نقاط عطف حرکتی اولیه

پدر و مادر شدن بسیار هیجان انگیز است. اما آیا واقعاً درک می کنید که حرکت چقدر مهم است و کودک شما چه زمانی یا چگونه باید شروع به حرکت کند؟

صفر تا سه ماهگی
حرکات کودک شما کوچک، اما مهم هستند. هنگامی که برای اولین بار کودک خود را ملاقات می کنید، به نظر می رسد که او در حال انجام حرکات کششی تصادفی است. هنگامی که کودک شما روی شکم است، گونه او روی زمین قرار می گیرد، در حالی که بازوهایش را به سمت بیرون می کشد، و پاها را در هوا قرار می دهد. وقتی کودک شما به سه ماهگی نزدیک می شود، باید بتواند سر خود را از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند. زمان شکم مهم است، بنابراین کودک خود را روی شکم خود قرار دهید تا هر روز در حالی که او بیدار است و شما با او هستید، بازی کند تا حرکت زودهنگام را تشویق کنید.

سه و چهار ماهگی
کودک شما بسیار بیشتر از محیط اطراف خود آگاه است و هوشیارتر است. دست ها و پاها با تقارن و هدف بیشتری حرکت می کنند. کودک شما شروع به بازی با لباس هایش می کند و در نهایت به سراغ یک اسباب بازی می رود. کنترل سر کودک شما بهبود یافته است و او اکنون می تواند سر خود را صاف نگه دارد بدون اینکه زیاد کار کند. وقتی روی شکم است، می‌تواند سرش را بالا بیاورد و برای دوره‌های کوتاهی به اطراف نگاه کند و وزن را روی بازوهایش تحمل کند. تا حد امکان به تشویق زمان شکم ادامه دهید. این ساده ترین حالت برای کودک شما برای شروع بازی با اسباب بازی ها خواهد بود. وقتی کودک شما می نشیند، برای بالا نگه داشتن بدنش به کمک نیاز دارد. ممکن است پشت او گرد به جلو به نظر برسد، اما این امر با رشد قدرت عضلانی معمول است.

سایر نقاط عطف حرکتی اولیه

پنج و شش ماهگی
کنترل سر کودک شما باید بهبود یافته باشد تا بتواند سر خود را در برابر نیروی جاذبه نگه دارد و در حالت نشسته به اطراف نگاه کند. هنگامی که به پشت دراز می کشد، کودک شما باید با پاهایش بازی کند، آنها را به سمت دهانش بکشد یا به هم بکوبد. باید ببینید که کودکتان در حالی که به پهلو خوابیده است سعی می کند از این طرف به آن طرف بغلتد و حتی با اسباب بازی ها بازی می کند. وقتی روی شکم است، می‌تواند به اسباب‌بازی‌ها برسد و حتی ممکن است در یک دایره کامل بچرخد تا به اسباب‌بازی‌ها یا اشیاء دیگر برسد.

اگر احساس می‌کنید که نوزادتان دوست ندارد بدن خودش را حرکت دهد یا از ماندن در یک نقطه لذت می‌برد، با پزشک اطفال خود در مورد امکان ارجاع برای کاردرمانی کودکان برای ارزیابی نقاط عطف حرکتی صحبت کنید.

شش ماهگی
تا شش ماهگی، کودک شما باید بتواند برای مدت کوتاهی بدون حمایت شما بنشیند. نوزادان در این سن نیز با گرفتن، کوبیدن و تکان دادن اشیاء مورد علاقه بازی می کنند.

هفت ماهگی
در این ماه، کودک شما اکنون که شروع به کاوش کرده است، «مشغول» خواهد بود. نوزادان به راحتی از پشت به سمت شکم خود می غلتند. او به ندرت وقت خود را به پشت می گذراند. این امر تعویض پوشک را دشوار می کند. در حالی که روی شکمش است، برای بازیابی اسباب‌بازی‌ها به صورت دایره‌ای می‌چرخد و شروع می‌کند تا خودش را روی شکمش بکشد تا کاوش کند. او حتی ممکن است سعی کند روی دست ها و زانوها بلند شود و در حالی که چهارپا است تکان بخورد. در این مدت، نوزادان می توانند برای مدت کوتاهی بدون حمایت بنشینند. با این حال، تعادل آنها کامل نیست و نوزادان معمولاً به پهلو یا عقب می‌افتند.

دیگر نقاط عطف حرکتی اولیه

هشت ماهگی
در این سن، نوزادان نسبت به محیط اطراف خود کنجکاو می شوند و می خواهند کاوش کنند. کودک شما روی دست ها و زانوهایش می خزد و بدون کمک شما به حالت نشسته روی می آورد. کودک شما می تواند در حالی که نشسته است با موقعیت های مختلف پا و بازی با اسباب بازی ها بدون افتادن از خود حمایت کند. او اکنون دوست دارد با اشیاء کوچکتر بازی کند و دستانش قادر به برداشتن اشیاء کوچک و حرکت آنها در اطراف دستان خود بدون انداختن آنها است. مراقب اشیاء روی زمین باشید.

نه ماهگی
ماه نهم سرگرم کننده است! کودک شما به خزیدن ادامه می دهد تا از مکانی به مکان دیگر حرکت کند. او اکنون می‌تواند خودش را بکشد تا کنار مبلمان بایستد و حتی در حالی که مبلمان را نگه داشته است، چند قدم به پهلو بردارد. کودک شما حتی ممکن است خود را روی مبلمان بکشد. به عنوان یک هشدار، او احتمالاً خودش را می کشد تا بایستد، اما مطمئن نیست که چگونه بنشیند – ممکن است لازم باشد به او کمک کنید. در این مدت، کودک شما باید بتواند زمانی که دستانش را حمایت می کنید، چند قدم به جلو بردارد.

ده و یازده ماهگی
شما باید یک نوزاد بسیار فعال داشته باشید. او از اسباب‌بازی‌هایی که بتواند اشیاء را داخل و خارج کند لذت خواهد برد و حتی ممکن است به شما اشاره کند. در حالت ایستاده، او باید بتواند اشیا را در دست بگیرد و باعث شود “به طور تصادفی” تکیه گاه خود را رها کند و بتواند به راحتی خود را از حالت ایستاده به حالت نشسته پایین بیاورد. 

دوازده ماهگی
کودک شما بسیار مستقل شده است. حرکات او بهتر شده است و می تواند با خیال راحت دور بزند. او باید توانایی خود را برای ایستادن بدون حمایت آماده کند و احتمالاً چند قدم بدون حمایت بردارد.

نکته مهم این نیست که کودک شما باید تمام این مهارت های حرکتی را در یک جدول زمانی خاص انجام دهد، بلکه این است که کودک شما در حال حرکت است.

کمک به کودکان برای رسیدن به نقاط عطف حرکتی اولیه

در سال اول زندگی، کودک شما مهارت‌های حرکتی حیاتی پیدا می‌کند که به او کمک می‌کند حرکات کوچکی انجام دهد، سر خود را بالا نگه دارد، به سمت راست بنشیند، بخزد و در نهایت راه برود. به عنوان یک مراقب، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای تشویق رشد استخوان ها و ماهیچه ها انجام دهید تا به آنها کمک کنید تا به این نقاط عطف دست یابند. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، در اینجا ایده هایی وجود دارد که به کودک شما کمک می کند تا مهارت های حرکتی خود را در سال اول رشد دهد.

به آنها فضایی برای حرکت بدهید

نوزادان برای تمرین مهارت های حرکتی به فضایی نیاز دارند. بهترین مکان برای کودک شما برای کشف حرکت و رشد قدرت، روی زمین است. زمانی را که کودکتان در «تجهیزات» می گذراند، مانند بالش، صندلی نوزاد، و تاب محدود کنید. جامپر و واکر کودک توصیه نمی شود – اینها می توانند کودک را تشویق کنند تا روی انگشتان خود بایستد و حتی ممکن است راه رفتن را به تاخیر بیندازند (اسباب بازی های فشاری مشکلی ندارند). 

زمان شکم – هیچ وقت زود نیست!

زمان شکم بهترین راه برای رشد قدرتی در گردن، شانه ها، بازوها و تنه کودک شماست که برای غلتیدن، خزیدن و راه رفتن نیاز دارد. حتی نوزادان خیلی کوچک هم می توانند شکم را انجام دهند، فقط آنها را روی سینه خود در حالت نیمه خوابیده قرار دهید. هنگامی که کودک قدرت کافی برای بلند کردن سر خود را پیدا کرد، می توان آن را روی یک سطح صاف قرار داد. با جلسات کوتاه شروع کنید – کمتر از یک دقیقه اگر کودک شما می تواند تحمل کند – و به تدریج با رشد آنها زمان را افزایش دهید. سعی کنید اسباب بازی های رنگارنگ، آینه یا صورت خود را در جلو قرار دهید تا به کاهش ناامیدی کمک کنید.

به کودک خود چالش بدهید

کودک شما ممکن است هنگام یادگیری یک مهارت جدید ناامید شود، اما آزمون و خطا برای یادگیری حرکتی مهم است. قبل از کمک به کودکتان اجازه دهید چند بار تلاش کند و شکست بخورد. و هنگامی که کودک شما بر مهارتی مسلط شد، می توانید به او کمک کنید تا با کمی سخت تر کردن آن، به مرحله بعدی برود. به عنوان مثال، اگر کودک شما می تواند به تنهایی بنشیند، او را تشویق کنید که اسباب بازی را دور از دسترس خود بگیرد تا تعادل او را به چالش بکشد. اگر می توانند جغجغه ای را نگه دارند، آنها را به چالش بکشید تا اسباب بازی کمی بزرگتر یا سنگین تر را در دست بگیرند.

آن را سرگرم کننده کنید!

نوزادان از طریق بازی یاد می گیرند و زمانی که خودانگیخته و درگیر باشند، بهتر یاد می گیرند. اسباب‌بازی‌ها و فعالیت‌هایی را پیدا کنید که برای کودکتان هیجان‌انگیز است (اسباب‌بازی‌هایی با صداها، بافت‌ها و رنگ‌های مختلف امتحان کنید) و هنگام تمرین مهارت‌های جدید از آنها استفاده کنید. در صورت امکان خواهر و برادر و سایر اعضای خانواده را درگیر کنید. به یاد داشته باشید، بزرگترین محرک کودک شما شما هستید – پس فراموش نکنید که وقتی آنها در حال تلاش برای کار جدید هستند، او را تحسین و تشویق کنید!

 

مقالات مرتبط :

تاخیر راه رفتن کودکان

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

کاردرمانی برای گردن گرفتن نوزادان

فهرست