دیر حرف زدن کودک ۳ ساله یکی از نگرانی های رایج والدینی است که کودک ۳ ساله آن ها نمی تواند مانند سایر همسالان حرف بزند.

اگر والدین یا مراقب یک کودک نوپا بزرگتر هستید و آنها هنوز صحبت نمی کنند، احتمالاً سؤالاتی در ذهن شما وجود دارد. آیا این طبیعی است؟ چگونه می توانم به آنها کمک کنم؟ اصلا از کجا شروع کنم؟

دانستن اینکه چگونه تاخیر حرف زدن را تشخیص دهید و چه کاری باید انجام دهید، کلیدی است. درک مراحل رشد گفتار و زبان نیز می تواند به رفع نگرانی یا سردرگمی در ارتباط با دیر حرف زدن کودک ۳ ساله کمک کند.

در سن 3 سالگی، دایره لغات یک کودک نوپا به طور معمول به حدود 1000 کلمه افزایش می یابد و آنها معمولا می توانند در جملات 3 و 4 کلمه ای صحبت کنند. اگر فرزند شما به این نقاط عطف دست نمی یابد، ممکن است کودک شما تاخیر در گفتار یا زبان داشته باشد.

تأخیر گفتار معمولاً کمتر از تأخیر زبان نگران کننده است . تأخیر گفتار تاخیر در بیان کلامی است که اساساً عمل فیزیکی بیان کلمات و عبارات است.

حتی اگر کودک شما قادر به تشکیل کلمات باشد، ممکن است کودک شما در بیان آنها به نحوی که قابل درک باشد مشکل داشته باشد، که این نیز جنبه دیگری از تاخیر گفتار است. در 3 سالگی، باید بتوانید حدود 75 درصد از آنچه کودک نوپا می گوید را درک کنید.

نشانه‌های تاخیر در گفتار در 3 سالگی این است که کودک نوپای شما حداقل از 200 کلمه استفاده نمی‌کند، چیزهایی را به نام نمی‌پرسد، حتی اگر با آن‌ها زندگی می‌کنید، درک آن سخت است.

از سوی دیگر، تأخیر زبانی زمانی است که کودک نه تنها برای بیان کلمات تلاش می‌کند، بلکه درک اینکه شخص دیگری در حال صحبت کردن است نیز مشکل دارد. گاهی اوقات تاخیر گفتار و زبان ممکن است با هم همپوشانی داشته باشند. با تاخیر زبانی، کودک نوپا شما ممکن است بتواند برخی از کلمات را تلفظ کند، اما قادر به تشکیل عبارات نیست و اغلب نمی تواند دستورالعمل های ساده را دنبال کند.

کودکان در چه سنی باید اولین کلمات خود را بیان کنند؟

نوزادان معمولاً اولین کلمات خود را در اولین تولد خود شروع می کنند. هر کودکی متفاوت است، اما این یک قانون کلی است.

چیزی که ممکن است متوجه نباشید این است که چندین مهارت زبانی وجود دارد که کودک باید قبل از شروع صحبت به آن دست یابد. 

درک این مراحل، یا نقاط عطف، برای کودکان 0-12 ماهه و 12-24 ماهه می تواند بینش ارزشمندی در مورد چگونگی رشد فرزندتان به شما بدهد. 

دیر حرف زدن کودک ۳ ساله

مهم ترین دلایلی که برخی از کودکان دیر حرف می زنند

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است در دیر حرف زدن کودک ۳ ساله دخیل باشد که عبارتند از :

مشکلات شنوایی
هر کم شنوایی می تواند تأثیر مستقیمی بر رشد گفتار و زبان داشته باشد. اگر کودک نتواند تمام صداهای زبان خود را بشنود، این امر بر توانایی او برای شنیدن واضح کلمات و درک معنای آنها تأثیر می گذارد. آنها همچنین در یادگیری نحوه تلفظ کلمات نیز مشکل خواهند داشت. اگر کودک شما در رشد گفتار و زبان تاخیر دارد، بسیار مهم است که هر گونه کم شنوایی را زودتر رد کنید.

مشکلات دهانی – حرکت
برخی از کودکان با حرکات دهانی-حرکتی مشکل دارند. این به توانایی هماهنگ کردن لب، زبان و فک برای تولید گفتار اشاره دارد. گاهی اوقات وضعیتی به نام آپراکسی گفتار در دوران کودکی باعث این مشکلات دهانی-حرکتی می شود.

ناتوانی های یادگیری
دیر حرف زدن کودک ۳ ساله ممکن است به خودی خود وجود داشته باشد. همچنین ممکن است با سایر ناتوانی های یادگیری همزیستی داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از اختلال طیف اوتیسم، ADHD، ناتوانی های ذهنی و ناتوانی های رشدی.

سایر دلایل دیر حرف زدن کودک ۳ ساله

مشکلات عصبی
اگر کودک یک مشکل عصبی اساسی داشته باشد، این می تواند بر توانایی او در صحبت کردن واضح تأثیر بگذارد. فلج مغزی، دیستروفی عضلانی و آسیب مغزی تروماتیک چند نمونه از تشخیص‌هایی هستند که می‌توانند بر توانایی‌های گفتاری تأثیر بگذارند.

فاکتورهای محیطی
کودکان باید هر روز بازی کنند! آنها باید توسط فعالیت های مختلف بازی تحریک شوند و درگیر شوند تا مهارت های زبانی را توسعه دهند. اگر با کودکی اغلب صحبت نمی شود، زبان مدل شده نمی شنود، و فرصتی برای بازی ندارد، ممکن است بیشتر در معرض خطر تاخیر در حرف زدن باشد. این یک مثال عالی از این است که چرا کاهش زمان استفاده از تلویزیون و یا تلفن همراه برای رشد گفتار و زبان بسیار مهم است.

گفتاردرمانی برای دیر حرف زدن کودک ۳ ساله

اگر کودک نوپای شما 2 یا 3 ساله است و هنوز صحبت نمی کند، ضروری است که با پزشک اطفال خود یا با یک متخصص گفتاردرمانی صحبت کنید. آنها احتمالاً ارزیابی گفتار را برای ارزیابی توانایی های فعلی فرزند شما توصیه می کنند.

مداخله زودهنگام در این شرایط بسیار مهم است. هر چه کودک بدون مداخله درمانی را بگذارند ، احتمال تاخیر گفتاری شدید تر و سخت شدن درمان نیز بیشتر خواهد شد.

درمان معمولاً به شکل گفتار درمانی انجام می شود که توسط آسیب شناس گفتار زبان یا گفتار درمانگر انجام می شود. ممکن است برای تأخیر زبانی نیاز به درمان بیشتری باشد، اما اگر فقط مشکلاتی در گفتار وجود داشته باشد، ممکن است این نوع درمان تمام نیاز کودک شما باشد. اگر فرزند شما بیماری زمینه‌ای دیگری مانند مشکلات شنوایی یا اوتیسم دارد، ممکن است به درمان بیشتری نیاز باشد.

متخصصان ما خدمات گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل را برای کمک به کودکانی که به هر دلیل دچار تاخیر گفتاری هستند ارائه می دهند.

چگونه می توانید گفتار کودک خود را در خانه بهبود بخشید؟

شاید از خود بپرسید که در کنار گفتار درمانی چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید. خبر خوب: چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید با کودک نوپا خود در خانه تمرین کنید! و نیازی به تغییرات بزرگ یا دستگاه های گران قیمت ندارد.

بازی کردن را در برنامه روزانه مراقبت از کودک خود قرار دهید
بسیاری از مردم نمی دانند که بازی بخش بزرگی از رشد کودک است. آیا می دانستید که بازی ارتباط را تقلید می کند؟ وقتی با کسی بازی می کنیم، یک نفر نوبت می گیرد، بعد نفر دیگر و …. این اقدامات رفت و برگشت شبیه به ارتباط است.

وقت گذاشتن برای بازی با کودک می تواند تفاوت بزرگی در رشد گفتار و زبان او ایجاد کند! اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، این ایده های سرگرم کننده و کاربردی برای زمان بازی را امتحان کنید. در بازی 

هر روز برای خواندن کتاب با هم وقت بگذارید.
گذراندن وقت برای خواندن کتاب با کودک شما می تواند مزایای شگفت انگیزی برای مهارت های ارتباطی آنها داشته باشد! 
خواندن با هم به کودک شما این امکان را می دهد که کلمات بیشتری بیاموزد، ساختار جملات را بفهمد و حتی مهارت های آگاهی واج شناختی خود را افزایش دهد. این به توانایی کودک در تشخیص صداهای سازنده کلمات و معانی آنها اشاره دارد.

این توانایی‌ های گفتاری و زبانی با توانایی‌ های تحصیلی کودک با بزرگ‌ تر شدن مرتبط است. به علاوه، مطالعه با هم به تقویت پیوندی که با فرزندتان دارید کمک می کند. بنابراین زمان داستان را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید!

سایر راهکارها

مهارت های تقلید را تمرین کنید.
توانایی های تقلید نیز برای رشد گفتار و زبان کودک مهم است. اگر کودک شما هنوز هیچ صدایی را تقلید نمی کند، مدتی را به تمرین صداهای حیوانات یا صدای قطار و ماشین اختصاص دهید. آنها برای کودکان نوپا برای کپی کردن سرگرم کننده و انگیزه دهنده هستند!

هنگامی که کودک شما این صداها را تقلید می کند، می توانید به سراغ صداهای گفتاری مانند مصوت ها و صامت ها بروید – به حرف های ساده مانند “ما-ما” فکر کنید. همانطور که فرزند شما در این زمینه پیشرفت می کند، می توانید به تقلید کلمات ساده بروید.

اگر همه این‌ ها را امتحان کرده‌اید و فرزندتان همچنان با تقلید کلامی دست و پنجه نرم می‌کند، تقلید با اشاره را امتحان کنید. کودکان باید یاد بگیرند که حرکات و ژست‌ ها را قبل از حرکت به سمت گفتار کپی کنند. اینها می توانند حرکات ساده ای مانند تکان دادن دست و کف زدن باشند.

زبان الگو برای فرزند شما
یکی از ساده ترین و موثرترین کارهایی که می توانید برای کودک خود انجام دهید، الگوبرداری از زبان برای آنهاست. آسان است: فقط با آنها  صحبت کنید، حتی اگر آنها به شما پاسخ ندهند. کودکان از افرادی که بیشترین زمان را با آنها می گذرانند چیزهای زیادی یاد می گیرند. کودک شما می تواند کلمات، معنی کلمات و نحوه تلفظ آنها را به سادگی با تماشای و گوش دادن به آنچه شما انجام می دهید یاد بگیرد!

به یاد داشته باشید که به عنوان مراقب و حامی فرزندتان، نقش فوق العاده مهمی در زندگی او بازی می کنید. 

 

مقالات مرتبط :

دلایل حرف نزدن کودک

تاخیر در حرف زدن کودک

بهترین گفتاردرمانی تهران

تاخیر در رشد گفتار

دیر حرف زدن کودکان

دیر حرف زدن پسر بچه ها

فهرست