گروه درمانی بسته به ماهیت مشکل شما، می تواند یک انتخاب ایده آل برای رفع نگرانی های شما و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شما باشد.

اگر به روان درمانی فکر می کنید، چندین گزینه در دسترس است. یکی از این گزینه ها گروه درمانی است.

خوشبختانه، برای افرادی که با مشکلات روانی یا رفتاری دست و پنجه نرم می کنند، درمان فردی تنها گزینه نیست. گروه درمانی در سال های اخیر به دلیل مقرون به صرفه بودن و مطالعات متعددی که اثربخشی آن را به عنوان جایگزین یا مکمل برای درمان فردی نشان می دهد، محبوبیت پیدا کرده است. 

این روش درمانی شامل یک یا چند روانشناس است که گروهی متشکل از 5 تا 15 بیمار را رهبری می کنند. به طور معمول، گروه ها هر هفته یک یا دو ساعت ملاقات می کنند. برخی از افراد علاوه بر گروه‌ ها در درمان فردی شرکت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر فقط در گروه‌ ها شرکت می‌کنند.

در اصل، گروه درمانی مجموعه ای از افراد است که اغلب با مسائل مشابه سروکار دارند و به طور منظم تحت رهبری درمانگران آموزش دیده با هم ملاقات می کنند. در حالی که ممکن است فکر کنید گروه درمانی فقط برای مسائلی مانند اعتیاد به الکل است، در واقع برای درمان تمام مشکلات سلامت روانی که درمان فردی درمان می کند استفاده می شود.

بسیاری از گروه ها برای هدف قرار دادن یک مشکل خاص، مانند افسردگی، چاقی، اختلال هراس، اضطراب اجتماعی، درد مزمن یا سوء مصرف مواد طراحی شده اند. گروه‌های دیگر به طور کلی بر بهبود مهارت‌های اجتماعی تمرکز می‌کنند و به افراد کمک می‌کنند تا با طیفی از مسائل مانند خشم، کمرویی، تنهایی و اعتماد به نفس پایین مقابله کنند. گروه ها اغلب به کسانی که فقدان را تجربه کرده اند کمک می کنند، خواه همسر، فرزند یا فردی که در اثر خودکشی جان خود را از دست داده است.

بسیاری از گروه‌ها به سمت مسائل خاصی مانند افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد یا چاقی می‌روند، در حالی که گروه‌های دیگر بر کمک به افراد برای مقابله با موضوعات مختلفی مانند عصبانیت یا اعتماد به نفس پایین تمرکز می‌کنند. برخی دیگر شامل افرادی هستند که همگی تجربه‌های مشابهی مانند از دست دادن یکی از عزیزان یا طلاق را تجربه می‌کنند.

رازداری بخش مهمی از قوانین اساسی برای گروه درمانی است. با این حال، هیچ تضمین مطلقی برای حفظ حریم خصوصی هنگام اشتراک گذاری با دیگران وجود ندارد، بنابراین هنگام افشای اطلاعات شخصی از عقل سلیم استفاده کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که شما تنها کسی نیستید که داستان شخصی خود را به اشتراک می‌گذارید. گروه ها در جایی که ارتباط آزاد و صادقانه بین اعضا وجود دارد بهترین کار را دارند. اعضای گروه به عنوان یک غریبه شروع به کار می کنند، اما در مدت زمان کوتاهی، به احتمال زیاد آنها را به عنوان یک منبع حمایتی ارزشمند و قابل اعتماد خواهید دید.

فواید گروه درمانی

پیوستن به یک گروه غریبه ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما گروه درمانی مزایایی را به همراه دارد که درمان فردی ممکن است نداشته باشد. روانشناسان می گویند، در واقع، اعضای گروه تقریباً همیشه از اینکه تجربه گروهی چقدر می تواند پاداش دهنده باشد، شگفت زده می شوند.

هر شکلی که گروه درمانی به خود بگیرد، طیف وسیعی از مزایای را ارائه می دهد. در حالی که درمان فردی به رابطه بین بیمار و درمانگر بستگی دارد، درمان گروهی به ورودی درمانگران و همچنین حمایت گروه متکی است.

مطالعات نشان می‌دهد که تعامل با همسالان یک عامل کلیدی درمانی در گروه‌ها است. گروه‌ها حمایت اجتماعی بسیار مورد نیاز را ارائه می‌کنند، شبکه‌های اجتماعی را بهبود می‌بخشند و انزوا و انگی را که اغلب با مشکلات سلامت روانی یا رفتاری همراه است، کاهش می‌دهند. همسالان در گروه با یکدیگر همذات پنداری می کنند و دیدن پیشرفت در سایر اعضا می تواند به افراد کمک کند تا پتانسیل خود را برای تغییر یا بهبودی درک کنند.

گروه ها می توانند به عنوان یک شبکه پشتیبانی و یک تابلوی صدا عمل کنند. سایر اعضای گروه اغلب به شما کمک می کنند تا ایده های خاصی برای بهبود شرایط دشوار یا چالش های زندگی ارائه دهید و در این راه شما را مسئول می دانند.

صحبت کردن و گوش دادن منظم به دیگران نیز به شما کمک می کند تا مشکلات خود را در چشم انداز قرار دهید. بسیاری از مردم مشکلات سلامت روانی را تجربه می کنند، اما تعداد کمی از آنها آشکارا با افرادی که به خوبی نمی شناسند صحبت می کنند. اغلب اوقات، ممکن است احساس کنید که تنها شما هستید که در حال مبارزه هستید ، اما اینطور نیست. شنیدن اینکه دیگران در مورد آنچه که از سر می گذرانند صحبت می کنند و متوجه می شوند که شما تنها نیستید می تواند آرامش بخش باشد.

تنوع یکی دیگر از مزایای مهم گروه درمانی است. افراد دارای شخصیت ها و پیشینه های متفاوتی هستند و موقعیت ها را به گونه های متفاوتی می بینند. با دیدن اینکه دیگران چگونه با مشکلات برخورد می کنند و تغییرات مثبت ایجاد می کنند، می توانید طیف وسیعی از استراتژی ها را برای رویارویی با نگرانی های خود کشف کنید.

گروه‌ها به افراد کمک می‌کنند یاد بگیرند که چگونه با خود و دیگران به روش‌های سالم‌تری ارتباط برقرار کنند—اغلب افراد عادت‌های ناسالم را در روابط خود تشخیص نمی‌دهند، و تنظیم گروه فرصت اصلاح این عادت‌ها را فراهم می‌کند. گروه‌ها همچنین می‌توانند به عنوان یک شبکه ایمنی عمل کنند که به اعضا اجازه می‌دهد بیرون بروند و آموخته‌های خود را تمرین کنند و بدانند که می‌توانند هفته بعد به حمایت همتایان خود برگردند.

رهبران جلسات گروه درمانی معمولاً آموزش های تخصصی دارند که به آنها امکان مشاهده پویایی گروه را می دهد. در حالی که درمان فردی متکی بر اطلاعاتی است که بیمار به درمانگر منتقل می کند، تنظیم گروهی به درمانگران این فرصت را می دهد تا بیماران را در هنگام تعامل با سایر اعضای گروه مشاهده کنند. رهبران می توانند از این بینش ها برای استخراج بازخورد در مورد برخی رفتارها و شروع اصلاح در تعامل گروهی استفاده کنند. درمانگران همچنین به اعضای گروه راهبردهای اثبات شده برای مدیریت مشکلات خاص را آموزش می دهند.

فراتر از حمایت
در حالی که اعضای گروه منبع ارزشمندی از حمایت هستند، جلسات رسمی گروه درمانی مزایایی فراتر از گروه‌های خودیاری و حمایتی غیررسمی ارائه می‌دهند. جلسات گروه درمانی توسط یک یا چند روانشناس با آموزش تخصصی رهبری می شود که به اعضای گروه راهبردهای اثبات شده برای مدیریت مشکلات خاص را آموزش می دهند. به عنوان مثال، اگر در یک گروه کنترل خشم شرکت می کنید، روانشناس شما راهبردهای آزمایش شده علمی برای کنترل خشم را شرح می دهد. آن راهنمایی متخصص می تواند به شما کمک کند از تجربه گروه درمانی خود بهترین استفاده را ببرید.

انواع گروه

گروه های باز گروه هایی هستند که اعضای جدید می توانند در هر زمان به آنها بپیوندند. گروه های بسته به گروه هایی گفته می شود که در آن همه اعضا به طور همزمان گروه را شروع می کنند. به عنوان مثال، همه آنها ممکن است در یک جلسه 12 هفته ای با هم شرکت کنند. هر نوع مزایا و معایبی دارد. هنگام پیوستن به یک گروه باز، ممکن است یک دوره تطبیق در حین آشنایی با سایر شرکت کنندگان گروه وجود داشته باشد. با این حال، اگر می خواهید به یک گروه بسته بپیوندید، ممکن است مجبور شوید چندین ماه صبر کنید تا یک گروه مناسب در دسترس باشد.

گروه‌های کوچک ممکن است زمان بیشتری را برای تمرکز روی هر فرد ارائه دهند، اما گروه‌های بزرگ‌تر تنوع و دیدگاه‌های بیشتری را ارائه می‌دهند. در مورد اینکه کدام گزینه برای شما بهتر است با روانشناس خود صحبت کنید.

گروه ها معمولا زمانی بهترین کار را می کنند که اعضا مشکلات مشابهی را تجربه کنند و در سطوح مشابه کار کنند.

بسیاری از افراد شرکت در درمان گروهی و روان درمانی فردی را مفید می دانند. شرکت در هر دو نوع روان درمانی می تواند شانس شما را برای ایجاد تغییرات ارزشمند و پایدار افزایش دهد. اگر درگیر روان درمانی فردی بوده اید و پیشرفت شما متوقف شده است، پیوستن به یک گروه ممکن است باعث رشد شخصی شما شود.

گروه درمانی در چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

نکات پایانی

گروه درمانی ممکن است همیشه بهترین گزینه برای افرادی نباشد که با مشکلات سلامت روان یا تجربیات آسیب زای زندگی دست و پنجه نرم می کنند. به عنوان مثال، برخی از اختلالات مرتبط با تروما ممکن است با درمان فردی بهتر ارائه شوند و بیمارانی که به شدت خودشیفتگی، مرزی یا اسکیزوئید تشخیص داده می شوند ممکن است در یک محیط گروهی دچار مشکل شوند.

زمانبندی نیز عامل مهمی در بررسی گزینه های درمانی است. در حالی که گروه درمانی مقرون به صرفه تر است، درمان فردی به انعطاف پذیری بیشتری در زمان بندی اجازه می دهد.

اغلب افراد دریافتند که شرکت در درمان گروهی و فردی به صورت پشت سر هم مفید است. مسائلی که به صورت گروهی مطرح می‌شوند را می‌توان در جلسات فردی عمیق‌تر مورد بحث قرار داد و بینش‌های حاصل از درمان فردی را می‌توان در گروه عملی کرد.

مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد مراقبت از سلامت روان کاملاً مطلع باشید. در مورد اینکه آیا گروه درمانی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد، با روان درمانگر خود صحبت کنید.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی کودکان در شریعتی

تاخیر راه رفتن کودکان

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست