستن هستند نیز به احتمال زیاد هنگام دراز کشیدن رو به پایین خود را به سمت بالا هل می دهند و ممکن است غلت زدن را یاد گرفته باشند.

اگر کودک را به صورت عمودی قرار دهید، ممکن است با نشستن برای مدت کوتاهی شروع کند. در این مرحله اولیه، مهم است که از کودک خود حمایت کنید تا زمین نخورد.

نوزادانی که به نقطه عطف نشستن مستقل نزدیک می شوند، نزدیک به 7 تا 9 ماهگی، احتمالا می توانند در هر دو جهت بغلتند. برخی حتی ممکن است در حال حرکت به جلو و عقب باشند و برای خزیدن آماده شوند. با تمرین کافی، آنها قدرت و اعتماد به نفس پیدا می کنند و در کمترین زمان مانند یک حرفه ای می نشینند.

دیر نشستن کودک زمانی است که کودک پس از ۹ ماهگی نیز نمی تواند بطور مستقل و بدون کمک والدین بنشیند.

نشستن یکی از نقاط عطف حرکتی مهم در تکامل حرکتی نوزادان است که سبب کشش عضلات همسترینگ و اطراف ران می‌شود و کمک می‌کند که عضلات کمر، شکم و ران بتوانند با هم هماهنگ شوند و کار کنند.

نشستن، انجام مهارت‌ های حرکتی دیگر مثل چهار دست و پار رفتن و راه افتادن را تسهیل می‌ کند ، به همین دلیل است کخ تاخیر در یک مرحله از رشد، می تواند سبب تاخیر در سایر مراحل رشد حرکتی دارد.

چه ارتباطی بین روی شکم قرار گرفتن و نشستن وجود دارد؟

زمان شکم عنصر مهمی برای نشستن است. اگر کودک شما دوست ندارد برای مدت طولانی روی شکم خود بازی کند، از چند دقیقه و چند بار در روز شروع کنید. مطمئن شوید که کودک شما به خوبی استراحت کرده و یک پوشک تمیز دارد. روی شکم خود نیز قرار بگیرید تا در سطح چشم کودک خود قرار بگیرید. دیدن صورت شما ممکن است به کودک شما انگیزه دهد که برای مدت طولانی تری در این وضعیت بماند. همچنین می توانید یک آینه روی زمین قرار دهید تا کودک شما بتواند چهره خود را ببیند.

کمک به کودک در یادگیری نشستن

دادن فرصت به کودکتان برای نشستن به صورت مستقل می‌تواند به او کمک کند تا قدرت نشستن مستقل را به دست آورد. نشستن مستقل نیاز به تغییر وزن کنترل شده از چپ، راست، جلو و عقب دارد. این بدان معناست که حرکت در تمام جهات مختلف به قدرت و تمرین زیادی نیاز دارد تا آن را به درستی انجام دهید.

برای کمک به جلوگیری از دیر نشستن کودک به کودک خود تمرین آزمون و خطای زیادی بدهید. نزدیک کودک بمانید، اما به آنها اجازه دهید رویکردهای مختلف و حرکات بدن خود را کشف و آزمایش کنند.

زمان بیشتر روی زمین ممکن است به تقویت این استقلال نسبت به قرار دادن کودک در موقعیت‌ های صندلی مانند صندلی کودک کمک کند. با اسباب‌ بازی‌ های مناسب سن، حداقل 2 یا 3 بار در روز، روی زمین بازی کنید.

کودکتان را روی پاهایتان یا بین پاهایتان روی زمین بنشانید. می‌ توانید برای کودک کتاب بخوانید، آهنگ بخوانید و بازی‌ های حرکتی مختلف را تمرین کنید.

هنگامی که آنها کمی مستقل تر شدند، چند بالش در اطراف کودک قرار دهید و او را برای بازی روی زمین رها کنید.

هنگامی که کودک شما نشسته است، سعی کنید با تمرین انتقال از روی زمین به نشستن، استقلال او را بیشتر تقویت کنید. تمرین به تقویت تمام عضلات مرکزی آنها کمک می کند و به آنها کمک می کند تا در این موقعیت بسیار جدید اعتماد به نفس پیدا کنند. اسباب بازی هایی که در این موقعیت بازی می کنند نیز ممکن است مفید باشند. 

اگر کودک شما تا 9 ماهگی به تنهایی نمی نشیند، با پزشک اطفال یا یک متخصص کاردرمانی کودکان در ارتباط با دیر نشستن کودک خود تماس بگیرید. بهتر است که زودتر اقدام کنید، به خصوص اگر کودک شما نزدیک به 9 ماه است و نمی تواند با حمایت بنشیند. رشد از نوزادی به نوزاد دیگر متفاوت است، اما این ممکن است نشانه ای از تاخیر در مهارت حرکتی درشت باشد.

سایر علائم احتمالی تاخیر رشد حرکتی عبارتند از:

  • عضلات سفت یا خیلی شل
  • عدم کنترل سر و گردن بطور قوی و مانند سایر همسالان
  • عدم تمایل به گرفتن اشیا با دست

آیا کودک من می تواند با خیال راحت از صندلی کودک استفاده کند؟

برای نوزادان 3 تا 9 ماهه یا به محض اینکه کودک بتواند سر خود را بالا بگیرد مناسب است. این از مواد قالب‌ گیری شده ساخته شده است که دور بدن کودک شما را در آغوش می‌گیرد تا از نشستن پشتیبانی کند.

البته باید توجه کنید وقتی کودکان خیلی زود یا برای مدت طولانی در وضعیت نشسته قرار می گیرند، ممکن است در رشد مهارت های آنها اختلال ایجاد کند. به عبارت دیگر، در حالی که کودک شما ممکن است واقعاً بنشیند، اما روی کنترل تنه و سر مانند زمانی که بطور مستقل می نشیند نمی تواند قدرت پیدا کند.

ممکن است بخواهید برای استفاده از صندلی کودک صبر کنید تا کودکتان به نقطه عطف نشستن برسد. به جای حمایت از کودک در سه ماهگی، صبر کنید تا زمانی بین ۶ تا ۸ ماهگی صبر کنید. و به این صندلی به عنوان تنها ابزار کودک برای تمرین تکیه نکنید.

هنگامی که کودک شما به تازگی نحوه نشستن با تکیه گاه را یاد می گیرد، ممکن است بخواهید با او بین پاهای خود بنشینید تا از همه طرف او را حمایت کنید. همچنین می‌ توانید از چند بالش به‌ عنوان تکیه‌ گاه استفاده کنید.

دلایل دیر نشستن کودک

نشستن کودک ارتباط مستقیمی با سیستم اعصاب مرکزی، نخاع و مغز کودک دارد ، به همین دلیل هرگونه مشکل و ضعف در سیستم عضلانی و اندام های کودک می تواند منجر به تاخیر در نشستن شود.

برای نشستن بطور مستقل کودک باید از عضلات قوی برخوردار باشد و قدرت کنترل سر و گردن را بطور کامل بدست آورده باشد و بتواند تعادل بدن خود را در زمان نشستن حفظ کند.

مهمترین دلایل تاخیر در نشستن عبارتند از :

بیماری های مادرزادی: بیماری ها و اختلالات مادرزادی مانند دیستروفی عضلانی و اتیسم می‌تواند در دیر نشستن کودک نقش داشته باشند.

کوتاهی عضله همسترینگ: عضله همسترینگ برای کمک به حفظ تعادل ضروری است و کوتاهی و نقص این عضله می تواند منجر به ضعف در حفظ تعادل و ناتوانی کودک در نشستن بطور صحیح شود.

ناهماهنگی بین عضلات: اگر عضلات نوزاد شما به اندازه کافی قوی باشند اما نتوانند بین یکدیگر برای فعالیت صحیح هماهنگی برقرار کنند می توانند منجر به بروز تاخیر های رشدی از جمله دیر نشستن کودک شوند.

نارس بودن: کودکانی که نارس به دنیا می‌آیند در مقایسه با نوزادانی که بطور کامل در شکم مادر رشد می کنند، اغلب دچار تاخیر در رسیدن به نقاط مهم عطف حرکتی از جمله نشستن هستند.

مشکلات عضلانی: ضعف و آتروفی عضلات در اثر اختلالاتی همچون میوپاتی که همراه با شلی ماهیچه‌ ها است می تواند منجر به تاخیر رشد حرکتی شود.

مشکلات مغزی و نخاعی: مشکلات عصبی، آسیب‌ ها یا بیماری‌های مربوط به دستگاه عصبی مرکزی مانند فلج مغزی کودکان می‌تواند منجر به ناتوانی در نشستن بطور مستقل توسط کودک شود.

بهترین کاردرمانی تهران

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای کمال بنی اسدی خدمات توانبخشی آنلاین و در منزل از جمله کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین را برای کودکان دارای مشکلات جسمی – حرکتی و ذهنی از جمله دیر نشستن کودک ارائه می دهند.

درمانگران ما خدمات تخصصی توانبخشی و کاردرمانی برای کودکان دارای تاخیر رشد ذهنی و جسمی که به هر دلیل امکان مراجعه حضوری به کلینیک های توانبخشی را ندارند ، با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین برای کودکان از مزایای زیادی برخوردار است و امکان بهره مندی کودکان از خدمات درمانی و توانبخشی با کیفیت را در هر نقطه ای از کشور عزیزمان فراهم می کند.

در گذشته بسیاری از کودکان و بزرگسالان به دلیل دوری از مناطق شهری و عدم دسترسی به درمانگران مجرب از درمان مناسب محروم بودند اما امروزه خدمات کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین به این افراد کمک می کند تا از خدمات بهترین کاردرمانی تهران بهره مند شوند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی در منزل پیروزی

تاخیر رشد حرکتی

کاردرمانی اوتیسم در منزل

فواید کاردرمانی آنلاین کودکان

کاردرمانی در منزل فلج مغزی

کاردرمانی در منزل شرق تهران

فهرست