درمان دیر نشستن کودک بسته به اینکه علت این تاخیر چیست بستگی دارد و باید تحت نظر متخصص و کاردرمانگر اطفال انجام بگیرد.

برای کودکان، نشستن یک موفقیت بزرگ است. کودکان زمانی که سر و گردن خود را به خوبی کنترل کنند، معمولاً در حدود 4 تا 5 ماهگی، شروع به نشستن با تکیه گاه (تکیه به والدین یا تکیه بر اجسام نرم مانند بالش) می کنند. بلافاصله پس از آن، نوزادان یاد می‌ گیرند که در هنگام نشستن روی دست‌ های خود به جلو خم شوند تا تعادل خود را حفظ کنند. بین 6 تا 8 ماهگی، اغلب نوزادان می توانند بطور مستقل و بدون داشتن تکیه گاه بنشینند. تا 9 ماهگی، آنها می توانند خود را از حالت خوابیده به حالت نشسته برسانند.

نشستن به کودکان دید بزرگ تری نسبت به دنیا می دهد و به آن ها اجازه می دهد به شیوه ای کاملا جدید با اسباب بازی های خود بازی کنند.

یادگیری نشستن یک فرآیند است و آسان نیست. قوی بودن عضلات پشت، گردن و تنه کودک برای صاف نگه داشتن کودک و حفظ تعادل در حالت نشسته ضروری است و کودکان باید بدانند که هنگام نشستن پاهای خود را چگونه قرار دهند تا از افتادن جلوگیری شود.

کاردرمانی جسمی که توسط متخصصان ما بصورت کاردرمانی آنلاین و کاردرمانی در منزل ارائه می شود بهترین درمان دیر نشستن کودکان است.

متخصصان ما دارای تجربه و تخصص بالا در زمینه درمان و توانبخشی مشکلات رشد جسمی و ذهنی در کودکان هستند و خدمات کاردرمانی برای نشستن کودکان را با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

 

نشستن با تکیه گاه: زمانی که کودکان به 4 تا 5 ماهگی می رسند، احتمالاً می توانند سر خود را ثابت نگه داشته و با حمایت بنشینند. برای کمک به فرزندتان برای یادگیری نشستن، آنها را بین پاهای خود قرار دهید و اجازه دهید وقتی کنار هم روی زمین نشسته اید، به شما تکیه کرده و بنشیند ، حتی می توانید از گند بالش نرم برای محافظت از کودک خود استفاده کنید.

نشستن به تنهایی: در 6 تا 8 ماهگی، اکثر نوزادان می توانند بدون حمایت یا کمک شما و بدون تکیه دادن به دستان خود بنشینند. آنها ممکن است کمی تکان بخورند، اما یاد گرفته اند که چگونه مستقل بنشینند.

آنها ممکن است هنوز نتوانند از دراز کشیدن به نشستن (و بالعکس) به راحتی حرکت کنند. حتی نوزادانی که در نشستن تسلط دارند، در نهایت به دلیل از دست دادن علاقه به ایستادن و عدم آگاهی از تغییر وضعیت، سرنگون می شوند.

نشستن کلید چهار دست و پا رفتن، ایستادن و راه رفتن است. بعد از اینکه کودک شما به این نقطه عطف رسید، احتمالاً فقط زمان زیادی است که او به سمت خزیدن حرکت کند.

کودک شما متوجه خواهد شد که می تواند از حالت نشسته به سمت جلو حرکت کند و روی دست ها و زانوها تعادل برقرار کند. آنها ممکن است در سن 6 یا 7 ماهگی چهار دست و پا به جلو (یا عقب) حرکت کنند و تا 10 ماهگی در خزیدن مهارت پیدا کنند.

برخی از نوزادان از راه‌های دیگری برای دور زدن استفاده می‌کنند، مانند لغزش روی شکم، لغزیدن روی شکم یا غلت زدن در اتاق. برخی دیگر هرگز نمی خزند و مستقیماً به سمت بالا کشیدن، ایستادن، کشتی سواری و راه رفتن حرکت می کنند.

درمان دیر نشستن کودک

نوزادان چگونه نشستن را یاد می گیرند؟

نوزادان
کودک شما از نشستن با یا بدون حمایت فاصله زیادی دارد. با این حال، می توانید با زمان زیادی برای شکم آماده سازی آنها را شروع کنید. در ابتدا، بیشترین کاری که آنها انجام می دهند این است که سعی کنند سر خود را بلند کنند و این خوب است! آنها عضلات پشت و گردن خود را تقویت می کنند و مهارت هایی را که برای شروع نشستن نیاز دارند، تمرین می کنند.

1 تا 2 ماه
از آنجایی که کودک شما کنترل بهتری بر سر خود در تمام مدت زمان شکم به دست می آورد، متوجه خواهید شد که او می تواند سر خود را بالاتر برده و حتی آن را به پهلو به پهلو بچرخاند. این دقیقاً همان نوع تمرینی است که کودک شما در چند ماه آینده در حالت نشسته باید انجام دهد.

3 تا 4 ماه
از همین الان، شاهد پیشرفت بزرگی در قدرت گردن و کنترل سر کودک خود خواهید بود. آنها یاد خواهند گرفت که سر خود را تا 45 درجه بالا بیاورند و در حالی که روی شکم دراز کشیده اند ثابت نگه دارند. برخی از نوزادان شروع به غلتیدن از شکم به پشت می کنند.

5 تا 6 ماه
کودک شما به نشستن با تکیه گاه عادت می کند و احتمالاً می تواند به خوبی روی صندلی بلند یا صندلی کودک روی زمین بنشیند. مطمئن شوید که از کمربند ایمنی برای حفظ امنیت کودک خود استفاده کنید. همچنین، هنگامی که کودک شما می تواند روی صندلی کودک بنشیند و نشانه های دیگری از آمادگی را نشان می دهد، می توانید شروع به دادن غذاهای جامد به او کنید. کودک شما احتمالاً غلتیدن از پشت به شکم را نیز یاد خواهد گرفت که به قدرت و هماهنگی بیشتری نیاز دارد.

7 تا 8 ماه
پس از نشستن با تکیه گاه، کودک شما با خم شدن به جلو روی یک یا هر دو دست در حالت سه پایه، چگونگی حفظ تعادل خود را در حالی که نشسته است، خواهد فهمید. در 7 تا 8 ماهگی، آنها احتمالاً می توانند بدون پشتیبانی بنشینند (که دست آنها را برای کاوش آزاد می کند) و یاد می گیرند که چگونه هنگام نشستن برای رسیدن به یک جسم مورد نظر بچرخند.

9 ماه به بعد
در این مرحله کودک شما می تواند به خوبی بنشیند و نحوه نشستن و خروج از حالت نشسته را متوجه می شود.

درمان دیر نشستن کودک

شما می توانید به کودک خود کمک کنید تا به این نقطه عطف برسد:

به کودک خود زمان زیادی برای شکم خود بدهید. بلند کردن سر و سینه به کودک شما کمک می کند تا عضلات گردن خود را تقویت کند و کنترل سر لازم برای نشستن را ایجاد کند.

کودک خود را تشویق کنید تا در زمان قرار گیری بر روی شکم به بالا نگاه کند. از یک اسباب بازی روشن استفاده کنید که صدا ایجاد می کند تا آنها را وادار کند که به بالا نگاه کنند. این همچنین یک راه خوب برای اطمینان از اینکه شنوایی و بینایی کودک شما در مسیر درستی است.

برای درمان دیر نشستن کودک به کودک خود اجازه دهید در حالت نشسته با بالش یا تکیه دادن به شما تمرین کند. اسباب بازی ها و سایر اشیاء جذاب را در دسترس آنها قرار دهید تا نشستن را سرگرم کننده تر کنید.

مثل همیشه و به خصوص زمانی که تازه نشستن را یاد می‌ گیرند، حتماً نزدیک کودک خود بمانید تا در صورتی که تعادل خود را از دست بدهد ، یا می‌ خواهید مهارت جدید خود را به نمایش بگذارد از او محافظت کنید.

نوزادان مهارت‌ های متفاوتی را رشد می‌دهند، برخی سریع‌ تر از دیگران اما هر زمان که به مشکلی در رشد کودک خود مشکوک هستید، بهتر است زودتر اقدام کنید و در صورت نیاز با تاخیر در رشد از کمک متخصصان کاردرمانی کودکان بهره ببرید.

کاردرمانگر کودکان می تواند دلایل دیر نشستن کودکان را بررسی کرده و بر اساس عوامل زمینه ای بهترین درمان دیر نشستن کودک را ارائه می دهد.

متخصصان ما خدمات تخصصی کاردرمانی آنلاین و کاردرمانی در منزل را برای کمک به بهبود تاخیر های رشدی از جمله تاخیر در نشستن ارائه می دهند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی در منزل پیروزی

تاخیر رشد حرکتی

کاردرمانی شناختی

کاردرمانی در منزل فلج مغزی

کاردرمانی برای اوتیسم

کاردرمانی در منزل شرق تهران

کاردرمانی در منزل تجریش

کاردرمانی در منزل در ونک

کاردرمانی در منزل غرب تهران

کاردرمانی در منزل میرداماد

فهرست