کاردرمانی برای اوتیسم توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین ایران در دو حوزه ذهنی و جسمی ارائه می شود.

اوتیسم یک ناتوانی رشدی مادام العمر است که بر نحوه برقراری ارتباط  و تعاملات اجتماعی فرد با سایر افراد و چگونگی تجربه دنیای اطراف تأثیرات خاصی می گذارد.

متخصصان کاردرمانی رشد و تکامل انسان و تعامل فرد با محیط را از طریق فعالیت های روزانه مطالعه می کنند. آنها در اثرات اجتماعی، عاطفی و فیزیولوژیکی بیماری و آسیب متخصص هستند. این دانش به آنها کمک می کند تا مهارت های زندگی مستقل را در افراد مبتلا به اوتیسم و ​​سایر اختلالات رشدی تقویت کنند

متخصصان کاردرمانی برای اوتیسم با سایر درمانگران این کودکان از جمله روانشناسان و مددکاران اجتماعی همکاری می کنند تا بهترین خدمات درمانی و توانبخشی را ارائه دهند، آنها به تعیین اهداف خاص برای فرد مبتلا به اوتیسم کمک می کنند. این اهداف اغلب شامل تعامل اجتماعی، رفتار و عملکرد کلاس درس می شود.

کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم کمتر از همسالان خود قادر به تعامل با دنیای اطراف خود است. آنها ممکن است در درک و استفاده از زبان مشکل داشته باشند و اغلب تعاملات اجتماعی را چالش برانگیز می یابند.

چگونه بفهمم فرزندم به اختلال طیف اوتیسم مبتلاست؟

روشی که اوتیسم یا ASD خود را نشان می دهد از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. در زیر چند مورد از علائم رایجی که نیاز به بررسی بیشتر دارند آورده شده است.

 • مشکلات در توسعه و حفظ روابط
 • علاقه محدود به بازی
 • مشکل در بازی تخیلی
 • گفتار یا حرکات تکراری مانند تکان دادن دست
 • میل شدید به روال و قوانین
 • شروع کننده مکالمه با دیگران نیست
 • ترجیح برای بازی انفرادی
 • رفتار تکانشی یا پرخاشگرانه
 • بی میلی به برقراری تماس چشمی
 • تاخیر در حرف زدن
 • درک ضعیف دستورالعمل ها
 • رفتارهای چالش برانگیز، رفتار آسیب زننده به خود، پرخاشگری، عصبانیت
 • مشکلات توجه و تمرکز و بیش فعالی
 • مشکلات مهارت های حرکتی درشت و ظریف
 • مشکلات پردازش حسی
 • مسائل مربوط به سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی
 • مشکلات گوارشی
 • اختلال خواب
 • مشکلات تغذیه ای

اهداف کاردرمانی برای اوتیسم

هدف از کاردرمانی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اتیسم کمک به آنها برای دستیابی یا حفظ حداکثر سطح استقلال و توسعه مهارت های زندگی عملی است تا بتوانند با حداکثر پتانسیل خود در محیط خانه و کلاس مشارکت کنند. مداخلات همیشه با مشارکت خانواده یا تیم آموزشی فرد و در محیط های طبیعی انجام می شود.

ارزیابی و مداخلات کاردرمانی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم

کاردرمانگر کودک مبتلا به اوتیسم را از طریق مشاهده فعالیت های عملکردی در محیط های مختلف از جمله بازی، فعالیت های مدرسه و انجام مهارت های زندگی روزمره مانند لباس پوشیدن ارزیابی می کند. گاهی اوقات، ارزیابی استاندارد نیز می تواند برای روشن کردن علل مشکلات تجربه شده توسط فرد مورد استفاده قرار گیرد. ارتباط با والدین و سایر متخصصانی که قبلاً در مراقبت از کودک اوتیستیک درگیر بوده اند برای موفقیت مداخلات بسیار مهم است. مداخلات کاردرمانی در مواقعی همراه با سایر متخصصان مانند گفتاردرمانگرها و زبان درمانگران، معلمان یا روانشناسان بالینی انجام می شوند.

مداخلات کاردرمانی می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • مشارکت در فعالیت های مولد مدرسه در رابطه با وظایف کاربردی مانند دست خط، استفاده از ابزارهای مورد نیاز در کلاس درس برای دروس مختلف، استفاده از قیچی، دسترسی به کامپیوتر و سایر تجهیزات فناوری.
 • مهارت های خودمراقبتی و عملکردی مانند تغذیه، لباس پوشیدن، توالت رفتن، کارهای بهداشت شخصی و …
 • شرکت در فعالیت های اوقات فراغت و بازی، یعنی شرکت در ورزش و بازی، استفاده از وسایل زمین بازی، توسعه مهارت های بازی و دوچرخه سواری
 • کمک به درمان مشکلات ناشی از اختلال در  پردازش حسی، به عنوان مثال کودک درگیر چرخیدن بیش از حد، تکان دادن یا اجتناب از لمس کردن است

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین تهران خدمات تخصصی کاردرمانی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم را بر اساس بروزترین متدهای درمانی و توانبخشی ارائه می دهند.

کاردرمانگران به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کنند تا مهارت هایی را که برای عملکرد موفقیت آمیز در بزرگسالی به آن نیاز دارند، بیاموزند و توسعه دهند. متخصص کاردرمانی اطفال اغلب با کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) کار می کنند تا به آنها کمک کنند تا با سهولت بیشتری به محیط های طبیعی خود دسترسی پیدا کنند، استقلال آنها را افزایش دهند و توانایی آنها را برای شرکت در فعالیت هایی که برای کودک و خانواده معنادار است بهبود بخشند.

نگرانی های حسی در کودکان مبتلا به اتیسم

کودکان در طیف اوتیسم اغلب با مشکلات یا حساسیت های تعدیل حسی مواجه می شوند، به این معنی که می توانند در پردازش بینایی، صدا، لامسه، چشایی، بویایی، وضعیت بدن و تعادل با چالش هایی مواجه شوند. این بر توانایی کودک برای انجام فعالیت‌های معمولی مانند مسواک زدن، تعامل با خانواده در وقت شام یا شرکت در تعطیلات مدرسه تأثیر می‌گذارد.

یک کار ساده مانند مسواک زدن برای بسیاری از افراد عادی به نظر می رسد، اما برای کودکان مبتلا به ASD، این کارهای ساده به دلیل چالش های حسی آنها می تواند طاقت فرسا باشد. با استفاده از استراتژی‌ها و تکنیک‌های مختلف، از جمله رویکرد مبتنی بر یکپارچگی حسی، متخصصان کاردرمانی به کودک و خانواده کمک می‌کند تا چالش‌ها را شناسایی کرده و از روش‌های متناسب با سن استفاده کند که نظم‌ دهی و کسب مهارت را آموزش می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا در تکمیل موفق باشند.

تعیین اهداف کاردرمانی برای اوتیسم

برخی از اهدافی که OT ممکن است با کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم روی آنها کار کند عبارتند از:

 • درک مرزها و فضای شخصی
 • مهارت های بازی و مشارکت اجتماعی
 • حفظ ایمنی
 • انجام مهارت های زندگی روزمره مانند مسواک زدن، حمام کردن، یا لباس پوشیدن
 • ایجاد برنامه هایی برای کمک به افزایش توانمندی ها
 • استفاده از رژیم های حسی برای کمک به تنظیم و تعدیل ورودی اطراف آنها
 • آگاهی از ایمنی آنها و ارائه راهبردهایی برای کمک به آگاهی از ایمنی
 • افزایش تنوع غذایی برای افراد حساس

درمان فردی

کاردرمانی یک درمان جامع و فردی است که به هر بیمار در دستیابی و حفظ پتانسیل کامل خود برای داشتن یک زندگی شاد و موفق کمک می کند. در ارزیابی کاردرمانی، اهداف بر اساس کودک خاص تعیین می شوند. بسیار مهم است که بفهمیم چه چالش‌ها و محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های کودک تأثیر می‌گذارند و چگونه به آنها کمک کنیم تا با موفقیت در زندگی روزمره خود شرکت کنند. کاردرمانگرها همچنین به کودکان کمک می کنند تا از طریق لذت بازی به تمام پتانسیل های خود دست یابند. استفاده از یک مدل مبتنی بر بازی برای یادگیری مهارت‌های روزانه باعث سرگرمی و انگیزه یادگیری می‌شود و کودک اغلب حتی متوجه نمی‌شود که سخت کار می‌کند.

هدف کاردرمانی برای اوتیسم این است که ابزارهای لازم برای موفقیت در همه محیط ها را در اختیار کودک و خانواده قرار دهد. هنگامی که بین درمان و روال روزانه سازگاری وجود داشته باشد، مراقبان اغلب نتایج مطلوب را در کودکان مبتلا به ASD مشاهده می کنند. کودکان می توانند به طور مداوم مهارت های حرکتی، زندگی روزمره و اجتماعی را بیاموزند که به بزرگسالان کارآمد تبدیل می شوند.

کاردرمانی در منزل برای اوتیسم

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل در تهران خدمات تخصصی کاردرمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم و سایر اختلالات رشدی را با بالاترین کیفیت و بر اساس استانداردهای درمانی و توانبخشی روز دنیا ارائه می دهند.

کاردرمانی آنلاین در کنار کاردرمانی در منزل یکی دیگر از خدمات ارزشمند متخصصان ما است که برای آن دسته از عزیزانی که به دلیل بعد مسافت و یا به هر دلیل به کلینیک کاردرمانی دسترسی ندارند خدمات کاردرمانی را ارائه می دهد.

نکات پایانی

علائم اوتیسم در اوایل کودکی شروع می شود و بی کفایتی مشخص و رفتارهای محدود و تکراری در زمینه اجتماعی-ارتباطی دیده می شود. علاوه بر این ویژگی‌های اولیه، افراد مبتلا به اوتیسم معمولاً دارای اختلال پردازش حسی و یکپارچگی حسی هستند که بر رفتار انطباقی و مشارکت در فعالیت‌ های روزانه تأثیر می‌گذارد. بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم قادر به ثبت بسیاری از احساسات محیط خود نیستند. آنها نمی توانند این احساسات را برای ایجاد درک روشنی از فضا یکپارچه کنند. 

برخی از رفتارهای خود محرک بیان یک نیاز حسی در کودکان مبتلا به اوتیسم است. ارزیابی عملکرد یکپارچه حسی در کودکان مبتلا به اوتیسم برای برنامه ریزی و اجرای مداخله موثر در کاردرمانی بسیار مهم است. اختلالات حرکتی در کودکان مبتلا به اوتیسم گزارش شده است. مطالعات نشان داد که مشکلاتی در هماهنگی، کنترل وضعیت و تعادل، حرکت و آمادگی حرکتی در افراد مبتلا به اوتیسم مشاهده می‌شود.

به دلیل اختلال عملکرد یکپارچگی حسی، افراد مبتلا به اوتیسم در انجام وظایفی که انتظار می رود در زندگی خود انجام دهند، مشکل دارند و می توانند رفتارهایی را نشان دهند که ممکن است مانع مشارکت آنها در زندگی روزمره شود. هدف اولیه برنامه های کاردرمانی برای اوتیسم این است که اطمینان حاصل شود که افراد مبتلا به اوتیسم از طریق به حداقل رساندن مشکلات در فعالیت‌های روزانه که در خانه، مدرسه یا زندگی مشترک تجربه می‌کنند و به حداکثر رساندن استقلال خود، در زندگی مشترک شرکت می‌کنند. متخصصان کاردرمانی اوتیسم معتقدند که مشارکت افراد مبتلا به اوتیسم در جامعه را می توان از طریق مشارکت در فعالیت های معنادار و هدفمندی که در نقش های روزانه خود دارند و اهدافی که برای دستیابی به آن دارند افزایش داد.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای فلج مغزی

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست