تاخیر در حرف زدن کودک یکی از موضوعات مهم و رایج در نگرانی های والدین است که در جلسات مشاوره گفتاردرمانی می بینیم.

اگر «کودک هجده ماهه حرف نمی‌زند» را در گوگل جستجو کنید، هزاران پست از والدین نگران خواهید دید که در مورد کودک نوپای خود که دیر صحبت می‌کنند، راهنمایی می‌ خواهند.

بسیاری از این والدین، که به نظر می‌رسد فرزندشان مراحل رشدی دیگر را بطور طبیعی طی کرده ، می گویند اطرافیان به آن می گویند که منتظر بمانید چراکه کودک خودبخود حرف می زند و دلایلی همچون پسرها دیرتر حرف می زنند یا پدر خانواده نیز تا ۳ سالگی حرف نزده بوده را ارائه می دهند.

برخی والدین نیز می گویند که برخی درمانگران به آن ها می گویند تا دو سالگی صبر کنند و برخی دیگر می گویند باید هرچه سریع تر کودک آن ها ارزیابی شده و اقدامات درمانی آغاز شود که این برای والدین می تواند بسیار گیج کننده باشد.

انتظار برای رشد خودبخود گفتار در تاخیر حرف زدن کودک اگرچه در برخی کودکان منجر به حرف زدن شده اما می تواند فرصت مناسب درمان و رشد و یادگیری زبان در زمان مناسب را از کودک سلب کند.

در حالی که هر کودکی با سرعت خود رشد می کند و نباید کودکان را به صرف همسن بودن با هم مقایسه کرد نقاط عطف خاصی وجود دارد که باید در سن خاصی به آنها رسید. وقتی به آنها نرسید، این موضوع باعث نگرانی می شود. در حالی که به نظر می رسد برخی از کودکان خود به خود به عقب می افتند، برخی دیگر به دلیل مشکلات ذهنی دچار تاخیر می شوند.

تاخیر در حرف زدن کودک

کودک نوپایی که بین 18 تا 30 ماه است و درک خوبی از زبان دارد، معمولاً مهارت های بازی، مهارت های حرکتی، مهارت های تفکر و مهارت های اجتماعی را توسعه می دهد، اما واژگان گفتاری محدودی برای سن خود دارد به عنوان یک تاخیر زبانی شناخته می شود.

مشکل دیر صحبت کردن کودکان به ویژه با زبان گفتاری یا بیانی است. این گروه از کودکان می‌توانند بسیار گیج‌ کننده باشند، زیرا آن‌ ها تمام اجزای سازنده زبان گفتاری را دارند، با این حال، صحبت نمی‌کنند یا خیلی کم صحبت می‌کنند.

محققان هنوز بر سر توضیحی برای این تاخیر خاص به توافق نرسیده اند. با این حال، آنها مشخص کرده‌اند که افرادی که دیر صحبت می‌کنند به احتمال زیاد سابقه خانوادگی تاخیر زبانی دارند، پس هستند و با کمتر از 85 درصد وزن بهینه هنگام تولد یا در هفته 37 بارداری متولد شده‌اند.. همچنین مشخص شده است که تاخیر در حرف زدن کودک تقریباً در 13 درصد از کودکان دو ساله دیده می شود.

نقاط عطف زبان

دستورالعمل‌ های زیر می‌ تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید که آیا دایره لغات فرزندتان برای سن او مناسب است یا خیر. اگر فرزند شما هنوز به این نقاط عطف نرسیده است، باید توسط متخصص گفتار درمانی معاینه شود:

کودک 18 ماهه باید حداقل از 20 کلمه استفاده کنند، از جمله انواع مختلف کلمات، مانند اسم (توپ ، بازی)، افعال (بده ، بیا)، حروف اضافه ، صفت ها (گرم ، سرد) و کلمات اجتماعی (سلام ، بای بای).

کودکان 24 ماهه باید حداقل از 100 کلمه استفاده کنند و 2 کلمه را با هم ترکیب کنند. این ترکیب‌ های کلمات باید توسط کودک ایجاد شود، و نه ترکیب‌ هایی که تکه‌ های به خاطر سپرده‌ شده زبان هستند، مانند «متشکرم»، «بای بای»، «همه رفتند» یا «این چیست؟». نمونه‌ هایی از ترکیب‌ های واقعی کلمه عبارتند از «سگ رفته»، «شکلات بخور» یا «دست‌ های کثیف».

آیا تاخیر در حرف زدن کودک قابل بهبود است؟

از آنجایی که این گروه از کودکان در سایر زمینه‌ های رشد بسیار خوب پیشرفت می‌ کنند، والدین و دیگران ممکن است تصور کنند که به تنهایی به پیشرفت خود ادامه خواهند داد. در واقع، بسیاری از کودکانی که دیر صحبت می‌کنند در سالهای بعد و در مدرسه می توانند بخوبی حرف بزنند، اما بسیاری از آن‌ ها نه. پیش بینی اینکه کدامیک از کودکان به همسالان خود نمی رسند می تواند دشوار باشد. با این حال، فهرستی از عوامل خطر شناسایی شده است که نشان می دهد کودک به احتمال زیاد دچار مشکلات زبانی مزمن است. این شامل:

 • سابقه عفونت گوش
 • در حین بازی ایده ها و اقدامات وانمود شده را به هم مرتبط نمی کند
 • کلمات را تقلید نمی کند
 • بیشتر از اسم ها (اسامی افراد، مکان ها، چیزها) و چند افعال (کلمات عملی) استفاده می کند.
 • مشکل در بازی با همسالان (مهارت های اجتماعی)
 • سابقه خانوادگی تاخیر در ارتباط، یادگیری یا مشکلات تحصیلی
 • تأخیر خفیف درک برای سن او
 • از حرکات کمی برای برقراری ارتباط استفاده می کند

اگر کودک واژگان محدودی برای سن خود و هر یک از عوامل خطر بالا دارد، توصیه می کنیم با یک آسیب شناس گفتار و زبان مشورت کنید. کودکانی که سه عامل خطر نهایی بالا (سابقه خانوادگی، مشکلات درک مطلب، یا تاخیر درکی) را نشان می‌دهند، در معرض خطر تداوم تاخیر زبان هستند.

در مورد گروهی از کودکانی که تاخیر گفتاری را تجربه می کنند و به نظر می‌رسد بدون مداخله بطور خود بخود می توانند حرف بزنند نیز اگرچه درصد زیادی از این کودکان به نظر می رسد تا زمانی که وارد مدرسه می شوند به همسالان خود می رسند، اما مطالعات نشان می دهد که این گروه از کودکان در برخی از جنبه های استفاده از زبان مانند پیچیدگی زبان و دستور زبان به خوبی همسالان خود عمل نمی کنند. بنابراین، متخصصان مداخله را برای همه کودکان نوپا که دارای تاخیر در حرف زدن هستند توصیه می‌ کند تا از مشکلات زبانی بعدی جلوگیری شود.

نکاتی برای والدین

اگر فکر می‌ کنید تاخیر در حرف زدن کودک شما وجود دارد، هرگز برای کمک گرفتن زود نیست. ما می دانیم که هر چه زودتر کمک به کودکان را شروع کنیم، نتایج بهتری به دست می آورند.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای کمال بنی اسدی خدمات تخصصی گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل را برای عزیزانی که به هر دلیل به کلینیک گفتاردرمانی دسترسی ندارند ارائه می دهند.

از جمله مهم ترین نکاتی که به والدین توصیه می شود :

 • در مورد نگرانی های خود با یک متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید.
 • شنوایی فرزندتان را ارزیابی کنید ، حتی اگر فکر می کنید کودک شما خوب می شنود، مهم است که مطمئن شوید صداها را با صداها و بلندی های مختلف می شنود. حتی اختلالات جزئی شنوایی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در رشد گفتار و زبان شود.
 • گفتاردرمانی برای والدین کودکانی که دیر صحبت می کنند، که به والدین کمک می کند تکنیک های خاصی را یاد بگیرند تا فعالیت های روزمره را به فرصت هایی برای ایجاد واژگان کودک نوپا تبدیل کنند.

بهترین گفتاردرمانی تهران

برای دریافت خدمات بهترین گفتاردرمانی تهران می توانید از متخصصان ما در مرکز آقای کمال بنی اسدی بهره مند شوید ، گفتاردرمانگران ما خدمات گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل را با کیفیت بالا ارائه می دهند.

گفتاردرمانی آنلاین امکان دسترسی افراد در هر مکان و زمانی را به خدمات گفتاردرمانی با کیفیت فراهم می کنند.

 

مقالات مرتبط :

گفتاردرمانی برای کودک اوتیسم

گفتاردرمانی در بلع غذا

گفتاردرمانی لکنت زبان

گفتاردرمانی فلج مغزی

فهرست