کاردرمانی در ضایعه نخاعی با هدف کمک به افزایش استقلال ، بهبود توانمندی ها برای انجام فعالیتهای شخصی ، کاهش وابستگی به اطرافیان و در کل بهبود کیفیت زندگی مبتلایان توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در تهران ارائه می شود.

آسیب های نخاعی بر توانایی نخاع برای ارسال و دریافت پیام از مغز تأثیر می گذارد که منجر به از دست دادن عملکرد و کاهش عملکرد می شود. احساس آسیب های نخاعی می تواند به دنبال یک رویداد آسیب زا رخ دهد یا عواقب یک بیماری باشد. 

آسیب طناب نخاعی (SCI) به عنوان آسیب نخاعی ناشی از تروما، بیماری یا انحطاط تعریف می شود. علائم SCI شامل اختلال جزئی یا کامل در عملکرد حسی و/یا عملکرد حرکتی زیر سطح آسیب است. یک آسیب در یا بالاتر از بخش T1 منجر به “تتراپلژی” می شود، در حالی که “پاراپلژی” نتیجه آسیب در زیر بخش T1 است. شدیدترین SCI منجر به اختلال در سیستم هایی می شود که برای کنترل عملکرد روده یا مثانه، فشار خون، تنفس و ضربان قلب حیاتی هستند.

فرآیند توانبخشی آسیب نخاعی (SCI) معمولاً شامل مراحل حاد، تحت حاد و مزمن است. تعریف هر یک از این مراحل متفاوت است. با این حال، روند طبیعی بهبودی عصبی معمولاً زمان بندی هر مرحله را تعیین می کند. دوره های حاد و تحت حاد حدود 18 ماه پس از آسیب به طول می انجامد و در مرحله مزمن که بهبودی عصبی به پایان رسیده است، دنبال می شود.

در مرحله آسیب حاد نخاعی، تمرکز بر روی موارد زیر است:

  • پیشگیری از عوارض ثانویه
  • ترویج و تقویت بهبودی عصبی
  • به حداکثر رساندن عملکرد
  • شروع فعالیت هایی که منجر به حفظ سلامت و عملکرد طولانی مدت می شود

کاردرمانی ضایعه نخاعی بخش مهمی از تیم توانبخشی آسیب نخاعی است. نقش آنها در توانبخشی افراد مبتلا به آسیب نخاعی شامل موارد زیر است:

  • افزایش اجرای فعالیت های روزمره زندگی و حرکات ظریف بیماران
  • آموزش به بیماران برای نحوه استفاده از راهبردهای جبرانی
  • یافتن راه حل هایی برای کمک به بیماران برای تطبیق محیط خود برای تحقق هدف کلی دستیابی به شمول اجتماعی کامل

مرحله حاد آسیب نخاع بلافاصله پس از آسیب رخ می دهد و در نتیجه ترومای اولیه است. در طی این رویداد آسیب زا، طناب نخاعی می تواند فشرده شود، کشیده شود و یا دچار پارگی شود. منبع عروقی آن نیز می تواند خونریزی کند یا منقبض شود. بنابراین، اولین پاسخ به SCI شامل احیاء بیمار و ارائه مراقبت های حیاتی است. بیمار در ابتدا بی حرکت می شود و توانبخشی ضایعه نخاعی زمانی آغاز می شود که طناب نخاعی تحت تثبیت قرار گیرد. این زمانی اتفاق می افتد که بیمار هنوز در بخش مراقبت های ویژه (ICU) است.

کادرمانی در ضایعه نخاعی

در حالی که آسیب‌های نخاعی تأثیر قابل‌ توجهی بر تمام زمینه‌های عملکرد شغلی دارد، بازیابی مهارت‌ها و روال‌ های مورد نیاز برای استقلال در فعالیت‌ های روزمره زندگی (ADL) اغلب تمرکز اصلی برای کاردرمانی است. این ADL شامل فعالیت هایی است که افراد برای مراقبت از بدن خود انجام می دهند و شامل تغذیه، لباس پوشیدن، حمام کردن و دوش گرفتن، بهداشت شخصی، نظافت و بهداشت توالت، مدیریت روده و مثانه، و تحرک عملکردی (انتقال و حرکت با ویلچر) می شود. کاردرمانگران از آموزش برای تسهیل هدف گذاری و بهبود دانش و مهارت های مراجعان خود استفاده می کنند. آموزش با تربیت متفاوت است. در حالی که آموزش بر مهارت‌های عملی برای به حداکثر رساندن استقلال در فعالیت‌های زندگی روزمره تمرکز دارد، آموزش به افراد کمک می‌کند تا دانش، تفکر خلاق و توسعه مهارت‌های مشارکتی خود را توسعه دهند. آموزش به بیمار با کاردرمانی مداخله ای تایید شده است که به طور گسترده توسط کاردرمانگران استفاده می شود تا مراجع را قادر سازد تا رفتارها و روال های مثبت و سالم را در فعالیت های روزانه خود کسب کند و از عوارض ثانویه پیشگیری کند.

کاردرمانگران بخشی از تیم چند رشته ای آسیب نخاعی هستند. کاردرمانی اختلالات جسمی و روانی حرکتی را از طریق فعالیت‌های انتخابی خاص مورد بررسی قرار می‌دهد تا به افراد کمک کند در تمام جنبه‌های زندگی خود به حداکثر سطح عملکرد و استقلال دست یابند. نقش کاردرمانی در توانبخشی بیماران ضایعات نخاعی (SCI) پیچیده است. هدف اصلی آن تدوین و در هم تنیدگی تمامی مهارت ها است تا بیمار SCI بتواند زندگی مستقل، شاد و پرباری داشته باشد.

ثابت شده است که کاردرمانی نقش مهمی در توانبخشی بیماران نخاعی دارد زیرا بازآموزی حرکتی، حرکات عملکردی اساسی، تغییرات در خانه، آموزش راه رفتن، استفاده از ویلچر، استقلال شخصی، سرگرمی و بازگشت به کار را برای بیماران SCI تسهیل می کند.

کاردرمانی در ضایعه نخاعی یکی از پارامترهای مهم توانبخشی بیماران نخاعی است، زیرا به آنها کمک می کند تا مهارت هایی را که قبل از آسیب دیدگی داشتند، دوباره به دست آورند، در نقش های زندگی روزمره دوباره آموزش ببینند و راه های ترمیم کاستی ها را بیاموزند. علاوه بر این، به بیماران SCI کمک می کند تا فعالیت های روزانه مانند لباس پوشیدن، تغذیه و بهداشت شخصی را انجام دهند و حافظه، توجه، ادراک و تمرکز را بهبود بخشند. تحقیقات در حال انجام ما را به بهبود بیشتر در مراقبت و درمان SCI امیدوار می‌کند، اما حتی زمانی که پیشرفت‌های جدید در عمل به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، تیم توانبخشی عصبی برای مقابله با این بیماران ضروری است تا بتوانند زندگی باکیفیت تری داشته باشند.

کاردرمانگران چگونه کمک می کنند؟

کاردرمانگران عملکرد فیزیکی و شناختی را ارزیابی می‌کنند و آموزش مهارت‌هایی را برای فعالیت‌های زندگی روزمره از مراقبت از خود تا رفت و آمد در خانه و جامعه ارائه می‌دهند.

کاردرمانگران همچنین می توانند تجهیزات و فناوری های کمکی را به آنها پیشنهاد دهند تا به جبران نقص عملکرد حرکتی بیماران ضایعه نخاعی کمک کند.

کاردرمانگران تلاش می کنند تا با توانمندسازی از افراد حمایت کنند تا پتانسیل های خود را درک کنند و از آنها برای مشارکت در جامعه بهره ببرند.

کاردرمانگران همچنین راهکارها و حمایت هایی را برای خانواده ها و مراقبین از بیماران ضایعه نخاعی ارائه می دهند.

استراتژی‌های جبرانی برای بیماران ضایعه نخاعی

این استراتژی ها برای افزایش استقلال مراقبت از خود و کیفیت زندگی بیماران مناسب هستند.

هنگامی که اختلال در عملکرد رخ می دهد، کاردرمانگران می توانند به جای ترمیم عملکردهای بدن، استراتژی های جبرانی را معرفی کنند.

شناسایی زمان آسیب اولیه به کاربرد و ضرورت کاردرمانی برای استراتژی های جبرانی شکل می دهد. 

بیماری که اخیراً دچار SCI شده است ممکن است در نحوه برخورد با زندگی با تحرک محدود به طور کامل دچار مشکل شود. در چنین مواردی، کاردرمانگر می تواند انواع سازگاری ها را معرفی کند.

کاردرمانی بر فعالیت هایی مانند ADL (نحوه لباس پوشیدن، وسایل کمکی مناسب در تغذیه، استفاده صحیح از ویلچر و مسائل جنسی) تمرکز دارد. سازگاری در خانه، پیشگیری از بیماری یا عفونت، بهزیستی (مدیریت اسپاستیک، تغذیه سالم، پیشگیری از چاقی و تناسب اندام)، فعالیت های شغلی و مشارکت در زندگی اجتماعی از اهداف کاردرمانی در ضایعه نخاعی است.

آموزش به بیمار به طور کلی به عنوان یک مداخله موثر در مراقبت های بهداشتی در محیط های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. بسیاری از مطالعات اثربخشی آن را در کاهش پیامدهای منفی ناشی از ضایعه نخاعی و در پیشگیری و مدیریت زخم فشاری نشان داده اند، بنابراین ما انتظار داریم کاردرمانی به بهبود عملکرد شغلی، مشارکت، سلامت و تندرستی و کیفیت زندگی در افراد مبتلا به SCI کمک کند.

هدف بهینه توانبخشی SCI بهبود وضعیت کلی عملکردی است. اندازه گیری آسیب نخاعی (SCIM) یک معیار نتیجه عملکردی است که به طور گسترده برای ارزیابی عملکرد و پیشرفت در ADL به طور خاص برای افراد مبتلا به SCI استفاده می شود. 

نکات پایانی

کاردرمانی (OT) نوعی درمان توانبخشی است که به افراد کمک می کند در تمام جنبه های زندگی خود به استقلال دست یابند. OT به افراد در توسعه مهارت‌های شغلی برای زندگی مستقل و رضایت‌بخش کمک می‌کند. نقش OT در توانبخشی آسیب نخاعی (SCI) شامل انطباق محیط اجتماعی، زندگی و سایر انواع محیط برای معلولان است. برای کمک به مددجو در بازیابی توانایی ها و نقش هایی که مهم و معنادار هستند، در حالی که اهداف فردی خاص و مربوط به یک بیمار خاص است.

 پیامد عمده ناتوانی آسیب نخاعی، کاهش عمومی استقلال فردی و مشارکت اجتماعی است که با کاردرمانی در ضایعه نخاعی می تواند به کاهش این مشکلات کمک کرد.

بیمار مبتلا به آسیب نخاعی ممکن است از درمان خود دلسرد شود، زمانی که دستاوردهای قابل مشاهده بسیار اندک باشد. بنابراین، انواع فعالیت‌های هدفمند نیز برای ارتقای عزت نفس با برجسته کردن مهارت‌های عملکردی و تأکید بر رشد محسوس توانایی‌های فیزیکی، اجتماعی، عاطفی، حسی و شناختی بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند و اصلاح می‌شوند. استفاده از فعالیت های هدفمند برای ارتقای سلامت روانی و جسمی و حداکثر استقلال عملکردی توسط کاردرمانگران ارائه می شود.

کاردرمانی که بلافاصله پس از تثبیت وضعیت عملکردی بیمار شروع می شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. هدف از کاردرمانی در درمان اولیه SCI، ارزیابی توانایی و سطح عملکرد فرد در خانه، محل کار، و در حین درگیر شدن در اوقات فراغت است. 

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی تهران خدمات کاردرمانی ضایعه نخاعی را بصورت کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین در کنار خدمات در کلینیک کاردرمانی ارائه می دهند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی در شمال تهران

کاردرمانی ذهنی

فهرست