مزایای کاردرمانی در منزل برای کودکان

همزمان با رشد و بزرگ شدن کودک، کودک دچار تحولات جسمی، ذهنی و جامعه شناختی زیادی می شود که به او کمک می کند در دنیای واقعی حرکت کند و با دیگران تعامل داشته باشد. سال‌ های اولیه، محور رشد مغز است، زیرا رشد زیادی در این زمان رخ می‌دهد. متأسفانه برخی از کودکان در حد نیاز به این مراحل رشد نمی‌رسند و بلوغ آنها با سایر بچه‌ های هم سن و سالشان همخوانی ندارد. در چنین معضلی، کاردرمانی کودکان در منزل یا کلینیک و با بصورت کاردرمانی آنلاین به کمک آنها می آید.

کاردرمانی (OT) چیست؟

کاردرمانی مجموعه ای از تمرین ها، تکنیک ها و فعالیت هایی است که به کودکان در رشد مهارت ها و اشکال مورد نیاز برای شروع زندگی مستقل کمک می کند. بسیاری از بچه ها برای کارهای روزمره اولیه مانند مسواک زدن، پوشیدن لباس یا فعالیت های مربوط به مدرسه مانند یادداشت کردن آنچه روی تخته سیاه نوشته شده یا استفاده از ابزارهای ساده به کمک زیادی نیاز دارند. پاسخ‌ های حرکتی و گره‌ های حسی آن‌ ها در سطح کودکان دیگر پاسخ نمی‌ دهند و پردازش نمی‌کنند. این باعث می شود که آنها کندتر عمل کنند، اشتباهات بیشتری نسبت به دیگران مرتکب شوند و می تواند بسیار روی کودک تأثیر بگذارد.

با کاردرمانی، کودک شما به تدریج و در طول زمان بیشتر فعالیت ها را به تنهایی انجام می دهد و یکی از مهم مزایای کاردرمانی در منزل برای کودکان کمک به رشد بهتر و کامل تر آن ها است.

چه زمانی یک کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

ممکن است تعجب کنید که “آیا فرزند من برای زندگی کردن به کاردرمانی نیاز دارد؟” برخی از بچه ها ممکن است دیرتر از بقیه شکوفا شوند و ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشند. با این حال، موارد خاصی وجود دارد که ممکن است کاردرمانی برای کودک در نظر گرفته شود:

  • از نقایص مادرزادی رنج می برند
  • مشکلات پردازش دریافت های حسی
  • بلافاصله پس از تولد با صدمات مواجه شده اند
  • ناتوانی در یادگیری آسان چیزهای جدید
  • داشتن آرتریت، اختلالات مرتبط با استخوان یا موارد دیگر
  • اختلالات رشدی مانند اوتیسم یا مشکلات رفتاری
  • دچار سوختگی شدید شده است
  • کودکانی که از سرطان، فلج یا سایر بیماری های ناتوان کننده رنج می برند

مزایای کاردرمانی در منزل برای کودکان

1. رسیدگی به روال روزانه زندگی
برخی از کودکان در انجام فعالیت هایی که در روال روزمره زندگی ضروری هستند با مشکلاتی مواجه می شوند. اینها شامل مسواک زدن، رفتن به توالت، در دست گرفتن مداد برای نوشتن یا کشیدن چیزی، پوشیدن لباس های خود، بستن دکمه های پیراهن و غیره است. اینها فعالیت هایی هستند که بچه ها باید خودشان به طور مستقل انجام دهند. کاردرمانی کودکان در منزل به آنها کمک می کند تا به این استقلال دست یابند.

2. حل مسائل ادراک حسی و فرآیندها
هنگامی که کودکان با اندام های حسی خود مشکل دارند، در دیدن درست چیزها، یافتن صداها بسیار آرام یا خیلی بلند، درک کردن لمس، ناتوانی در تشخیص بوها، داشتن ادراک چشایی متفاوت و غیره با مشکل مواجه می شوند. اینها می تواند منجر به رفتار افراطی در مدرسه یا بی حالی و بی تفاوتی شود. با کاردرمانی، می توان به این کودکان آموزش داد که کنترل حواس خود را بازگردانند و بر اساس آن آنها را ارزیابی کنند.

3. ایجاد امکانات بهتر حرکتی برای کودکان مبتلا به فلج مغزی
فلج مغزی وضعیتی است که تقریباً هر حرکت فیزیکی را بسته به شدت بیماری محدود می کند. بیشتر بچه ها همچنین از دیستروفی در عضلات رنج می برند که باعث ناتوانی در حرکت و استفاده از ویلچر می شود. از آنجایی که زندگی آنها حول محور آن می چرخد، کاردرمانی به آنها کمک می کند تا فعالیت های خود را با آموزش استفاده صحیح از آن پرورش دهند و تنظیمات لازم را برای تبدیل آن به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی خود انجام دهند.

4. کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای برقراری ارتباط و تعامل بهتر یکی دیگر از مزایای کاردرمانی در منزل برای کودکان است.
اگرچه کودکانی که از اختلال پردازش حسی (SPD) رنج می برند ممکن است مبتلا به اوتیسم باشند، اما مشکلات هر دو متفاوت است. کودکان اوتیستیک تمایلاتی شبیه به کودکان مبتلا به SPD نشان می‌دهند، اما برعکس نه. این بچه ها در مکالمه با دیگر افراد مشکل دارند، درگیر بازی نمی شوند و از هر فعالیتی دوری می کنند. رفتار هر کودک باید جداگانه بررسی شود و کاردرمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم در این زمینه کمک زیادی می کند. با پرداختن تنها به مشکلاتی که ضروری هستند، به یک راه حل کلی تبدیل نمی شود و به بچه ها کمک می کند تا زودتر بر مشکلات خود غلبه کنند.

5. تثبیت زندگی کودکان با مشکلات مهارت حرکتی
برخی از کودکان با عضلات اندام و همچنین انگشتان خود مشکل دارند. این می تواند هنگام یادگیری راه رفتن یا دوچرخه سواری و غیره باعث ایجاد مشکل شود. کاردرمانی بر روی این مشکلات به صورت فردی کار می کند و یا به آنها کمک می کند تا با آن سازگار شوند یا حتی شرایط را به طور کلی برطرف کنند.

6. یادگیری مجدد آنچه از قبل می دانند برای کودکان آسیب دیده و پس از سوختگی نیز از مزایای کاردرمانی در منزل برای کودکان است.
این بچه ها ممکن است از همان ابتدا زندگی عادی داشته باشند تا زمانی که یک حادثه آنها را قادر به انجام این کار نمی کند. برای چنین بچه‌هایی، مشکل فراموش کردن چیزهایی است که قبلاً می‌دانستند و آن را به گونه‌ای دیگر انجام می‌دادند. کاردرمانی به آن‌ها کمک می‌کند دیدگاه‌هایی را در درک راه‌ های مختلف انجام فعالیت‌های شناخته شده قبلی پیدا کنند و در آن مهارت پیدا کنند.

تفاوت بین کاردرمانی و فیزیوتراپی

ممکن است کاردرمانی برای کودکان با نیازهای ویژه و فیزیوتراپی برای کودکان دارای معلولیت یکسان به نظر برسد. با این حال، فیزیوتراپی در درجه اول بر کاهش درد، بهبود حرکت فیزیکی و قدرت تمرکز دارد و با اندام ها و مفاصل سروکار دارد. کاردرمانی شامل تمرکز بر مهارت‌های شناختی و ادراک، اختلالات رفتاری و توانایی‌های یادگیری مجدد است.

فعالیت های کاردرمانی در منزل برای کودکان

در اینجا برخی از فعالیت های کاردرمانی که برای کودکان پیشنهاد می شود آورده شده است.

1. فعالیت هایی که کیفیت خواب را بهبود می بخشد
برخی از کودکان در طول شب با مشکل خواب مناسب مواجه هستند. با استفاده از فعالیت هایی مانند حمام قبل از خواب، ماساژ بدن، درمان های مرتبط با شن و آب، اشیاء ویژه ای که اثر صداها و نورها را کاهش می دهند، استفاده از بوهای خاص برای القای خواب، همگی به صورت ترکیبی برای مقابله استفاده می شوند. 

2. فعالیت هایی که به ادغام حواس مختلف کمک می کند
کودکان ممکن است در پاسخ به تمام محرک های محیط با مشکل مواجه شوند. با استفاده از تکنیک هایی که در حضور کودک فشار آرام بخش عمیقی ایجاد می کند، می توان با اینها مبارزه کرد. حتی استفاده از کیسه حبوبات باعث ایجاد لطافت در محیط می شود که بلافاصله همه چیز را آرام می کند. استفاده از توپ های استرس، اسباب بازی های جویدنی، پتوهای نرم نیز کاردرمانی خوبی برای کودک ADHD است.

3. فعالیت هایی که هماهنگی اندام را بهبود می بخشد
برخی از بچه ها ممکن است نتوانند حرکات اندام خود را هماهنگ کنند یا از یک طرف خاص استفاده نکنند. با فعالیت‌های هماهنگی دست و چشم، کودکان تشویق می‌شوند تا از چوب و توپ برای ضربه زدن موفقیت‌آمیز به آن استفاده کنند یا با نشانه گیری خوب توپ را بگیرند. برای بچه هایی که نمی توانند از سمت چپ یا راست بدن به خوبی استفاده کنند، فعالیت های دوطرفه مانند طناب کشیدن، ورز دادن خمیر، استفاده از وردنه و غیره می تواند بسیار مفید باشد.

4. فعالیت هایی که به بهبود ادراک بصری کمک می کند
بسیاری از کودکان در درک اشکال فضاهای سه بعدی مشکل دارند. این را می توان با ساختن اشیایی به شکل گل رس و اجازه دادن به آنها برای بررسی آن انجام داد. پخت کیک در اشکال مختلف الفبا، با استفاده از قالب هایی که با آنها مطابقت دارند، می تواند کمک بیشتری کند. پازل های اره منبت کاری اره مویی در سطح ساده تر می توانند در این زمینه معجزه کنند.

5. فعالیت هایی که بر اساس مهارت های حرکتی ایجاد می شوند
اگر کودک در استفاده صحیح از دست یا پا مشکل داشته باشد، بسیاری از تمرینات بر روی پیچاندن مچ دست، خم کردن انگشتان دست و غیره متمرکز است. می توان از قیچی مخصوص کمک کرد تا کاغذ را به درستی برش دهد. برای مشکلات مربوط به حرکت، انجام شنای تحت نظارت یا حفظ تعادل هنگام راه رفتن روی یک سکوی نازک نیز می تواند مفید باشد.

6. فعالیت هایی که تفکر شناختی را تشویق می کنند
این بچه ها برای امتحان کردن چیزها به روشی متفاوت نیاز به تشویق دارند. این کار را می‌توان با اجازه دادن به آن‌ ها برای استفاده از ابزارهای جایگزین یا انجام فعالیت‌ های مرتبط با صنایع دستی که به مهارت‌ های بصری و همچنین بهبود اندام کمک می‌ کند، به دست آورد.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی در منزل میرداماد

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست