مزایای گفتاردرمانی آنلاین

ارتباط یکی از حیاتی ترین مهارت های ما در طول زندگی است. گفتار درمانی می تواند به کودکان کمک کند تا به نقاط عطف ارتباطی متناسب با سن خود برسند. افکار، احساسات و عقاید خود را به وضوح بیان کنند. درک زبان دیگران؛ و از نظر اجتماعی توسعه یابد. همچنین به موفقیت تحصیلی و رفاه عاطفی آنها کمک می کند. به علاوه خیلی بیشتر!

بر اساس آمارها بین ۵ تا ۱۰ درصد از کودکان دارای اختلالات ارتباطی هستند و اکثر آنها مشکلاتی را در ارتباط با توانایی های گفتاری و زبانی خود تجربه می کنند. مشکلات خاصی که کودکان با آن روبرو هستند می تواند بسیار متفاوت باشد، از مشکلات لکنت زبان، تاخیر در گفتار، تلفظ صداها و حروف، خواندن و آمادگی خواندن، درک زبان، مهارت های اجتماعی، اختلالات صوتی و غیره.

اختلالات گفتار و زبان می تواند از خفیف تا عمیق با طیف وسیعی در بین آنها متغیر باشد. از آنجایی که ارتباطات و توانایی های اجتماعی برای وجود ما بسیار حیاتی هستند، یک وقفه می تواند این پتانسیل را ایجاد کند که افراد احساس انزوا کنند. این اختلالات ممکن است اثرات منفی بر سلامت اجتماعی-عاطفی کودک یا بزرگسال در بسیاری از جنبه‌ های زندگی روزمره به همراه داشته باشد. بنابراین، توصیه می شود به محض شناسایی مشکل، به دنبال درمان برای اختلال ارتباط باشید و از مزایای گفتاردرمانی آنلاین بهره مند شوید.

اولین قدم، برنامه ریزی ارزیابی با گفتار درمانگر است. آنها رشد ارتباطی فرزند شما را ارزیابی می کنند و توصیه های حرفه ای در مورد اینکه آیا فرزند شما می تواند از گفتار درمانی بهره مند شود یا خیر، ارائه می کنند.

کودک از چه سنی می تواند گفتار درمانی را شروع کند؟

حداقل سن وجود ندارد. مهارت های ارتباطی از دوران نوزادی شروع به رشد می کند. ایجاد مهارت های زبانی قوی در کودکان بسیار خردسال می تواند پایه و اساس مهارت های ارتباطی و سوادآموزی قوی را در آینده ایجاد کند. گفتار درمانی به ویژه برای کودکانی که به نقاط عطف ارتباطی مناسب سن خود نمی رسند، یا مشکلاتی مانند لکنت زبان یا لجبازی را تجربه می کنند، مهم است. از آنجایی که الگوهای گفتار و زبان با گذشت زمان ریشه دوانده‌تر می‌شوند، هر چه زودتر بتوان خطاهای گفتاری را اصلاح کرد، احتمالاً نتایج بهتری حاصل می‌شود.

در حالی که گفتار درمانی در گذشته فقط بطور حضوری ارائه می شد و احتیاج به حضور فرزند شما در یک کلینیک گفتاردرمانی داشت ، اکنون و با پیشرفتهایی که در زمینه تکنولوژی رخ داده و بخصوص بعد از همه گیری کرونا گفتاردرمانی آنلاین بطور چشمگیری مورد توجه قرار گرفته است.

به دلیل مزایای گفتاردرمانی آنلاین ، امروزه خانواده های بیشتری برای بهره مندی از خدمات گفتاردرمانی برای خود و فرزندشان ، گفتاردرمانی آنلاین را به حضور در کلینیک گفتاردرمانی ترجیح می دهند و با گفتار درمانگر خود از طریق چت ویدیویی با کلیک ساده یک دکمه ارتباط برقرار می کنند. در حالی که گفتار درمانی آنلاین پیش از کووید-19 به سرعت در حال رشد بود، این بیماری همه گیر باعث محبوبیت بیشتر آن شده است.

مزایای گفتاردرمانی آنلاین

گفتار درمانی آنلاین اگرچه ممکن است واضح به نظر برسد، تنها تفاوت واقعی بین گفتار درمانی آنلاین با درمان حضوری، نحوه ارائه آن است. شما و فرزندتان همچنان با یک گفتاردرمانگر با تجربه برای ارزیابی و تشخیص نیازهای گفتار و زبان او کار می کنید، و گفتار درمانگر شما همچنان یک برنامه درمانی فردی طراحی شده برای کمک به فرزندانتان برای رسیدن به اهداف ارتباطی خود ایجاد و اعمال می کند. در حالی که برخی از مسائل وجود دارد که نیاز به رویکرد عملی تر و فشرده تر برای درمان دارند، اکثر چالش های ارتباطی می توانند به طور موثر به صورت آنلاین ارائه شوند.

در حالی که گفتار درمانی آنلاین نوید ارزان‌ تر و راحت‌ تر کردن خدمات و همچنین گسترش دسترسی به افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌ کنند را می‌ دهد، در نهایت باید بر اساس اثربخشی این روش ارائه قضاوت کرد. خوشبختانه تحقیقات گسترده ای انجام شده است که دقیقا همین سوال را مورد بررسی قرار داده است.

طبق مطالعات انجام شده گزارش‌ های پیشرفت دانش‌ آموزان نشان داد که کودکان در طول مطالعه هر کدام از روش‌ های درمانی مورد استفاده قرار گرفتند، پیشرفت مشابهی داشتند.

مزایای گفتاردرمانی آنلاین

کاهش هزینه ها (هم برای بیمار و هم برای گفتاردرمانگر) یکی از مهم ترین مزایای گفتار درمانی آنلاین است.

دسترسی راحت و بی دردسر به خدمات گفتاردرمانی در هر مکان و زمان یکی از دیگر مزایای آن است. (همه ما زندگی پرمشغله‌ ای داریم و یافتن زمانی برای بردن بچه‌ هایمان به کلینیک و اتلاف وقت در اتاق انتظار امکان‌ پذیر نیست. با گفتار درمانی آنلاین برای کودکان، تمام این زمان‌های تلف شده را دور می‌زنید و بلافاصله از آسایش خانه و در زمانی که راحت‌ تر است، چه صبح‌ها، چه عصرها یا حتی آخر هفته ها، با درمانگر خود ارتباط برقرار کنید.

گفتار درمانی آنلاین برای کودکان به اندازه درمان حضوری در کمک به کودکان برای بهبود توانایی های گفتاری و زبانی خود مؤثر است. کسانی که به دنبال جایگزین‌های راحت‌تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر برای گفتار درمانی حضوری هستند، ممکن است بخواهند آن را بیشتر بررسی کنند و ببینند آیا برای خانواده‌شان مناسب است یا خیر.

از دیگر مزایای گفتاردرمانی آنلاین این است که شواهد و تحقیقات نشان می‌ دهد که وقتی والدین در جلسات گفتار درمانی آنلاین فرزندشان مشارکت می‌کنند، پیشرفت بهتری در جهت اهداف ارتباطی خود می‌ کنند. هنگامی که گفتار درمانی به صورت مجازی ارائه می شود، شما این فرصت را دارید که در کنار فرزند خود بنشینید و تا زمانی که درمانگر تمرینات را ارائه می دهد، همراه باشید. این بدان معناست که نه تنها می‌توانید در کنار فرزند خود باشید، بلکه می‌ توانید بسیاری از نکات آموخته‌ شده در طول جلسه را یاد بگیرید و آنها را در زندگی روزمره فرزندتان بگنجانید.

جلسات گفتاردرمانی آنلاین چگونه است؟

مدت زمان گفتار درمانی برای هر فردی متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. این شامل نوع اختلال گفتار یا چالش ارتباطی، دفعات جلسات گفتار درمانی، تعداد دفعاتی که شما و فرزندتان مهارت های آموزش داده شده در گفتار درمانی را در خانه تمرین می کنید، سن فرزندتان، هر گونه بیماری زمینه ای و غیره را شامل می شود.

بیشتر کودکان گفتار درمانی آنلاین را دوست دارند! بسیاری با یادگیری آنلاین توجه بیشتری می کنند و تعامل تمرینات و ارتباطات آنلاین را ترجیح می دهند. به علاوه، راهبردهای مؤثر بسیاری وجود دارد که گفتاردرمانگران برای تعامل آنلاین کودکان از آنها استفاده می کنند.

هنگامی که والدین به طور فعال در مراقبت از کودک خود مشارکت می کنند، منجر به پیشرفت سریعتر می شود. درمانگران ما مستقیماً با مراقبین کار می کنند تا تکنیک ها و استراتژی هایی را به آنها آموزش دهند که می توانند در زندگی روزمره کودک خود از آنها استفاده کنند.

متخصصان گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل بطور دائم تمرینات کودک و پیشرفت های او را ارزیابی می کنند و در صورت لزوم با ایجاد تغییراتی در برنامه درمانی به کودک کمک می کنند تا در سریع ترین زمان ممکن پیشرفت کند. صرف نظر از اهداف شما، گفتار درمانگر شما همیشه فعالیت های تمرینی را  بین جلسات ارائه می دهد.

اگر در مورد رشد ارتباط کودک نوپا یا پیش دبستانی خود نگرانی دارید، گفتار درمانی آنلاین را امتحان کنید. تحقیقات نشان می دهد که مداخله زودهنگام زمانی که مشکوک به تاخیر گفتاری یا زبانی وجود دارد، نتایج را برای کودک بهبود می بخشد. و با یادگیری بهترین راه‌ های تعامل با فرزندتان برای ترویج یادگیری اولیه و توسعه ارتباطات، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

 

مقالات مرتبط :

دیر حرف زدن کودک ۳ ساله

لکنت کودکان

دلایل حرف نزدن کودک

گفتاردرمانی بلع غذا

گفتاردرمانی کودک فلج مغزی

اختلالات صدای گفتار

بهترین گفتاردرمانی تهران

فهرست