کاردرمانی فلج مغزی در میرداماد توسط متخصصان ما بصورت خدمات کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین در کنار ارائه خدمات در کلینیک کاردرمانی ارائه می شود.

کاردرمانگران بر ارزیابی و توسعه توانایی فرد برای عملکرد روزانه تا بالاترین سطح خود در فعالیت های عادی روزانه در خانه، مدرسه، خارج از منزل و محل کار تمرکز می کنند. هدف تقویت استقلال، بهره وری و مراقبت از خود است. کاردرمانگران به فرد کمک می کنند تا قدرت، مهارت و هماهنگی را در حین انجام وظایف بهبود بخشد، اما در تصمیم گیری، استدلال انتزاعی، حل مسئله، ادراک، حافظه، توالی و موارد دیگر نیز کمک خواهند کرد.

کاردرمانی (OT) بخشی جدایی ناپذیر از برنامه درمانی کلی بیمار فلج مغزی است. هدف کاردرمانی ارتقای توانایی کودک برای انجام مناسک و فعالیت های روزانه به گونه ای است که کیفیت زندگی او را افزایش داده و لذت زندگی مستقل را ممکن سازد.

در طول کاردرمانی، یک درمانگر آموزش دیده، فرد را در سازگاری، جبران و دستیابی به حداکثر سطوح عملکرد راهنمایی می کند. آنها توانایی‌ها و محدودیت‌های عملکرد فیزیکی، سطوح عملکرد شناختی (یعنی مهارت‌های استدلال و پردازش)، نیازها و خواسته‌های عاطفی، و توانایی و تمایل به انطباق و جبران را در نظر می‌گیرند. محیط خانه و سیستم پشتیبانی موجود نیز نقش مهمی ایفا می کند.

کاردرمانی فلج مغزی در میرداماد که توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی کودکان در تهران ارائه می شود، نوعی مداخله درمانی است. هدف درمان این است که اطمینان حاصل شود که کودک به بالاترین سطح عملکرد عملکردی در خانه، مدرسه، محیط های عمومی و کار خود دست می یابد. کاردرمانی فرآیندهای انطباقی را به کار می گیرد تا به کودک بیاموزد تا وظایف مورد نیاز را در یک دوره عادی یک روز انجام دهد.

این امر با تمرکز بر موارد زیر انجام می شود:

 • شناسایی روش های انطباقی که کودک می تواند برای تکمیل تکالیف بیاموزد
 • تقسیم وظایف ضروری به مراحل کوچکتر و قابل انجام که اغلب اصلاح می شوند
 • ایجاد حس مثبت در محیط، مدرسه و اجتماع در کودک
 • کارهای روزمره – کارهایی که یک کاردرمانگر روی آنها تمرکز می کند.

کاردرمانی کودکان فلج مغزی نقش مهمی در کمک به انجام فعالیت ها و عملکردهای روزمره مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن و نظافت شخصی دارد.

کاردرمانی با بهبود توانایی های فیزیکی و شناختی و مهارت های حرکتی ظریف  در کودکان فلج مغزی به بهبود کیفیت زندگی این کودکان کمک می کند.

فلج مغزی به گروهی از اختلالات گفته می شود که شامل ضعف و اختلال در مهارتهای حرکتی و گاهی ذهنی است. فلج مغزی ممکن است بطور مادرزادی رخ دهد و یا در هنگان تولد و در یا در سالهای ابتدایی زندگی کودک.

کاردرمانی کودکان فلج مغزی در میرداماد با هدف کمک به این کودکان برای رشد و تقویت مهارت های مورد نیاز برای داشتن زندگی مستقل و رضایت بخش ارائه می شود.

بهترین مرکز کاردرمانی کودکان در تهران خدمات تخصصی توانبخشی را با هدف بهبود توانایی کودک در بازی و یادگیری که برای رشد و مستقل شدن مهم است، ارائه می دهد.

هر نوع فلج مغزی علائم مختلفی را نشان می دهد که ممکن است توانایی کودک را برای زندگی مستقل و انجام فعالیت های روزانه را دچار اختلال کند ، کاردرمانی در بهبود مشکلات کودکان فلج مغزی از هر نوعی که باشد کمک کننده است.

انواع فلج مغزی کودکان

آتتوئید – کودکان مبتلا به فلج مغزی آتتوید قادر به تنظیم تون عضلانی نیستند که کنترل حرکات آنها را دشوار می کند. مشکل در گرفتن اشیا، وضعیت بدنی، ریزش آب دهان، مشکلات بلع غذا و صحبت کردن در میان کودکان مبتلا به CP آتتوید شایع است.

اسپاستیک – سفتی عضلانی در اندام فوقانی و یا تحتانی و حرکات تند و ناگهانی از مهم ترین علائم فلج مغزی اسپاستیک است که می تواند منجر به مشکل در غذا خوردن ، پوشیدن لباس، حمام کردن، نوشتن و نگه داشتن اشیا شود.

آتاکسیک – مشکلات تعادل و هماهنگی در کودکان مبتلا به فلج مغزی آتاکسیک رایج است. این کودکان به دلیل لرزش بدن توانایی انجام حرکات ظریف و دقیق را ندارند. کارهایی مانند نوشتن یا خوردن که نیاز به حرکات دقیق انگشت دارد برای این کودکان بسیار دشوار است.

مزایای کاردرمانی فلج مغزی در میرداماد

کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی فواید زیادی دارد از جمله:

 • کمک به رفع مشکلات هماهنگی ماهیچه ها و مفاصل
 • کمک به از بین بردن و تخفیف مسائلی که می تواند کارهای روزمره مانند غذا خوردن ، حمام کردن ، لباس پوشیدن و … را دشوار کند.
 • کمک به بهبود توانایی های فیزیکی، شناختی و اجتماعی
 • کمک به تقویت مهارت های حرکتی ظریف و وضعیت بدن
 • کاهش مشکلات در پردازش اطلاعات حسی
 • افزایش تسلط بر انجام فعالیت های مورد نیاز با بهینه سازی عملکرد بالاتنه و بهبود هماهنگی عضلات کوچک
 • افزایش استقلال و کاهش وابستگی به اطرافیان
 • بهبود توانایی در بازی و یادگیری
 • افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس
 • و در کل بهبود کیفیت زندگی کودکان فلج مغزی از مهم ترین مزایای کاردرمانی فلج مغزی در میرداماد است که توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی فلج مغزی در تهران ارائه می شود.

کاردرمانی فلج مغزی کودکان در کنار مزایای متعددی که برای این کودکان دارد ، برای والدین آن ها نیز بسیار مفید است، کاردرمانی به والیدن کمک می کند تا استرس کمتری را تجربه کنند و شاهد پیشرفت و مستقل شدن فرزندشان باشند که از وابستگی کودک برای انجام تمام کارهایش کم می کند.

کاردرمانگران از تکنیک های خاصی برای کمک به کودکان برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند، از جمله:

درمان یکپارچگی حسی – توانایی دریافت، ثبت، تفسیر و عمل بر روی اطلاعاتی که از طریق گیرنده های حسی به مغز می رسد را بهبود می بخشد. این فعالیت ها تجربیات حسی مختلفی را برای کودک فراهم می کند و می تواند شامل بازی با توپ، خمیر بازی، شن و آب، راه رفتن روی بافت های مختلف فرش و نقاشی انگشتی باشد.

درمان حرکتی ناشی از محدودیت اطفال (CIMT) – توانایی حرکت دادن قسمت‌های ضعیف‌ تر بدن را با مهار همتای قوی‌ تر آن بهبود می‌بخشد. برای کودکی که در حرکت دادن یکی از بازوهای خود مشکل دارد، بازوی قوی‌ تر برای مدتی کاملاً مهار می‌شود در حالی که بازوی ضعیف‌ تر تقویت و تمرین می‌شود.

جلسات کاردرمانی فلج مغزی در میرداماد

کاردرمانی برای هر کودک فلج مغزی متفاوت است. طرح درمان کاردرمانی هر کودک فردی و متناسب با توانایی‌های جسمی و ذهنی او است و توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران ارائه می شود.

کاردرمانی شامل استفاده از فعالیت های عملکردی برای بهبود تدریجی عملکرد عملکردی است.

در طول اولین جلسه درمانی کاردرمانی فلج مغزی، کاردرمانگر ارزیابی کاملی را انجام خواهد داد. این شامل آزمایش حرکات ظریف، رشد ادراکی و دهانی-حرکتی کودک و مشاهده واکنش کودک به لمس و حرکت است. کاردرمانگر همچنین با والدین مصاحبه می‌کند تا در مورد نقاط قوت و ضعف کودک در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه و همچنین مشخص کردن اهداف مشخصی که کودک باید برای رسیدن به آن تلاش کند، اطلاعاتی را بدست آورد.

اغلب کودکان مبتلا به فلج مغزی هر شش تا نه ماه یکبار نیاز به ارزیابی مجدد دارند. پس از این ارزیابی ها، کاردرمانگر برنامه درمانی را بر اساس پیشرفت و تغییر تنظیم می کند.

کاردرمانی برای کودکان مبتلا به فلج مغزی، درمان بر اساس توانایی های جسمی، فکری، اجتماعی و زبانی و همچنین سن کودک انجام می شود.

 • کودکان نوپا – درمان کودکان نوپا حول محور بازی و یادگیری است. از بازی ها و اسباب بازی ها برای بهبود رشد شناختی و جسمی کودک استفاده می شود.
 • کودکان خردسال – درمان برای کودکان خردسال روی بهبود رشد شناختی و جسمانی و همچنین توانایی کودک برای انجام فعالیت‌های روزمره زندگی مؤثر است. کاردرمانی همچنین می تواند عملکرد کودک در مدرسه و مهارت های اجتماعی شدن او را بهبود بخشد.

تمرینات کاردرمانی فلج مغزی در میرداماد

تمرینات کاردرمانی بر زمینه های مهارتی زیر تمرکز دارند:

 • کنترل حرکتی ظریف – با کار بر روی قدرت ماهیچه های دست، جداسازی انگشتان، دستکاری در دست، قوس دادن کف دست برای گرفتن اجسام در دست و …، مهارت دست را بهبود می بخشد. فعالیت‌ها عبارتند از فشردن گیره رخت، بازی با اسباب‌بازی‌های آب پاش و هل دادن سکه‌ها به شکاف قلک.
 • هماهنگی دوطرفه – بازی و حرکات به کودک می آموزد که هر دو طرف بدن را همزمان کنترل کند، مانند طبل زدن، فشار دادن وردنه و جدا کردن اسباب بازی های ساختمانی (لگو).
 • مهارت‌های حرکتی دیداری – هماهنگی دست و چشم را از طریق فعالیت‌هایی مانند نقاشی کردن و گرفتن و پرتاب کردن توپ بهبود می‌بخشد.
 • ادراک بصری – این فعالیت ها توانایی درک، ارزیابی و تفسیر آنچه دیده می شود را بهبود می بخشد. فعالیت ها شامل پازل های الفبا، بازی با اشکال مختلف و بازی های تطبیقی است.
 • خودمراقبتی – توانایی انجام فعالیت های روزمره زندگی را بهبود می بخشد و کودک را برای استقلال بیشتر در خانه، مدرسه و جامعه آماده می کند. تمرینات می تواند به سادگی مانند مسواک زدن، لباس پوشیدن و غذا خوردن باشد.
 • قدرت و ثبات قسمت بالایی بدن – تمرکز بازی روی تقویت و تثبیت عضلات تنه (هسته)، شانه و مچ دست از طریق تمریناتی مانند خزیدن، دراز کشیدن روی شکم هنگام مطالعه، بازی کردن در حالت زانو زدن و …
 • عبور از خط وسط – این فعالیت‌ها، مانند پرتاب توپ‌ ها به سمت هدف در سمت راست یا چپ مرکز، به کودک می‌آموزد که دست‌ها و پاهای خود را به سمت مخالف بکشد.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای کودکان

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی در شمال تهران

فهرست