کاردرمانی اوتیسم در منزل توسط متخصصان ما در مرکز توانبخشی اقای بنی اسدی بصورت در کنار کاردرمانی آنلاین و بر اساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می شود.

هدف از کاردرمانی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم کمک به آنها برای دستیابی یا حفظ حداکثر سطح استقلال و توسعه مهارت های زندگی عملی است تا بتوانند با حداکثر پتانسیل خود در محیط خانه و کلاس مشارکت کنند.

مداخلات کاردرمانی و سایر مداخلات توانبخشی همیشه با مشارکت خانواده یا تیم آموزشی فرد و در محیط های طبیعی انجام می شود.

ارزیابی و مداخلات کاردرمانی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم

کاردرمانگر کودک یا فرد جوان را از طریق مشاهده فعالیت های عملکردی در محیط های مختلف از جمله بازی، فعالیت های مدرسه و انجام مهارت های زندگی روزمره مانند لباس پوشیدن ارزیابی می کند.

گاهی اوقات، ارزیابی استاندارد نیز می تواند برای روشن کردن علل مشکلات تجربه شده توسط فرد مورد استفاده قرار گیرد. ارتباط با والدین و سایر متخصصانی که قبلاً در مراقبت از فرد درگیر بوده اند برای موفقیت مداخلات بسیار مهم است. مداخلات همیشه بیمار و خانواده محور هستند و در مواقعی همراه با سایر متخصصان مانند گفتاردرمانگرها و زبان درمانگران، معلمان یا روانشناسان بالینی انجام می شوند.

ارزیابی ها و مداخلات می تواند زمینه های زیر را کشف کند:

 • مشارکت در فعالیت های مولد مدرسه در رابطه با وظایف کاربردی مانند دست خط، استفاده از ابزار و مواد در کلاس درس برای دروس مختلف، استفاده از قیچی، دسترسی به کامپیوتر و سایر تجهیزات فناوری.
 • مهارت های خودمراقبتی و عملکردی مانند تغذیه، لباس پوشیدن، توالت رفتن، کارهای بهداشت عمومی، مشارکت در سایر برنامه های معمول مدرسه و غیره
 • شرکت در فعالیت های اوقات فراغت و بازی، یعنی شرکت در ورزش و بازی، استفاده از وسایل زمین بازی، توسعه مهارت های بازی در محدوده و دوچرخه سواری
 • تفاوت های پردازش حسی، به عنوان مثال کودک درگیر چرخیدن بیش از حد، تکان دادن یا اجتناب از لمس کردن است
 • ارزیابی و تهیه تجهیزات اضافی که ممکن است مشارکت در فعالیت های روزانه را تسهیل کند، مانند کارد و چنگال مناسب، رایانه لپ تاپ با نرم افزار یا برنامه های تخصصی، تجهیزات برای کمک به تنظیم حسی و غیره.

کاردرمانی اوتیسم در منزل

فعالیت های اصلی که در کاردرمانی به آن ها توجه می شود :

 • بازی – بازی با دوستان، کاوش و دستکاری اسباب‌ بازی‌ ها و اشیاء، شرکت در فعالیت‌ های اوقات فراغت.
 • یادگیری – شرکت در فعالیت های مهد کودک یا مدرسه.
 • مراقبت شخصی – خوردن، نوشیدن، خوابیدن، توالت رفتن، بیرون رفتن.

متخصصان کاردرمانی اوتیسم در منزل همچنین به مؤلفه هایی نگاه می کنند که کودکان را قادر می سازد در فعالیت های روزمره شرکت کنند. این شامل:

 • یکپارچگی حسی – نحوه پردازش اطلاعات از بدن و محیط، که از طریق حواس خود دریافت می کنیم، آن را درک می کنیم و از آن برای حضور و شرکت در فعالیت های روزمره استفاده می کنیم.
 • عملکردهای حرکتی درشت – تعادل، هماهنگی، برنامه ریزی و اجرای اقدامات حرکتی مورد نیاز برای درگیر شدن در بازی، یادگیری و مراقبت شخصی.
 • عملکردهای حرکتی ظریف – هماهنگی دوطرفه، هماهنگی دست و چشم، دستکاری و مهارت که کودکان را قادر می سازد در فعالیت های روزمره شرکت کنند.
 • مهارت های بینایی – مهارت های حرکتی چشمی که چگونه از چشمان خود برای عملکرد در فعالیت های مبتنی بر کودک استفاده می کنیم.
 • شناختی – توجه، شروع و برنامه ریزی فعالیت ها، حل مسئله.

رفتارهای حسی را نشان می دهد که بر آنها تأثیر می گذارد:

 • حالت عاطفی
 • توجه و گوش دادن
 • مشارکت در بازی و توسعه روابط
 • مشارکت در فعالیت های خودمراقبتی مانند توالت کردن، خوردن و آشامیدن، لباس پوشیدن

اهداف کاردرمانی برای اتیسم

هدف کاردرمانی توانمند ساختن افراد برای مشارکت در کارهای روزمره، کمک به جامعه و لذت بردن از زندگی است. با توجه به پیچیدگی و تنوع مشکلات در زمینه‌ های عملکردی که افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک می‌ توانند تجربه کنند، تمام مداخلات کاردرمانی باید فردی باشد و بر نیازها، اهداف، ارزش‌ ها و اولویت‌ های آن ها تمرکز کند. همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که والدین یا مراقبان و خانواده ها در برنامه ریزی مداخلات درمانی مشارکت دارند تا نیازهای آنها نیز برآورده شود.

افراد مبتلا به اختلالات طیف اوتیستیک ممکن است چندین رفتار از خود نشان دهند که ممکن است بر توانایی آن ها برای مشارکت در کارهای روزانه تأثیر بگذارد. برای مثال، رفتارها ممکن است شامل اعمال سخت‌ گیری در فعالیت‌ های روزانه و الگوهای بازی باشد. وسواس با علایق خاص؛ مشکلات حرکتی و حسی همه این نوع رفتارها می تواند منجر به مقاومت فرد در برابر هر تغییری در روال یا محیط شود.

متخصصان ما که خدمات کاردرمانی اوتیسم در منزل را ارائه می دهند، تعامل فرد را در کل محیط خود، از جمله خانواده، مدرسه، بازی، و در کنار سایر متخصصان سلامت مشاهده می کنند.

هدف متخصصان کاردرمانی در منزل و یا کاردرمانی آنلاین اتیسم رفع موانعی است که ممکن است افراد برای شرکت در فعالیت های روزانه داشته باشند. آنها یک ارزیابی کامل برای ارزیابی توانایی ها و مشکلات فرد در انجام وظایف روزانه مانند مدرسه، اوقات فراغت، مراقبت شخصی و بازی انجام خواهند داد. این ارزیابی رشد فرد را در مهارت‌ های حرکتی، مهارت‌ های ادراکی، مهارت‌ های ارتباطی و تعاملی، روال‌ ها و عادات ارزیابی می‌کند. والدین یا مراقبان از طریق مصاحبه و پرسشنامه‌ های استاندارد در فرآیند ارزیابی شرکت خواهند کرد، که به کاردرمانگر کمک می‌کند تا درک بهتری از توانایی‌ها، نیازها و اهداف اختلال طیف اوتیستیک به دست آورد.

پس از یک ارزیابی کامل و ارزیابی اولیه، هرگونه مشکلی که فرد با آن مواجه است برجسته شده و سپس یک برنامه درمانی توسط متخصص کاردرمانی اوتیسم در منزب تدوین خواهد شد.

رویکردهای درمانی

برای اینکه کودک بتواند در فعالیت های روزمره شرکت کند، می توان از بسیاری از رویکردهای درمانی استفاده کرد. کاردرمانگران ممکن است راهبردهای فرد و خانواده‌هایشان را برای اصلاح وظایف و یا محیطی که با توانایی‌ های افراد مطابقت دارد ارائه دهند. یا ممکن است در ایجاد برنامه های روزمره برای تسهیل رفتارهای سازگارانه کمک کنند.

یکی از علائمی که افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک ممکن است داشته باشند پاسخ منفی به تحریک حسی است. هدف کاردرمانی درک این موضوع است که چگونه و چه زمانی فرد نسبت به یک تجربه حسی واکنش بدی نشان می دهد و سپس ساختار محیطی را برای به حداقل رساندن این واکنش ها ایجاد می کند. کاردرمانگران از نزدیک با خانواده ها همکاری خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که آنها می توانند وظایف و محیط های خاصی را تطبیق دهند تا کودک کمتر مضطرب شود.

کاردرمانگران همچنین بر روی مراقبت از خود، تغذیه و مشکلات خواب تمرکز خواهند کرد. آنها این وظایف را، در صورت مشکل ساز بودن، تطبیق می دهند تا اطمینان حاصل کنند که فرد تا حد امکان آرام می ماند.

کاردرمانگران همچنین ممکن است محیط مدرسه را برای ارتقای مشارکت فرد در یک محیط کلاس تطبیق دهند. آنها همچنین ممکن است به معلمان در درک تأثیر مشکلات پردازش حسی که می تواند بر عملکرد روزانه منجر شود و روش هایی برای اصلاح کارهایی که انجام می دهند کمک کنند تا مشکلات رفتاری مرتبط را به حداقل برسانند.

یکی دیگر از زمینه هایی که کاردرمانی در منزل می تواند به آن کمک کند، ایجاد مهارت های عمومی است. اغلب کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک انجام وظایف برایشان مشکل است، کاردرمانگران می‌توانند استراتژی‌هایی ارائه دهند که مهارت‌ها را به مراحل قابل کنترل‌تری برای کودک تقسیم کنند، در حالی که کار و محیط را برای حمایت از تکمیل موفقیت‌آمیز ساختار می‌دهند.

متخصصان کاردرمانی اوتیسم در منزل ممکن است ارزیابی ریسک محیط خانه را انجام دهند و سپس تغییراتی را برای اطمینان از ایمنی فرد مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک ارائه دهند.

کاردرمانگران نقش کلیدی را در تیم چند رشته ای در درمان افراد مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم ایفا می کنند. آنها می توانند استراتژی ها و سازگاری هایی را برای کمک به کودک در مشارکت در فعالیت های روزانه با به حداقل رساندن علائم مرتبط ارائه دهند. هر درمان ارائه شده به مشکلات خاص فرد بستگی دارد و برنامه های درمانی باید دائما ارزیابی شوند تا از کارایی و مرتبط بودن آنها اطمینان حاصل شود.

 

مقالات مرتبط :

تحلیل رفتار کاربردی در اوتیسم

کاردرمانی برای کودکان اوتیسم

گفتاردرمانی برای کودک اوتیسم

کاردرمانی در منزل میرداماد

فهرست