کاردرمانی برای کودکان بیش فعال با هدف کمک به بهبود رفتارهای نامناسب ، تقویت توجه و تمرکز و کاهش رفتارهای تکانشی ارائه می شود.

اختلال کمبود توجه – بیش فعالی ADHD یکی از شایع ترین اختلالات عصبی رشدی دوران کودکی است. معمولاً برای اولین بار در دوران کودکی تشخیص داده می شود و ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد. کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی ممکن است در توجه و کنترل رفتارهای تکانشی مشکل داشته باشند ، یا ممکن است بیش از حد فعال باشند.

 بزرگسالان نیز می توانند علائم ADHD را تجربه کنند و ممکن است تا به امروز هرگز تشخیص داده نشده باشند. تحقیقات نشان می دهد که 30 تا 70 درصد از کودکان مبتلا به ADHD همچنان علائم مشابهی را در بزرگسالان تجربه می کنند. این علائم باعث ایجاد مشکلات در محل کار، خانه یا روابط می شود. علاوه بر این، علائم ADHD در سنین بالاتر متفاوت ظاهر می شود – برای مثال، بیش فعالی ممکن است مانند بی قراری شدید به نظر برسد. علائم ADHD همچنین می تواند زمانی که نیازهای بزرگسالی افزایش می یابد شدیدتر شود.

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال می تواند با کنترل علائم از پیشرفت مشکلات کودک در بزرگسالی نیز جلوگیری کند.

کاردرمانی ممکن است از طرق مختلف به افراد مبتلا به ADHD کمک کند. این می تواند به فرد کمک کند تا موانع موفقیت را شناسایی کند، استراتژی هایی برای مقابله با آن زمینه ها ایجاد کند، مهارت های جدید را تمرین کند یا مهارت های قدیمی را اصلاح کند، و زمانی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، راه حل های طوفان فکری ایجاد کند.

کارشناسان تخمین می زنند که 5 تا 7 درصد از کودکان در سن مدرسه در سراسر جهان دارای ADHD هستند و حدود 63 میلیون کودک و نوجوان در سراسر جهان با این بیماری زندگی می کنند. 

افراد مبتلا به ADHD ممکن است در زمینه مدیریت زمان، سازماندهی، تمرکز و چندوظیفه شدن با چالش هایی روبرو شوند. از آنجایی که علائم ADHD بسیار فردی هستند، هدف کاردرمانی برای کودکان بیش فعال کمک به برنامه ریزی و اولویت بندی افراد با استفاده از تکنیک های مختلف متناسب با موقعیت است.

دلایل و عوامل خطر

در حالی که علل و عوامل خطر ADHD با قطعیت شناخته نشده است، تحقیقات فعلی نشان می دهد که ژنتیک نقش مهمی را ایفا می کند. مطالعات اخیر روی دوقلوها، بروز ADHD را با ژن‌های فرد مرتبط کرده است. علاوه بر ژنتیک، دانشمندان در حال بررسی علل احتمالی دیگری مانند:

  • آسیب مغزی
  • قرار گرفتن در معرض سموم محیطی (مانند سرب) در دوران بارداری یا در دوران نوزادی
  • مصرف الکل و تنباکو در دوران بارداری
  • زایمان زودرس
  • وزن کم هنگام تولد و نارس بودن

باید توجه داشته باشید که تحقیقات علمی از دیدگاه های رایج مبنی بر اینکه ADHD ناشی از مصرف بیش از حد قند، تماشای زیاد تلویزیون، والدین، عوامل اجتماعی یا محیطی مانند فقر و هرج و مرج خانوادگی است، پشتیبانی نمی کند. در حالی که این مسائل ممکن است علائم ADHD را بدتر کنند، اما علت اصلی این بیماری نیستند.

علائم کودکان بیش فعال

در حالی که درست است که اکثر کودکان در تمرکز و رفتار مشکل دارند، گاهی اوقات کودکان مبتلا به ADHD نمی توانند بر علائم و عوارض بیش فعالی غلبه کنند. علائم آنها ممکن است ادامه یابد، شدیدتر شود و ممکن است در مدرسه، خانه یا با دوستان مشکل ایجاد کند.

سه دسته اصلی ADHD وجود دارد و با توجه به انواع علائمی که در فرد شدیدتر است، متفاوت هستند:

نوع عموما بی توجه

این دسته به این معنی است که برای فرد دشوار است:

  • یک کار را سازماندهی و به پایان برساند
  • به جزئیات توجه کند
  • دستورالعمل ها را بدرستی دنبال کند
  • حواس پرتی بیش از حد و فراموشی جزئیات کارهای روزمره 

نوع عموما بیش فعال- تکانشی

افراد مبتلا به ADHD ممکن است رفتارهای بی قراری یا تکانشی از خود نشان دهند:

 فرد زیاد بیقرار می شود و صحبت می کند. برای آنها سخت است که برای مدت طولانی بی حرکت بنشینند ، چه برای غذا خوردن و چه در کلاس درس. کودکان کوچکتر ممکن است به طور مداوم بدود، بپرند یا بالا بروند.

فرد احساس بی قراری می کند و با تکانشگری مشکل دارد. آنها ممکن است مکررا حرف دیگران را قطع کنند، یا در زمان های نامناسب صحبت کنند. برای آنها سخت است که رسیدن نوبت خود صبر کنند یا به دستورالعمل ها گوش دهند. آنها همچنین ممکن است بیش از سایر افراد در معرض تصادفات و آسیب دیدگی باشند.

نوع ترکیبی

علائم دو دسته قبلی به یک اندازه در فرد وجود دارد. با این حال، از آنجا که علائم ممکن است با گذشت زمان تغییر کنند، ممکن است تظاهر نیز تغییر کند.

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال می تواند به کنترل و مدیریت علائم در کودکان بیش فعال کمک کند.

درمان بیش فعالی

درمان بر مدیریت علائم با ترکیبی از رفتار درمانی و دارو متمرکز است. ما همچنین رفتار درمانی را برای والدین کودکان پیش دبستانی (4 تا 5 سال) مبتلا به ADHD به عنوان اولین خط درمان قبل از اقدام به دارو توصیه می کنیم. برنامه‌های درمانی مؤثر شامل نظارت دقیق، بازدیدهای بعدی و اصلاح پروتکل‌های درمانی در صورت نیاز است.

رفتار درمانی که توسط متخصصان کاردرمانی و روانشناسی ارائه می شود ۷ اغلب برای مدیریت علائم ADHD توصیه می شود. رفتار درمانی (یا اصلاح رفتار) در درمان کودکان مبتلا به ADHD کاملاً موفق بوده است. هنگامی که در کودکانی که دارو مصرف می کنند استفاده شود بسیار مفید است، زیرا ممکن است حتی به آنها اجازه دهد دوزهای کاهش یافته را مصرف کنند.

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال

متخصصان کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین ما به رفع موانعی که بر نیازهای عاطفی، اجتماعی و فیزیکی فرد تأثیر منفی می گذارد کمک می کنند. آن‌ها از فعالیت‌های روزانه، تمرین‌ها و سایر روش‌های درمانی (مانند بازی برای کودکان) برای بهبود توانایی فرد برای تکمیل وظایف و بهبود عملکرد خود در خانه، محل کار و مدرسه استفاده می‌کنند.

متخصصان کاردرمانی مکانیسم های مقابله ای را به کودکان بیش فعال آموزش می دهند تا توجه و تمرکز را در این کودکان افزایش داده و به کاهش رفتارهای تکانشی در این کودکان کمک کنند.

متخصص کاردرمانی برای کودکان بیش فعال با ارائه راهکارهایی به بهبود مهارت های حرکتی ظریف و درشت و برنامه ریزی حرکتی در این کودکان کمک می کنند.

جلسات کاردرمانی برای کودکان بیش فعال

در جلسات کاردرمانی برای کودکان ابتدا ارزیابی دقیقی از شرایط کودک شما انجام میگیرد و تاثیرات ADHD بر تکالیف مدرسه، زندگی اجتماعی و روابط با همسالان بررسی می شود ، در این جلسات نقاط قوت و ضعف کودکان بیش فعال نیز بررسی می شود و کاردرمانگر برنامه درمان را با هدف تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف کودک ارائه می دهد.

کاردرمانی افراد را تشویق می کند تا بر موانعی که آنها را از انجام فعالیت های مهم باز می دارد غلبه کنند و استقلال و رضایت آنها را از زندگی افزایش می دهد.

این به اهمیت بهزیستی روانی و عاطفی افراد می پردازد و بر بهبود آنها با استفاده از فعالیت های روزمره به شیوه ای درمانی تمرکز می کند. برای افراد مبتلا به ADHD، که ممکن است عزت نفس و خودکارآمدی پایینی را نشان دهند، این نیز تمرکزی برای درمان است.

به طور کلی، هدف اصلی کاردرمانی، انطباق محیط متناسب با فرد است. از این تفکر پیروی می‌کند که هیچ دو نفری مثل هم نیستند، بنابراین محیط اطراف باید با بهترین خدمات به همه سازگار شود و به آنها اجازه دهد بیشترین بهره‌وری را داشته باشند.

کاردرمانی به این کودکان کمک می کند تا به طور کامل در موقعیت های اجتماعی شرکت کنند. برای کودکان مبتلا به بیش فعالی، همچنین می تواند به آنها در زمینه مدرسه، اخلاق کاری و عملکرد کمک کند.

صرف نظر از تکنیکی که یک کاردرمانگر از آن استفاده می کند، یک رویکرد انعطاف پذیر برای افراد مبتلا به ADHD بهترین است. با هر رویکرد، کاردرمانگر باید بر اهداف و علایق فرد تمرکز کند.

متخصص کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین همچنین ممکن است فرزند شما را از نظر اختلال پردازش حسی آزمایش کند. این وضعیتی است که در آن مغز در دریافت و پاسخ به اطلاعاتی که از طریق حواس وارد می شود، مشکل دارد. کودکان مبتلا به اختلال پردازش حسی نسبت به چیزهای موجود در محیط خود بسیار حساس هستند. صداهای رایج در خانه در محیط های مختلف ممکن است برای آنها دردناک و طاقت فرسا باشد.

متخصصان کاردرمانی از تکنیکی به نام درمان یکپارچه حسی برای کمک به کودکان مبتلا به بیش فعالی و اختلال پردازش حسی بهره می برند.

حس درمانی می تواند بخشی از درمان کلی ADHD باشد که شامل دارو و رفتار درمانی می شود.

کاردرمانگران به کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کمبود توجه (ADHD یا ADD)، اختلال پردازش حسی، یا سایر تاخیرهای رشدی کمک می کنند تا مهارت های خود را در همه چیز از دست خط گرفته تا تکالیف تقویت کنند. کاردرمانی از جامعه شناسی، عصب شناسی، آناتومی و روانشناسی برای ایجاد یک برنامه شخصی که چالش های جسمی و ذهنی منحصر به فرد هر کودک را هدف قرار می دهد، با هدف بهبود عملکرد روزانه و کیفیت کلی زندگی، طراحی می کنند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای کودکان

بیش فعالی

کاردرمانی در شمال تهران

رفتاردرمانی برای کودکان بیش فعال

کاردرمانی ذهنی

فهرست